Travel war Ρώμη vs Μαδρίτη

Ρώμη vs Μαδρίτη


  • Total voters
    86

STKF

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
5.365
Επανέρχομαι στο θέμα θέλοντας να εστιάσω στις πολιτιστικές και ιστορικές συγκινήσεις που σου προσφέρει απλόχερα η Ρώμη σχεδόν σε κάθε βήμα.
Στέκομαι και κοιτάζω το περίφημο συντριβάνι της Fontana di trevi για πολλοστή φορά. Μετά από λίγα λεπτά το βλέμμα μου πέφτει αριστερά και πίσω από το συντριβάνι σε μια μικρή πλατεία. Διακρίνω μια παλιά πρόσοψη εκκλησίας.
Είναι η Santa Maria in Trivio του 6ου αιώνα. Ενα μικρό διαμαντάκι. Σύμφωνα με τον θρύλο κτίστηκε κατ' εντολήν του βυζαντινού στρατηγού Βελισσαρίου!
Χάρηκα διότι στον προγραμματισμό μου δεν είχα βάλει καμιά πολύ παλιά εκκκλησία από τις λιγότερο γνωστές, διότι απλώς δεν προλάβαινα!
Κάνω την απογευματινή μου βόλτα και βρίσκομαι στην αρχαία αγορά.
Πίσω ακριβώς από το φόρουμ στέκεται ένα παλιό κτίριο. Διακρίνω μια σημαία να κυματίζει. Ασπρος σταυρός σε κοκκινο φόντο. Προσπαθώ να θυμηθώ που την έχω ξαναδεί. Λίγη ώρα αργότερα βρίσκομαι στο πίσω μέρος του κτιρίου. Βλέπω μία καγκελόπορτα και μία μικρή πινακίδα. Ordine di Malta. Οι ιππότες του Αγίου Ιωάννη! Αυτοί που ήταν και στην Ρόδο για ένα διάστημα. Ψάχνοντας το λίγες ημέρες αργότερα διάβασα, ότι οι ιππότες πλέον έχουν έδρα την Ρώμη. Την επόμενη ημέρα πέτυχα και άλλο ένα κτύριο των ιπποτών ενώ περπατούσα.
Τι άλλο πια να πει κανείς για αυτή την πόλη?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Στέκομαι και κοιτάζω το περίφημο συντριβάνι της Fontana di trevi για πολλοστή φορά.
Πρέπει να περίμενες πάντως κανά εικοσάλεπτο να φύγουν από μπροστά Ρώσοι και Γιαπωνέζοι για να το δεις στιγμιαία...
Μετά από λίγα λεπτά το βλέμμα μου πέφτει αριστερά και πίσω από το συντριβάνι σε μια μικρή πλατεία. Διακρίνω μια παλιά πρόσοψη εκκλησίας.
Είναι η Santa Maria in Trivio του 6ου αιώνα.
Α, εσύ πρόλαβες και είδες ΚΑΙ από πίσω, μπροστά από 20.000 κόσμο.

Υπερβάλω, αλλά όντως τα πλήθη στη Ρώμη είναι σχεδόν τόσο ενοχλητικά όσο στη Βενετία. Η φοβερή σιτορία της πόληες χάνει σε ατμόφαιρα από τα κλικ των μηχανών και την έλλειψη καθημερινότητας/νορμάλ ζωής.
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
5.365
Πρέπει να περίμενες πάντως κανά εικοσάλεπτο να φύγουν από μπροστά Ρώσοι και Γιαπωνέζοι για να το δεις στιγμιαία...
Α, εσύ πρόλαβες και είδες ΚΑΙ από πίσω, μπροστά από 20.000 κόσμο.
Με έκανες και γέλασα :lol:. με τον γλαφυρό τρόπο που περιγράφεις την κατάσταση που επικρατεί συνήθως. Την πρώτη φορά που το αντίκρυσα, Ιούνιο του 2013 ήταν όπως τα λες!
Παραδόξως τον Φεβροάριο που είδα το συντριβάνι αρκετές φορές, διότι μέναμε σε ένα ξενοδοχείο ούτε 50 μέτρα απόσταση από αυτό, τα πράγματα δεν ήταν τόσο τραγικά Υπήρχαν στιγμές κυρίως νωρίς το πρωί( 8 με 9)και αργά το βράδυ, που οι παριστάμενοι δεν ξεπερνούσαν τις λίγες ....δεκάδες!
Ορθώς επισημαίνεις ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα στην Ρώμη είναι οι τεράστιοι αριθμοί τουριστών.
Το δεύτερο μεγαλύτερο, θα προσέθετα, είναι οι υψηλές τιμές ειδικά στα τουριστικά σημεία. :(
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.364
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1. το μεγαλύτερο πρόβλημα στην Ρώμη είναι οι τεράστιοι αριθμοί τουριστών.
2. δεύτερο μεγαλύτερο, θα προσέθετα, είναι οι υψηλές τιμές ειδικά στα τουριστικά σημεία. :(
Οι λυσεις:
1. Πας χειμωνα, εκτος εορτων, τσαμπα αεροπορικά, πενταστερα χοτελ με 60-80Ε. Καλος καιρος, αθηναικος, λιγοι τουριστες.
2. Διαβαζεις travelstories.
 

Arkoudou

Member
Μηνύματα
55
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες-Μπρυζ-Γάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Νορβηγικα Φιορδ - Ν.Υόρκη
Ρώμη και πάλι Ρώμη! Ζωντανό μουσείο, έργα τέχνης, γειτονιές που αποπνέουν αέρα μιας άλλης εποχής, αρχέγονη και μοντέρνα πόλη ταυτόχρονα! Από τα ομορφότερα ταξίδια που έχω κάνει!
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Ποπ κορν και πάλι, στην αναμονή των μονομάχων προς υπεράσπιση της μίας και μοναδικής. Κακώς υπάρχουν τέτοιες συγκρίσεις, το λένε όλοι. :romeo:
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.027
Likes
12.133
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αλλου τα κακαρισματα κι αλλου γεννουν οι κοτες
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.382
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom