Ουγγαρία Βοήθεια για Βουδαπέστη!

stef rodos

Member
Μηνύματα
14
Likes
2
Να εισαι καλά φίλε σημαντική η βοήθεια σου.Θα τα υπολογίζω ετσι και εγω ποιο ευκολος τροπος
 

reisender

Member
Μηνύματα
59
Likes
62
Καλησπέρα σε όλους!Θα ήθελα να μάθω ποιος είναι οικονομικότερος τρόπος μεταφοράς στο κέντρο της πόλης από το αεροδρόμιο.
Επίσης έχω κλείσει ένα δωμάτιο δίπλα στην βασιλική του αγίου στεφάνου με δυνατότητα ακύρωσης.Επειδή ακόμα δεν έχω κάνει την έρευνά μου, όσοι από εσάς γνωρίζετε την πολή, θεωρείτε καλή επιλογή το μέρος- μου φάνηκε αρκετά κεντρικά- από άποψη αξιοθέατων και νυκτερινής ζωής;
Τέλος ένα γνωστός μου είχε κάποτε προβλήματα με τη wizz air -του είχε αλλάξει τελευταία στιγμή την ημερομηνία πτήσης- .Είχε κανείς ανάλογο πρόβλημα;
Ευχαριστώ πολύ παιδιά!
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
Αλλαγές μπορεί να γίνουν από οποιαδήποτε εταιρεία.Εγώ 2 φορές που τη χρησιμοποίησα δεν είχα κάποιο θέμα.Η τοποθεσία μια χαρά είναι.Από το αερoδρόμιο παίρνεις το λεωφορείο 200Ε μέχρι τέρμα και από εκεί το μετρό.Εναλλακτικά υπάρχει και shuttle bus: http://www.bud.hu/english/passengers/access_and_parking/by_airportshuttle
 

isavella

Member
Μηνύματα
133
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία - Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
ΝYC - ΠΕΡΟΥ
Παιδιά επειδή προσπαθώ να οργανωθώ να δω μήπως μπορέσω να χωρέσω και 3μέρες Βουδαπέστη και 3μέρες Βιέννη και να δω όσα περισσότερα ή να εγκαταλειψω την Ιδεα και να επικεντρωθώ μόνο Βουδαπέστη ( το οικονομικό παίζει τον κύριο ρόλο μιας και είμαστε φοιτητές)..

1. Που μπορώ να βρω πληροφορίες για το ποια μουσεία και γενικα σε τι χώρους δίνουν έκπτωση αυτές οι 48-72ωρες κάρτες απεριόριστων δρομολογίων; Αξίζουν όντως πιστεύετε;

2. Υπάρχουν μουσεία/χώροι που είναι δωρεάν;
 

isavella

Member
Μηνύματα
133
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία - Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
ΝYC - ΠΕΡΟΥ
Πιστεύετε ότι πρακτικά είναι ευχρηστη κάρτα και αξίζουν τα επιπλέον χρήματα σε σχέση με την απλή;
 

reisender

Member
Μηνύματα
59
Likes
62
Αλλαγές μπορεί να γίνουν από οποιαδήποτε εταιρεία.Εγώ 2 φορές που τη χρησιμοποίησα δεν είχα κάποιο θέμα.Η τοποθεσία μια χαρά είναι.Από το αερoδρόμιο παίρνεις το λεωφορείο 200Ε μέχρι τέρμα και από εκεί το μετρό.Εναλλακτικά υπάρχει και shuttle bus: http://www.bud.hu/english/passengers/access_and_parking/by_airportshuttle

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ.Επίσης θυμάσαι αν μέσα στην πόλη υπάρχουν ανταλλακτήρια που δεν παίρνουν προμήθεια; Το ανταλλακτήριο του αεροδρομίου συνήθως έχει μεγάλη επιβάρυνση
 

vaskosgr

Member
Μηνύματα
33
Likes
9
Κατι ακομα τα εισητήρια ειναι ιδια για λεωφορεία.τρένα,τραμ?Συμφέρει να βγάλω 24ωρο ?
Εδω ειναι ο συνδεσμος με ολα τα εισητηρια των ΜΜΕ για την Βουδαπεστη! Αναλογα τι βολευει εσενα διαλεγεις!!!

Πιστεύετε ότι πρακτικά είναι ευχρηστη κάρτα και αξίζουν τα επιπλέον χρήματα σε σχέση με την απλή;
Προσωπικη αποψη οτι στην Βουδαπεστη δεν συμφερει η καρτα . Αντιθετα συμφερουν η ημερισιες , τριημερες οι καρτες για τα ΜΜΕ!
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ.Επίσης θυμάσαι αν μέσα στην πόλη υπάρχουν ανταλλακτήρια που δεν παίρνουν προμήθεια; Το ανταλλακτήριο του αεροδρομίου συνήθως έχει μεγάλη επιβάρυνση
Καθένα απ'έξω λέει αν παίρνουν ή όχι..0% commision σημαίνει ότι δεν παίρνουν.εμείς αλλάξαμε σε ένα γωνία Vaci με Kossuth Lajos..Αυτό είναι ένα γνωστό ανταλλακτήριο απλά δεν θυμάμαι αν χρεώνει ή όχι. http://www.correctchange.hu/index.php?lang=eng
 

iro nia

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Ιρλανδία
Καλησπέρα!! Σε 5 μέρες φεύγω Βουδαπέστη. Ο ενθουσιασμός τεράστιος!! Ως νέο μέλος λοιπόν που είμαι, θέλω αν είναι εύκολο κάποιος να με διαφωτίσει για εναλλακτική (πρωινή, μεσημεριανή και νυχτερινή ) ζωή εκεί. Διάβασα πολλά για το πού να πάμε και τί να δούμε, αλλά θέλω την μη τουριστική πλευρά. Ευχαριστώ :) :)
 

stef rodos

Member
Μηνύματα
14
Likes
2
Καλησπέρα χθες γύρισα απο Βουδαπέστη έμεινα 5 μέρες με την κοπέλα μου ενα εχω να πω εντυπωσιακή πανέμορφη πόλη.Περάσαμε τέλεια γενικά.Το μονο που με χάλασε είναι ενα μεγάλο λάθος που έκανα και το λεω και σε εσας που θα πατε Βουδαπέστη να αλλάξετε το χρήματα σας στην πόλη οταν φτάσετε έχει πολλά ανταλακτήρια.Μην κάνετε το λάθος να τα αλλάξετε στο αεροδρόμιο τους θα σας κατακλέψουν ηδη εγω έχασα καπου στα 60 ευρώ.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom