duty_free

Member
Μηνύματα
903
Likes
3.223
Σκεπτομαι εντος Ιουνιου [που ειναι κι ανοικτος ο καιρος, μεγάλες οι μερες δηλαδη] να παω παρέα με μια φιλη, οδικως, στα δυτικα βαλκανια, Αλβανία, Μαυροβούνιο και Βοσνια Ερζεγοβινη.



Οδηγουμε και οι δυο και ενα κατ’ αρχας προγραμμα που εχω προχειρως και προκαταρκτικως, εκπονησει ειναι το εξης :



Σαββατο Πειραιας Καστορια 09:00 – 16:00

Διανυκτερευση Καστορια

Κυριακη Καστορια Κορυτσα 11:00 – 12:00

Κορυτσα Τιρανα 13:00 – 16:00

Διανυκτερευση Τιρανα

Δευτέρα Τιρανα Ποντγκοριτσα 11:00 – 14:00

Διανυκτερευση Ποντγκοριτσα

Τρίτη Ποντγκοριτσα Σαραγεβο 12:00 – 16:30

Διανυκτερευση Σαράγεβο

Τετάρτη Σαραγεβο

Πέμπτη Σαραγεβο – Ποντγκοριτσα – Τιρανα 10:00 – 17:00

Διανυκτερευση Τιρανα

Παρασκευὴ Τιρανα Καστορια 11:00 – 15:00

Διανυκτερευση Καστορια

Σάββατον Καστορια Πειραιας



Πλην των οποιων αντικειμενικων δυσκολιων, ενεκα η εσχατως ενσκυψασα κριση στην περιοχη της ΠΓΔΜ (πσσσσς· μα πως τα λεω ουτω πως, σαν ελλην ΥΠΕΞ στο περιθωριο συναντησεων μυστακοφορων διπλωματων στην συνθηκη της Λωζαννης) θεωρειτε οτι ενα προγραμμα που θελει να χωρεσει τρεις χωρες σε 7-8 μερες θα ειναι πολυ κουραστικο;
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Πρώτα εστίασε στα μέρη που θα δείτε και θα διανυκτερεύσετε.
Από Αλβανία αναφέρεις την Κορυτσά (δεν έχω ιδέα αν έχει κάτι να δεις) και τα Τίρανα. Δεν θα πάτε Βουθρωτό (Butrint)? Δεν θα πάτε Αργυρόκαστρο? Berat? Και τα τρια παγκόσμια κληρονομιά της Unesco.

Από Μαυροβούνιο αναφέρεις μόνο την Podgorica η οποία είναι μόνο για μια στάση.Δεν θα πάτε Budva και ειδικά Sveti Stefan με το διάσημο νησάκι και κυρίως δεν θα πάτε στο κόσμημα του Μαυροβουνίου το Kotor?

Γνώμη μου επικεντρωθεότε στις δύο χώρες και αφήστε την Βοσνία για άλλο ταξίδι. Έτσι θα κάνετε ένα καλό road trip στις δύο χώρες.
 

marstay

Member
Μηνύματα
143
Likes
223
Επόμενο Ταξίδι
Ακυρώθηκε!
Ταξίδι-Όνειρο
Μαδαγασκάρη
Έκανα πρόσφατα road trip στα δυτικά βαλκάνια σε 10 μέρες. Άποψη μου, τη Ποντγκορίτσα την ξεχνάς. Δεν πέρασα καν, όλοι μιλάνε για μια τουλάχιστον αδιάφορη πόλη. Οπωσδήποτε διανυκτέρευση σε Κοτόρ είναι πανέμορφο, με πολύ ωραίο κάστρο και στο δρόμο σας είναι η Μπούντβα που αξίζει στάση (αλλά τη βλέπεις και στον δρόμο). Αν αντί για Σαράγεβο βάλετε Ντουμπρόβνικ αυτό το ενδεχόμενο το έχετε σκεφτεί? Επίσης αν αποφασίσετε να πάτε Σαράγεβο, που για εμένα ήταν απίστευτα ενδιαφέρουσα πόλη, να βάλετε και έναν ενδιάμεσο σταθμό (χωρίς διανυκτέρευση) στο Μόσταρ (κάνα 2ωρο θα σας πάρει να το δείτε).
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
@marstay θα είχε ενδιαφέρον να πεις σε ποια μέρη πήγες, αν έχεις να κάνεις κάποια παρατήρηση για την διαδρομή τους δρόμους κτλ. Κι εγώ έχω στο μυαλό μου ένα trip άμμεσα σε Αλβανία και Μαυροβούνιο. Βοσνία και Κροατία τις έχω για μεμονομένα ταξίδια την καθεμιά.
 

marstay

Member
Μηνύματα
143
Likes
223
Επόμενο Ταξίδι
Ακυρώθηκε!
Ταξίδι-Όνειρο
Μαδαγασκάρη
@marstay θα είχε ενδιαφέρον να πεις σε ποια μέρη πήγες, αν έχεις να κάνεις κάποια παρατήρηση για την διαδρομή τους δρόμους κτλ. Κι εγώ έχω στο μυαλό μου ένα trip άμμεσα σε Αλβανία και Μαυροβούνιο. Βοσνία και Κροατία τις έχω για μεμονομένα ταξίδια την καθεμιά.
Λοιπόν αρχικά θα ήθελα να πω ότι έχω στο νου μου να κάνω μια ιστοριoύλα σχετικά πλήρης για το συγκεκριμένο ταξίδι. Αλλά μέχρι τότε ας παραθέσω μερικά στοιχεία. Αρχικά θέλω να πω ότι ήταν το πρώτο μου road trip, με περιορισμένο χρόνο και 2 ακόμα άτομα (διαφορετικές ανάγκες ο καθένας). Επίσης πρέπει να πω ότι ήταν αρκετά ζορισμένο από άποψη χρόνου και ότι μόνος μου δεν θα το έκανα ακριβώς έτσι. Τέλοσπάντων, ο χάρτης του ταξιδιού ήταν αυτός https://goo.gl/VjPvm3 και το πρόγραμμα βγήκε ως εξής:

Γιάννενα (1δ)
Kotor(1δ)
Dubrovnik(2δ)
Mostar(πέρασμα 2 ώρες), Sarajevo(1δ)
Belgrade(3δ)
Skopja(ήταν προγραμματισμένο για διανυκτέρευση αλλά τελικά κάναμε πέρασμα λόγω κάποιου προβλήματος που προέκυψε και έπρεπε να γυρίσουμε 1 μέρα νωρίτερα)
Θεσσαλονίκη(1δ)
Αθήνα

Τώρα που το βλέπω 9 ημέρες τελικά, ενώ ήταν για 10.
Το παραπάνω πρόγραμμα είναι μια χαρά αν έχεις μερικές μερούλες ακόμα (σε εμάς ήταν λίγο σκότωμα). Μιας και το Σαράγεβο θέλει σίγουρα 2 με 3 διανυκτερεύσεις. Επίσης και τα παράλια του Μαυροβουνίου θα μπορούσαν να έχουν κανα δυο μέρες. Οι 2 διανυκτερεύσεις στο Ντουμπρόβνικ, οι 3 στο Βελιγράδι καθώς και η 1 στο Κότορ ήταν μια χαρά. Παραπάνω θεωρώ ότι θα βαριόμουνα και στα τρία μέρη.

Προσωπικά θα έβγαζα το Βελιγράδι και τις μέρες του θα τις μοίραζα σε Σαράγεβο και Μαυροβούνιο και θα γύρναγα από Σαράγεβο - Νις. Οι δρόμοι ήταν μια χαρά παντού. Σκέψου ότι πηγαίνοντας Σαράγεβο και μετά για Βελιγράδι που ανεβαίνεις βουνά είχε full χιόνι και δεν είχαμε κανένα πρόβλημα. όλοι οι δρόμοι ανοιχτοί. Στην Αλβανία μια χαρά οι δρόμοι, μόνο ένα θεματάκι με τους πεζούς που πετάγονταν από το πουθενά μέσα στην εθνική, αράζανε στη νυσίδα και τέτοια σκηνικά. Από Αλβανία δυστυχώς δεν είδαμε πολλά πράγματα. Την περάσαμε όλη μονορούφι. Μετά σταματήσαμε για φαγητό και βόλτα στη Μπούντβα και μετά Κοτόρ. Πάντως Κοτόρ - Ντουμπρόβνικ είναι δίπλα (ο πειρασμός μεγάλος). Για ότιδήποτε θέλεις αν μπορώ να βοηθήσω πες μου.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Οι περισσότεροι λένε τα χειρότερα για τη διέλευση της Αλβανίας από άποψη δρόμων.Συμφωνώ οτι Ντουμπροβνικ είναι πειρασμός από Κοτορ αλλά δεν θέλω να ξεφύγω χιλιομετρικά και θέλω ένα ολοκληρωμένο τουρ στην Κροατία κάποια στιγμή.
Σεράγεβο με Μοσταρ θέλω πολύ να πάω είτε σε μεμονομένο ταξίδι είτε αν προσθέσω 3 μέρες στο τριπ Αλβανία - Μαυροβούνιο.
Πάντως από Θεσσαλονίκη που θα το κάνω εγώ θα γλιτώσω αρκετά χιλιόμετρα σε σύγκριση με σας.

Να κάνεις ιστορία και σύντομα:)
 

marstay

Member
Μηνύματα
143
Likes
223
Επόμενο Ταξίδι
Ακυρώθηκε!
Ταξίδι-Όνειρο
Μαδαγασκάρη
Οι περισσότεροι λένε τα χειρότερα για τη διέλευση της Αλβανίας από άποψη δρόμων.Συμφωνώ οτι Ντουμπροβνικ είναι πειρασμός από Κοτορ αλλά δεν θέλω να ξεφύγω χιλιομετρικά και θέλω ένα ολοκληρωμένο τουρ στην Κροατία κάποια στιγμή.
Σεράγεβο με Μοσταρ θέλω πολύ να πάω είτε σε μεμονομένο ταξίδι είτε αν προσθέσω 3 μέρες στο τριπ Αλβανία - Μαυροβούνιο.
Πάντως από Θεσσαλονίκη που θα το κάνω εγώ θα γλιτώσω αρκετά χιλιόμετρα σε σύγκριση με σας.

Να κάνεις ιστορία και σύντομα:)
Κοίτα ίσως φταίει αυτό ακριβώς, ότι όλοι μας λέγανε τα χειρότερα και ήμασταν αρνητικά προιδεασμένοι. Έτσι περιμέναμε τα χειρότερα. Πάντως και για τους 3εις μας ήταν ευχάριστη έκπληξη οι δρόμοι στην Αλβανία. Το πρόβλημα ήταν λίγο ο τρόπος οδήγησης τους και οι πεζοί. Για παράδειγμα έβλεπες ανθρώπους να περνάνε κάθετα την εθνική οδό όλη την ώρα. Μπορεί να σταματάγανε ανα πάσα στιγμή χωρίς φλας φυσικά σε οποιαδήποτε πλευρά του δρόμου. Στις κυκλικές πλατείες απλά δεν σταμάταγε κανείς και πάει λέγοντας. Γενικά ήθελε προσοχή για αυτούς τους λόγους. Εντάξει ήταν και κάποια σημεία που έκαναν έργα (λες και εμείς δεν έχουμε;) αλλά δεν μπορείς να κάνεις κάτι γι' αυτό. Αλλά όσοι λένε ότι είναι χάλια οι δρόμοι, μου δίνουν την εντύπωση ότι οδηγούν μόνο στην εθνική Αθηνών - Λαμίας.
 

NOSTIMON HMAP

Member
Μηνύματα
219
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ?
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΛΟΦΟΝΤΕΝ
Μιας και το Σαράγεβο θέλει σίγουρα 2 με 3 διανυκτερεύσεις.

Προσωπικά θα έβγαζα το Βελιγράδι και τις μέρες του θα τις μοίραζα σε Σαράγεβο και Μαυροβούνιο και θα γύρναγα από Σαράγεβο - Νις.
Επειδή είμαι στο σχεδιασμό, αξίζει τόσο το Σεράγιεβο ώστε να διαγράφεις το Βελιγράδι;
Στη συνέχεια, το πέρασμα σε Νις από το Σεράγιεβο, πόσο εύκολο είναι, από άποψη δρόμων, τελωνείων κλπ;
Το Michelin δίνει τη διαδρομή μέσω Βελιγραδίου.

Τώρα είδα ότι θα πρόσθετες ημέρα στο Μαυροβούνιο, αλλά ταυτόχρονα λες ότι μια μέρα Κότορ αρκεί.
Που θα την έβαζες αυτή τη μέρα, Μπούντβα για παράδειγμα;
 
Last edited:

marstay

Member
Μηνύματα
143
Likes
223
Επόμενο Ταξίδι
Ακυρώθηκε!
Ταξίδι-Όνειρο
Μαδαγασκάρη
Επειδή είμαι στο σχεδιασμό, αξίζει τόσο το Σεράγιεβο ώστε να διαγράφεις το Βελιγράδι;
Στη συνέχεια, το πέρασμα σε Νις από το Σεράγιεβο, πόσο εύκολο είναι, από άποψη δρόμων, τελωνείων κλπ;
Το Michelin δίνει τη διαδρομή μέσω Βελιγραδίου.

Τώρα είδα ότι θα πρόσθετες ημέρα στο Μαυροβούνιο, αλλά ταυτόχρονα λες ότι μια μέρα Κότορ αρκεί.
Που θα την έβαζες αυτή τη μέρα, Μπούντβα για παράδειγμα;
Κοίτα άποψη μου είναι ότι στο Βελιγράδι μπορείς να πας με φθηνό αεροπορικό οποιαδήποτε στιγμή και να κάνεις ένα ωραίο 3-4ήμερο. Στο Σεράγεβο δύσκολα θα βρεθείς στο ξεκάρφωτο, οπότε κρίμα να το κάψεις ουσιαστικά όπως εμείς με μία μόνο διανυκτέρευση. Εμείς σκέψου είδαμε το τούνελ που είναι και λίγο έξω από το Σεράγεβο, μετά κάναμε βόλτα στον κλασσικό πεζόδρομο και αυτό ήταν. Βέβαια το Βελιγράδι σε 3 βράδια το γυρίσαμε όλο και με το παραπάνω. Για τη διαδρομή Σεράγεβο - Νις δεν έχω ιδέα μιας και δεν την έκανα, απλά μου φάνηκε λογική εναλλακτική και με άλλα παιδιά από το φόρουμ που είχα συζητήσει μου είχαν προτείνει αυτή την ιδέα. Ένα βράδυ είναι όντως καλά για το Κοτόρ και αξίζει να ανέβεις και μέχρι επάνω στο Κάστρο (και 2 βράδυα δεν πάνε τζάμπα αν θες να χαλαρώσεις και λίγο), μιλάμε για πολλά σκαλιά αλλά έχει μοναδική θέα. Από κει και πέρα μπορείς να βάλεις διανυκτέρευση στο Μπαρ ή την Μπούντβα (αν κι εγώ θα πέρναγα κροατία, το Ντουμπρόβνικ αν και αρκετά τουριστικό μου άρεσε πάρα πολύ, η βόλτα πάνω στα τείχη μου έχει μείνει). Για να συμπληρώσεις κάπως τα παράλια. Εμείς από χάρτες είχαμε κατεβάσει μία εφαρμογή που είναι για κινητό, την here και είχε όλους τους χάρτες free και κάναμε με αυτούς όλο το ταξίδι. Πρέπει να πω ότι ήταν πολύ καλή επιλογή και έπεφτε μέσα ακόμα και στο estimation time την άφιξης σε κάθε προορισμό. Μας έλυσε τα χέρια βασικά. Αυτά...
 

duty_free

Member
Μηνύματα
903
Likes
3.223
ο χάρτης του ταξιδιού ήταν αυτός https://goo.gl/VjPvm3 και το πρόγραμμα βγήκε ως εξής:
πολυ ενδιαφερων και χρησιμος ο χαρτης σου.

Μπορει στην ανοδο να κανουμε κατι τετοιο (αλλα εισοδος στην αλβανια απο καστορια κορυτσα και οχι κακαβια) και καθοδος (αφου απωτατο θα ειναι το σαραγεβο) μεσω ποντγκόριτσα και παλι αλβανια.

Οπωσδήποτε διανυκτέρευση σε Κοτόρ είναι πανέμορφο
καταχωρηθηκε το Κοτορ!

στο Μόσταρ (κάνα 2ωρο θα σας πάρει να το δείτε).
Και το Μοσταρ!

Στη συνέχεια, το πέρασμα σε Νις από το Σεράγιεβο, πόσο εύκολο είναι, από άποψη δρόμων, τελωνείων κλπ;
Για Βελιγραδι, θα συμφωνησω κι εγω οτι αξιζει για μια 3-4 νυκτων ανεξαρτητη εκδρομη. Απ'ευθειας πτησεις υπαρχουν, ειναι και φθηνες σχετικα.
 

NOSTIMON HMAP

Member
Μηνύματα
219
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ?
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΛΟΦΟΝΤΕΝ
Τελικά Σαράγιεβο-Νις μέσω Βίσεγκραντ, βγαίνει σε 6,5-7 ώρες.
Οδόστρωμα καλό, δρόμος με μία λωρίδα ανά κατεύθυνση με στενή ΛΕΑ, εκατοντάδες τούνελ (κακοφωτισμένα-αφώτιστα έως επικίνδυνα) κίνηση συνεχής, τα γνωστά όρια ταχύτητας (40-80) που τα τηρούν, φύση, λιβάδια, κωνοφόρα, συνοριακός έλεγχος υποτυπώδης. Σαν συνοδηγός που χαζεύεις τριγύρω, καλά είναι, άμα οδηγάς βρέχει κιόλας περιστασιακά, κούραση.
Το κακό είναι ότι δε θα γίνει η άλλη διαδρομή, από Βελιγράδι για να υπάρχει σύγκριση.
 

marstay

Member
Μηνύματα
143
Likes
223
Επόμενο Ταξίδι
Ακυρώθηκε!
Ταξίδι-Όνειρο
Μαδαγασκάρη
Τελικά Σαράγιεβο-Νις μέσω Βίσεγκραντ, βγαίνει σε 6,5-7 ώρες.
Οδόστρωμα καλό, δρόμος με μία λωρίδα ανά κατεύθυνση με στενή ΛΕΑ, εκατοντάδες τούνελ (κακοφωτισμένα-αφώτιστα έως επικίνδυνα) κίνηση συνεχής, τα γνωστά όρια ταχύτητας (40-80) που τα τηρούν, φύση, λιβάδια, κωνοφόρα, συνοριακός έλεγχος υποτυπώδης. Σαν συνοδηγός που χαζεύεις τριγύρω, καλά είναι, άμα οδηγάς βρέχει κιόλας περιστασιακά, κούραση.
Το κακό είναι ότι δε θα γίνει η άλλη διαδρομή, από Βελιγράδι για να υπάρχει σύγκριση.
Πες μας και άλλα...σταθμούς, εντυπώσεις όλα!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom