Capital Controls και ταξίδια

fotast

Member
Μηνύματα
9.374
Likes
14.280
Με δωρεαν ακυρωση που να ξερα πριν 3-4 βδομαδες. Εγω αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι πως ειναι δυνατον να μην με αφηνουν να τραβηξω το εξηνταρι (δεν λεω για παραπανω). Και επισης πωε ειναι δυνατον καποιες πιστωτικες καρτες να λειτουργουν και καποιες να μην λειτουργουν. Ειναι σοβαρα πραγματα αυτα?
Πόσα χρόνια λείπεις και νομίζεις ότι η Ελλάδα έγινε σοβαρό κράτος;
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Με δωρεαν ακυρωση που να ξερα πριν 3-4 βδομαδες. Εγω αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι πως ειναι δυνατον να μην με αφηνουν να τραβηξω το εξηνταρι (δεν λεω για παραπανω). Και επισης πωε ειναι δυνατον καποιες πιστωτικες καρτες να λειτουργουν και καποιες να μην λειτουργουν. Ειναι σοβαρα πραγματα αυτα?
Απ´οτι λενε,στο εξωτερικο,μπορει να χρησιμοποιηθουν οι καρτες,μονο για αγορες και οχι για αναληψη μετρητων.Και αυτο,τακτοποιηθηκε μολις τωρα το απογευμα και σιγουρα θελει χρονο,για να υλοποιηθει.Με καμμια καρτα δεν μπορεις να κανεις αναληψη.Παλι σου λεω,ενημερωσου,απο τους αρμοδιους,τι μπορεις να κανεις.Οσο για το σχεδιασμο του ταξιδιου σου,πρεπει μαλλον να περιμενεις να δεις πως θα εξελιχθει ολη η κατασταση γιατι θα θελεις και ενεργες καρτες η και μετρητα.Δεν ειναι μονο το ξενοδοχειο....
 

No_thanks

Member
Μηνύματα
9
Likes
4
Πλεον μας θεωρουν πακισταν εξω. Δεν θελω να ανοιξω κουβεντα γιατι θα ειμαστε offtopic. Aς κρατησουμε το θεμα καθαρο. Ελπιζω να το λυσουν το προβλημα τουλαχιστον με τις πιστωτικες μιας και ειδη εχει ξεκινησει να λυνεται...
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.397
Η λογική (ας πούμε) είναι να μην βγαίνουν λεφτά προς τα έξω οπότε όποια προβλήματα προκύπτουν λύνονται καθ΄οδόν (πχ για φοιτητές αρρώστους και ταξιδευτές) ...μιλήστε και με καμιά πρεσβεία...μετά την επόμενη τρίτη 7/7 θα λυθεί τελείως το πρόβλημα :rolleyes-80: ... Πακιστάν είπες;; Ανεβήκαμε τόσο ψηλά;;;
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.397
Εναλλακτικά, μπορείς να ζητήσεις βοήθεια απο εδώ.
Φήμες αναφέρουν οτι στο αεροπλάνο θα υπάρχει κατήχηση απο τον Μπάμπη.
Δε μου λες αυτό ισχύει μόνο για επιστροφή ;;; αν θέλεις να φύγεις απο τη χώρα δεν ισχύει;; και ας έχω κατήχηση και απο τον Μπάμπη και τη Μπάμπαινα μαζί....

Που στο καλό είναι αυτός έχει χαθεί απο το προσκήνιο ...μήπως μεταφέρει τίποτα;;;
 
Last edited by a moderator:

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.753
Επειδή λέτε για την χρήση καρτών στο εξωτερικό,εχθές πελάτης μου προσπαθησε να πληρώσει το εστιατόριο που έφαγε και δεν έγινε η συναλλαγή.Ούτε μπόρεσε να πάρει χρήματα από ΑΤΜ.Ούτε ήμουν παρών,ούτε ξέρω τί κάρτα έχει.Για την ιστορία ο λογαριασμός του εστιατορίου ήταν περίπου 50 ευρώ ενώ για ανάληψη προσπάθησε για διάφορα ποσά με μινιμουμ 20 ευρώ.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.397
Μα τι στο καλό γίνεται;; αφού ελέχθη ότι θα είχε λυθεί το θέμα...αρχίζω να πιστεύω ότι δεν δέχονται πλέον οι ξένες τράπεζες τις κάρτες που εκδόθηκαν στη Ζιμπάμπουε εε συγνώμη στην Ελλάδα ήθελα να πω επειδή πιθανόν να υποθέτουν ότι δεν θα τα πάρουν σε ευρώ...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.027
Likes
12.133
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Δεν ξερω τι γινεται σημερα, χθες παντως φιλος μου εφαγε ακυρο για αγορα εισιτηριων με τις ελληνικες καρτες και με paypal. Τελικα του τα εκλεισα με τη γαλλικη.
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Χτες και σημερα χρησιμοποιησα κανονικά την πιστωτική για αγορές σε σούπερ μαρκετ και βενζινάδικο.Επίσης με την κάρτα ανάληψης εβγαλα 200ron περίπου 45 ευρώ.Δεν εβγαζε άλλα.Ισως εξαρτάται τελικά από τη χώρα,ισως κι απο το ίδιο το κατάστημα;;;
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Δεν ξέρω τι γίνεται καν εντός Ελλάδας. Γνωστή προχθές χρησιμοποίησε την χρεωστική της για αγορές(μετά προσπάθησε με την ίδια βέβαια να τραβήξει λεφτά από ΑΤΜ και δεν τα κατάφερε-μάλλον γιατί είχε ήδη χρησιμοποιήσει την κάρτα την ίδια μέρα), ενώ άλλοι έλεγαν ότι δεν γίνεται. Αν δηλαδή θες να ταξιδέψεις εντός Ελλάδας η χρεωστική χρησιμοποιείται κανονικά ή όχι;
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Στην Αυστραλία που έχω τον πατέρα μου επίσκεψη οι κάρτες του δε γίνονται δεκτές (αναλήψεις είτε χρεώσεις).

Χτες δεν έλεγαν ότι οι κάρτες δε γίνονται δεκτές από ξένες εταιρείες, αλλά ότι μετά σιγά σιγά διορθώθηκε αυτό;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.386
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom