Πτήσεις με ανταπόκριση

simba

Member
Μηνύματα
28
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Βερολινο
Ταξίδι-Όνειρο
Κουβα
Διαβασα στο thread της e-dreams για κατι περιστατικα πριν 4 χρονια και περσι..
Δεν ηξερα οτι παιζει θεμα αξιοπιστιας μ'αυτους, σ'ευχαριστω..

Επικοινωνησα μαζι τους παντως και μου επιβεβαιωσαν αρκετα που εγραφα στο ποστ, οτι προκειται για ενιαιο εισιτηριο μιας και eurowings=germanwings και οτι αφου αναφερει μια αποσκευη προκειται για το smart fare της german που συμπεριλαμβανει την 23kg...
Τι να πω ρε γμτ, αν παιζει να κανουν "μπινια" με προσθετες χρεωσεις ή ακομα και ακυρωσεις, καλυτερα να βρω για αλλη μερα μεσω germanwings..

Τελος, ειναι ευκολο να μου διευκρινισετε το παρακατω?
Οταν παιρνω ενιαιο εισιτηριο με ανταποκριση, στον ενδιαμεσο σταθμο δε χρειαζεται να περασω ξανα απο ελεγχο χειραποσκευης?
Απλα βρισκω την πυλη μου και επιβιβαζομαι?
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Οχι στο ενιαιο εισιτηριο δεν θα χρειαστεις να πας ξανα για ελεγχο την αποσκευη,αρκει οι δυο εταιρειες να συνεργαζονται.
 

Panosk96

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Γεια σας,
Έχω κλείσει ένα δρομολόγιο με την Aegean από Ηράκλειο για Ρόδο μέσω Αθηνών από το website της Aegean.
Η ανταπόκριση μου στην Αθήνα είναι μόνο 35 λεπτά.
A3319 HER-ATH 17:35-18:25
A3214 ATH-RHO19:00-20:00

Γνωρίζω ότι το MCT στην Αθήνα είναι 45 λεπτά.

Θα προλάβω την πτήση για Ρόδο?

Μπορεί ένα μέλος να μοιραστεί μια παρόμοια εμπειρία (δηλαδή που να είχε ανταπόκριση 35-40 λεπτα με Α3 στην Αθήνα ) ?
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Mάλλον minimum connecting time
 

dmandili

New Member
Μηνύματα
3
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Σε πτήση με ανταπόκριση 45 λεπτών, δεν είχα κανένα θέμα και είχα ειδοποιηθεί από το προσωπικό της Aegean ότι θα με περιμένει το αεροπλάνο. Ίσως με τα 35 λεπτά, να σε τσιμπήσει προσωπικό του αεροδρομίου και να σε βάλει απ' ευθείας στο gate αναχώρησης. Εάν έχεις αμφιβολίες, ένα τηλ στην aegean δε βλάπτει..
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.075
Likes
2.491
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Παιδιά βοηθήστε! Λόγω περιστάσεων σκέφτομαι να τολμήσω το πρώτο μου ταξίδι με ανταπόκριση και θα είναι στη Βερόνα με Alitalia αν το τολμήσω τελικά.
Λύστε μου σας παρακαλώ κάποιες απορίες αν μπορείτε:

1) Οι συγκεκριμένες πτήσεις που βρήκα και με βολεύουν είναι μέσω Ρώμης με 1 ώρα και 15 λεπτά αναμονή και το πήγαινε και το έλα. Πιστεύετε θα μου φτάσει? Τι γίνεται αν καθυστερήσει η πτήση? Και τα δύο σκέλη είναι με Alitalia αν και η πτήση Ρώμη-Βερόνα είναι με Air one από ότι είδα.. Μήπως να προτιμήσω να μείνω το βράδυ Φιουμιτσίνο και να φύγω το πρωί? Για την επιστροφή έχω επιλογή και περισσότερη ώρα αναμονή στη Ρώμη αν χρειαστεί αλλά θα προτιμούσα να φύγω πιο αργά από Βερόνα..

2) Εξηγήστε στην άσχετη σας παρακαλώ, τι ακριβώς γίνεται όταν φτάσω με το καλό Ρώμη? Πως θα ξέρω που να πάω να πάρω την άλλη πτήση? Οι βαλίτσες θα φορτωθούν απευθείας χωρίς να ξανακάνω check in? Δηλαδή θα πάω κατευθείαν στην πύλη για Βερόνα? Ουφ ζαλίστηκα..

Υ.Γ. Ναι ναι ξέρω τις φήμες περί βαλιτσών και Alitalia αλλά τι να κάνω που μόνο αυτό το δρομολόγιο με βολεύει.. Και θέλω να ελπίζω ότι δε θάμαι τόσο γκαντέμω τουλάχιστον όταν πηγαίνω προς Βερόνα.. Στην επιστροφή δε με πολυνοιάζει
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Κατ'αρχην,οι βαλιτσες σου θα πανε κατευθειαν Βερονα.Οταν φτασεις εκει,θα ακολουθησεις ταμπελες για domestic flights(εσωτερικες πτησεις)...Θα δεις τον πινακα των αναχωρησεων και θα εντοπισεις την πυλη που φευγει η πτηση σου.Αν παραδωσεις εδω την βαλιτσα,θα σε ενημερωσουν και για την πυλη αναχωρησης σου που θα φυγεις απο Ρωμη,αλλα οπωσδηποτε θα κανεις τσεκαρισμα,μην εχει αλλαξει....
Ο χρονος,νομιζω οτι φτανει,αλλιως ειναι υποχρεωμενοι να σε βαλουν στην επομενη...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.402
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom