Κούβα Cayos και παραλίες της Κούβας - Μετάβαση - Διαμονή

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Ευχαριστώ ρε παιδιά για τις πληροφορίες πού να το φανταστώ!!!!!!!!!
 

DrG

Member
Μηνύματα
148
Likes
982
Επόμενο Ταξίδι
Μαλαισία - Σιγκαπούρη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπόρα Μπόρα
Σε αρκετές αναρτήσεις διαβάζω για μέδουσες και μάλιστα πολλές. Τι παίζει με αυτές; Κυκλοφορούν γενικώς; Είναι σε κάποια συγκεκριμένα μέρη; Είναι κάποιους συγκεκριμένους μήνες;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.607
Likes
50.231
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μπα, αν σου τύχει σου έτυχε. Δε φαίνονται και με γυμνό μάτι οι άτιμες, είναι μικροσκοπικές.

Αλλά αν σε παρηγορεί εμένα δε με έχουν τσιμπήσει ποτέ.
 
  • Like
Reactions: DrG

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
ουτε και μένα με εχουν τσιμπησει :lol:
 
  • Like
Reactions: DrG

GTS

Member
Μηνύματα
6.764
Likes
18.069
Θα πέσει πάνω σου ο @GTS και θα σε κάψει...
:haha::haha:
Σόρρυ που πετάγομαι, αλλά στη Σαμανά μόνο η Ρινκόν είναι παραλία ΑΑΑ+ κλάσης, θα συμφωνήσω εν μέρει με τον φίλο. Δε με εντυπωσίασαν οι παραλίες στο Δομήνικο και γύρισα πολλές. Βέβαια, αυτά τα λέει κάποιος (c'est moi) που κι αν έχει γυρίσει σε παραλίες και έχει κολυμπήσει στις πλέον απίστευτες ανά τον κόσμο, αλλά όχι στη Σαμανά, πλην της Ρινκόν, για την οποία πίνουμε βεβαίως νερό :D

Προσωπικά στη Κούβα δε θα σπαταλούσα ούτε μια ώρα σε παραλίες.
 

DrG

Member
Μηνύματα
148
Likes
982
Επόμενο Ταξίδι
Μαλαισία - Σιγκαπούρη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπόρα Μπόρα
Προσωπικά στη Κούβα δε θα σπαταλούσα ούτε μια ώρα σε παραλίες.
Αγαπητοί συνταξιδιώτες, εγώ είμαι της θάλασσας. Το καλοκαίρι αν δεν κλείσω δίμηνο (ενίοτε και τρίμηνο) δεν βγαίνω από το νερό. Και επειδή δεν μπορώ να περιμένω μέχρι να έρθει το επόμενο καλοκαίρι, το Πάσχα πάντα κανονίζω ένα εξωτικό ταξίδι. Μια Ταϊλάνδη, μια Καραϊβική κλπ. Φέτος είπα για Κούβα, για 2 λόγους: 1) Να προλάβω τα αμερικανάκια, μιας και άρχισαν τα πίτσι πίτσι με τον Ομπάμα και ήδη σχεδιάζουν απευθείας πτήσεις από Αμερική και 2) Να εκμεταλλευτώ την πτώση που έχει το ρούβλι, πράγμα που κάνει το αεροπορικό με Αεροφλότ να έχει 700 ευρώ από Θεσσαλονίκη, 630 από Αθήνα και 520 από Κωνσταντινούπολη.

Αντιλαμβάνομαι ότι η Κούβα προσφέρει και άλλα πράγματα, για πολλούς σημαντικότερα από τις παραλίες, αλλά μιας και το πλάνο είναι για 3 βδομάδες, ο καιρός θα είναι καλοκαιρινός και θα είμαι και στην Καραϊβική, θεωρώ αδιανόητο να είμαι τόσο καιρό εκεί και να μην κάνω τα μπάνια μου, τουλάχιστον τις μισές ημέρες. Οπότε, θα εκτιμούσα κάθε σχετική πληροφορία, αν και ο WikiYorgos ήδη μου έλυσε σχεδόν όλες τις απορίες.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.764
Likes
18.069
Με 3 βδομαδες πλανο, κατσε 2 στη Κουβα και πηγαινε Γρεναδα και στα περιξ μετα. Θα βρεις πολυ καλυτερες παραλιες εκτος Κουβας νομιζω.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Αντε πάμε πάλι απο την αρχή .
Ο Γιωργος αν και δεν του αρεσουν οι παραλιες σου εγραψε σωστά και αντικειμενικά τα πάντα για τις παραλιες της Κουβας.
ο GTS δεν ξερω πόσο καιρό εχει μεινει Κουβα και που κολυμπησε αλλά βρίσκω τελειως αστοχο το σχόλιο του.
Πηγαινοερχομαι 12 χρόνια Κουβα για μεγάλα χρονικα διαστηματα ( τωρα επεστεψα μετα διμηνη παραμονή ) ειμαι παραλιοπληκτη , μενω σε παραθαλασσια πολη και αν κανω 80 μπανια καθε Καλοκαιρι τα θεωρω λίγα .
Εχει εκπληκτικες παραλιες και ωραια γαλαζια καθαρά νερά . Τωρα αν πεσεις σε ψυχρες μερες με αερα και σε χαλια θάλασσα αυτό συμβαινει σε όλες τις χωρες με ωραιες παραλιες .
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.764
Likes
18.069
Εχω κατσει 0 μερες ακριβως στη Κουβα και το σχολιο μου ευχαριστως αποσυρεται:). Οταν ομως παω Κουβα δε σκοπευω να σπαταλησω ουτε μια ωρα πλατσουριζοντας, σε αυτο εμμενω.

Υ.Γ. Δεν υπαρχει περιπτωση η Κουβα να χει παραλιες οπως στις Παρθενες Νησους. Καμια. Και καλω μαρτυρα υπερασπισης την πλεον ειδικο @go2dbeach :):)
 

DrG

Member
Μηνύματα
148
Likes
982
Επόμενο Ταξίδι
Μαλαισία - Σιγκαπούρη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπόρα Μπόρα
Εχει εκπληκτικες παραλιες και ωραια γαλαζια καθαρά νερά .
ΚΙΚΙ, δώσε κι εσύ τα φώτα σου, γιατί μια δεύτερη γνώμη ποτέ δεν βλάπει. Σε ποια από τα μέρη της αρχικής μου ανάρτησης θα πρότεινες να πάω;
Και έχεις να προτείνεις κάποια άλλα;
Απλά επαναλαμβάνω ότι μεταφορικό μέσο δεν θα παίξει και το πλάνο θα είναι να πάω όπου πάει το Viazul και αν εκεί κοντά έχει κάποιο τοπ μέρος, όπως το Cayo Santa Maria, να μείνω στην κοντινότερη πόλη στην οποία σταματά το Viazul και να πάρω την άλλη μέρα ένα ταξί να πάω έστω ημερίσια.
Για Cayo Largo, έχω δει στο Panoramio σετ φωτογραφιών που φαίνεται ότι οι τύποι πήραν ένα σκάφος (daytrip λογικά, στυλ Cayo Blanco) και πήγαν ημερήσια εκεί και σε ένα νησάκι δίπλα με ιγκουάνα. Από που το πήραν οι άτιμοι; Ψιλιάζομαι από Isla de la Juventud.
Δώστε (πληροφορίες) και σώστε (τον παραλιόπληκτο)!

Υ.Γ. Δεν υπαρχει περιπτωση η Κουβα να χει παραλιες οπως στις Παρθενες Νησους. Καμια. Και καλω μαρτυρα υπερασπισης την πλεον ειδικο @go2dbeach
@GTS, έχω πάει στο St Thomas, αλλά και Barbados, St Martin, St Lucia. Συμφωνώ ότι παίζουν φοβερές παραλίες, αλλά είπαμε, φέτος παίζει Κούβα, οπότε πρέπει τα μπάνια να γίνουν εκεί. Για να συνδυάσω την Κούβα με άλλο νησί της Καραϊβικής, νομίζω έχει μια δυσκολία, γιατί θα θέλει δύο εισόδους για Κούβα, από ότι θυμάμαι από αυτά που διάβασα στο φόρουμ.

Όσο για την @go2dbeach, ας έρθει να πούμε δύο λογάκια, γιατί οι δικές της εμπνευσμένες ιστορίες με έστειλαν 10 μέρες στη Samana!!!:icon_evil::haha:
 
Last edited by a moderator:

GTS

Member
Μηνύματα
6.764
Likes
18.069
Δε πηγες ομως στο καλυτερο, που ειναι μακραν το st john. Αρκετα ομως με το offtopic:)
 
  • Like
Reactions: DrG

DrG

Member
Μηνύματα
148
Likes
982
Επόμενο Ταξίδι
Μαλαισία - Σιγκαπούρη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπόρα Μπόρα
Στο http://www.cayosantamaria.info διαβάζω ότι "Please note that there are fees of 2 CUC per car to cross the pedraplen. A gate is installed at the entrance of pedraplen (Caibarien) and officers will ask you to show proof that you are staying at one of the hotels in Cayo Ensenachos or Cayo Santa Maria".

Δηλαδή, αν δεν μένεις σε ένα από τα ξενοδοχείο του Cayo Santa Maria, δεν μπορείς να πας ημερίσια να κάνεις ένα μπάνιο και να γυρίσεις πίσω το βράδυ (πίσω στο Remedios ας πούμε);
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.669
Μέλη
38.806
Νεότερο μέλος
xeniagousia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom