Γενικά Hong Kong, Macau και λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Σκέφτομαι το καλοκαίρι να παώ σε αυτές τις Δημοκρατίες!Το σχέδιο είναι:
Απο Καβάλα με ΙΧ στη Sofia και απο εκεί Sofia - Hong Kong με Qatar και Seoul - Sofia επίσης με Qatar Airways. Απο Hong Kong όπου θα μέινω 5 βράδια θα πάω Macau με καράβι και θα μείνω 1-2 βράδια να δω τη τύχη μου. Απο Macau αεροπορικώς στην Taipei και εκεί θα μείνω 4 βράδια και απο εκεί στην Σεούλ πάλι αεροπορικώς για 4 βράδια. Τα διαβατήρια ειναι Ελληνικά και απο ότι διάβασα δεν θέλει Βιζα πουθενά.
Οι ερωτήσεις μου είναι:
Θα έχω πρόβλημα αν μπω με ΙΧ στην Βουλγαρία και πετάξω με αεροπλάνο? Νομίζω πως όχι γιατί η Βουλγαρία είναι στην ΕΕ.
Για την είσοδό μου και έξοδό μου απο τις χώρες που θα πάω θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα που δεν θα έχω είσητήριο επιστροφής αλλα παρόλα αυτά θα έχω εισητήριο εξόδου (δηλαδή θα μπω στο Hong Kong και δεν θα έχω εισητήριο για έξοδο απο την χώρα αεροπορικό αλλά θα έχω ειστήριο εξόδου ακτοπλοικό)?Πάλι νομίζω πως όχι γιατι δεν θέλει βίζα.
Νομίζω σωστά ή λέω ότι να'ναι???
Βίζες δε θες, όντως. Εισιτήριο εξόδου από τη χώρα δε μου ζήτησε κανείς, αλλά καλό είναι να έχεις ένα ψεύτικο σε word, 5 λεπτά παίρνει και κοστίζει όσο μια εκτύπωση. Για Ταϊπέι δε γνωρίζω, ξέρει όμως ο @taver νομίζω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.438
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom