Γαλλία Αεροδρόμιο Μποβέ (Beauvais) με Ryanair!

vasilisD

Member
Μηνύματα
292
Likes
92
το γκισέ είναι όπως θα μπείτε στο αεροδρόμιο , ευθεία αριστερά!Δεν χρειάζεται να αγχώνεστε γιατί το αεροδρόμιο είναι πολύ μικρό και δεν υπάρχει περίπτωση να μην το δείτε ! Υπάρχει πινακίδα αλλά και όλος ο κόσμος εκεί πάει! Όπως είπε και ο Γιάννης για τα λεωφορεία όπως βγαίνεις πας αριστερά και θα βρεις το πάρκινγκ!
 

Ppetran

Member
Μηνύματα
113
Likes
19
Μετά στο porte maillot υπάρχει κοντά μετρό? Αν θες να πας eurodisney ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος? Επίσης υπάρχει κάρτα για μετρο/λεωφορείο εβομαδιαία?
 

vasilisD

Member
Μηνύματα
292
Likes
92
Ναι στο porte maillot υπάρχει μετρό! Το λεωφορείο σας αφήνει σε ένα πάρκινγκ λίγα μέτρα απόσταση από τον σταθμό του μετρό! Ο καλύτερος τρόπος για eurodisney είναι με το RER A. υπάρχει εβδομαδιαία κάρτα! Εσείς ποιες μέρες θα βρίσκεστε εκεί?
 

Ppetran

Member
Μηνύματα
113
Likes
19
Απαντώ μόνος. Με την παραπάνω διαδρομή έχουμε για 4 άτομα 15*4=60 ευρώ μέχρι Porte maillo. Μετά μέχρι Eurodisney με μετρό δεν θέλεις 20-30 ευρώ? Σύνολο τουλάχιστον 3 ώρες. Αν πάρεις shuttle bus απευθείας είναι 100 ευρώ. Δεν είναι καλύτερο και κάνεις και μία ώρα και κάτι?
 

vasilisD

Member
Μηνύματα
292
Likes
92
Δεν γνώριζα ότι θέλετε να πάτε απευθείας από Μποβέ στην eurodisney αλλά δεν γνωρίζω και καθόλου πόσο κοστίζει η τι επιλογές έχετε σε αυτή την περίπτωση! Το να πας από το κέντρο του Παρισιού μέχρι την eurodisney θα σας κοστίσει περίπου 7,50 -8 ευρώ το άτομο! Έχετε σκοπό να επιστρέψετε στο Κέντρο του Παρισιού μετά η θα μείνετε όλες τις μέρες disney?
 

dreams159

Member
Μηνύματα
17
Likes
1
Καλημέρα σας και πάλι. Όπως σας είπα και στο θέμα "Καλώς ήρθατε" φέτος θα πραγματοποιήσω το πρώτο μου ταξίδι εκτός Ελλάδος. Μαζί με την οικογένεια μου θα πάμε στο Παρίσι και στη Disneyland. Ενώ έχω διαβάσει σχεδόν ό,τι πληροφορία έχετε βάλει έχω κάποιες απορίες. Πετάμε με την Ryanair και φτάνουμε στο Μποβέ στις 30 Απριλίου 12.10 το μεσημέρι. Θα είμαστε 2 οικογένειες, από 2 παιδιά η κάθε μία ηλικίας (8,10) και (7,10). Θα ήθελα να με βοηθήσετε όσον αφορά τη μετακίνηση μας, από το αεροδρόμιο στο ξενοδοχείο. Το ξενοδοχείο είναι στο 19 διαμέρισμα, αλλά ψάχνουμε κάτι πιο κεντρικά. Διάβασα για το λεωφορείο απο Μποβέ με 17ε το άτομο, αλλά επίσης διάβασα και για κάτι βανάκια για 8 άτομα με 80 ευρώ . Ισχύει κάτι τέτοιο;

Θέλουμε να ταλαιπωρηθούμε όσο το δυνατόν λιγότερο,λόγω παιδιών και αποσκευών.
 
Last edited by a moderator:

vasilisD

Member
Μηνύματα
292
Likes
92
Καλησπέρα. Όσων αφορά το λεωφορείο είναι πολύ εύκολο να το πάρετε και προσωπικά δεν μας ταλαιπώρισε καθόλου , το θέμα είναι η μικρή ταλαιπωρία στο Μετρό για να φτάσετε στο ξενοδοχείο(για το λόγο ότι είναι στην άλλη άκρη από τον σταθμό που σε αφήνει το λεωφορείο). Τώρα για τα βανάκια η αλήθεια είναι ότι δεν έχω προσωπική εμπειρία αλλά με ένα πολύ πρόχειρο ψάξιμο που έκανα , οι τιμές κυμαίνονται κάπου στα 120-130 ευρώ , τουλάχιστον σε αυτά που βρήκα εγώ, δεν ξέρω αν υπάρχει και κάτι στα 80 ευρώ.
Προσωπική μου άποψη είναι να επικεντροθήτε στο να βρείτε ένα πιο κεντρικό ξενοδοχείο. Αν επιτρέπετε πόσο σας κοστίζει αυτό που έχετε βρει και πόσο υπολογίζετε το budget σας για την διαμονή?
 

dreams159

Member
Μηνύματα
17
Likes
1
Το ξενοδοχείο που έχουμε κάνει κράτηση με δωρεάν ακύρωση είναι το Campanile Paris 19 - La Villette με 130 ευρώ τη βραδιά. Βέβαια βρήκα και αυτό Cosy's Residence Cadet - Παρίσι 7 Rue Cadet, Paris, Paris, 75009 ένα τελευταιο είναι το citadines la defence 1-8 boulevard de Neuilly.

Αν επιτρέπετε πόσο σας κοστίζει αυτό που έχετε βρει και πόσο υπολογίζετε το budget σας για την διαμονή?
Υπολογίζουμε 100 με 150 ευρώ τη βραδιά.

http://www.rstransports.com/ είναι το site με τα βανάκια. Τα 8 άτομα 136 ευρώ. Αν υπολογίσουμε ότι 15 ευρώ θέλει το άτομο το λεωφορείο απο το αεροδρόμιο, θα χρειαστούμε 120 ευρω μέχρι το πάρκινγκ κι από εκεί, άλλα χρήματα για το μετρό μέχρι το ξενοδοχείο, άρα πιστεύω ότι συμφέρει. Τα φώτα σας παρακαλώ.
 
Last edited by a moderator:

vasilisD

Member
Μηνύματα
292
Likes
92
εμείς αρχικά ψάχναμε για ξενοδοχείο μέχρι που βγάλαμε το συμπέρασμα (προσωπικό πάντα) ότι τα ξενοδοχεία ήταν πανάκριβα για την ποιότητα τους , οπότε στραφήκαμε στην λύση του διαμερίσματος και δεν το μετανιώσαμε. Αν θέλετε ρίξτε και μια ματιά στο airbnb.gr αν θα σας ενδιέφερε και αυτή η επιλογή για κάτι πιο κεντρικό. Το βανάκι σας συμφέρει από την στιγμή που είστε 8 άτομα και έτσι και αλλιώς το ίδιο ποσό θα δίνατε με το λεωφορείο!
Όσον αφορά το μετρό θα πληρώσετε έτσι και αλλιώς για να βγάλετε κάποια κάρτα μεταφορών (ανάλογα και πόσες μέρες θα είστε στο Παρίσι).
Για διαμονή ρώτα και στο αντίστοιχο θέμα του forum και θα σου προτείνουν και άλλα παιδιά επιλογές .

http://www.travelstories.gr/community/threads/Περιοχή-διαμονής-στο-Παρίσι.32711/page-69#post-609252

εδώ για βοήθεια στην διαμονή

και http://www.travelstories.gr/community/threads/Παρίσι-καρτα-απεριοριστων-διαδρομων.12820/page-10

εδώ για τις μεταφορές σας.
30 Απριλίου με πόσο έχετε προγραμματισμένο να μείνετε?
 

dreams159

Member
Μηνύματα
17
Likes
1
Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια. Θα κοιτάξω και στο site που μου είπες. Δεν μας πειράζει ας είναι και διαμέρισμα. Στο Παρίσι θα είμαστε το Σάββατο και αναχωρουμε την Τρίτη για τη disneyland.

Για διαμονή ρώτα και στο αντίστοιχο θέμα του forum και θα σου προτείνουν και άλλα παιδιά επιλογές .

http://www.travelstories.gr/community/threads/Περιοχή-διαμονής-στο-Παρίσι.32711/page-69#post-609252

εδώ για βοήθεια στην διαμονή

και http://www.travelstories.gr/community/threads/Παρίσι-καρτα-απεριοριστων-διαδρομων.12820/page-10

εδώ για τις μεταφορές σας.
Έτσι είχα σκοπό να κάνω γιατί έχω κι άλλες απορίες. Ευχαριστώ πολύ.
 
Last edited by a moderator:

tripakias

Member
Μηνύματα
8.027
Likes
12.131
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
http://www.rstransports.com/ είναι το site με τα βανάκια. Τα 8 άτομα 136 ευρώ. Αν υπολογίσουμε ότι 15 ευρώ θέλει το άτομο το λεωφορείο απο το αεροδρόμιο, θα χρειαστούμε 120 ευρω μέχρι το πάρκινγκ κι από εκεί, άλλα χρήματα για το μετρό μέχρι το ξενοδοχείο, άρα πιστεύω ότι συμφέρει. Τα φώτα σας παρακαλώ.
Σας συμφερει ετσι κι αλλιως το βανακι γιατι ειναι door to door και δεν θα ταλαιπωρηθειτε με τα παιδια. H πλεον αξιοπιστη supershuttle κοστιζει περιπου στα 165€ για 8 ατομα. H RS που γραφεις ειναι μεν πιο φθηνη αλλα δεν ειναι αξιοπιστη στις ωρες της. Εχω ακουσει μεχρι και για 1 ωρα στησιμο, μεχρι και ακυρωση μια μερα πριν της μεταφορας (δεν σημαινει βεβαια πως θα τυχει και σε σας, απλα οι τυποι ειναι ο,τι να ναι). Το λεωφορειο στοιχιζει 136€ (ή 127,20€ για online κρατηση). Νομιζω πως η διαφορα ειναι αρκετα μικρη και οχι ικανη για να σας κανει να το επιλεξετε.
Απο τα 3 ξενοδοχεια μονο το Cadet βρισκεται σε καλη και βολικη τοποθεσια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.187
Μηνύματα
883.373
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom