Ιταλία Βενετία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

jupiter

Member
Μηνύματα
74
Likes
11
Σαββατοκύριακο μην κάνεις ερωτήσεις γιατί οι περισσότεροι λείπουν. :D
Από Δευτέρα θα απαντήσουν αυτοί που γνωρίζουν.
εχεις δικιο αλλα το σ/κ συνηθως εχω χρονο να κατσω να ψαξω πραγματα! αναμενω λοιπον απο αυριο τους γνωστες για τις συμβουλες τους!

Τα εισιτήρια του actv καλύπτουν όλες τις διαδρομές εκτός αεροδρομίου και φυσικά και τη μετάβαση στο Burano.
ευχαριστω για τις πληροφοριες! για να αγορασω αυτα τα ημερισια εισητηρια εχει καποια κιοσκια στις στασεις των βαπορετων;
 
Last edited by a moderator:

diko76

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Καλησπέρα και απο εμένα. τα φωτα σας παρακαλώ.Θα ταξιδέψουμε με τη γυναίκα μου στην Ιταλία και θα μείνουμε για 2 νύχτες βενετια. Αλλά θα μείνουμε τελικά? Γιατι με τις τιμές που βλεπω στα ξενοδοχεία επαθα ενα σοκ. Έχετε να που προτείνετε κάτι προσιτό (δηλαδή όχι 300€ τη βραδιά). Βλέπω πιο οικονομικά στο lido η στο mestre αλλά δεν ξέρω πχ το πόσο μακρια είναι το mestre και αν αξίζει να μείνουμε εκεί ή αν κάνεις μια μέρα να φτάσεις ή αν το lido είναι καλύτερα. Αν μπορεί κανείς να με διαφωτίσει, παρακαλώ...
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.542
Likes
12.340
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Καλησπέρα και απο εμένα. τα φωτα σας παρακαλώ.Θα ταξιδέψουμε με τη γυναίκα μου στην Ιταλία και θα μείνουμε για 2 νύχτες βενετια. Αλλά θα μείνουμε τελικά? Γιατι με τις τιμές που βλεπω στα ξενοδοχεία επαθα ενα σοκ. Έχετε να που προτείνετε κάτι προσιτό (δηλαδή όχι 300€ τη βραδιά). Βλέπω πιο οικονομικά στο lido η στο mestre αλλά δεν ξέρω πχ το πόσο μακρια είναι το mestre και αν αξίζει να μείνουμε εκεί ή αν κάνεις μια μέρα να φτάσεις ή αν το lido είναι καλύτερα. Αν μπορεί κανείς να με διαφωτίσει, παρακαλώ...
Στο Lido μην το σκεφτείς να μείνεις, θα σου βγει πιο ακριβά λόγω εξόδων μετακίνησης με τα vaporetti. Το Mestre άστο ως λύση ανάγκης, αν δεν βρεις κάτι άλλο μέσα στη Βενετία. Στο παρόν θέμα μπορείς να πάρεις πληροφορίες για το που θα ψάξεις για ξενοδοχείο και θα βρεις και κάποιες προτάσεις. Ό,τι βρίσκεις από ξενοδοχεία μπορείς να το στέλνεις εδώ για να σου πουν τα μέλη τη γνώμη τους. Επίσης δες εδώ θέματα για τη Βενετία (διαμονή κτλ)
http://www.travelstories.gr/community/search/1612197/?q=βενετια&o=date&c[title_only]=1&c[node]=19
 

diko76

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Καλησπέρα! Ηθελα να ρωτήσω που με συμφέρει να επιστρέψω το αυτοκίνητο που θα εχουμε νοικιάσει από την φλωρεντία όταν θα επισκεφτώ τη Βενετία. Είναι καλύτερα στο mestre station και να πάρουμε το τρένο για βενετία ή στο αεροδρόμιο και να πάρουμε τί από εκεί? Λεωφορείο ή θαλάσσιο λεωφορείο? Τι είναι πιο γρήγορο ή πιο ευκολο? Το λέω γιατι θα μείνουμε μόνο δύο μέρες Βενετια και δεν θα ηθελα να χαλάσουμε 'ολο το πρώτο μας πρωινό σε μετακινήσεις. Αν μπορεί κάποιος να με κατευθύνει...
 

jupiter

Member
Μηνύματα
74
Likes
11
επειδη το εψαξα κι εγω πολυ με τη διαμονη και τα πιο οικονομικα ειτε εχουν κακες κριτικες ειτε εχουν κοινο μπανιο κατεφυγα στη λυση του airbnb. μπορειτε να βρειτε σπιτι και με 100€ τη βραδια (για 2 ατομα) μεσα στη Βενετια.
 

dikonat

Member
Μηνύματα
22
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλια
Ονειρεμένο Ταξίδι
bora bora
Καλησπερα....μπορειτε να μου εξηγησετε για τη μεταφορα απο αεροδρομιο. τι με συμφερει να κλεισω στη βενετια; θα μεινουμε μιαμιση μερα στη βενετια και την δευτερη μερα πεταμε στις 17:30 και θελουμε να παμε κατευθειαν στο αεροδρομιο.Υπαρχουν τα vaporetti που απο οτι καταλαβαινω καποια ειναι δημοσια αλλα και ιδιωτικες εταιρειες? Με συμφερει να κλεισω 24ωρη καρτα η δεν αξιζει και απο που, αλλα και για το αεροδρομιο πως με συμφερει να παω αν μενω μεσα στη βενετια. Αν μπορειτε ενημερωστε με ...
 
Last edited by a moderator:

diko76

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Η 24ωρη κάρτα για μετακινήσεις στη βενετία αλλά και για μεταφορά στο αεροδρόμιο της ACTV (http://www.veneziaunica.it/en/e-commerce/services) που αναφέρει buses εννοεί τα χερσαία ή τα θαλλάσια λεωφορεία? Δηλαδη με 24 ευρώ εκτός από τα κανάλια μπορείς να πάς και με θαλλάσιο λεωφορείο στο αεροδρόμιο? Το έχει χρησιμοποιήσει κανείς?
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.542
Likes
12.340
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Καλησπερα....μπορειτε να μου εξηγησετε για τη μεταφορα απο αεροδρομιο. τι με συμφερει να κλεισω στη βενετια; θα μεινουμε μιαμιση μερα στη βενετια και την δευτερη μερα πεταμε στις 17:30 και θελουμε να παμε κατευθειαν στο αεροδρομιο.Υπαρχουν τα vaporetti που απο οτι καταλαβαινω καποια ειναι δημοσια αλλα και ιδιωτικες εταιρειες? Με συμφερει να κλεισω 24ωρη καρτα η δεν αξιζει και απο που, αλλα και για το αεροδρομιο πως με συμφερει να παω αν μενω μεσα στη βενετια. Αν μπορειτε ενημερωστε με ...
Καλησπέρα. Μπορείς να ενημερωθείς για τους τρόπους μετάβασης στο αεροδρόμιο από εδώ
http://www.veniceairport.it/en/transport.html


Η 24ωρη κάρτα για μετακινήσεις στη βενετία αλλά και για μεταφορά στο αεροδρόμιο της ACTV (http://www.veneziaunica.it/en/e-commerce/services) που αναφέρει buses εννοεί τα χερσαία ή τα θαλλάσια λεωφορεία? Δηλαδη με 24 ευρώ εκτός από τα κανάλια μπορείς να πάς και με θαλλάσιο λεωφορείο στο αεροδρόμιο? Το έχει χρησιμοποιήσει κανείς?
Μάλλον εννοείς 28 ευρώ. Αυτή η κάρτα περιλαμβάνει λεωφορείο για την μεταφορά από και προς το αεροδρόμιο (εισιτήριο μετ' επιστροφής). Για όλους τους τρόπους μετάβασης στο αεροδρόμιο δες το λινκ που έδωσα στην dikonat (έχετε και παρόμοιο usernameo_O)
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
511
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Βρήκα κάτι φτηνά εισιτήρια το πρώτο δεκαήμερο του Ιουνίου για Μπέργκαμο και σκέφτομαι να τα κλείσω πριν κανουν φτεράαααααααα ....για να πάμε Βενετία. Την προηγούμενη φορά που το σχεδίασα τελικά βρεθήκαμε στη Ζυρίχη:haha: ελπίζω αυτή τη φορά να το πετύχω... Έχω ακούσει κάποιες φήμες όμως και θέλω από εσάς τα τσακαλάκια των ταξιδιών να μου πείτε αν ισχύουν.

1) Ισχύει ότι το καλοκαίρι τα κανάλια βρωμάνε απαίσια και δεν λέει να πάει κανείς Βενετία? Ακόμα και αρχές καλοκαιριού έτσι είναι,αν είναι?

2) Όλοι μου έχουν πει να μην μείνω στο Μέστρε. Όμως τα ξενοδοχεία εκεί είναι πολύ πιο οικονομικά. Πόσο χρόνο απέχει με τα βαπορέτα το Μέστρε από τη Βενετία και πόσο κοστίζει πάνω κάτω η μεταφορά προς εκει? Γιατι να μην μείνουμε στο Μέστρε;

3) Θα έχουμε στη διάθεσή μας τη μισή μέρα που φτάνουμε (Μπεργκαμο θα ειμαστε γυρω στις 11 το πρωι) και άλλες τέσσερις μέρες. Μήπως είναι πολλές για Βενετία?
 

Starstudio

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα! Ηθελα να ρωτήσω που με συμφέρει να επιστρέψω το αυτοκίνητο που θα εχουμε νοικιάσει από την φλωρεντία όταν θα επισκεφτώ τη Βενετία. Είναι καλύτερα στο mestre station και να πάρουμε το τρένο για βενετία ή στο αεροδρόμιο και να πάρουμε τί από εκεί? Λεωφορείο ή θαλάσσιο λεωφορείο? Τι είναι πιο γρήγορο ή πιο ευκολο? Το λέω γιατι θα μείνουμε μόνο δύο μέρες Βενετια και δεν θα ηθελα να χαλάσουμε 'ολο το πρώτο μας πρωινό σε μετακινήσεις. Αν μπορεί κάποιος να με κατευθύνει...
Η διαμονή στο Μέστρε είναι ενδεδειγμένη, και απαιτεί 15 έως 20 λεπτά για το νησάκι της Βενετίας, είτε με λεωφορείο, είτε με τραίνο. Τα βαπορέτο τα παίρνεις όταν φτάσεις εκεί, και κάνεις τις διαδρομές που θέλεις. Θα πρότεινα να μη χάσετε την επίσκεψη στα Murano & Burano.

Βρήκα κάτι φτηνά εισιτήρια το πρώτο δεκαήμερο του Ιουνίου για Μπέργκαμο και σκέφτομαι να τα κλείσω πριν κανουν φτεράαααααααα ....για να πάμε Βενετία. Την προηγούμενη φορά που το σχεδίασα τελικά βρεθήκαμε στη Ζυρίχη:haha: ελπίζω αυτή τη φορά να το πετύχω... Έχω ακούσει κάποιες φήμες όμως και θέλω από εσάς τα τσακαλάκια των ταξιδιών να μου πείτε αν ισχύουν.

1) Ισχύει ότι το καλοκαίρι τα κανάλια βρωμάνε απαίσια και δεν λέει να πάει κανείς Βενετία? Ακόμα και αρχές καλοκαιριού έτσι είναι,αν είναι?

2) Όλοι μου έχουν πει να μην μείνω στο Μέστρε. Όμως τα ξενοδοχεία εκεί είναι πολύ πιο οικονομικά. Πόσο χρόνο απέχει με τα βαπορέτα το Μέστρε από τη Βενετία και πόσο κοστίζει πάνω κάτω η μεταφορά προς εκει? Γιατι να μην μείνουμε στο Μέστρε;

3) Θα έχουμε στη διάθεσή μας τη μισή μέρα που φτάνουμε (Μπεργκαμο θα ειμαστε γυρω στις 11 το πρωι) και άλλες τέσσερις μέρες. Μήπως είναι πολλές για Βενετία?

Τέσσερις ημέρες στη Βενετία είναι υπέρ, υπέρ αρκετές. Το ζήτημα της μυρωδιάς μην το λαμβάνεις υπ' όψιν, είναι καθαρά ζήτημα συγκυρίας αν θα πετύχεις την υγρασία που το κάνει να μυρίζει. Σίγουρα το Μέστρε το συνιστώ, έμεινα εκεί και τις δύο φορές π ου πήγα. Μόνη διαφορά είναι όταν βραδυάζει και έχεις να επιστρέψεις στο ξενοδοχείο, αντί να παραμείνεις στα σοκάκια της Βενετίας. Ωστόσο δεν είναι απόσταση μεγαλύτερη των 20 λεπτών, και ειδικά με το λεωφορείο θα σας φανεί κάπως ασφυκτικό από τους μελαμψούς μετανάστες που επιστρέφουν κι εκείνοι στο τέλος της ημέρας.

εχεις δικιο αλλα το σ/κ συνηθως εχω χρονο να κατσω να ψαξω πραγματα! αναμενω λοιπον απο αυριο τους γνωστες για τις συμβουλες τους!


ευχαριστω για τις πληροφοριες! για να αγορασω αυτα τα ημερισια εισητηρια εχει καποια κιοσκια στις στασεις των βαπορετων;

Καλό είναι στην αφετηρία (προσωπικά κινήθηκα με λεωφορείο, και το ticket αφορά την επιβίβαση και στα πλοιάρια ) να ζητήσεις το ημερήσιο εισιτήριο για όλες τις μετακινήσεις. Προφανώς το ίδιο ισχύει και στα κεντρικά του τραίνου. Σίγουρες πληροφορίες θα σου δώσουν στη ρεσεψιόν, όπου κι αν μείνεις.
 
Last edited by a moderator:

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
Εγώ είχα πάει Ιούλιο και δεν παρατήρησα κάτι από θέμα μυρωδιάς.Μείνε Βενετία οπωσδήποτε και ας δώσεις κάτι παραπάνω,αν μπορείς.Θα χάνεις όλη τη μαγεία το βράδυ που πάρα πολλοί εκδρομείς θα έχουν φύγει.Επίσης το μεσημέρι μπορεί να θέλεις να ξεκουραστείς,οπότε είναι πολύ βολικό.Και όσο πιο μακριά από San Marco τόσο πιο καλά και πιο φθηνά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.669
Μέλη
38.806
Νεότερο μέλος
xeniagousia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom