Ρουμανία Salsa, φιλίες, εκδρομές και ιστορίες! (Ρουμανία)

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Αχ γουρουνάκι μου, τι ωραία που είχαμε περάσει τότε με την Verka, πόσο το 'χα διασκεδάσει με την "συνεργασία" μας!!! Πόσο γέλιο!
Όσο για τις μπατσάτες και τις μερένγκες, μια ώρα σε θέλω και είσαι έτοιμος, το χεις αποδείξει το ταλέντο σου πολλάκις! ;)
Χιχι!
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Η άφιξη του Νικ, η πράσινη διαδρομή, οι Ρουμάνοι οι πονηροί.

Φτάνουμε σώοι στο Otopeni το πρωί κι αφού έχει κάνει έκαστος 20 φορές τον σταυρό του. Ταξιδεύαμε βράδυ, δεν είχε κίνηση κι οι οδηγοί την είχαν δει ραλίστες. Ευτυχώς είχαμε πέσει ξεροί την περισσότερη ώρα κι έτσι παραπλανήσαμε τον φόβο μας.

Στο αεροδρόμιο αποχαιρετούμε τα παιδιά που γυρίζουν πίσω. Λυπάμαι όσο να ‘ναι που φεύγουν αλλά η προσμονή του ταξιδιού με ξεπερνάει.

Καθόμαστε σε μια καφετέρια και περιμένουμε το Νίκο να φθάσει από Ελλάδα. Στο αεροδρόμιο όλα είναι τουλάχιστον 3 φορές πιο ακριβά. Μας έχουν μείνει κάποια lei (1 lei=περίπου με 0,25 ευρώ) που αλλάξαμε στο Galati με πολύ φθηνή τιμή συναλλάγματος και θα κάνουμε και άλλα όταν βρούμε αντίστοιχη τιμή στο Brasov. Στο αεροδρόμιο δεν αλλάζεις ούτε για πλάκα.

Ο Νικ ξεπροβάλλει χαρωπός as always κι εμείς περιχαρείς διηγούμαστε τα του φεστιβάλ και τις πρώτες μας εντυπώσεις από την χώρα. Δεν είναι και πολλές αφού για τρεις μέρες ήμαστε χαμένοι σε χορευτική δίνη. Πίνουμε καφέ και τρώμε κάτι πρόχειρο πριν φύγουμε για να μην είμαστε νηστικοί.Τώρα που δεν χορεύουμε, δεν χρειάζεται να προσέχουμε τόσο.

Κοίτα κάτι μπαγκέτες πανάκριβες, λες και τρως σε εστιατόριο! Γιατί δεν τις λένε γκουρμεδομπαγκέτες?

Στις 13.00 ένα λεωφορειάκι μας πάει κοντά στις γραμμές του τρένου. Ανεβαίνουμε μια ανηφορίτσα για να φθάσουμε τελικά. Παραλίγο να το χάσουμε βέβαια αφού ρωτούσαμε από πού να το πάρουμε και οι υπάλληλοι του αεροδρομίου μας λέγανε σε 5 διαφορετικά σημεία.





Για να φθάσεις στο Brasov από το Otopeni κοστίζει περίπου 15 ευρώ και έχει τις εξής ανταποκρίσεις:

Otopeni-P.O.Aeroport

P.O.Aeroport - Bucuresti Nord

Bucuresti Nord-Brasov

Για τις δύο πρώτες βγάλαμε εισιτήρια επιτόπου. Για την τελευταία τα είχαμε εκδόσει ήδη από Ελλάδα γιατί το τρένο φεύγει κατευθείαν και δεν είχαμε καμία όρεξη για περίεργα ρίσκα.

http://www.mersultrenurilorcfr.ro/imtif/rute.aspx?lng=ro

Σύντομα μπαίνουν τρεις γλυκούληδες με μπάκες αλά Αγ.Βασίλη ελεγκτές και τσεκάρουν ευγενικά τα εισιτήρια μας. Είναι ντυμένοι όπως οι σταθμάρχες των παραμυθιών. Μια κεφάτη μεσήλικας κοκκινομάλλα μοιράζει καφέδες και αναψυκτικά έναντι λίγων lei.

Τα αγόρια κοιμούνται κι εμείς συζητάμε τα δικά μας χαζεύοντας την όμορφη διαδρομή. Σε αντίθεση με την μουντάδα των αρχικών εικόνων από το Βουκουρέστι, όσο ταξιδεύουμε η φύση ξεδιπλώνεται απλόχερα. Με ηρεμεί αφάνταστα αυτό το παζλ από λιβάδια και δάση.


Εικόνα μέσα από το τρένο που δυστυχώς αδικεί την ομορφιά της διαδρομής


Next day shooting (που 'σαι Variooooooooo)


Ανά διαστήματα βλέπουμε οικογένειες και ζευγάρια να κάνουν πικ νικ. Κάποιοι έχουν αράξει ξαπλωμένοι και κάνουν ηλιοθεραπεία. Ο ήλιος καίει και μας ζεσταίνει.

Επιτέλους φθάνουμε κατά τις 15.00. Στον σταθμό και γύρω από αυτόν βλέπουμε για πρώτη φορά τόσους πολλούς αθίγγανους μαζεμένους. Μοιάζουν πολύ με τους δικούς μας, τόσο στην εμφάνιση όσο και στην συμπεριφορά. Με μακριές λουλουδάτες φούστες και πιτσιρίκια ανάμεσα στα πόδια τους, οι γυναίκες ζητιανεύουν με το γνωστό διακονιάρικο ύφος.

Οδεύουμε με τα μπαγκάζια μας στην πιάτσα των ταξί. Έχω διαβάσει πως συμφέρει να παίρνουμε ταξί που να γράφει 1.35, αν θέλουμε να αποφύγουμε κλεψιές. Όμως δεν υπάρχει κάποιο τέτοιο τώρα στην πιάτσα. Ρωτάμε τον πρώτο ταξιτζή και μας λέει 50 lei. Μας φαίνεται ακριβό και διαμαρτυρόμαστε, όμως δεν έχει καμιά πρόθεση να το κατεβάσει. Μας παροτρύνει να ρωτήσουμε τον δεύτερο στην σειρά! Κοίτα που εδώ δεν έχει προτεραιότητες, παζαρεύεις κι όπου βγάλει.

Ο δεύτερος μας λέει 35 lei. Μας φαίνεται και πάλι ακριβό αλλά αντιδρά «Μα τέσσερα άτομα είστε, έχετε τόσες βαλίτσες, πόσο πια να σας το κατεβάσω?». Αν και σκεφτόμαστε να συνεχίσουμε το παζάρι με τους επόμενους ταρίφες, μας φαίνεται λογική η απάντηση του και την δεχόμαστε. Μιλάμε για 9 ευρώ άλλωστε, μοιρασμένα στα τέσσερα! Στον δρόμο μας προτείνει να είναι ο προσωπικός μας οδηγός και μας αραδιάζει τιμές εκδρομών. Κρατάμε το τηλέφωνο του μπας και.

Δεν τον πολυεμπιστεύομαι. Η Έφη λέει «μα κοίτα, έχει την φωτογραφία των παιδιών του στο ταξί, μπαμπάς είναι, καλός φαίνεται». Ναι σιγά την ένδειξη. Λες και όλοι αυτοί οι απατεώνες ταξιτζήδες στην Ελλάδα που όλοι ξέρουμε καλά δεν είναι πατεράδες.

Έχουμε νοικιάσει ένα διαμέρισμα για τις μέρες που θα μείνουμε εκεί κι ο ιδιοκτήτης του, ο Ioan, μας περιμένει πιστός στο ραντεβού μας. Η είσοδος και η διαδρομή μέχρι να φθάσεις στον 2ο όροφο που θα μείνουμε είναι λίγο τρομακτική. Μυρίζει μούχλα και τα σκαλιά τρίζουν. Πολύ decadance! Καμία σχέση –ευτυχώς- με το διαμέρισμα μας.

Το Studio S, πολυτελές δεν το λες. Όμως είναι πεντακάθαρο και έχει όλες τις ανέσεις. Αποτελείται από ένα δωμάτιο με 2 διπλά κρεβάτια, ένα μπάνιο και μια κουζίνα. Μπορείς να βρεις σχεδόν όλα όσα σου χρειάζονται για μια βολική διαμονή. Σκεύη μαγειρέματος, φρυγανιέρα, καφετιέρα γαλλικού, πιστολάκι μαλλιών μέχρι και σακούλες σκουπιδιών, σκούπα, σφουγγαρίστρα, μπατονέτες κλπ. Σαν να φιλοξενείσαι σε σπίτι.

http://www.booking.com/hotel/ro/apartament-s.en-gb.html

Τα παράθυρα της κρεβατοκάμαρας χαρίζουν μια ωραιότατη άποψη του Brasov. Μας κόστισε μόνο 30 ευρώ/άτομο και για τις 3 μέρες διανυκτέρευση! Ούτε για κάμπινγκ δεν έχω δώσει τόσα λίγα! Και ήταν ότι ακριβώς ψάχναμε. Ένα κεντρικό, καθαρό δωμάτιο με το δικό του μπάνιο, τίποτα παραπάνω. Μας βγήκε ακόμα καλύτερο και μόνο τα αγόρια θα πρέπει να κοιμηθούν στο ίδιο κρεβάτι. Τρία βράδια είναι, θα το αντέξουν.

Ελπίζω.

Ο Ioan είναι εξόχως συμπαθής και ολοπρόθυμος να μας ενημερώσει για τα πάντα. Μιλάει φαρσί την αγγλική και μπορούμε να συνεννοηθούμε άψογα. Καταρχάς μας ενημερώνει πως ο ταξιτζής (ο μπαμπάκας καλέ) μας έκλεψε. Θα μπορούσε να μας φέρει με 10 lei αντί για 35 που πληρώσαμε!!! Φαντάσου πόσο θα μας κλέβανε αν δεν ήμαστε και υποψιασμένοι!

Οι ερωτήσεις μας είναι πολλές κι αυτός απαντάει αναλυτικά και με υπομονή σε όλες. Ζητάω την γνώμη του για τα μέρη που έχω στο μυαλό μου και αν υπάρχει κάποιος οδηγός που θα μπορούσε να μας πάει, ώστε να μην ταλαιπωρηθούμε με το τρένο.

Αυτό προτιμάμε, όμως πρέπει να μας συμφέρει οικονομικά. Δεν έχουμε πρόθεση να νοικιάσουμε αυτοκίνητο γιατί είμαστε όλοι κουρασμένοι από το τριήμερο χορευτικό ντελίριο και κανείς δεν έχει την διάθεση να οδηγάει με τις ώρες. Εγώ έτσι κι αλλιώς το φοβάμαι να οδηγάω στο εξωτερικό.

Σε κάποια φάση μιλάει με την γυναίκα του και όταν το κλείνει μας προτείνει τρείς εκδρομές μαζί με κάποια μέρη σφήνες που χωρίς ΙΧ δεν μπορούμε να πάμε. Θα μας κοστίσουν 100-120 ευρώ. Είναι ακριβές φυσικά. Και με φορτώνει περισσότερο που λίγη ώρα πριν ο ίδιος έκραζε τον ταξιτζή που μας έκλεψε.

Ωστόσο είναι κοστολογημένες από την γυναίκα του και συνειδητοποιώ πως ο ίδιος τις τιμές μας τις είπε λίγο απρόθυμα, ήταν αμήχανος. Αισθανόταν άβολα σε αντίθεση με τόση ώρα που ήταν άνετος, άρα και ειλικρινής. Σααααν να πέφτει παντόφλα στο σπίτι. Του λέμε πως θα το συζητήσουμε και θα του απαντήσουμε μετά.

Βουρ λοιπόν για την 1η γνωριμία με την πόλη. Το καταπληκτικό Brasov.
 
Last edited:

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Τελικα για μια ακόμη φορά αποδεικνυεται περιτρανα , οτι παντου ή σχεδόν παντου στον κόσμο, οι ταξιτζηδες -ειδικά όσο αφορά τουρίστες- είναι μάστιγα.
Μαρία συνέχισε. Ακολουθώ κατά ποδας χορευοντας Ρούμπα
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.488
Likes
7.983
Τελικα για μια ακόμη φορά αποδεινυεται περιτρανα , οτι παντου ή σχεδόν παντου στον κόσμο, οι ταξιτζηδες -ειδικά όσο αφορά τουρίστες- είναι μάστιγα.
Μαρία συνέχισε. Ακολουθώ κατά ποδας χορευοντας Ρούμπα
Για να εισαι εντος θεματος, καλυτερα να περιμενεις χορευοντας σαλσα!! :p
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Είπα να πρωτοτυπήσω και εγω μια φορά και άλλαξα τον χορο! Εστω αλλάζω πάλι αλλά οχι με Σαλσα... χορεύω τσιγκολελετα, Ευχαριστημένες?
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Αυτή η Ρουμανία ρε παιδί μου γιατί με προκαλεί τόσο?
Λες και είναι κανένα μακρινό μέρος δυσπρόσιτο και την έχω μυθοποιήσει.Που θα πάει...θα πάω κι εγώ και θα γράψω την ιστορία μου:D

Μου αρέσει πολύ η αφήγηση σου, νομίζω τώρα αρχίζει το ενδιαφέρων γιατί καλοί χρυσοί οι χοροί αλλά εμείς διψάμε για περιήγηση :p

Συγνώμη 10 ευρώ το άτομο και για τα 3 βράδια:shock:
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Είπα να πρωτοτυπήσω και εγω μια φορά και άλλαξα τον χορο! Εστω αλλάζω πάλι αλλά οχι με Σαλσα... χορεύω τσιγκολελετα, Ευχαριστημένες?
Τσιγκολελέτα? Είπες αντί να πρωτοτυπήσεις τελικά, να γυρίσεις στα παλιά?? Γιατί ρε μανάρι??

Αυτή η Ρουμανία ρε παιδί μου γιατί με προκαλεί τόσο?
Λες και είναι κανένα μακρινό μέρος δυσπρόσιτο και την έχω μυθοποιήσει.Που θα πάει...θα πάω κι εγώ και θα γράψω την ιστορία μου:D

Μου αρέσει πολύ η αφήγηση σου, νομίζω τώρα αρχίζει το ενδιαφέρων γιατί καλοί χρυσοί οι χοροί αλλά εμείς διψάμε για περιήγηση :p

Συγνώμη 10 ευρώ το άτομο και για τα 3 βράδια:shock:
Ουπς!! Λαλακία έγραψα! 10 ευρώ/άτομο ανά μέρα! Πάω να το διορθώσω!

Το θυμάμαι πως είναι απωθημένο σου η Ρουμανία, αφού όσο ξεκοκάλιζα το travel stories προ ταξιδιού, σε κάθε κείμενο που αφορούσε την χώρα, ήσουν εκεί! :p
Άντεεε, τι περιμένεις???
 
Last edited by a moderator:

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Καλά το εχεις γραψει (εκτος αν προλαβες να το διορθωσεις) 30 ευρω και τις 3 ημέρες το άτομο=30 ευρω συνολικα η διαμονη του ενος ατομου.


(Τι θα έλεγες για ενα μάμπο?)
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Ουπς!! Λαλακία έγραψα! 10 ευρώ/άτομο ανά μέρα! Πάω να το διορθώσω!

Το θυμάμαι πως είναι απωθημένο σου η Ρουμανία, αφού όσο ξεκοκάλιζα το travel stories προ ταξιδιού, σε κάθε κείμενο που αφορούσε την χώρα, ήσουν εκεί! :p
Άντεεε, τι περιμένεις???
Ναι ναι ο μαιντανός των θεμάτων για Ρουμανία:D
Και 10 ευρώ τη μέρα πάλι τζάμπα ήταν.Οπότε 30 ευρώ το τρικλινο τη βραδιά.Σωστά?
Αναμένω τη συνέχεια με φωτό εννοείται;)
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
10 ευρώ/άτομο την ημέρα κι αφορούσε ένα στούντιο με 2 διπλά κρεβάτια, άρα 40 ευρώ/βραδιά για 4 άτομα. Ναι και πάλι τσάμπα ήταν. Και το συστήνω ανεπιφύλακτα για διαμονή σε όποιον δεν θέλει ιδιαίτερη πολυτέλεια, απλά ένα καθαρό, κεντρικό δωμάτιο. Επίσης ο ιδιοκτήτης ως ξεναγός, είναι πολύ πρόθυμος και βολικός, θα γράψω αρκετά σχετικά, παρακάτω.

Η συνέχεια έρχεται, μάλλον αύριο, ως Ρουμανόπληκτος, πιστεύω να την ευχαριστηθείς!

dim kyr ότι σε φτιάχνει μαναμ
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.395
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom