Ιούλιος για κρουαζιέρα Καραϊβικής??

gkontos10

Member
Μηνύματα
20
Likes
4
Καλημέρα φίλοι μου
Και καλώς σας βρήκα
Πρώτη φορά γράφω στο φόρουμ και θα ήθελα πολύ την βοήθεια και τις γνώσεις σας..

23 Μαΐου παντρεύομαι με την γυναίκα μου, και είχαμε πει για ταξίδια του μέλιτος να το κάνουμε Ιούλιο και να συνδυάσουμε με Αμερική και κρουαζιέρα στην Καραϊβική..

Βασικά έχουμε 15-16 μέρες, αν εξαιρέσουμε 2 μέρες μέχρι να φτάσουμε Αμερική 14...

Σκέφτηκα να κάτσουμε μονο Φλόριντα 7 μερες (Ορλάντο Μαϊάμι δλδ να γυρίσουμε Disney, sea world κτλ) και 7 μέρες την κρουαζιέρα μας στην Καραϊβική..

Πριν σας πω τις απορίες μου, να σας πω πώς δεν έχω ξανα πάει Αμερική και ούτε ξέρω τι έχει να δω ή πώς να πάω
Και ξεκινάω ερωτήσεις

1. Να τα προσπαθήσω να τα κλείσω μόνος μου ή να πάω σε ταξιδιωτικό?

2. Η εποχή που διαλέξαμε (Ιούλιος) είναι καλός ο καιρός? Υπάρχει πιθανότητα για μουσονες ανεμοστροβιλους κτλ?

3. Τι έχει να πάμε στην Φλόριντα?

4. Έχετε κάτι άλλο να μου προτείνετε?

5. Έχει παει κανείς σας στην 7ημερη κρουαζιέρα στην Καραϊβική? Εντυπώσεις?

6. Ποιαν από όλες τις 7ημερες να διαλέξω? (προτιμώ αυτές τις royal Caribbean που έχει αυτά τα τεράστια πλοία)

Βασικά κατατοπειστε λίγο τον άσχετο ρε παιδιά...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
23 Μαΐου παντρεύομαι με την γυναίκα μου, και είχαμε πει για ταξίδια του μέλιτος να το κάνουμε Ιούλιο και να συνδυάσουμε με Αμερική και κρουαζιέρα στην Καραϊβική..
Θα σου γράψουν και άλλοι που είναι φαν της κρουαζιέρας, αλλά εγώ θα κάνω την ερώτηση αυτών που τις μισούμε; Έχετε ξαναπάει; Σας αρέσουν οι κρουαζιέρες γενικώς; Αλλιώς μπορεί να τη βρεις παπουδίστικη, βαρετή και στάσιμη.
Βασικά έχουμε 15-16 μέρες, αν εξαιρέσουμε 2 μέρες μέχρι να φτάσουμε Αμερική 14...
Αν δεν έκανες κρουαζιέρα, παπάδες θα έκανεςμε το μπάτζετ που θα σου κόστιζε μια τέτοια, κάνοντας "χερσαίο" ταξίδι.

1. Να τα προσπαθήσω να τα κλείσω μόνος μου ή να πάω σε ταξιδιωτικό?
Από σένα εξαρτάται πόσο χρόνο θέλεις να αφιερώσεις, αλλά δεν είναι και τίποτε δύσκολο να; το κάνεις μόνος σου.
2. Η εποχή που διαλέξαμε (Ιούλιος) είναι καλός ο καιρός? Υπάρχει πιθανότητα για μουσονες ανεμοστροβιλους κτλ?
Τυφώνες ναι. Είναι η περίοδος των τυφ'ωνων, αν και για να πέσετε σε κάποιον θα πρέπει να είστε πολύ γκαντέμηδες. αλλά ναι, είναι εντός των πιθανοτήτων.
3. Τι έχει να πάμε στην Φλόριντα?
Πολλά θεματικά πάρκα, αρκετούτσικα πράγματα να δεις στο Μαϊάμι, πολλές σιλικονάτες, συνταξιούχους, ολίγην αρχιτεκτονική, πολλά events (συναυλίες, δρώμενα κλπ), μαύρο σε Everglades, Keys και Μαυρογυαλούρο (τουλάχιστον ο Μαυρογυαλούρος έβγαζε γέλιο και ήταν τσάμπα), ολίγον από NASA, μερικές όμορφες διαδρομές (όχι και οι καλύτερες στις ΗΠΑ), μπόλικη ζέστη (και κάποιες βροχούλες Ιούλιο μήνα) και πολύ φτηνά εισιτήρια για χίλια τόσα μέρη. Μήπως να πηγαίνατε Νέα Υόρκη αφού δεν έχετ ξαναπάει Αμερική;

4. Έχετε κάτι άλλο να μου προτείνετε?
Ειλικρινά, αν δεν είχα πάει ποτέ Αμερική και είχα 2 εβδομάδες, θα πήγαινα μια στη Νέα Υόρκη και την άλλη σε καμιά χώρα της Καραϊβικής για μπάνια, να γυρίσω και λίγο. Π..χ. η Τζαμάικα είναι πολύ καλή περίπτωση (μακριά από το δυτικό της κομμάτι μόνο, τίγκα στους ενοχλητικούς, τους τζάνκηδες και τους χοντροτουρίστες με τα σανδάλια και τις κάλτσες, στα ανατολικά είναι πραγματικά απίστευτα κι έχει μέρη για εκπληκτικό μπάνιο σε φοβερά ρομαντικά ξενοδοχεία). Ή στη ριβιέρα Μάγια. Μια εβδομάδα σε κρουαζιέρα όπου το μισό χρόνο τον περνάς κλειδωμένος σε ένα πλοίο με μπαρμπάδες και χαζοαμερικάνους και στα λιμάνια έχεις μόνο μερικές ώρες που φτάνουν δε φτάνουν να απομακρυνθείς από τα stands όπου αγοράζουν σουβενίρ οι καλτσοσανδαλάτοι, ούτε στο χειρότερο εχθρό μου, τουλάχιστον όχι πριν τα 85 μου με σοβαρή μορφή αρθρίτιδας και Αλτσχάιμερ..

5. Έχει παει κανείς σας στην 7ημερη κρουαζιέρα στην Καραϊβική? Εντυπώσεις?
'Εχω πάει κρουαζιέρα, όχι στην Καραϊβική. Και βλαστήμισα. Επίσης, επειδή τυχαίνει να μένω στην Καραϊβική, τους κρουαζιεράδες τους τρώω στη μάπα εβδομαδιαίως. Και βλαστημάω.

Ξαναλέω, γράφει άνθρωπος για τον οποίον πολύ απλά οι κρουαζιέρες είναι ο τέλειος τρόπος να καταστρέψει ένα ταξίδι. Για άλλους είναι όνειρο πραγματικό. Αλλά ίσως βρεις χρήσιμη και την "άλλη" άποψη.
 

gkontos10

Member
Μηνύματα
20
Likes
4
Φίλε μου ευχαριστώ πολύ για την απάντηση..

Εσύ δηλαδή μένεις Καραϊβική?? :-/

Βασικά θέλουμε να κάνουμε κάτι που θα μας μείνει αξέχαστο..

Ιουλίο που είναι καλά να πάμε εξωτικά??
Να μπορούμε και για ένα μπανακι ρε παιδι μου..
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Φίλε το τι θα σας μείνει αξέχαστο εξαρτάται από τα ενδιαφέροντά σας. Ας πούμε για μένα στις ΗΠΑ ήταν αξέχαστο το road trip σε Γιούτα, Κολοράντο, Νιου Μέξικ, Νεβάδα και Αριζόνα: φοβερά τοπία, απίστευτη κουλτούρα, αρκετά αρχαία, Ινδιάνοι και μηδέν τουρίστες, ήμουν με τους κολλητούς μου από το νηπιαγωγείο και το σκίσαμε. Άλλος την καταβρίσκει με τη ΝΥ, άλλος θέλει αραλίκι, άλλος είναι για τα βουνά κι άλλος πάει στην Καλιφόρνια να δει το Χόλιγουντ και τα Big Trees. Κι όλα αυτά στην ίδια χώρα, φαντάσου πόσα διαφορετικά πράγματα μπορείς να δεις στις άλλες.

Αφού θες μπάνιο έτσι κι αλλιώς, σου είπα για μένα η Τζαμάικα είναι εξαιρετική επιλογή κι έχει και πράγματα να κάνετε πλην της φοβερής φύσης και παραλίας. Οι καλύτερες παραλίες που έχω δει στη ζωή μου είναι στο Los Roques στη Βενεζουέλα και μιλάμε για παράδεισο όπου νοικιάζετε για ευτελές ποσό ε΄να κότερο και σας πηγαίνει κάθε μέρα σε όσα νησάκια θέλετε όπου θα είστε ΜΟΝΟΙ σας, όλο το νησί για σας και τέτοιες παραλίες δεν έχει ούτε στην Ελλάδα, χώρια ότι το φαγητό στις posadas είναι καρα-γκουρμέ.

Η Κούβα είναι χώρα-εμπειρία από όλες τις απόψεις, από το σύστημα μέχρι τα αυτοκίνητα, το χορό, την κουλτούρα, τον Τσε, αξέχαστη θα σας μείνει κι αυτή.

Το Μεξικό είναι πλήρες: παραλίες, ζούγκλεσ, αρχαία, ηφαίστεια, απ' όλα έχει, από τσίλι μέχρι haciendas, ατελείωτη χώρα με απίστευτη ποικιλία και τη φοβερή Γουατεμάλα ακριβώς από κάτω.

Εγώ αν είχα 16 μέρες θα τις μοίραζα να δω δύο τελείως διαφορετικά πράγματα. Αλλά να είναι 2 πράγματα που να μου αρέσουν. Προφανώς το ένα από τα δύο από αυτά που μας λες είναι οι παραλίες. Το άλλο ποιο είναι;
 

gkontos10

Member
Μηνύματα
20
Likes
4
Εμάς μας αρέσει πολύ η φύση
Αλλα θα θέλαμε να δούμε και λίγο κουλτούρα νεα τοπία κτλ

Εν τω μεταξύ τώρα με έχεις συγχύσεις τελείως :) δεν ξέρω τι θελω :D
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
E κάτσε σκέψου το με την ησυχία σου, διάβασε και καμιά ιστορία εδώ μέσα και όταν κατασταλλάξεις ανάμεσα σε 3-4-5 επιλογές, εδώ είναι όλοι να σε βοηθήσουν. Μέχρι τον Ιούλιο έχει πολύ καιρό ακόμη.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Φίλε καλώς ήρθες! Έχεις πολλές μέρες οπότε ξεκινάμε καλά! Μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα.
Όσον αφορά τις κρουαζιέρες είμαι και εγώ της ίδιας άποψης. Χάσιμο χρόνου εντός καραβιού, και θα έχεις ελάχιστο χρόνο στις χώρες που θα φτάνεις. Κρουαζιερόπλοια φτάνουν και στο νησί μου. Κατεβαίνουν οι τουρίστες, τους αρπάζουν, τους πάνε σε μέρη και μαγαζιά συγκεκριμένα, και μετά βουρ πίσω στο καράβι, ακολουθεί άλλος προορισμός. Ε δεν προλαβαίνουν να δουν και τίποτα.

Αφού θέλετε να δείτε διαφορετική κουλτούρα βάλτε ένα 8ήμερο Κούβα. Με κλειστά μάτια κιόλας. Θα δείτε εκπληκτικά πράγματα, πολύ διαφορετικά από ότι έχετε συνηθίσει. Ιστορία, κουλτούρα, διαφορετικός τρόπος ζωής, τρομερά πράγματα.

Σας μένει άλλο ένα 8ήμερο στο οποίο μπορείτε να κάνετε κάτι εντελώς διαφορετικό. Ή κάτι σε "πιο πόλη" όπως η Νέα Υόρκη, ή να πάτε να λιώσετε σε τίποτα λευκές αμμουδιές χωρίς να κάνετε τίποτα! (πχ σε κάποιο ριζόρτ στον Αγ. Δομίνικο). Το τελευταίο εγώ δεν θα το έκανα (και τελικά δεν το έκανα) αλλά γούστα είναι αυτά!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.365
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Εγω ειμαι η αλλη αποψη. Δεν γραφω ουτε σεντονια, ουτε αγαπω τις αντιπαραθεσεις. Λατρευω αντιθετα τις κρουαζιερες. Οσα ισοπεδωτικα γραφηκαν γι αυτες τα περναω βερεσε στον καλαθο των αχρηστων. Οπως και τις προτασεις για ερημους, ταλαιπωριες σε ΝΥ η σε μετρια και εξαθλιωμενα μερη τυπου Κουβα, Δομηνικους κλπ.
Guys, χωρις παρεξηγηση, για γαμηλιο μιλαμε,οχι για ταξιδακι με τη φιλεναδιτσα...ζησε το ονειρο 5 αστερων. Κανε το ταξιδι της ζωης σου. Κανε την κρουαζιερα σου. Με ενα μεγαλο πλοιο, μια καλη εταιρεια κ μετα στο τελος κοιτα το δρομολογιο του. Θα με θυμηθεις οταν θα δενετε στην επιστροφη του πλοιου. Για οτιδηποτε αλλο επι του θεματος κ μονο τα ξαναλεμε.
 

gkontos10

Member
Μηνύματα
20
Likes
4
Ειλικρινά τώρα τα παραταω :p
Μόλις πάω να αποφασίσω κάτι αμέσως μου βάζετε και άλλες ιδέες :p

Χε χε χε

Το ποιο σημαντικό από όλα και ας τα πάρουμε ένα ένα
Τον Ιούλιο που θέλουμε εμείς να πάμε, ποιοι προορισμοί είναι οι ιδανικοί??
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.365
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Τον Ιούλιο που θέλουμε εμείς να πάμε, ποιοι προορισμοί είναι οι ιδανικοί??
Στην Καραιβικη? Το θεμα που ανοιξες αφορα αυτην. Αν ναι μην σε απασχολουν οι προορισμοι. Αυτοι στο τελος. Τοτε μπορεις να προτιμησεις (για "ασφαλεια") southern Caribbean.,aruba, st lucia, barbados Πρωτα κοιτα τα αλλα που σου εγραψα. Ουτε τον καιρο κοιτα. Αυτος απασχολει την εταιρεια κ τον πλοιαρχο. Εξαιρετικα μικρη πιθανοτητα για κακο καιρο που κ τοτε θα φροντισουν αλλοι να μην τον καταλαβεις. Πολυ καλος μηνας για κρουαζιερα στην Καραιβικη. Συνδυασε τη με παραμονη στο Μαιαμι + Keys η Φορτ η Ορλαντο.
 

gkontos10

Member
Μηνύματα
20
Likes
4
Βασικά επειδή τώρα τα έχω συγχυσει μέσα στο μυαλό μου..

Εννοώ τον Ιούλιο ποιος εξωτικός προορισμός είναι ο ιδανικοτερος?

Τώρα έχω και τα 2 πράγματα στο μυαλό μου που συζητάμε...

Το ενα είναι η κρουαζιέρα..

Και το άλλο να το σπάσω μια βδομάδα Αμερική και μια κάπου εξωτικά (με αυτές τις τέλειες παραλίες που βλέπουμε στα διαφημιστικά)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.365
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Βασικά επειδή τώρα τα έχω συγχυσει μέσα στο μυαλό μου..

Εννοώ τον Ιούλιο ποιος εξωτικός προορισμός είναι ο ιδανικοτερος?

Τώρα έχω και τα 2 πράγματα στο μυαλό μου που συζητάμε...

Το ενα είναι η κρουαζιέρα..

Και το άλλο να το σπάσω μια βδομάδα Αμερική και μια κάπου εξωτικά (με αυτές τις τέλειες παραλίες που βλέπουμε στα διαφημιστικά)
Τοτε να αλλαξεις τον τιτλο του θεματος για να αποφευχθει συγχυση στους αναγνωστες και να λαβεις περισσοτερες πληροφοριες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.387
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom