Μηχανές αναζήτησης ξενοδοχείων

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
οσο έψαξα δεν κατάφερα να το βρω...θέλω να ρωτησω τη γνωμη αυτων που το έχουν χρησιμοποιησει....και μερικά πραγαματακια που με κάνουν λιγο επιφυλακτική...για παραδειγμα απο οτι ειδα μπορει να βρει κανεις ολοκληρο διαμέρισμα ή δωματιο....στην περιπτωση των δωματιων καποιες φορες αναφερεται οτι ο ιδιοκτητης μένει στον ιδιο χώρο και νοικιάζει ένα δωματιο (με ιδιαιτερο μπανιο ή κοινοχρηστο)...υπαρχει περιπτωση να μην αναφερεται ομως οτι ο ενοικιαζομενος χωρος είναι μέρος ένος σπιτιου,και να βρεθει κανεις πρω εκπληξεως?επισης αλλη ερώτηση που έχω είναι αν δινεται αποδειξη οπως στα ξενοδοχεια ή στα ενοικιαζομενα δωμάτια...γενικά υπαρχει κατι ιδιαιτερο που πρεπει να προσέξω πέρα απο το αυτονοητο ,να διαβάσω δηλαδη προσεκτικά τους ορους? είναι ασφαλεις αυτες οι κρατησεις?(απο περιέργεια ,μήπως αυτο είναι το σαιτ που ειχε χρησιμοποιησει και ο υπουργος οικονομικών για να νοικιάσει τη βιλλα του?)
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
οσο έψαξα δεν κατάφερα να το βρω...θέλω να ρωτησω τη γνωμη αυτων που το έχουν χρησιμοποιησει....και μερικά πραγαματακια που με κάνουν λιγο επιφυλακτική...για παραδειγμα απο οτι ειδα μπορει να βρει κανεις ολοκληρο διαμέρισμα ή δωματιο....στην περιπτωση των δωματιων καποιες φορες αναφερεται οτι ο ιδιοκτητης μένει στον ιδιο χώρο και νοικιάζει ένα δωματιο (με ιδιαιτερο μπανιο ή κοινοχρηστο)...υπαρχει περιπτωση να μην αναφερεται ομως οτι ο ενοικιαζομενος χωρος είναι μέρος ένος σπιτιου,και να βρεθει κανεις πρω εκπληξεως?επισης αλλη ερώτηση που έχω είναι αν δινεται αποδειξη οπως στα ξενοδοχεια ή στα ενοικιαζομενα δωμάτια...γενικά υπαρχει κατι ιδιαιτερο που πρεπει να προσέξω πέρα απο το αυτονοητο ,να διαβάσω δηλαδη προσεκτικά τους ορους? είναι ασφαλεις αυτες οι κρατησεις?(απο περιέργεια ,μήπως αυτο είναι το σαιτ που ειχε χρησιμοποιησει και ο υπουργος οικονομικών για να νοικιάσει τη βιλλα του?)
http://www.travelstories.gr/community/threads/airbnb-γνώμες-και-εμπειρίες.40038/

Μπορείς να επιλέξεις αν θες ολόκληρο διαμέρισμα ή δωμάτιο οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα στην αναζήτηση.
Να διαβάσεις τους όρους και επίσης κάποιοι ζητάνε εγγύηση την οποία σου επιστρέφουν 24 αφού κάνεις το τσεκ αουτ και στείλει ο ιδιοκτήτης πως δεν έχει συμβεί καμία ζημιά.

Για περισσότερες ερωτήσεις και για να είμαστε on topic γράψε στο παραπάνω thread.
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
στην περιπτωση των δωματιων καποιες φορες αναφερεται οτι ο ιδιοκτητης μένει στον ιδιο χώρο και νοικιάζει ένα δωματιο (με ιδιαιτερο μπανιο ή κοινοχρηστο)...υπαρχει περιπτωση να μην αναφερεται ομως οτι ο ενοικιαζομενος χωρος είναι μέρος ένος σπιτιου,και να βρεθει κανεις πρω εκπληξεως?
Δεν νομίζω,πάντα αναφέρεται αυτό.Και αν δεν το λέει ο ίδιος κάποια κριτκή θα το αναφέρει.Αλλά μπορείς στα φίλτρα να βάλεις ολόκληρο σπίτι,οπότε θα το έχεις δικό σου.

αν δινεται αποδειξη οπως στα ξενοδοχεια ή στα ενοικιαζομενα δωμάτια.
Χμμ..αυτό δεν το ξέρω.Για παράδειγμα σε πόλεις όπως Παρίσι,Βερολίνο δεν θεωρείται νόμιμο αυτός ο τρόπος ενοικίασης οπότε δεν νομίζω να παίρνεις και απόδειξη.

να διαβάσω δηλαδη προσεκτικά τους ορους?
Φυσικά και θα τους διαβάσεις.Επίσης να ξέρεις τα χρήματα τα παίρνουν άμεσα και αν ακυρώσεις στα επιστρέφουνε(εξαρτάται και από τους όρους κράτησεις βέβαια)

Πάντως έχω κλείσει για Παρίσι το Δεκέμβρη.Ελπίζω να πάνε καλά όλα!Και να επιλέγεις διαμερίσματα που έχουν αρκετές κριτικές πάντα.
 
Μηνύματα
137
Likes
125
Παιδιά, θέλω μια συμβουλή.
έχω κλείσει ένα ενοικιαζόμενο στην Κέρκυρα στο booking με δωρεάν ακύρωση , έλαβα την επιβεβαίωση ,όλα καλά.
στη συνέχεια όμως έλαβα μειλ από τον ιδιοκτήτη όπου ζήταει να επικοινωνήσω μάζι τους για να συζητήσουμε προκαταβολή .
τι να κάνω? αν δεν απαντήσω ή δεν θα δεχτώ να δώσω προκαταβολή, θα μου ακύρωσουν την κράτηση?
έκλεισα το συγκεκριμενο ξενοδοχείο μόνο λόγω δυνατότητας δωρεάν ακύρωσης επειδή η άδεια μου δεν επιβεβαιώθηκε ακόμα.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.375
Likes
14.282
Παιδιά, θέλω μια συμβουλή.
έχω κλείσει ένα ενοικιαζόμενο στην Κέρκυρα στο booking με δωρεάν ακύρωση , έλαβα την επιβεβαίωση ,όλα καλά.
στη συνέχεια όμως έλαβα μειλ από τον ιδιοκτήτη όπου ζήταει να επικοινωνήσω μάζι τους για να συζητήσουμε προκαταβολή .
τι να κάνω? αν δεν απαντήσω ή δεν θα δεχτώ να δώσω προκαταβολή, θα μου ακύρωσουν την κράτηση?
έκλεισα το συγκεκριμενο ξενοδοχείο μόνο λόγω δυνατότητας δωρεάν ακύρωσης επειδή η άδεια μου δεν επιβεβαιώθηκε ακόμα.
Η δωρεάν ακύρωση μέχρι πόσες μέρες πρίν πρέπει να γίνει;
Στην κράτηση αναφέρεται κάτι για προκαταβολή;Διάβασες καλά όλους τους όρους;
Αν δεν αναφέρεται κάτι και ο ιδιόκτητης αυθαίρετα ζητάει προκαταβολή να επικοινωνήσεις με το booking και να το αναφέρεις.Είναι υποχρεωμένοι να παρέμβουν και να δώσουν λύση.Είναι μονόδρομος και για σένα καθώς δεν είναι γνωστή ακόμη η άδεια σου.
 
Μηνύματα
137
Likes
125
Η δωρεάν ακύρωση μέχρι πόσες μέρες πρίν πρέπει να γίνει;
Στην κράτηση αναφέρεται κάτι για προκαταβολή;Διάβασες καλά όλους τους όρους;
Αν δεν αναφέρεται κάτι και ο ιδιόκτητης αυθαίρετα ζητάει προκαταβολή να επικοινωνήσεις με το booking και να το αναφέρεις.Είναι υποχρεωμένοι να παρέμβουν και να δώσουν λύση.Είναι μονόδρομος και για σένα καθώς δεν είναι γνωστή ακόμη η άδεια σου.
οι όροι είναι ως εξής:
Προπληρωμή
20 τοις εκατό του συνολικού ποσού μπορεί να χρεωθεί οποιαδήποτε στιγμή μετά την κράτηση.
Πολιτική ακύρωσης
Για ακυρώσεις τουλάχιστον 21 ημέρες πριν την άφιξη, δεν θα υπάρξει χρέωση. Για ακυρώσεις αργότερα, θα χρεωθείτε με 30% από συνολική τιμή της κράτησης. Σε περίπτωση μη εμφάνισης, θα χρεωθείτε με το συνολικό ποσό της κράτησης.
Τυχόν έξοδα ακύρωσης ή αλλαγής καθορίζονται από το κατάλυμα. Τα πρόσθετα αυτά έξοδα πληρώνονται στο κατάλυμα.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.375
Likes
14.282
Στο προηγούμενο πόστ έγραψες για δωρεάν ακύρωση.Τι εννοείς;Αφού έχει προκαταβολή το 20% μετά την κράτηση.Αυτό ζητάει ο ιδιοκτήτης ή κάτι άλλο(περισσότερο);

΄Ετσι όπως είναι οι όροι θα πρέπει να πληρώσεις το 20% το οποίο θα πρέπει να στο επιστρέψουν αν ακυρώσεις στις 21 ημέρες.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Ναι,ζηταει το 20%που υπηρχε σαν ορος...το οποιο,ομως θα πρεπει να στο επιστρεψει,αν ακυρωσεις 21 μερες πριν....ετσι,το καταλαβαινω.
 
Μηνύματα
137
Likes
125
Στο προηγούμενο πόστ έγραψες για δωρεάν ακύρωση.Τι εννοείς;Αφού έχει προκαταβολή το 20% μετά την κράτηση.Αυτό ζητάει ο ιδιοκτήτης ή κάτι άλλο(περισσότερο);
Ναι,ζηταει το 20%που υπηρχε σαν ορος...το οποιο,ομως θα πρεπει να στο επιστρεψει,αν ακυρωσεις 21 μερες πριν....ετσι,το καταλαβαινω.
ναι,κ'εγω έτσι το κατάλαβα . λάθος μου?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom