Γενικά Δίλημμα για Αφρική

Fotodv7

Member
Μηνύματα
36
Likes
11
Καλησπέρα σε όλους. Το Σάββατο γύρισα από 4ημερο ταξίδι Βουδαπέστη. Ήταν το 3ο ευρωπαϊκό μου ταξίδι και ίσως το ομορφότερο. Αυτά θα τα πω στην ταξιδιωτική μου ιστορία. Πάμε στο θέμα μου...

Προσωπικά για τη Βουδαπέστη ξόδεψα :

100€ τα δύο αεροπορικά από Θεσ/νίκη με wizz air.
40€ έξτρα μια μεγάλη βαλίτσα
200€ το ξενοδοχείο για 4 βράδια (Eurostars, καταπληκτικό)
300€ τα έξοδα μας εκεί

Σύνολο 650€ περίπου για τα δύο άτομα. Τώρα χάζευα για το επόμενο ταξίδι και παρατηρούσα ότι όλες οι προσφορές για Βουδαπέστη (αεροπορικώς) είναι περίπου στα 300-400€ το άτομο. Δηλαδή λίγο χαμηλότερα απ' όσο μας κόστισε το ταξίδι για 2 άτομο χωρίς πρακτορείο. Φυσικά καταλαβαίνω πως το οργανωμένο ταξίδι είναι λίγο τσιμπημένο καθώς στα δίνει όλα έτοιμα στο πιάτο χωρίς ψάξιμο.

Τώρα σχεδιάζοντας το επόμενο ταξίδι (Αφρική) σκέφτομαι... : Αξίζει να πληρώσω κάτι παραπάνω ώστε να έχω την ασφάλεια μου και την άνεση μου σε μια ήπειρο που θα επισκεφτώ για πρώτη φορά και δε γνωρίζω τίποτα; Ή να επιλέξω να ψάξω μόνος μου αεροπορικά και πληροφορίες ώστε να γλιτώσω αρκετά χρήματα;

Υ.Γ: Για το επόμενο ταξίδι σκέφτομαι κυρίως Μαρόκο.
Υ.Γ 2 : Στα 3 προηγούμενα ταξίδια μου, τα κανόνισα μόνος μου γλιτώνοντας αρκετά χρήματα και φτιάχνοντας το δικό μου πρόγραμμα. (Στην Ευρώπη όμως)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλά δεν έχει και καμιά τρελή διαφορά το Μαρόκο με την Ευρώπη σε ό,τι αφορά υποδομές, ασφάλεια, ευκολία οργάνωσης και συνεννόησης. Γιατί όταν διάβασα Αφρική φαντάστηκα κάτι σε στιλ Μάλι ή Τσαντ, που πάει αλλού η βαλίτσα.
 

Fotodv7

Member
Μηνύματα
36
Likes
11
Βασικά το Μαρόκο το πρότεινα έτσι χωρίς να ψάξω πληροφορίες. Οπότε όπου "Μαρόκο", διάβαζε "Μαλι" κλπ.

:):):)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ε, το κλπ που έβαλες τα διαφοροποιεί όλα. Π.χ. στο Μάλι διατρέχεις σοβαρό κίνδυνο να σε απαγάγουν και να σε δούμε σε κανένα βίντεο με πορτοκαλί στολή. Η Αιθιοπία είναι φτωχότερη, αλλά πολύ ασφαλής, η Ναμίμπια χώρα πολύ εύκολη και οργανωμένη για ταξίδι και στο Νότιο Σουδάν γίνεται της π**** το κάγκελο, ενώ στη Λιβερία έχει ακόμη θέμα ο Έμπολα. Οπότε όπως καταλαβαίνεις πρώτα επιλέγεις το πού θέλεις να πας και μετάς ζητάς πληροφορίες για το πόσο εύκολα το διοργανώνεις μόνο σου.

Πληροφοριακά σου λέω πως οι περισσότερες χώρες της υποσαχάριας είναι πολύ ακριβές, μη νομίζεις πως επειδή είναι φτωχές είναι και φτηνές, δεν πάει έτσι.
 

Fotodv7

Member
Μηνύματα
36
Likes
11
Μάλιστα... Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Κάτι τελευταίο...
Το Μαρόκο όπως είπες δεν είναι ο καθρέφτης της Αφρικής αλλά μπορείς να οργανώσεις ταξίδι μόνος σου. Επειδή θα ήθελα κάτι διαφορετικό από Ευρώπη, αξίζει μια επίσκεψη εκεί ή θα νιώθω ότι είμαι σε Ευρωπαικη χώρα;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Είναι χώρα με πολύ Ισλάμ, μπόλικη ιστορία, διαφορετική αρχιτεκτονική, άλλη φιλοσοφία, άλλη κουζίνα κι άλλη φύση από την Ευρώπη. Φυσικά και αξίζει.

Ο βαθμός δυσκολίας δεν κάνει μια χώρα απαραίτητα και πιο αξιόλογη. Π.χ. Το Μπενίν είναι μια χώρα που δεν ταξιδεύεται εύκολα, αλλά τρομερά ενδιαφέρουσα δεν τη λες.
 

jajo

Member
Μηνύματα
20
Likes
118
Εγώ θα πρότεινα να διαβάσεις την ιστορία του Yorgos με τις περιπέτειες του στην κεντροδυτική Αφρική. Έτσι για να εμπνευστείς. Επίσης εάν σε ενδιαφέρει ένα camping trip στην Αφρική που μπορείς να οργανώσεις μόνος σου αλλά να σε πάνε πακέτο διάβασε και την δικιά μου ιστορία από Ναμίμπια. (θα σου έστελνα τα λινκς αλλά είμαι από κινητό)
 

emantas

Member
Μηνύματα
30
Likes
76
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλια 1015 χιλιομετρα στ
Η Αφρικη ειναι μια Ηπειρος αρκετα παρεξηγημενη.. Η ασφαλεια σου εκει δεν εχει να ζηλεψει σε κατι με αντιστοιχες Ευρωπαικες χωρες. Απλα υπαρχουν καποια tips που καλο ειναι να ακολουθησεις σε συγκεκριμενες χωρες. Πχ Νιγηρια με εναν μαυρο "φιλο-bodyguard" τον οποιο τον πληρωνεις 5δολαρια την μερα δεν σε πειραζει κανεις!
Σχετικα με το Μαροκο συγκεκριμενα, η χωρα ειναι πολυ "ευκολη" στο να την γυρισεις, ειτε νοικιαζοντας καποιο μεσω είτε με τα υπαρχον μεσα μεταφορας. Ειναι ενδιαφερον και ισως μια απο τις καλυτερες επιλογες για να ξεκινησεις την εξερευνηση αυτης της ηπειρου. Απο κει και περα υπαρχουν καποια κρουσματα εμπολα στην συγκεκριμενη χωρα. Θα σου ελεγα, να πας στην ταξιδιωτικη ιατρικη της περιοχης που μενεις και να συλλεξεις πληροφοριες για το πως θα προφυλαχθεις. Παρολα αυτα μην σε κανει να το σκεφτεσαι αρνητικα για κατι τετοιο, γιατι αφενως τα κρουσματα στην συγκεκριμενη χωρα δεν ειναι αρκετα, αφαιτερου ο εμπολα κολλαει μονο με την επαφη!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Η Αφρικη ειναι μια Ηπειρος αρκετα παρεξηγημενη.. Η ασφαλεια σου εκει δεν εχει να ζηλεψει σε κατι με αντιστοιχες Ευρωπαικες χωρες.
Απλα υπαρχουν καποια tips που καλο ειναι να ακολουθησεις σε συγκεκριμενες χωρες. Πχ Νιγηρια με εναν μαυρο "φιλο-bodyguard" τον οποιο τον πληρωνεις 5δολαρια την μερα δεν σε πειραζει κανεις!
Κι αυτό ήταν το σημερινό μας επεισόδιο "Ο σουρεαλισμός στη τέχνη την εποχή του διαδικτύου" ή αλλιώς "μη παίρνετε ναρκωτικά, δε φτάνουν για όλους."
Χαίρετε.:eek::eek:
 

emantas

Member
Μηνύματα
30
Likes
76
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλια 1015 χιλιομετρα στ
Δεν ειναι καλο να ειρωνευεσαι καποιον που ισως να εχει δει μια διαφορετικη οψη του νομισματος απο αυτη που ως τωρα εσυ εχεις δει.. Ισως αυτος ο καποιος να εχει να κανει με ασφαλεια σε διαφορα μερη του κοσμου και να ξερει κατι παραπανω απο σενα!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Δεν ειναι καλο να ειρωνευεσαι καποιον που ισως να εχει δει μια διαφορετικη οψη του νομισματος απο αυτη που ως τωρα εσυ εχεις δει.. Ισως αυτος ο καποιος να εχει να κανει με ασφαλεια σε διαφορα μερη του κοσμου και να ξερει κατι παραπανω απο σενα!
Με βάση τα υπάρχον στοιχεία, εγώ σ' εμπιστεύομαι.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Δεν ειναι καλο να ειρωνευεσαι καποιον που ισως να εχει δει μια διαφορετικη οψη του νομισματος απο αυτη που ως τωρα εσυ εχεις δει.. Ισως αυτος ο καποιος να εχει να κανει με ασφαλεια σε διαφορα μερη του κοσμου και να ξερει κατι παραπανω απο σενα!
emantas μάλλον θέλουν να σου πουν ότι είναι αντιφατικό αυτό που γράφεις.. Δε γίνεται να μην έχει τίποτα να ζηλέψει η ασφάλεια σου στην Αφρική σε σχέση με την Ευρώπη αλλά σε κάποιες χώρες να χρειάζεσαι bodyguard..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom