Η Εγγλέζικη κουζίνα και πως να την αποφύγετε στο Λονδίνο

spor_os

Administrator
Μηνύματα
1.951
Likes
617
Προειδοποίηση: Το παραπάνω μήνυμα αν επαναληφθεί θα σβηστεί ως οφ-τόπικ.
Ευχαριστώ
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...

ΤΟ ΜΕΡΟΣ: Little Georgia
TO SITE: http://www.littlegeorgia.co.uk//
ΤΟ ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΟ: Ανοιχτές αγκάλες! ελάτε χωρίς κράτηση
Η ΣΤΑΣΗ: Angel, Northern Line Bank brunch
Ο ΔΗΜΟΣ: Islington. Στα πέριξ το Angel, η αγορά Camden Passage ενώ δίπλα στο εστιατόριο η Chapel Market. Βεβαίως υπάρχουν αρκετά πράγματα τριγύρω αλλά θα τα δούμε σε καμιά από τις βόλτες μας σε άλλο θέμα
ΤΟ ΡΕΖΟΥΜΕ: Ας αρχίσουμε με την ήρεμη γειτονιά που βρίσκεται. Να συνεχίσουμε με τον χώρο που θυμίζει Εξάρχεια. Το σέρβις ευγενέστατο κι εδώ. Σε γενικές γραμμές τα φαγητά ήταν εύγευστα και προσεγμένα.
ΠΙΑΤΟ ΦΕΤΙΧ: Έγραφα τα του Ρεζουμέ αλλά το μυαλό μου ήταν μόνιμα στο πιάτο Φετίχ! Katsapouri! Η Ρώσσικη τυρόπιτα αποκάλυψη και παραδοσιακός εθισμός των Γεωργιανών σε όλη τη χώρα, δίνει ρέστα. Αν δεν πεινάτε πολύ ελάτε μόνο για πάρτι του! Πάρτε το απλό ή το deluxe και παραδωθείτε!
ΓΕΥΣΗ: 8/10
ΤΙΜΗ: Ειλικρινά δε θυμάμαι αλλά δε μου άφησε αρνητική εντύπωση. μάλλον κάπου προς 15-20
ΤΟ ΚΛΟΥ: KATSAPOURI!
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...

ΤΟ ΜΕΡΟΣ: Green Door
TO SITE: https://www.facebook.com/gdorganic
ΤΟ ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΟ: Στου Σήφη βρε με κράτηση? Αν και είναι μικρό άρα, τι να πω, εμείς αράξαμε έξω το καλοκαιράκι
Η ΣΤΑΣΗ: Warren Street, Northern line Charing+ Branch, Victoria
Ο ΔΗΜΟΣ: Camden. UCL, Regent's Park
ΤΟ ΡΕΖΟΥΜΕ: Η αλήθεια είναι ότι έχω επισκεφτεί πολύ λίγα Ελληνικά εστιατόρια εδώ, 3-4 βάλε βγάλε αλλά έχω ακούσει σχόλεια για τα περισσότερα. Εδώ ήρθαμε συστημένοι. Αν εξαιρέσουμε τη γειτονιά που δεν τη λες όμορφη με την καμία (όχι επικίνδυνη, άσχυμη) το φαγητό είναι από άλλο πλανήτη. τον πλανήτη Ελλάδα. Θα μου πεις, ήρθες Λονδίνο για να φας Ελληνικό? Έ και δίκιο θα χεις. Αν έρθεις όμως να μπαστακωθείς στον τριτοξάδερφο για κανά μήνα, τίμησέ τους.
ΠΙΑΤΟ ΦΕΤΙΧ: Όλα! Τα πάντα! Δεν κάνω πλάκα, τα παλικάρια είναι εξαιρετικοί μάγειρες
ΓΕΥΣΗ: 10/10
ΤΙΜΗ: Κυριολεκτικά, τζάμπα. Τιμές Ελλάδας κι ακόμα πιο φθηνά.
ΤΟ ΚΛΟΥ: Σε Ελληνικό εστιατόριο τι να σας πω. Εκπλήξεις δεν υπάρχουν τουλάχιστον για εμάς
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Μπράβο βρε Kalspiros και ευχαριστούμε πολύ! Βασικά δεν ξέρω οι άλλοι αλλά εγώ σίγουρα:haha:
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...

ΤΟ ΜΕΡΟΣ: Cevice
TO SITE: http://cevicheuk.com/
ΤΟ ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΟ: Κράτηση μέσω διαδικτύου. Προτείνεται. χμ... μπα. επιβάλλεται
Η ΣΤΑΣΗ: Leicester Square, Northern + Piccadilly Line
Ο ΔΗΜΟΣ: Westminster, στην καρδιά του Soho. Τα μυστικά του θα τα δούμε κάποια άλλη στιγμή.
ΤΟ ΡΕΖΟΥΜΕ: Τη στιγμή που μιλάμε, είναι το πιο γνωστό περουβιανό της πόλης και ταυτόχρονα ένα από τα καλύτερα ανεξαρτήτως κουζίνας. Τα πιάτα τους είναι μικροσκοπικά, το ξέρουν και ενημερώνουν ενδελεχώς όλους τους πελάτες. Ειδικότερα όταν σου περιγράφουν με τα χέρια τους το μέγεθος των πιάτων όντως, αισθάνεσαι τυχερός που σε ενημέρωσαν για να γλυτώσεις την ξενέρα. Όπως όμως κι αν έχει, οι γεύσεις είναι αιθέριες και αντιλαμβάνεσαι γιατί παραμιλάει ο κόσμος. Υπενθυμίζω ότι εδώ με έφεραν Χιλιανοί που υποστήριξαν ότι η κουζίνα του Περού είναι σκάλες ανώτερη από τη δική τους
ΠΙΑΤΟ ΦΕΤΙΧ: Δε βρήκα τίποτα κακό απλά κάποια ήταν σαφέστατα ανώτερα: Cheese and Chard Tequenos, Corazon Mio (ναι, πρόκειται για καρδιές βοδινών, εξαίσιες), Baile de Gallina (πολύ εύγευστο μικροσκοπικό και κάπως extravagant), με απόλυτο όμως must το Lomo Saltado (την επόμενη φορά με κόβω να πάρω 3 τέτοια για κυρίως!!)
ΓΕΥΣΗ: 10/10
ΤΙΜΗ: Που σε πονεί και που σε σφάζει. Η αρχική επαφή είναι καλή καθώς η τιμές καταλόγου είναι φιλικότατες. Στη συνέχεια ενημερώνεσαι για τα μεγέθη και αναγκάζεσαι να παραγγείλεις πολύ πράμα. Με ένα 25-28άρι θα φας καλά.
ΤΟ ΚΛΟΥ: Μόνιμη αγάπη το Ιταλικό Amorino δυο στενά πιο κάτω για παγωτάκι.
 

marakizio85

Member
Μηνύματα
160
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΏΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΡΑΙΒΙΚΗ- ΚΟΥΒΑ
Σε ποιο να πρωτοπαω Παναγιά μου....ευχαριστώ για τις πολύτιμες πληροφορίες πάντως καλη δουλειά kalspiros.....
 

gregory79

Member
Μηνύματα
129
Likes
57

ΤΟ ΜΕΡΟΣ: Gokyuzu
TO SITE: http://www.gokyuzurestaurant.co.uk/
ΤΟ ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΟ: Οπωσδήποτε με κράτηση αλλιώς καμία τύχη
Η ΣΤΑΣΗ: Harringey Green Lanes (Overground) ή αν θεωρείτε ότι το πορτοκαλί του Overground στο χάρτη του Tube είναι άλλη μια δοκιμασία για να καταλάβετε τι είν η Oyster, αφήστε το. Turnpike Lane (Piccadilly) και κόψτε το με τα πόδια.
Ο ΔΗΜΟΣ: Harringey. Λίγα να δείτε στα πέριξ, ΤουρκοΚυπριακοΕλληνικός μαχαλάς σε μέρη. Γενικά μπορεί να γίνει επικίνδυνο κατά τόπους αλλά όχι στους κεντρικούς άρα κινηθείτε άφοβα. Ζώνη 3
ΤΟ ΡΕΖΟΥΜΕ: Η φήμη του έχει ξεπεράσει τα όρια του Λονδίνου. Στο δε Λονδίνο ακόμα κι αν δεν έχεις πάει, σίγουρα έχεις ακούσει για τον Τούρκο των Βορείων προαστίων. Σίγουρα. Όλοι. Υπάρχει λόγος λοιπόν. Κάθε που θα πάω κάποιον επισκέπτη, φοβάμαι ότι του έχω ανεβάσει τόσο πολύ τις προσδοκίες που δε θα εντυπωσιαστεί. Αμ δε. Όλοι με την πρώτη μπουκιά κοκαλώνουν και ξανά μπαίνουν στην παρέα κάνα 20λεπτο μετά.
ΠΙΑΤΟ ΦΕΤΙΧ: Έ μα την γιγαντιαία ποικιλία! τι άλλο! αν και τα σουβλάκια κοτόπουλου ή αρνιού είναι τα καλύτερα της ζωής μου όλης
ΓΕΥΣΗ: 10/10
ΤΙΜΗ: Πάρα πολύ τίμιο value for money. Με 15 λίρες τρως σαν τον Mr Creosote.
ΤΟ ΚΛΟΥ: Βγείτε και κάντε μια επίσκεψη στο δίπλα ζαχαροπλαστείο για Κιουνεφέ. Οργασμός
Χθες έφαγα εκεί και είναι όπως τα λέει...
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
@mariath περιμένουμε την ετυμηγορία σου για το ceviche :p
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.731
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
@mariath περιμένουμε την ετυμηγορία σου για το ceviche :p
Μάλιστα... Εγώ ειδική στα περουβιάνικα δεν είμαι, αλλά ακολούθησα τη συμβουλή σου και φυσικά δεν έχασα. Ό,τι πήραμε ήταν εξαιρετικό, πολύ ωραίες γεύσεις, αρωματικά, πεντανόστιμα.
οι γεύσεις είναι αιθέριες
αυτό ακριβώς, από τις σαλάτες μέχρι το σουβλάκι κοτόπουλο και φυσικά τα ceviche, όλα ήταν αιθέρια.

Μόνο μην πάτε πολύ πεινασμένοι γιατί θα βάλετε βαθιά το χέρι στην τσέπη. Αλλά αν είστε λάτρεις των "εξωτικών" γεύσεων να πάτε οπωσδήποτε.
 

gregory79

Member
Μηνύματα
129
Likes
57
Χθες έφαγα εκεί και είναι όπως τα λέει...
Λοιπόν έχουμε και λέμε. Αρκετά φιλόξενος χώρος αν και είχε πάρα πολύ κόσμο. Το φαγητό ήταν πραγματικά πολύ νόστιμο και οι μερίδες αρκετά μεγάλες. Αυτό που μας έκανε εντύπωση ήταν η σαλάτα και το τύπου τζατζίκι που μας έφεραν στην αρχή και το τσαι στο τέλος, αυτά είναι του μαγαζιού. Όσο για τις τιμέ θα τις έλεγα πολύ καλές, γύρω στις £18 το άτομο μαζί με ποτά και φαντάσου ότι έμεινε και φαγητό.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.398
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom