Ισπανία Μετακινήσεις στη Bαρκελώνη

giannakouti

Member
Μηνύματα
173
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Σαρδηνία
Από την Plaza Catalunya, πόσο περίπου κοστίζει το ταξί μέχρι το Park Guell?
Ευχαριστώ!
 
Last edited:

Kyriakosm

Member
Μηνύματα
291
Likes
830
Έχω καταλάβει ότι γνωρίζεις τα πάντα για Βαρκελωνη. Σε παρακαλώ πολύ πες μου κάτι.Εχω κλείσει ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ για ΤΕΣΣΕΡΕΣ μέρες στην περιοχή barbera del VALLES.για να πάω στο κέντρο θα πρέπει να πάρω την ΓΡΑΜΜΗ R4.Μηπως γνωρίζεις ποσό εύκολο ειναι να κλείσω εισιτήρια και ποσό κάνει την ημέρα για εννέα άτομα.να πάμε και να γυρίσουνε.Ευχαριστω πολύ.
 
Last edited by a moderator:

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.760
Έχω καταλάβει ότι γνωρίζεις τα πάντα για Βαρκελωνη. Σε παρακαλώ πολύ πες μου κάτι.Εχω κλείσει ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ για ΤΕΣΣΕΡΕΣ μέρες στην περιοχή barbera del VALLES.για να πάω στο κέντρο θα πρέπει να πάρω την ΓΡΑΜΜΗ R4.Μηπως γνωρίζεις ποσό εύκολο ειναι να κλείσω εισιτήρια και ποσό κάνει την ημέρα για εννέα άτομα.να πάμε και να γυρίσουνε.Ευχαριστω πολύ.
Η πόλη που μου γράφεις είναι ζώνη 2.Αρα θα κοιτάξεις τις τιμές τις ζώνης και θα πάρεις το εισιτήριο που θέλεις αφού υπολογίσεις πόσες μετακινήσεις θέλεις.
Τ10 είναι 10 μετακινήσεις Τ50/30 πενήντα μετακινήσεις σε τριάντα ημέρες.κλπ


H Barbera είναι μια μεγάλη πόλη.Η στάση του προαστιακού είναι κοντά με το ξενοδοχείο;Μήπως να τους έστελνες ένα μειλ να σου πουν ποιο είναι το καλύτερο μέσο μετακίνησης για το κέντρο;
Ποιο ξενοδοχείο είναι;
 
Last edited by a moderator:

Kyriakosm

Member
Μηνύματα
291
Likes
830
H Barbera είναι μια μεγάλη πόλη.Η στάση του προαστιακού είναι κοντά με το ξενοδοχείο;Μήπως να τους έστελνες ένα μειλ να σου πουν ποιο είναι το καλύτερο μέσο μετακίνησης για το κέντρο;
Ποιο ξενοδοχείο είναι;
Το ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ ειναι το eurostars executive.ειναι παρά πολύ κοντά στην ΣΤΑΣΗ.Οταν λες εισιτήριο Τ10 μπορεί να το χρησιμοποιήσω για μια μετακίνηση και για τα εννέα άτομα.Πληροφοριακα σου λέω ότι καλού κακού θα έχουμε βανάκι.Μετα από την Βαρκελωνη θα πάμε άλλες πέντε μέρες Μαδριτη.Και φυσικα Τολεδο,Σεγκόβια.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.760
Το ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ ειναι το eurostars executive.ειναι παρά πολύ κοντά στην ΣΤΑΣΗ
Πληροφοριακά σου λέω είναι κοντά στο 1,5 χιλιόμετρα.
Οταν λες εισιτήριο Τ10 μπορεί να το χρησιμοποιήσω για μια μετακίνηση και για τα εννέα άτομα.
Ναι και θα σου περισσεύει ένα κάθε φορά.
Πληροφοριακα σου λέω ότι καλού κακού θα έχουμε βανάκι.
Να προσέχεις που θα παρκάρεις.Παίζει πολύς γερανός.
υγ
Μερσί για την μετακίνηση του θέματος
 

Kyriakosm

Member
Μηνύματα
291
Likes
830
Ωραία παίζει δυο ευρώ η μετακίνηση.Καθολου άσχημα.Το βανάκι από το ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ στο πάρκινγκ κοντά στο σταθμό και μετά με το τραινο στο κέντρο.Θα προσπαθήσω να μην πάρω καθόλου αυτοκίνητο στην Βαρκελωνη.Και στην Μαδριτη το ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ ειναι περίπου διακόσια μέτρα από το ΜΕΤΡΟ.Βανακι θα πάρω μόνο για Σεγκόβια και Τολεδο.Σε ευχαριστω πολύ για όλα.
 

GeorgeSer

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
Καλησπέρα και καλή χρονιά!
Εχω προγραμματίσει για καλοκαίρι μια εβδομάδα (οικογένεια, 3 παιδια) στη Βαρκελώνη. Διαβάζοντας τις συζητήσεις έχω καταλάβει ότι από το αεροδρόμιο της Girona όπου και φτάνουμε στις 19:00 βγαζουμε εισητήρια (ale re-tour ) στο εκδοτήριο στη στάση του λεωφορείου και σε μια περίπου ωρα είμαστε στην Estació del Nord (το σταθμό των λεωφορείων). Απο εκεί υπάρχει η επιλογή του μετρό που δεν την προτιμώ για τη δεδομένη στιγμή με βαλίτσες και πίεση χρόνου να προλάβουμε ως τις 21:00 να μπούμε στο διαμέρισμα. Επίσης διαπίστωσα ότι υπάρχει πιάτσα ταξί στην έξοδο. Το ερώτημα που έχω είναι αν θα υπάρχει ταξί (βανάκι ίσως) με δυνατότητα να μεταφέρει μια πενταμελή οικογένεια με 3 έφηβους και τις βαλίτσες μας. Υπάρχει άλλη λύση?
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.760
Αφού δεν θέλεις μετρό ,τότε δύο ταξί,ή αν είσαι τυχερός και έχει 7/θέσιο.
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.280
Likes
1.348
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Καταρχήν θα σου πρότεινα για τις μετακινήσείς σου να βγάλεις τη κάρτα Τ10 και όχι τη Barcelona Card. Η κάρτα Τ10 μπορεί να χρησιμοποιηθεί για 10 διαδρομές λεωφορείου ή/και μετρό με ισχύ 75 min. Δες την εδώ: http://www.tmb.cat/en/sistema-tarifari-integrat/-/ticket/T10. Στη ζώνη 1 είναι όλα τα αξιοθέατα της πόλης. Η Τ10 μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για το τρένο (RENFE) από το αεροδρόμιο. Επίσης μπορεί να χρησιμοποιηθεί η ίδια κάρτα από δύο ή περισσότερα άτομα. Εμείς για 4 ημέρες στη Βαρκελώνη, όπου κινηθήκαμε πολύ κυρίως με λεωφορεία χρειαστήκαμε 2 άτομα 3 Τ10 (δηλ. κάναμε 15 διαδρομές/άτομο). Μία διαδρομή μπορεί να περιλαμβάνει μετρό και ένα ή περισσότερα λεωφορεία μέσα σε διάστημα 75 λεπτών. Το δίκτυο συγκοινωνιών στη Βαρκελώνη είναι ιδιαίτερα ανεπτυγμένο!! Αν έχεις δωρέαν internet σε smartphone στη Βαρκελώνη κατέβασε την εφαρμογή "UrbanStep Barcelona" για τα λεωφορεία και τη "Barcelona Metro Free" για το μετρό. Ειδικά η εφαρμογή για τα λεωφορεία είναι κορυφαία, αν τη χρησιμοποιήσεις θα μπορείς να πας παντού με λεωφορείο, χωρίς καθυστερήσεις!!!
Πολύ χρήσιμες πληροφορίες για τις μετακινήσεις από το αεροδρόμιο μπορείς να βρεις εδώ: http://www.barcelona-tourist-guide.com/el/aerodromio/varkeloni-aerodromio-metafora.html.
Καλό ταξίδι!!
υπαρχει εφαρμογη για ολα τα μεσα; ή πρεπει και τις 2; Θυμαμαι στο βερολινο πηγαιναμε οπου θελαμε με ολα τα μεσα... με ακριβια λεπτου! Τελικα για 6 μερες συμφερει Τ10?
 

GeorgeSer

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
Με τι μέσον και ποιές ώρες μπορούμε να πάμε στο
PortAventura Caribe Aquatic Park από Plaça de Catalunya?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom