Ερωτηση για hotels.com

alexandra80

Member
Μηνύματα
300
Likes
1.574
Επόμενο Ταξίδι
Λιγουρία-Τοσκάνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού-Βολιβία-Άνδεις
Πρώτη φορά μου συμβαίνει.Έκανα κράτηση χθες μέσω της hotels.com για 2 δωμάτια στη Φλωρεντία,για 3 νύχτες και σήμερα μου έστειλαν από το ξενοδοχειο email ,λέγοντάς μου πως λόγω κάποιου προβλήματος ,ενώ είναι πλήρεις,εμφανίστηκαν τα δωμάτια διαθέσιμα . Οπότε πρέπει να ακυρώσω την κράτηση.Τηλεφωνούν λεέι το μήνυμα στην expedia και την booking για να διορθώσουν το πρόβλημα. Θα με βοηθήσουν επίσης με την εύρεση νέων δωματίων.Αυτά από το ξενοδοχείο.Από την hotels.com δεν έχω ακόμη καμία ειδοποίηση...Πήρα τηλέφωνο στο τηλεφωνικό κέντρο της hotels.com,αλλά είναι αδύνατον να καταλάβω τα ηχογραφημένα μηνύματα...Έστειλα και email,να δω αν μου απαντήσουν.Γνωρίζει κάποιος τι μπορώ να κάνω;Το ταξίδι είναι σε λίγες μέρες...Ευχαριστώ!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.329
Likes
14.175
Η hotels.com πρέπει να λύσει το πρόβλημα σαν ενδιάμεσο πρακτορείο.΄Οποτε θα πρέπει να συνεχίσεις τις προσπάθειες επικοινωνίας μαζί τους.Τώρα τι service έχει η συγκεκριμένη δεν το ξέρω καθώς δεν την έχω χρησιμοποιήσει ποτέ.Αν θέλεις μας ενημερώνεις για την εξέλιξη.
 

alexandra80

Member
Μηνύματα
300
Likes
1.574
Επόμενο Ταξίδι
Λιγουρία-Τοσκάνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού-Βολιβία-Άνδεις
Η hotels.com πρέπει να λύσει το πρόβλημα σαν ενδιάμεσο πρακτορείο.΄Οποτε θα πρέπει να συνεχίσεις τις προσπάθειες επικοινωνίας μαζί τους.Τώρα τι service έχει η συγκεκριμένη δεν το ξέρω καθώς δεν την έχω χρησιμοποιήσει ποτέ.Αν θέλεις μας ενημερώνεις για την εξέλιξη.
Τις προηγούμενες φορές που την χρησιμοποίησα,δεν είχα πρόβλημα.Μόλις έχω κάποια απάντηση,θα σας ενημερώσω.Ελπίζω να είναι σύντομα...Λέει πως θα λάβω απάντηση εντός 24 ωρών.
 

alexandra80

Member
Μηνύματα
300
Likes
1.574
Επόμενο Ταξίδι
Λιγουρία-Τοσκάνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού-Βολιβία-Άνδεις
Τελικά το πρόβλημα διευθετήθηκε.Αρχικά μου έστειλαν ένα email,από την expedia,που ζητούσε λίγο χρόνο για να διευθετήσουν το πρόβλημα.Σήμερα μου τηλεφώνησαν,λέγοντάς μου πως αναλαμβάνουν οι ίδιοι τη διαφορά για τη μεταφορά μας σε άλλο ,περισσότερων αστέρων ξενοδοχείο,στον ίδιο δρόμο που κλείσαμε το αρχικό.Η απορία μου είναι η εξής:ο υπάλληλος με τον οποίο μίλησα,μου ζήτησε τα στοιχεία της πιστωτικής μου κάρτας,για να γίνει λέει απευθείας η μεταφορά χρημάτων στο ξενοδοχείο.Του είπα πως δεν μπορώ να το δεχτώ.Πώς να δώσω τα στοιχεία της κάρτας μου σε κάποιον άγνωστο και μάλιστα τον κωδικό ασφαλείας που ζητάει για αγορές στο εξωτερικό;;;Μου είπε πως το σύστημα διαγράφει αυόματα τους κωδικούς μετά τη χρησιμοποίησή τους.Δεν δέχτηκα.Τότε μου ζήτησε λίγο χρόνο και τηλεφώνησε στο αρχικό ξενοδοχείο.Κανονίστηκε να πληρώσουμε εκεί και να μας βοηθήσει στη μετάβαση στο δεύτερο κάποιος υπάλληλος.Ζήτησα email επιβεβαίωσης και από την expedia και από το πρώτο ξενοδοχείο,για να έχω κάποιο αποδεικτικό στα χέρια μου,σε περίπτωση που πάει πάλι κάτι στραβά.Μου εστάλεισαν και από τους δύο.Ελπίζω πως όλα θα κυλίσουν ομαλά από δω και πέρα...
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.711
Likes
14.769
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
τέλος καλό όλα καλά. καλά να περάσεις.
όταν επιστρέψεις ενημέρωσε μας για τι έγινε.
 

alexandra80

Member
Μηνύματα
300
Likes
1.574
Επόμενο Ταξίδι
Λιγουρία-Τοσκάνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού-Βολιβία-Άνδεις
τέλος καλό όλα καλά. καλά να περάσεις.
όταν επιστρέψεις ενημέρωσε μας για τι έγινε.
Ευχαριστώ πολύ Μάκη! :) Θα σας ενημερώσω,ναι,αν και ελπίζω να μην τύχει τίποτε παρόμοιο σε κανέναν σας...
 

Cave_man

Member
Μηνύματα
297
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Εμένα μου έτυχε με booking.com τελευταία στιγμή μου είπαν από το ξενοδοχείο ότι είναι φουλ. Με πήραν από το booking και μου είπαν ότι αναλαμβάνουν το επιπλέον κόστος σε όποιο ξενοδοχείο και να πάω, μετά τους έστειλα την απόδειξη και μου βάλανε τα λεφτά στην κάρτα
 

alexandra80

Member
Μηνύματα
300
Likes
1.574
Επόμενο Ταξίδι
Λιγουρία-Τοσκάνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού-Βολιβία-Άνδεις
Εμένα μου έτυχε με booking.com τελευταία στιγμή μου είπαν από το ξενοδοχείο ότι είναι φουλ. Με πήραν από το booking και μου είπαν ότι αναλαμβάνουν το επιπλέον κόστος σε όποιο ξενοδοχείο και να πάω, μετά τους έστειλα την απόδειξη και μου βάλανε τα λεφτά στην κάρτα
Έχω διαβάσει αντίστοιχες εμπειρίες με την booking,αλλά ποτέ για την hotels.To πρόβλημα εδώ ήταν η ποιότητα επικοινωνίας...Ο υπάλληλος,από Αριζόνα καλούσε,μιλούσε τα αγγλικά σαν να έκανε ανάγνωση από κείμενο ,προσπαθώντας να μάθει αγγλικά...Τις περισσότερες φορές του έλεγα:"can you repeat,please"κι εκείνος ο δόλιος ξαναπροσπαθούσε.Μάλλον Ασιάτης ήταν,από την προφορά.Αλλά πολύ ευγενικός και πρόθυμος.Με πήρε 3 φορές,γιατί τις 2 πρώτες με βρήκε στο δρόμο και ήταν αδύνατο να καταλάβω τι έλεγε,λαμβάνοντας υπόψιν και το θόρυβο.Μου έστειλε και το email αμέσως μόλις το ζήτησα.
Το καλό με την booking είναι,ότι όσες φορές χρειάστηκα να επικοινωνήσω με κάποιον η επικοινωνία γινόταν στα ελληνικά.Όμως τελευταία χρησιμοποιώ την hotels.com γιατί δεν χρειάζεσαι πιστωτική για την κράτηση.Η χρεωστική αρκεί.Με την booking έγινε κλοπή των κωδικών μου και προσπάθεια αγοράς προιόντων από Αμερική.Ευτυχώς η τράπεζα μας ενημέρωσε και μπλοκάρισε αμέσως την κάρτα.
 

alexandra80

Member
Μηνύματα
300
Likes
1.574
Επόμενο Ταξίδι
Λιγουρία-Τοσκάνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού-Βολιβία-Άνδεις
Τι εννοείς..."με την booking";
Από την Πειραιώς μου είπαν ότι τους έχει συμβεί αρκετές φορές,σε πελάτες που κάνουν κράτηση μέσω booking,να έχουν καταφέρει να κλέψουν τους κωδικούς.Κάνουν δοκιμαστικά μια πολλή μικρή αγορά,1 δολαρίου,για να δουν αν πετυχαίνει(στη δική μας περίπτωση η αγορά-κλοπή έγινε από Αμερική).Σ αυτό το σημείο τα συστήματα ασφαλείας της τράπεζας τους εντόπισαν.Είναι μας είπε ο υπάλληλος η συνήθης τακτική.Στη συνέχεια προχωρούν σε ποσά της τάξεως χιλιάδων ευρώ.Μας ρώτησε συγκεκριμένα μάλιστα για την booking,γιατί το έχουν συναντήσει πολλές φορές.Και όντως είχα κάνει κράτηση...
 

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Round the world
Τουλάχιστον σας ενημέρωσαν πριν φτάσετε! Πέρσι οταν πήγα με την κοπέλα μου Βουδαπέστη και Μπρατισλάβα όταν φτάσαμε εκεί μας είπαν δεν έχουμε δωμάτιο θα σας βάλουμε κάπου αλλού καλύτερα , στη Βουδαπέστη ήταν στο ίδιο κτίριο και στην Μπρατισλάβα μας στείλανε σε άλλο ξενοδοχείο 500μ παρακάτω(πολύ καλύτερο) αλλά το πρωινό έπρεπε να πάμε στο πρώτο ξενοδοχείο για να το φάμε!! Μετα απο αυτό αν και η αλλαγή του ξενοδοχείου δεν μας χαλασε και πολύ στις συγκεκριμένες περιπτώσεις δεν ξανα έκλεισα απο booking , κλείνω και εγώ πλέον απο hotels και είμαι πολύ ευχαριστημένος!! Ειδικά όταν πήγαμε Λονδίνο μας έλυσε τα χέρια.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.861
Likes
26.605
Το καλό με την booking είναι,ότι όσες φορές χρειάστηκα να επικοινωνήσω με κάποιον η επικοινωνία γινόταν στα ελληνικά.
Μόνο στην Βαρκελώνη δουλεύουν για την Μπούκινγκ καμιά 20αρια Έλληνες.

Με την booking έγινε κλοπή των κωδικών μου και προσπάθεια αγοράς προιόντων από Αμερική.
Η κλοπή αν έγινε, έγινε από το ξενοδοχείο και όχι από το σύστημα της booking.
Και για να το γνωρίζετε το overbooking γίνετε από το ξενοδοχείο και όχι
από την booking.com η την hotels.com που μεσολαβούν.
Απλά αυτοί αναλαμβάνουν να σε τακτοποιήσουν και μετά στέλνουν τον
λογαριασμό στο ξενοδόχο να πληρώσει το σφάλμα του.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.074
Μηνύματα
879.686
Μέλη
38.807
Νεότερο μέλος
elendim7576

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom