Αίγυπτος Πληροφορίες - Ερωτήσεις για Αίγυπτο

maria nousi

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καταρχας γραφε Ελληνικα συνφωνα με τους κανονες του φορουμ..
Στο θεμα σου τωρα...μην ανησυχεις σε ολα τα τουριστικα μερη ανα την Αιγυπτο θα βρεις μπόλικους να πουλανε τετοια πραγματα...αρκει να ξερεις τα βασικα Αγγλικα να συνεννοηθεις μαζι τους και να τους ρωτησεις ολες τις αποριες σου!
Ευχαριστώ παρα πολυ !!!! Συγνώμη δν το γνώριζα
 
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Κομοτηνή
Ταξίδι-Όνειρο
Αίγυπτος
Καλησπέρα και απο μένα!είμαι νεο μέλος,έχω ταξιδεψει σε διάφορες περιοχές στην Ελλάδα αλλά ποτέ εξωτερικο.θέλουμε Πόλυ με τον σύζηγό να πάμε Αίγυπτο!αλλά όλα τα γραφεία μας φαίνονται τσιμπημενα δηλαδή πανω απο 1000 ευρώ για τους 2.αν πάμε μόνοι μας θα είναι πιο οικονομικά;κυρίως μας ενδιαφέρουν τα αξιοθέατα.καποιες ενδεικτικές τιμες;;ευχαριστώ εκ των προτέρων

Καλησπέρα, έχω βρει για Κάιρο από 173 με επιστροφή για τέλη Μαρτίου.Η απορία μου είναι αν μπορούμε να πραγματοποιήσουμε το ταξίδι αυτό χωρίς πρακτορείο, τι θα προλάβουμε και αν συμφέρει εν τέλει..Θα ήθελα να πάω και την κρουαζιέρα και Σινά.Είναι 7 γεμάτα βράδια...:rolleyes-80:
Καλησπέρα το ταξιδι σου το εκανες χωρις πρακτορειο τελικα;
 
Last edited by a moderator:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλησπέρα και απο μένα!είμαι νεο μέλος,έχω ταξιδεψει σε διάφορες περιοχές στην Ελλάδα αλλά ποτέ εξωτερικο.θέλουμε Πόλυ με τον σύζηγό να πάμε Αίγυπτο!αλλά όλα τα γραφεία μας φαίνονται τσιμπημενα δηλαδή πανω απο 1000 ευρώ για τους 2.αν πάμε μόνοι μας θα είναι πιο οικονομικά;κυρίως μας ενδιαφέρουν τα αξιοθέατα.καποιες ενδεικτικές τιμες;;ευχαριστώ εκ των προτέρων

Καλησπέρα το ταξιδι σου το εκανες χωρις πρακτορειο τελικα;
Καλημέρα και καλώς ήρθες.
Γίνε λίγο πιο συγκεκριμένη, για να σε βοηθήσουν τα μέλη που έχουν πάει Αίγυπτο. Πόσες μέρες σχεδιάζεις να είσαι στην Αίγυπτο και τι θέλεις να δεις (πόλεις, αξιοθέατα). Ποια εποχή θέλεις να πας; Γιατί δεν δοκιμάζεις σε μηχανές αναζήτησης πτήσεων και ξενοδοχείων να βρεις πόσα θα σου στοιχίσει αν κλείσεις μόνη σου; Έχω την εντύπωση ότι η διαφορά δεν θα είναι μεγάλη και πρέπει να πάρεις υπόψη και την απειρία σου.
 
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Κομοτηνή
Ταξίδι-Όνειρο
Αίγυπτος
Για 4 με 5 μέρες ενδιαφερόμαστε.κυρίως πάμε για τις πυραμίδες και το μουσείο άλλα και γενικά να κάνουμε μια βόλτα στον Νείλο και μια μονοημερη Αλεξάνδρεια.απο τις ιστορίες που διάβαζα όμως βλέπω οτι αξίζουν και πολλά αλλά.επειδή μένουμε Θεσπρωτία όμως υπολογίζουμε και τα έξοδα πήγαινε Ελα Αθηνά γιατί βλέπω απο Θεσσαλονίκη δεν έχει απευθείας.ευχαριστώ!
 
Μηνύματα
20
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη-Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Μην βιαστείς να κλείσεις για Αίγυπτο... Σκέψου τις φασαρίες που έχει! Δε θέλω να σε τρομάξω! Εγώ εκεί ήθελα να πάω για γαμήλιο ταξίδι αλλά το ακύρωσα φιατί φοβηθηκα λίγο! Ψάξτο πρώτα! Και φυσικά αμα έχει κάποιες ταραχές θα σου πρότεινα σίγουρα με πρακτορείο!!
 
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Κομοτηνή
Ταξίδι-Όνειρο
Αίγυπτος
Λες ε;;;χμμ δεν το είχα σκεφτεί αυτό!οποτε απο Σεπτέμβρη βλέπουμε!!ευχαριστωωω!!
 

Salamandrina

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα συνταξιδιώτες,
αποφασίσαμε με τον σύντροφο φέτος να πάμε στην Αίγυπτο τον Φεβρουάριο για 1 μήνα, είναι πολλές οι μέρες για αυτήν την χώρα?Πιστεύω ότι θα έχουμε την ευκαιρία να πάμε παντού και να κάτσουμε στο κάθε μέρος αρκετά να περιπλανιθούμε αλλά από την άλλη σκέφτομαι μην βρεθουμε στα μέσα του μήνα να τα έχουμε κάνει όλα και να μην ξέρουμε τι να κάνουμε.Επίσης όσοι έχουν πάει εκτός πρακτορείου ένα ποσό της τάξης 2.οοο ευρώ ο καθένας είναι αρκετό για περάσουμε άνετα αυτό τον μήνα με όλα μέσα εισιτήρια Αθήνα Κάιρο, Κάιρο Ασσουάν και πίσω , διαμονή σε διάφορα μέρη και ότι άλλο υπάρχει?
Ταξίδια γενικά έχουμε κάνει και οι 2 μεγάλα σε διάρκεια και απόσταση, υπάρχει η εμπειρία.
Ευχαριστώ πολύ
 

cromhania

Member
Μηνύματα
101
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
πιστευω 1-1/5 βδομαδα ειναι καλα...τωρα οσο για τα λευτα παιζει αναλογα γιατι παντου κανεις παζαρι...παντου ομως!Σου προτεινω να πας σαρμ ελ σέιχ...ειχα παει κι εγω τον φλεβαρη που μας περασε και ειχε 30 βαθμους και εκανα μπανια!
 
Μηνύματα
5
Likes
2
Λες ε;;;χμμ δεν το είχα σκεφτεί αυτό!οποτε απο Σεπτέμβρη βλέπουμε!!ευχαριστωωω!!
Καλησπέρα,
πηγαίνω Αίγυπτο κάθε χρόνο για καταδύσεις.
Αν αποφεύγεις μέρη που έχει στρατο, αστυνομία κλπ στόχους,
δεν τιθεται θέμα ασφάλειας.
Πολύ καμάκι δεκαετίας 80 αλλα σταθης ψάλτης, που ίσως είναι ενοχλητικό αλλά όχι επικίνδυνο.
Βόρειο Σινα, δεν θα στο συνιστούσα να πας.. πολύ επικίνδυνο.
Με 50 ευρο το άτομο στο Κάιρο, θα πάρεις τουρ Πυραμίδες-Μουσείο-Παλιό Κάιρο
προστατευμένη/οι και άνετη/οι.
Στην Ερυθρά θάλασσα, όλα αλλάζουν, κυκλοφοράς χωρίς φόβο.
Το πιό τρομακτικό κομμάτι στην Αίγυπτο δεν είναι οι Τζιχαντιστές,
αλλά η Οδήγηση !!!

Καλό ταξίδι
 
Μηνύματα
171
Likes
805
Καλησπέρα,

Φίλη μου πρότεινε να πάμε στην Αίγυπτο σε ταξίδι οργανωμένο από τη σχολή της. Πρόκειται για έναν προορισμό που θέλω πολύ να πάω και γενικά νομίζω δύσκολα θα βρω παρέα που να είναι πρόθυμη να πάει χωρίς κάποιο γκρουπ αλλά θα ήθελα κάποιος που ξέρει πιο πολλά για τη χώρα να μου πει αν η τιμή είναι καλή και αν το παρακάτω πρόγραμμα (κατά τη γνώμη του πάντα) είναι υπερβολικό για τις 4 μέρες που κρατάει το ταξίδι. Φοβάμαι μήπως τρέχουμε πολύ και δεν μπορέσουμε να το ευχαριστηθούμε.

Πιο συγκεκριμένα, φτάνουμε εκεί Παρασκευή πρωί και φεύγουμε Δευτέρα απόγευμα και το πρόγραμμα προβλέπει: Κάιρο - πυραμίδες - Σφίγγα - αρχαιολογικό μουσείο - Φαγιούμ - Κρουαζιέρα στο Νείλο - Αλεξάνδρεια - Αβερώφειο ελληνικό σχολείο - βιβλιοθήκη Αλεξάνδρειας - σπίτι Καβάφη.

Η τιμή είναι 559 ευρώ και περιλαμβάνει εισιτήρια, φόρους αεροδρομίου, διαμονή, ξεναγήσεις, ημιδιατροφή, εισόδους σε μουσεία και μετακίνηση με πούλμαν. (Δεν περιλαμβάνεται η βίζα)

Αν μπορεί κάποιος ας μου πει τη γνώμη του.
Ευχαριστώ πολύ
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.375
Likes
14.281
Οι διανυκτερεύσεις πως είναι; 2 και 1;Η τιμή είναι καλή,δεν ξέρω βέβαια τι ξενοδοχεία έχει αλλά κάποιο τρέξιμο θα υπάρχει λόγω προγράμματος.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.438
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom