Ελβετία Ταξίδι στην Ελβετία

Μηνύματα
49
Likes
96
Βέβαια πιο πιθανή εκδοχή ειναι αυτή με τα 30€ το πιάτο...χθες το βράδυ ήμουν σε ελληνικό ψητοπωλειο στη Ζυριχη (παρεμπιπτόντως ο γύρος ήταν εφάμιλλης ποιότητας με αυτόν που βρίσκεις σε καλό ψητοπωλείο στην Ελλάδα!) όπου μια μερίδα γύρο με μια κρύα μπιριτσα κοστίζουν πάνω απο 30 φράγκα. Γενικά ήμασταν 3 άτομα που φάγαμε απο μια μερίδα γύρο ο καθένας και ο λογαριασμός ξεπέρασε χαλαρά τα 100 φράγκα (...και για του λόγου το αληθές, έχω κρατήσει και την απόδειξη! Χαχαχα!) Εννοείται ότι αν πας για φαγητό σε κάποιο εστιατόριο θα πρέπει να υπολογίζεις πολύ περισσότερα (εμείς απλά ένα γύρο φάγαμε!) Αυτά για να βοηθήσω λίγο με το εύρος των τιμών... Α και αν πχ είσαι στο σταθμό και ψιλοπεινασες πριν πάρεις το τρένο να υπολογίσεις οπωσδήποτε 10-15 φράγκα για ενα σαντουιτσάκι και έναν χυμό (νεράκι θα πιεις άφθονο και γάργαρο απο τις βρυσούλες της πόλης!) :)
 

carouzos

Member
Μηνύματα
218
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Μακαρι να ξερα...
παιδια την καλημερα μου σ ολους!!αφιερωστε σας παρακαλω 5 λεπτα στα ψυχολογικα μου προβληματα!!εδω και περιπου ενα μηνα καλοβλεπαμε την πρωτοχρονια με την συζυγο να παμε Πραγα!ολα καλα!!ερωτησεις πληροφοριες ξενοδοχεια και ειχα βγαλει μια ακρη!!αλλα χθες που μπηκα να κοιταξω τα αεροπορικα και το οκ που ειχα απο την δουλεια μου για τις ημερες ειδα τα εισητηρια να εχουν παει 550ευρω με την βαλιτσα!και ξενερωσα!λεω ελεος!550 συν καμια 650 το ξενοδοχειο παρα πολλα!!λεω δεν κοιταμε για ζυριχη?και εχει αεροπορικα με 220 και ξενοδοχειο με καμια 700 απ οτι τσεκαρα!σκεφτομαι ομως 4 ημερες (η ακομα στην καλυτερη 5)ειναι καλα?φτανουν?γιατι η πραγα ηξερα ειναι μικρη και γυριζεται..η ζυριχη?
 

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Μια χαρα ειναι.Και τη Ζυριχη θα δεις στο ανετο και τις εκδρομουλες σου θα κανεις.Παρε ιδεες απο πιο πανω.
 

carouzos

Member
Μηνύματα
218
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Μακαρι να ξερα...
Καλά τόση συζήτηση και δεν τα έκλεισες ακόμα;;
Μα ρε συ την στιγμη που πηρα το οκ απο την δουλεια γιατι πανω κατω ηξερα τις ημερομηνιες που θα ειχα free και μπαινω στα εισητηρια βλεπω 550 !!!σορρυ αλλα δεν ειναι πανακριβα???
 

carouzos

Member
Μηνύματα
218
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Μακαρι να ξερα...
Ναι με βαλτσα...στο skyscaner..ελεος ρε φιλε..ειπαμε!!αυτη η aegean εκμεταλλευεται το μονοπωλιο!φυσικα ισως να πηγαινει και μια η αλλη..γιατι μπορει για ζυριχη να 230€ αλλα τα 300 τα πληρωνεις εκει αλλου πιο ακριβη γαρ..τριτη-τεταρτη κλεινω παντως..απλα εχω 4 μερες να αποφασισουμε!
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
Δεν ξέρω πάντως με τιμές Πράγας(φαγητό,διασκέδαση,μεταφορές,κλπ) το κόστος μπορεί να σου βγει το ίδιο τελικά.Οπότε δες απλά ποιο μέρος σ'ενδιαφέρει περισσότερο.Δεν θέλω να φανταστώ πόσο θα έχει παραμονή πρωτοχρονιάς γεύμα έξω στη Ζυρίχη ας πούμε.
 

carouzos

Member
Μηνύματα
218
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Μακαρι να ξερα...
Δεν ξέρω πάντως με τιμές Πράγας(φαγητό,διασκέδαση,μεταφορές,κλπ) το κόστος μπορεί να σου βγει το ίδιο τελικά.Οπότε δες απλά ποιο μέρος σ'ενδιαφέρει περισσότερο.Δεν θέλω να φανταστώ πόσο θα έχει παραμονή πρωτοχρονιάς γεύμα έξω στη Ζυρίχη ας πούμε.
Αυτα ειναι που ζυγιζω και οσο να ναι η πραγα ειναι παραπανω απο την ζυριχη..απ οτι διαβασα εδω μεσα λεει περισσοτερο ανοιξη ζυριχη παντως...
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
...εδω και περιπου ενα μηνα καλοβλεπαμε την πρωτοχρονια με την συζυγο να παμε Πραγα!ολα καλα!!ερωτησεις πληροφοριες ξενοδοχεια και ειχα βγαλει μια ακρη!!
Καλα βρε καρουζε,εδω και ενα μηνα,εμαθες για την Πραγα,μεχρι που κατουρανε οι σκυλοι και δεν σκεφτηκες οτι σε αυτο το διαστημα μπορει να ανεβουν τα εισιτηρια;;...πρωτα κλεινουμε τα εισιτηρια και μετα πλακωνουμε τις ερωτησεις...:)
 

giota235

Member
Μηνύματα
140
Likes
364
Επόμενο Ταξίδι
Puglia, Dubrovnik
Ταξίδι-Όνειρο
Μάτσου Πίτσου, Αργεντινή
Καλησπέρα σε όλους! Είναι η πρώτη φορά που γράφω στο Travelstories... Πρόκειται να ταξιδέψω 24 έως 28 Δεκεμβρίου στο Κόμο της Ιταλίας, 1 διανυκτέρευση και από εκεί Λουγκάνο άλλη 1 διανυκτέρευση και Γενεύη 2 διανυκτερεύσεις.. Θα ήθελα, λοιπόν, να μου δώσετε τα φώτα σας, γιατί στην πορεία μου από Λουγκάνο προς Γενεύη λέμε να επισκεφτούμε 3 , 4 ωρίτσες το Gstaad. Θέλω πληροφορίες σχετικά με τα εισητήρια, πόσο περίπου κοστίζουν, πόσα περίπου χρήματα θα πρέπει να έχω στο περιβόητο gstaad και εαν ο σταθμος του gstaad είναι κοντά στην πόλη ή το χιονοδρομικό.. Κάθε πληροφορία, σχετική, είναι ευπρόσδεκτη..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.414
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom