Γενικά Διακοπες για ζευγαρι

katerinakalch

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Ουγκάντα
Γεια σας παιδια! Ειμαι και εγω νεο μελος και θα ηθελα να κανω μια ερωτηση! θελω να παω διακοπες με το φιλο μου 1-5 αυγουστου, ειμαστε και οι δυο φοιτητες οποτε δν εχουμε και πολλα λεφτα, δεν εχουμε κατι συγκεκριμενο στο μυαλο μας αλλα δεν θελουμε νησια τυπου ιο, μυκονο, παρο κτλ κατι πιο ηρεμο επισης δεν εχουμε αυτοκινητο και γενικα και απο αλλες διακοπες ειναι αρκετα προβλημα αν δεν εχεις αμαξι (βλεπε ικαρια που καναμε μονο οτοστοπ :p ). Το θεμα ειναι οτι εχουμε διπλωμα αλλα δεν το εχουμε οσο καιρο λεει στους ορους και προυποθεσεις ολων των "rent a car". Σε ποιο νησι θα μπορουσαμε να παμε και να βρουμε αμαξι οντας στην ελλαδα που θα ειναι ετσι λιγο πιο χυμα πιο για να προσπερασουν το γεγονος οτι ειμαστε 18-21 χρονων και δεν εχουμε καιρο το διπλωμα... Συγνωμη για το μεγεθος του μηνυματος! :S
 

perixvra

Member
Μηνύματα
310
Likes
214
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ταξίδι-Όνειρο
εχει πραγματοποιηθει.. :)
Ωραιοι, δοκιμασμενοι προορισμοι που δεν χρειαζονται απαραιτητως αυτοκινητο αλλα μηχανακι ειναι η Σκοπελος, η Θασος, η Σκιαθος και η Σαμοθρακη την οποια τελευταια δεν καταφερα να επισκεφθω ακομα!
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
400
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ταξίδι-Όνειρο
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Γεια σας παιδια! Ειμαι και εγω νεο μελος και θα ηθελα να κανω μια ερωτηση! θελω να παω διακοπες με το φιλο μου 1-5 αυγουστου, ειμαστε και οι δυο φοιτητες οποτε δν εχουμε και πολλα λεφτα, δεν εχουμε κατι συγκεκριμενο στο μυαλο μας αλλα δεν θελουμε νησια τυπου ιο, μυκονο, παρο κτλ κατι πιο ηρεμο επισης δεν εχουμε αυτοκινητο και γενικα και απο αλλες διακοπες ειναι αρκετα προβλημα αν δεν εχεις αμαξι (βλεπε ικαρια που καναμε μονο οτοστοπ :p ). Το θεμα ειναι οτι εχουμε διπλωμα αλλα δεν το εχουμε οσο καιρο λεει στους ορους και προυποθεσεις ολων των "rent a car". Σε ποιο νησι θα μπορουσαμε να παμε και να βρουμε αμαξι οντας στην ελλαδα που θα ειναι ετσι λιγο πιο χυμα πιο για να προσπερασουν το γεγονος οτι ειμαστε 18-21 χρονων και δεν εχουμε καιρο το διπλωμα... Συγνωμη για το μεγεθος του μηνυματος! :S
Λίγο δύσκολο να βρεις, πλην όμως όχι αδύνατο. Το πρόβλημα είναι η εποχή. Επειδή θα αν δεν στο ενοικιάσουν θα βρούν να το δώσουν δεν τους νοιάζει. Εμένα Ιούνιο μου το νοίκιαζαν σχεδόν παντού. Πρέπει να πάρεις αρκετά τηλέφωνα!!!
 

parisg7

Member
Μηνύματα
11
Likes
1
γεια σας.θελω να μου πειτε την γνωμη σας ...ειμαστε ζευγαρι ηλικιας 25 ετων κ εχουμε μπατζετ 700 ευρω κ θελουμε να παμε διακοπες για 4 ημερες.με τα 700 πρεπει να κλεισουμε κ ξενοδοχεια κ εχουμε κ τα μεταφορικα.η αναχωρηση θα γινει απο θεσσαλονικη.αναμεσα σε σκποπελο σπετσες ιο κ σαντορινη ποια θα ηταν η καλυτερη επιλογη ωστε να εχουμε αξιοπεπεις διακοπες ?εννοω καθημερινα ταβερνα ποτα κτλ.ευχαριστω
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Καλημέρα! Αν ξεκινάς με αυτοκίνητο απ' την Θεσσαλονίκη υπολόγισε γύρω στα 200 ευρώ (βενζίνες-διόδια) μέχρι Αθηνα. Από κει για Ίο-Σαντορίνη θέλεις περίπου 250-300 ευρώ συνολο (2 ατομα + αμαξι) για ακτοπλοϊκά. Το πιο κοντινό και άρα το πιο οικονομικό (τουλάχιστον ως προς τις μετακινήσεις) για σας είναι η Σκόπελος. Μάλιστα με την προσφορά της cosmote που προσφέρει τα εισιτήρια της επιστροφής δωρεάν θα σας βγει ακόμα πιο οικονομικά.
http://www.cosmote.gr/dealsforyou/escape_hellenic_seaways.html
Αλλιώς δες στις low cost (πχ ryan, astra) που πετάνε απευθείας από Θεσ/νικη για Σαντορίνη μήπως βρεις οικονομικά εισιτήρια.
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
400
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ταξίδι-Όνειρο
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Σκόπελο για να σας φτάσουν τα λεφτά που είναι πιο κοντά!!!

Αλλιώς Σπέτσες που δεν χρειάζεται όχημα!!!
 
Last edited by a moderator:

parisg7

Member
Μηνύματα
11
Likes
1
ναι ομως σκοπελο εχει καθολου νυχτερινη ζωη?δεν μπορω να το συνδιασω με σκιαθο καθως εχω παει.σκεφτηκα κ την σιφνο αφου ειναι κοντα απο πειραια κ θα παρω δωραεν εισιτηριο με cosmote.οι σπετσες εχουν καλες παραλιες??στις σπετσες κυκλοφορουν γουρουνες?/δεν εχω δπλωμα για μηχανακι γιαυτο ρωταω για γουρουνα.
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
400
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ταξίδι-Όνειρο
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
ναι ομως σκοπελο εχει καθολου νυχτερινη ζωη?δεν μπορω να το συνδιασω με σκιαθο καθως εχω παει.σκεφτηκα κ την σιφνο αφου ειναι κοντα απο πειραια κ θα παρω δωραεν εισιτηριο με cosmote.οι σπετσες εχουν καλες παραλιες??στις σπετσες κυκλοφορουν γουρουνες?/δεν εχω δπλωμα για μηχανακι γιαυτο ρωταω για γουρουνα.
Τα θέλεις όλα δικά σου: Λίγα έξοδα, καλές παραλίες, κοντά, έντονη διασκέδαση....
Κάθε νησί έχει τα καλά του αλλά και τα αρνητικά του
π.χ. στη Σίφνο οι παραλίες δεν είναι και ότι καλύτερο υπάρχει στο Αιγαίο, αλλά έχει νυχτερινή ζωή!!!!

Για τα δωρεάν εισητήτια πρέπει να βιάστεις γιατί τελειώνουν γρήγορα!!!

Δεν ξέρω αν κυκλοφορούν γουρούνες στις Σπέτσες
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.027
Likes
41.014
ναι ομως σκοπελο εχει καθολου νυχτερινη ζωη?δεν μπορω να το συνδιασω με σκιαθο καθως εχω παει.σκεφτηκα κ την σιφνο αφου ειναι κοντα απο πειραια κ θα παρω δωραεν εισιτηριο με cosmote.οι σπετσες εχουν καλες παραλιες??στις σπετσες κυκλοφορουν γουρουνες?/δεν εχω δπλωμα για μηχανακι γιαυτο ρωταω για γουρουνα.
Οι Σπέτσες είναι πανάκριβες σε όλα και θέλει θαλάσσιο ταξί για τις παραλίες, απαγορευτικό κόστος.
Δες πας Ίο, που είναι οικονομικό νησί και είναι άπαιχτες οι παραλίες;
19 ευρώ τρένο για Αθήνα (βρίσκεις και με 9), 60 ευρώ το ταχύπλοο με την προσφορά της Cosmote με δωρεάν επιστροφή και φτάνεις ταχύτατα. Θα βρεις 60 ευρώ το δίκλινο και δεν θέλει μεταφορικό μεσο το νησί, μια χαρά συγκοινωνίες έχει.
 

parisg7

Member
Μηνύματα
11
Likes
1
σας ευχαριστω ολους.δεν εχω αποφασισει ακομα θα σας ενημερωσω οταν γυρισω
 

alex999

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Μόσχα-Βλαδιβοστόκ
Kαλησπέρα,είμαι νέος στο forum αν και το διαβάζω αρκετό καιρό,σχεδιάζω με την κοπέλα μου να πάμε διακοπές αρχες Αυγούστου(δυστυχώς λόγω ορκομωσιών και μεταπτυχιακών δεν μπορούμε άλλη περίοδο) σε κάποιο χαλαρο νησάκι του Αιγαίου.
Τα νησάκια που κοιτάμε κυρίως είναι : Φολέγανδρος,Ανάφη,Κύθνος,Αστυπάλαια,Τζιά,Κίμωλος και γενικά οποιοδήποτε μη κοσμοπολίτικο μας ενδιαφέρει...και θα ήθελα να σας ρωτησω αν ξέρετε και αν υπαρχουν φυσικα κάποια αξιοπρεπή δωμάτια στα νησιά αυτα με τιμές από 40-55ευρώ,μιας και θα κατέβουμε απο θεσσαλονίκη και θα θέλαμε να μπορουμε να μείνουμε 5-6 μερες!
Οποιαδήποτε παραπάνω πληροφορια για καποιο απο αυτα θα μας ηταν ιδιαίτερα χρήσιμη
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Φίλε @alex999 καλώς ήρθες!
Στο θέμα μας τώρα.
Έχεις κάνει πολύ καλές επιλογές, αλλά είναι δεδομένο ότι πρέπει να βιαστείς!
Ο καιρός έχει περάσει, και η διαθεσιμότητα των δωματίων ειδικά τον Αύγουστο αρχίζει και περιορίζεται!
Καλό θα ήταν να κάνεις μια έρευνα στο φόρουμ, και μέσω φωτογραφιών, να καταλήξεις σε 1-2 για να μπορέσουμε να πούμε περισσότερα...
Εδώ είμαστε!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.411
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom