Ευέλικτη διαμονή

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

cool11

Member
Μηνύματα
111
Likes
1
Αναζητώ-χαρτογραφώ, τις τυχόν δυνατότητες ευέλικτης διαμονής σε ξενοδοχεία, σπίτια, ή ειδικά κτιριακά συγκροτήματα στην Αθήνα, με τις εξής προδιαγραφές που θα περιγραψω πιο κάτω. Δεν γνωρίζω αν υπάρχει αυτό που ζητώ, όμως πιθανώς και να υπάρχει και το συζητώ μαζί σας.
Η βασική ιδέα είναι διαμονή ‘κάπου’, σε στυλ ξενοδοχείου ίσως, αλλά γιατί όχι και σε κανονικό διαμέρισμα πολυκατοικίας αν εκπληρώνονται και οι λοιπές προϋποθέσεις που θέτω, με σκοπό μια -ας μου επιτραπεί η εκφραση - ‘a la carte’ διαμονή, με καποιες διευκολύνσεις, ελάχιστη διαδικασία/γραφειοκρατία σε σχέση με μια ‘κλασική’ ενοικίαση σπιτιού, και με κάποιες παροχές.
Όχι δηλαδη, η κλασικη κατασταση, με ενοικιοστάσιο-συμφωνητικο-συμβολαιο, δηλωση σε εφορια, εναρξη παροχων δεη-ευδαπ-τηλεφωνια κλπ, κοινοχρηστα.
Και αυτο γιατί η διαμονη θα έχει άμεση σχέση με το να είναι όσο το δυνατόν πιο κοντά στον τόπο εργασίας και την άμεση πρόσβαση και γρήγορη εξυπηρέτηση, για κάποιο χρόνο όχι σαφώς οριοθετημένο, και όχι για μονιμη διαμονή ή οικογενειακή διαμονή, όπου εκεί μιλάμε για την παραδοσιακή προσέγγιση ενοικίασης σπιτιού.
Πάμε λοιπον να σας περιγράψω πως το φαντάζομαι:

- δυνατότητα φιλοξενίας για ένα ή το πολύ δύο άτομα, είτε δωμάτιο με μπάνιο, ή μικρό διαμέρισμα
- με εστιατόριο στο χώρο της εγκατάστασης
- με δωρεάν πάρκιγκ αυτοκινήτων
- κόστος μηνιαίο, ανεξάρτητα από τον τρόπο υπολογισμού του, όχι ανώτερο των 200 ευρώ
- χωρίς κοινόχρηστα, ουτε λογαριασμους δεη-ευδαπ
- αόριστη χρονική διάρκεια διαμονης (πχ δυο χρόνια ή και περισσότερο), χωρίς συμβόλαιο για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα
- χωρίς να σε αλλάζουν δωμάτιο, ακόμη κι αν λείψεις για μέρες
- με την ‘αυτονόητη’ ασφάλεια των αντικειμένων αλλά και προσωπική, κατά την διαμονή μου εκεί
- με δωρεάν internet
- με καθαριότητα από άτομα που θα παρέχει ο ιδιοκτήτης
- πιθανώς με δυνατότητα για πλυντήρια ρούχων
- δυνατότητα αποχώρησης χωρίς διατυπώσεις (πέρα ίσως από μια προφορική ενημέρωση)
- εύκολη (χωρίς πολλές διατυπώσεις) εγκατάσταση

Πέρα από την κλασική ενοικίαση διαμερισμάτων δεν έχω εμπειρία διαμονής με τέτοιου ειδους προδιαγραφές.
Πιθανολογώ ότι το ανωτέρο ‘μοντέλο’ διαμονης, ταιριάζει μάλλον σε κάτι σαν ξενοδοχεία; Ή υπάρχει και κάτι άλλο; Κάποιου τύπου πακέτο φιλοξενίας ίσως;
Επίσης, απλοϊκά θα το πω, μου θυμίζει κάπως και στυλ φοιτητικών εστιών, αν και εκεί δεν υπάρχει καθόλου οικονομικό αντίτιμο.
Ή επίσης απ’οσο ξερω, μεγάλες εταιρίες του εξωτερικού συχνά παρέχουν τέτοιες δυνατότητες σε ξένους εργαζόμενους (διαμονη -δωρεαν ή με μικρό αντίτιμο-και με κάποιες παροχές).
Υπάρχουν αυτά που ζητώ; Τι είναι εφικτό και τι ίσως ειναι ανέφικτο;
Τι πρέπει να ζητήσω και που; Τι θα προτείνατε με βάση τα ανωτέρω; Και τι ταιριαζει περισσοτερο στο στυλ αυτων που ζητώ;

Ελπιζω με τη βοηθεια σας να προσανατολιστώ κατάλληλα!
:)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.027
Likes
41.014
Α

- δυνατότητα φιλοξενίας για ένα ή το πολύ δύο άτομα, είτε δωμάτιο με μπάνιο, ή μικρό διαμέρισμα
- με εστιατόριο στο χώρο της εγκατάστασης
- με δωρεάν πάρκιγκ αυτοκινήτων
- κόστος μηνιαίο, ανεξάρτητα από τον τρόπο υπολογισμού του, όχι ανώτερο των 200 ευρώ
- χωρίς κοινόχρηστα, ουτε λογαριασμους δεη-ευδαπ
- αόριστη χρονική διάρκεια διαμονης (πχ δυο χρόνια ή και περισσότερο), χωρίς συμβόλαιο για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα
- χωρίς να σε αλλάζουν δωμάτιο, ακόμη κι αν λείψεις για μέρες
- με την ‘αυτονόητη’ ασφάλεια των αντικειμένων αλλά και προσωπική, κατά την διαμονή μου εκεί
- με δωρεάν internet
- με καθαριότητα από άτομα που θα παρέχει ο ιδιοκτήτης
- πιθανώς με δυνατότητα για πλυντήρια ρούχων
- δυνατότητα αποχώρησης χωρίς διατυπώσεις (πέρα ίσως από μια προφορική ενημέρωση)
- εύκολη (χωρίς πολλές διατυπώσεις) εγκατάσταση


:)
Καλύτερα να ζητήσεις υιοθεσία από τον ιδιοκτήτη, διαφορετικά δεν νομίζω να σου παρέχει κάποιος όλα αυτα για 200 ευρώ.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.375
Likes
14.280
΄Εκανες καμμία αναζήτηση σε επιπλωμένα διαμερίσματα;

Πρίν δύο χρόνια περίπου γνωστός μου είχε νοικιάσει μικρό studio στους Αμπελοκήπους με κόστος 25-30 Ευρώ/ημέρα με παροχές φώς-νερό-internet-καθαριότητα-χωρίς κοινόχρηστα.Νομίζω είχε και πλυντήριο.Αλλά δεν είχε πάρκιγκ και εστιατόριο φυσικά.Μπορούσε να μείνει όσο ήθελε αλλά με ελάχιστο 2 η 3 μήνες.
Τα 200 τον μήνα και με τις παροχές που ζητάς μου φαίνονται λίγα.Κατά την γνώμη μου προς επιπλωμένα πρέπει να κοιτάξεις καθώς ξενοδοχείο με δέσμευση δωματίου είναι η ασύμφορο ή δύσκολο.
 

cool11

Member
Μηνύματα
111
Likes
1
Σαν λυση ομως, δεν υπαρχει κατι αλλο περα απο την 'παραδοσιακη' ενοικιαση;
Ενταξει για τα χρηματα ρε παιδια, θα εξεταζα και παραπανω, οχι πολυ βεβαια, αρκει να υπαρχει minimum hassle.
Η κλασικη ενοικιαση, εστω και επιπλωμενου, με ολα τα συμπαρομαρτούντα, δεν ειναι τοσο 'free' κατασταση οπως θα την ηθελα/φανταζομουνα, αν υπαρχει φυσικα κατι σε αυτο το στυλ.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.375
Likes
14.280
Θέλεις "free" κατάσταση αλλά χωρίς καμμιά δέσμευση από την μεριά σου(αόριστη διαμονή,δυνατότητα αποχώρησης όποτε θέλεις,διαθεσιμότητα χώρου σε κάθε στιγμή,παροχές) και κόστος 7-10 Ευρώ την ημέρα;
Πώς μπορεί να συνδυασθούν όλα αυτά;
 

cool11

Member
Μηνύματα
111
Likes
1
Νομιζω οτι ουσιαστικα, περιγραφω μια 'ξενοδοχειακή' κατάσταση.
Όμως, είναι σαν να λέω ότι θελω μια -για τα ξενοδοχειακα δεδομενα παντα-μακροχρονια μίσθωση. Όταν λοιπον ξέρει ενα ξενοδοχειο οτι θα με εχει σχεδον μονιμω πελατη για 1-2 χρονια, γιατι να μην γινει μια καλυτερη συμφωνια-πακετο με καλυτερη τιμη;
Δεν μπορει να χρεωνεις καποιον που θα μεινει τοσο καιρο, με τιμη που θα χρεωνες με την ημέρα! Εδώ μια βδομάδα-10 μερες πας καπου διακοπες, και το συζητας με τον ξενοδόχο και σου ριχνει την τιμη! Και δεν μπορει να γινει οπως το θετω;
Δεν ξερω, το βρισκω λογικο ετσι οπως το περιγραφω, το συζηταμε ομως μαζι.
Πάνω σε αυτη την ατραπο κινουμαι..

Μπορει να το κανουν τα ξενοδοχεια. Δεν ξερω. Ισως το κανουν και σε 'ενοικιαζομενα δωμάτια', αν και δεν ξερω εντος Αθηνών αν υπαρχουν τετοια.

Θελω ομως να ξερω αν παιζει κατι πανω σε αυτο που ζητω, αν το εχουν κάνει αλλοι κλπ. Ελπιζω οτι δεν ζητω το 'ανεφικτο', ούτε οτι ανακαλυπτω τον τροχο.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.375
Likes
14.280
Συμφωνία-πακέτο για καλύτερη τιμή μπορείς να κάνεις με οποιονδήποτε(ξενοδοχείο,ενοικιαζόμενο-επιπλωμένο ή όχι-διαμέρισμα κτλ).Εξαρτάται από την διάρκεια,πώς θα πληρώνεις κτλ.
Απλά το όριο που βάζεις και με τις παροχές που ζητάς είναι πάρα πολύ χαμηλό για Αθήνα και ίσως για όλη την Ελλάδα(αλήθεια από ποια περιοχή είσαι ; ).
Ενοικιαζόμενα δωμάτια(επιπλωμένα ή όχι) υπάρχουν και μέσα στην Αθήνα και στα προάστια.Ξεκίνησε λοιπόν από αγγελίες,ρώτα και μερικά ξενοδοχεία να δεις τι ζητάνε και μετά μάλλον θα πρέπει να αλλάξεις το budget σου.΄Ετομη λύση από εδώ μέσα μάλλον δύσκολα θα βρεις.Καλή τύχη!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.027
Likes
41.014
Νομιζω οτι ουσιαστικα, περιγραφω μια 'ξενοδοχειακή' κατάσταση.
Όμως, είναι σαν να λέω ότι θελω μια -για τα ξενοδοχειακα δεδομενα παντα-μακροχρονια μίσθωση. Όταν λοιπον ξέρει ενα ξενοδοχειο οτι θα με εχει σχεδον μονιμω πελατη για 1-2 χρονια, γιατι να μην γινει μια καλυτερη συμφωνια-πακετο με καλυτερη τιμη;
.
Φυσικά και γίνεται, έχω μείνει σε ξενοδοχείο για ένα μήνα ώσπου να βρω σπίτι για μετακόμιση και άλλοι φίλοι για μήνες, στην επαρχία φυσικά. Η τιμή του πακέτου ήταν περίπου η μισή σε σχέση με το να πληρώνεις για κάθε μέρα χωριστά.
Ειλικρινά, η τιμή των 7 ευρώ τη μέρα είναι επιστημονική φαντασία.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.375
Likes
14.280
Φυσικά και γίνεται, έχω μείνει σε ξενοδοχείο για ένα μήνα ώσπου να βρω σπίτι για μετακόμιση και άλλοι φίλοι για μήνες, στην επαρχία φυσικά. Η τιμή του πακέτου ήταν περίπου η μισή σε σχέση με το να πληρώνεις για κάθε μέρα χωριστά.
Ειλικρινά, η τιμή των 7 ευρώ τη μέρα είναι επιστημονική φαντασία.
Επομένως να υποθέσουμε(αναγκαστικά καθώς δεν έχουμε εμπειρία πρόσφατη) ότι μιλάμε για 20-25 Ευρώ την ημέρα περίπου;
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Επομένως να υποθέσουμε(αναγκαστικά καθώς δεν έχουμε εμπειρία πρόσφατη) ότι μιλάμε για 20-25 Ευρώ την ημέρα περίπου;
Ε, ναι, σ' αυτά τα επίπεδα μπορεί να βρει. Δε θά'ναι το Σαβόυ βέβαια, αλλά μια σχετική αξιοπρέπεια μπορεί να την έχει.
 

cool11

Member
Μηνύματα
111
Likes
1
Νομιζω εχω δει καποιες καταχωρησεις στο νετ, αλλα το ψαχνω γιατι δεν θυμαμαι που, για διαμονη -οχι τουριστικη- all inclusive, δινεις ενα μισθωμα, και τελος τιποτε αλλο, και μαλιστα μακροχρονια, οχι βραχυπροθεσμη.
Ξερει κανεις κατι πανω σε αυτο;
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.410
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom