Μη αναγραφη γονεα σε παιδικο διαβατηριο

Samion

Member
Μηνύματα
10.364
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Απο πουθενα στο διαβατηριο δεν προκυπτει οτι ειναι οι γονεις του.
το διαβατηριο θυμιζω δεν είναι μονο αυτό το χαρτι που βλέπεις.
Τελικα δεν καταλαβα οταν το παιδι ταξιδευει και με τους δυο γονεις απαιτειται η οχι πιστοπιητικο οικογενειακης καταστασης;
όχι.
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
E, προφανως. Το θέμα το έχει η μαμά που έχει διαφορετικό επώνυμο από του παιδιού.
Να, αυτές τις μακακίες κάνουμε εμείς οι γυναίκες: Το παίζουμε υπεράνω και δίνουμε το επώνυμο του πατέρα στα παιδάκια μας!:bleh::haha:
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Η ερωτση μου δεν ειναι τι γινεται οταν το παιδι ταξιδευει με εναν μονο γονιο αλλα ΚΑΙ με τους δυο. Απο πουθενα στο διαβατηριο δεν προκυπτει οτι ειναι οι γονεις του. Απλα οτι ο αντρας ειναι συγγενης η συνονοματος με το παιδι. Η μανα ο,τι δηλωσει ειναι.Τοσο απλα....

Τελικα δεν καταλαβα οταν το παιδι ταξιδευει και με τους δυο γονεις απαιτειται η οχι πιστοπιητικο οικογενειακης καταστασης;
Αυτό ακριβώς έγραψα κι εγώ!Ταξιδεύαμε οικογενειακώς,και οι δύο γονεις παρόντες και πουθενά δε μας ζητήσανε τίποτα.Και ξαναγράφω οτι στη Κροατία δεν ανοίξανε καν τα διαβατήρια!
Θεωρήσανε ότι ήτανε παιδιά μας απο την εμφάνιση μάλλον,κάτι σα τη ελιά της Fenias42!
 

Kate237

Member
Μηνύματα
103
Likes
220
Ταξίδι-Όνειρο
Ντου από παντού!
Μου έτυχε στα ελληνο-Βουλγαρικά και Ρουμανο-Βουλγαρικά σύνορα, να μην ανέβει κανείς στο λεωφορείο, δεν μέτρησε κανείς διαβατήρια, πόσοι είμασταν μέσα, άλλο παιδί ανεβάζαμε, άλλο κατεβάζαμε, καρφί δεν τους κάηκε!! Νομίζω ότι στο κατέβασμα κάποια στιγμή μπήκε ένας βαριεστημένος τύπος στο λεωφορείο και είδε τον γιο μου απλωμένο να κοιμάται μπρούμητα σε δύο θέσεις του λεωφορείου, με το κεφάλι του στην αγκαλιά μου, χωρίς να φαίνεται το πρόσωπό του και ούτε ζήτησε να δει ποιό παιδί είναι αυτό, τίνος είναι ρε γυναίκα το παιδί;;;;
Μπορούσα να έχω ένα κορίτσι στην αγκαλιά μου και αν το περάσω με το διαβατήριο του γιου μου, άνετα, αβίαστα, αβάδιστα...

Στον Προμαχώνα όμως, στο ελληνικό φυλάκιο μου έτυχε να μας φωνάξουν μέσα οικογενειακώς να με κοιτούν από πάνω ως κάτω, και να με ρωτήσουν κρατώντας το διαβατήριο του παιδιού, πότε γεννήθηκε το παιδί και που γεννήθηκε. Γιατί - λέει - ότι εγώ έχω άλλο επίθετο από αυτό που έχουν πατέρας - γιος και ήθελε να με δει, να δει πως αντιδρώ στον έλεγχο ..
Στο τέλος μου έδωσε ο αστυνομικός τα διαβατήρια και μου είπε "Ευχαριστώ πολύ".... "Όχι", του είπα, "Εγώ σε ευχαριστώ!!"

Σε αεροδρόμια ποτέ δεν μου έτυχε να ζητήσουν κάτι παραπάνω από τα διαβατήριά μας, και έχω ταξιδέψει και μόνη με τον γιο μας, χωρίς τον άντρα μου.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
2 φορες εχουμε ταξιδεψει με το παιδι και οι 2 γονεις και δε μας ζητησαν πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης .
Εχουμε εκδοσει 2 φορες 3ετες διαβατηριο για το παιδι.Στο παλιο με εβαλαν να γραψω : η εχουσα τη γονικη μεριμνα και το ονομα μου.Ο πατερας του παιδιου δεν αναφεροταν πουθενα .Δεν ξερω αν χρειαζοταν να ταξιδεψει μονος του ο μπαμπας με το παιδι ..τι μπορει να γινοταν.
Στο δευτερο διαβατηριο πριν απο δυο μηνες μας εβαλαν να γραψουμε και να υπογραψουμε και οι 2 γονεις :οι εχοντες τη γονικη μεριμνα.

Παρεπιπτοντως το παλιο διαβατηριο τι το κανω...το κραταω ή το πεταω?
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.183
Μηνύματα
883.382
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom