Ηνωμένο Βασίλειο Travelcard London.

marakizio85

Member
Μηνύματα
160
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΏΝΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΑΡΑΙΒΙΚΗ- ΚΟΥΒΑ
Καλησπέρα σας. Καινούριο μέλος είμαι, πρώτη φορά θα επισκεφθώ Λονδίνο, χρειάζομαι βοήθεια!!! Λοιπόν η 7ήμερη χάρτινη travel card 2 for 1 για τις ζώνες π.χ. 1 και 2 στοιχίζει όπως διάβασα σε άλλο ποστ περίπου 30 λίρες. Αυτό σημαίνει ότι δύο άτομα πληρώνουμε 60 ευρώ και παίρνουμε από 1 κάρτα, ταξιδεύουμε απεριόριστα με τα μέσα μεταφοράς στις ζώνες 1 και 2 και πληρώνουμε μόνο ένα εισιτήριο όταν επισκεπτόμαστε κάποιο αξιοθέατο; Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων :)
Καλώς ήρθες στην παρέα. ..7 days travelcard με 31.40 λίρες για 1 και 2 ζώνη ταξιδεύεις απεριόριστα με μέτρο λεωφορείο κτλ αλλά αν θες την προσφορα 2 for 1 vouchers πρέπει να την βγάλεις σε σταθμό τρένων που να έχει το σήμα rail .Πρέπει να έχεις φωτογραφίες μαζί σου...καλό θα ήταν τα vouchers να τα εκτυπώσεις από πριν.
 

vangelism

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Ευχαριστώ πολύ. Και κάτι τελευταίο... τα vouchers από που τα εκτυπώνω; Εκτυπώνω όποια θέλω, πάω δεν πάω τελικά;
 

marakizio85

Member
Μηνύματα
160
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΏΝΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΑΡΑΙΒΙΚΗ- ΚΟΥΒΑ
Ευχαριστώ πολύ. Και κάτι τελευταίο... τα vouchers από που τα εκτυπώνω; Εκτυπώνω όποια θέλω, πάω δεν πάω τελικά;
Εκτυπώνεις όποια σε ενδιαφέρουν πας δεν πας από το http://m.daysoutguide.co.uk/
Θα σου ζητάει ημερομηνία και από ποιο σταθμό έρχεσαι βάλε οποία ημερομηνία πας Λονδίνο σε όλα και τον ίδιο σταθμό αρκεί να ειναι σταθμός τρένων αυτός που θα βάλεις. ..
 
Last edited:

Katjim

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Καλησπέρα ήμουν πρωτοχρονιά τώρα Λονδίνο. Πήρα την travel card 7 days για 1 και 2 ζώνη από rail για 2 for 1 αλλά δεν μου έδωσαν τα voucher αλλά είχα φροντίσει να εκτυπώσω από το σπίτι αυτά που ήθελα. ..θα σου προτείνω να κάνεις το ίδιο. ..
Ευχαριστω

Κάποια vouchers δεν εχουν barcode επάνω ισχύουν ;
 
Last edited by a moderator:

katerinakaterina

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΛΟΝΔΙΝΟ
Καλησπέρα παιδιά.
Έχω μπερδευτεί άλλο η Travelcardάλλο η 2 for 1 και άλλο η TheLondonPass.
Θα πάω για 5 μέρες τι τιμές έχουν εάν γνωρίσετε .

Ευχαριστώ....
 

marakizio85

Member
Μηνύματα
160
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΏΝΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΑΡΑΙΒΙΚΗ- ΚΟΥΒΑ
Καλησπέρα παιδιά.
Έχω μπερδευτεί άλλο η Travelcardάλλο η 2 for 1 και άλλο η TheLondonPass.
Θα πάω για 5 μέρες τι τιμές έχουν εάν γνωρίσετε .

Ευχαριστώ....
Travel card ειναι για μεταφορικά μέσα και κοστίζει 31.40 λίρες για 1 και 2 ζωνη london pass είναι για μουσεία κτλ και το 2 for 1 είναι για μουσεια κτλ επισης αλλα ειναι σε ισχύ σαν προσφορα μονο σε συνδιασμο με την Travelcard την οποία πρέπει να βγάλεις από σιδηροδρομικο σταθμό και να έχει το σήμα rail ...αν έχεις london pass δεν χρειάζεσαι 2 for 1....αλλά και πάλι μπες στις προσφορές του 2 for 1 και δες τι συμφέρει. ..
 

katerinakaterina

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΛΟΝΔΙΝΟ
Travel card ειναι για μεταφορικά μέσα και κοστίζει 31.40 λίρες για 1 και 2 ζωνη london pass είναι για μουσεία κτλ και το 2 for 1 είναι για μουσεια κτλ επισης αλλα ειναι σε ισχύ σαν προσφορα μονο σε συνδιασμο με την Travelcard την οποία πρέπει να βγάλεις από σιδηροδρομικο σταθμό και να έχει το σήμα rail ...αν έχεις london pass δεν χρειάζεσαι 2 for 1....αλλά και πάλι μπες στις προσφορές του 2 for 1 και δες τι συμφέρει. ..
ευχαριστώ πολυ με βοήθησες να καταλαβω εεπιτέλους τις διαφορές που έχουν
 
Last edited by a moderator:

Travel4Fun

Member
Μηνύματα
143
Likes
253
Επόμενο Ταξίδι
Χαϊδελβέργη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
Καλησπέρα σας, θα ήθελα να σας ρωτήσω κι εγώ με την σειρά μου για το 2for1 γιατί ψιλομπερδέυτηκα. Πρέπει να βγάλουμε και οι δύο από μία travelcard ή ο ένας απ τους δύο; Αξίζει να βγάλουμε και Oyster εφόσον θα έχουμε την travelcard? Ποια συμφέρει περισσότερο για τις μεταφορές; Η travelcard κοστίζει 31,40 για τις ζώνες 1 και 2 για απεριόριστες διαδρομές ή χρειάζεται να την φορτώνουμε όπως την oyster;
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.812
Πρέπει να βγάλουμε και οι δύο από μία travelcard ή ο ένας απ τους δύο;
Πρέπει να βγάλετε από μία χάρτινη travelcard με φωτογραφία από σταθμό τραίνων (National Railway Ticket office) με το λογότυπο των Railways και όχι από σταθμό μετρό για να έχετε την ευκαιρία χρήσης του 2for1.

Αξίζει να βγάλουμε και Oyster εφόσον θα έχουμε την travelcard? Ποια συμφέρει περισσότερο για τις μεταφορές;
Όχι μόνο χάρτινη travelacard. Με την Oyster και την 7day travelcard που είναι ενσωματωμένη στην Oyster και είναι σχεδόν ίδια με την χάρτινη travelcard δεν έχετε το προνόμιο του 2for1.

Η travelcard κοστίζει 31,40 για τις ζώνες 1 και 2 για απεριόριστες διαδρομές ή χρειάζεται να την φορτώνουμε όπως την oyster;
Κοστίζει 31,40 για τις ζώνες 1-2 και για απεριόριστες διαδρομές για 7 μέρες.
Δεν χρειάζεται να την φορτώνετε.
Φόρτιση χρειάζεται η απλή Oyster στην οποία δεν ενσωματώνεις την travelcard για απεριόριστες διαδρομές, αλλά απλά βάζεις κάποιο ποσό και σου αφαιρούν τις καθημερινές μετακινήσεις. Συμφέρει αν μείνεις για λίγες μέρες μόνο.

Σου παραθέτω το link με τους σταθμούς που εκδίδουν Travelcard 2for1
http://www.oyster-rail.org.uk/nr-stations-issuing-oyster-cards/
http://www.daysoutguide.co.uk/faq#10
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.669
Μέλη
38.806
Νεότερο μέλος
xeniagousia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom