Άνδρος Πάσχα στην Άνδρο;;;

psilos3

Member
Μηνύματα
6.073
Likes
44.486
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Γι ακόμα μία φορά ζητώ τη πολύτιμη βοήθεια των μελών του φόρουμ.
Αντροπαρέα τεσσάρων φίλων, και όπως κάθε χρόνο έτσι και τώρα σχεδιάζουμε το τριήμερο του Πάσχα.
Δεδομένου ότι έχουμε τα αεροπορικά ήδη στα χέρια μας ήμασταν στο να καταλήξουμε μεταξύ Άνδρου και αργοσαρωνικού, γιατί θέλουμε κάτι που να είναι σε απόσταση ''βολής'' απο την Αττική.
Η μεγάλη συμπάθεια στις κυκλάδες, μας οδηγεί στην Άνδρο, κι εδώ είναι που θέλω να ρωτήσω τους έμπειρους της παρέας, πράττουμε σωστά ή όχι;
Αξίζει; Θα δούμε κόσμο ή θα είμαστε μόνοι μας;
Πού προτείνετε εσείς να μείνουμε; Απο την πρόχειρη έρευνα μου καταλήγω στη χώρα, χωρίς να αποκλείω τη διαμονή μιας μέρας στο Μπατσί/Γαύριο.

Οποιαδήποτε πληροφορία σας θα είναι πολύ χρήσιμη!
 

sourloulou

Member
Μηνύματα
103
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Λος Αντζελες-Λας Βεγκας
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κινα
δεν ειναι κακη ιδεα η Ανδρος!Αντροπαρεα θα ειστε οποτε επιλεξτε καπου κεντρικα ωστε να βγειτε κ λιγο!η χωρα καλυτερη επιλογη για μενα προσωπικα!το μπατσι πιο γραφικο αξιζει για εκδρομη κ βολτιτσα αλλα θα εμενα στη χωρα!κοσμο νομιζω θα εχει γιατι η εποχη ειναι τουριστικη κ ολοι οσοι εχουν εξοχικο εκει πηγαινοερχονται τα σκ ποσο μαλλον το Πασχα!events ιδιαιτερα δε γνωριζω να εχει για τον επιταφιο ή το πασχα οπως η Υδρα,η Ναυπακτος,η Κερκυρα κλπ αλλα σιγουρα παραδοσιακα θα ειναι!καλα να περασετε!:)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.073
Likes
44.486
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Ευχαριστώ!
Κάπως έτσι το βλέπω κι εγώ. Έδρα τη χώρα,και εκδρομές στο Μπατσί και όπου αλλού έχει ενδιαφέρον!
Απ όσο έψαξα υπάρχουν αρκετά έθιμα στο νησί,τα οποία αξίζει κάποιος να παρακολουθήσει!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.889
Likes
40.631
Καλύτερα με δικό σας μέσο μετακίνησης, βέβαια. Το καλοκαίρι τα λεωφορεία ήταν ελάχιστα (πρωτοφανές για νησί) και με καθυστερήσεις.
Στο Μπατσί πήγα άνοιξη κι ήταν έρημα. Η Χώρα έχει ζωή πάντα.
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.073
Likes
44.486
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Κι εγώ για διαμονή στη χώρα κατευθύνομαι, έκανα και μια κράτηση σε πρώτη φάση για να είμαι ήσυχος. Τώρα κοιτάω για αυτοκίνητο, γιατί απ ότι καταλαβαίνω είναι απαραίτητο λόγω χιλιομετρικών αποστάσεων..
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.073
Likes
44.486
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Αγαπητοί φίλοι & συνταξιδιώτες ο καιρός για το Πάσχα πλησιάζει :xalara:, και θεωρώ ότι πρέπει ήδη να αρχίσω να μαζεύω πληροφορίες για την Άνδρο.
Θα ζητήσω για ακόμη μια φορά τη βοήθεια και τη καθοδήγηση σας.
Τι να δω οπωσδήποτε; Τι αξίζει και δε πρέπει να ξεχάσω; Που δε λέει και τόσο να παω;
Αυτοκίνητο διαθέσιμο θα υπάρχει.
 

Andriotisa

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Σίγουρα τα μοναστήρια του Αγ. Παντελεημονα και Αγ. Μαρίνας. Κυριακή του Πασχα, πρέπει να είστε στις Στενιες. Δευτέρα του Πασχα στο πανυγηρι στα Τρομαρχια, περιοχή Κορθιου, και την Παρασκευή στο πανυγηρι στην Ζοωδοχο Πηγή στα Φιλετρα, επίσης περιοχή Κορθιου. Και τα δυο έχουν τοπικά όργανα συμπεριλαμβάνοντας τον γνωστό Θανάση Γλυνό. Επίσης, μη φύγετε χωρίς να περάσετε απο τα τοπικά ουζερί, στην Χώρα στην κάτω πλατεία και στο Κορθι στον παραλιακό. Οποσδήποτε δοκιμάστε τον τοπικό λαμπριατη και αν λαχει και αλλα ντόπια προϊόντα, ή περάστε απο τον σύλλογο γυναικών στο Κορθι και ψώνισετε για την επιστροφή. Αξίζει να επισκεφτείτε :

Για φαγητό:
Λιθοδομή
Βιντζι
Μπαλκόνι του Αιγαίου
Το στέκι του Ανδρέα
Μποζακης


Ιδρύματα - Μουσεία


Καλή Αντάμωση, Καλή Ανάσταση & Καλό Πάσχα!
Ελπίζω να έχετε μια ευχάριστη διαμονή και να μας ξαναερθετε!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.073
Likes
44.486
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Andriotisa ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!
 

hlhjac

Member
Μηνύματα
417
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αιγυπτος
Andriotisa ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!
Έχω κάνει κράτηση για ξενοδοχείο στον όρμο Κορθιού
Είναι μακρυά από τη χώρα της Άνδρου, από το Μπατσί και από το Γαύριο?
Ο δρόμος είναι καλός? Ρωτώ γιατί θα έχουμε μαζί και το πιτσιρίκι 1,5 χρονών και δεν θα αντέχει και μεγάλη μετακίνηση
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
1.772
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Δεν ξέρω για το συγκεκριμένο σημείο, γενικά πάντως εμένα το οδικό δίκτυο της Άνδρου δεν μου άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις. Είχα μείνει στο Κυπρί & μου φαινόταν ταξίδι εως την Χωρα. Εσύ βέβαια είσαι πιο κοντά, αλλά αρκετά μακρυά από το λιμάνι
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.329
Likes
14.175
Έχω κάνει κράτηση για ξενοδοχείο στον όρμο Κορθιού
Είναι μακρυά από τη χώρα της Άνδρου, από το Μπατσί και από το Γαύριο?
Ο δρόμος είναι καλός? Ρωτώ γιατί θα έχουμε μαζί και το πιτσιρίκι 1,5 χρονών και δεν θα αντέχει και μεγάλη μετακίνηση
Είναι αρκετά μακρυά(η χώρα βέβαια είναι πιο κοντά από τα άλλα δύο) και με μέτριο προς κακό δρόμο όπως όλη η ΄Ανδρος.Επίσης δεν ξέρω αν έχει καθόλου κίνηση το Κόρθι το βράδυ καθώς δεν έτυχε να είμαι βράδυ εκεί.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.074
Μηνύματα
879.685
Μέλη
38.807
Νεότερο μέλος
elendim7576

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom