Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
E ναι μπορείς να πάρεις ένα από τα λεωφορεία που υπάρχουν με το που βγαίνεις από την αίθουσα αφίξεων και να πας termini. Γενικά υπάρχουν και άλλοι τρόποι να πας στο κέντρο με συνδυασμούς μεταφορικών μέσων αλλά αν ψάχνεις τον πιο απλό τρόπο είναι αυτός. Υπάρχει και το taxi που είναι απλό και αυτό βέβαια και κοστίζει 30€(αν δεν πάνε να σε ξεγελάσουν οι απατεώνες οι ταξιτζήδες)

Αν έχεις καλή φυσική κατάσταση βλέπεις τα πιο γνωστά αξιοθέατα μέσα σε μια μέρα άνετα και όχι απλά αυτά που είναι κοντά στο termini. Σου βάζω και έναν χάρτη με τα top αξιοθέατα να πάρεις μια ιδέα.
rome-regions.jpg


Το με ποια σειρά θα τα δεις εξαρτάται από το ποια θέλεις να δεις οπωσδήποτε με το φως της ημέρας.
Αν θέλεις πχ να δεις το κολοσσαίο με το φως της ημέρας και να βγεις και φωτογραφίες μπροστά σε αυτό με καλό φως και όχι με το φως της νύχτας, ξεκινάς την περιήγηση από εκεί. Υπάρχει και η δυνατότητα να πας από termini-κολοσσαίο με metro.
 

Giorgos-who

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Καλησπέρα ήθελα τη βοηθεια σας για τη ρωμη :
1. Ποιος ειναι ο καλύτερος - οικονομικός τρόπος για μεταφορά απο davinci σε στάση μετρο Cavour (B line)?
Ένας βολικός ειναι τραινο FL1 και μετα μετρο

Αλλα υπαρχει και άλλος καλός τρόπος ? πχ λεοφορειο και μετρο, που θα προτείνατε ?

Επισης αξίζει να αγοράσει κανεις τη καρτα Roma pas για είσοδο σε μουσεία ? ευχαριςτω
 

deboradeb

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
ΓΕΙΑ ΣΑΣ!!!!!ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΘΑ ΠΑΩ ΜΕ ΤΟ ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ ΓΙΑ 4 ΜΕΡΕΣ ΣΤΗΝ ΡΩΜΗ. Η ΔΙΑΜΟΝΗ ΜΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΤΡΙΣΤΕΒΕΡΕ ΚΑΘΩΣ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΓΙΑ ΦΑΓΗΤΟ ΚΑΙ ΝΥΧΤΕΡΙΝΗ ΖΩΗ. ΕΚΛΕΙΣΑ ΣΤΟ ΕΞΗΣ B&B http://www.yhrome.com/rooms.php ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ ΚΡΙΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΚΑΛΕΣ ΠΑΡΟΧΕΣ ΔΩΜΑΤΙΟΥ. ΕΚΛΕΙΣΑ ΣΤΗΝ ΣΟΥΙΤΑ 51 ΘΕΛΩ ΟΜΩΣ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟ ΕΞΗΣ ΓΤ ΕΓΩ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ TOY B&B ΤΗΝ ΕΧΩ ΑΛΛΙΩΣ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ...ΔΛΔ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΠΙΤΙ ΠΟΥ ΣΟΥ ΠΑΡΑΧΩΡΟΥΝ ΔΩΜΑΤΙΟ ΚΑΙ ΤΑ ΛΟΙΠΑ...ΘΕΛΩ ΛΟΙΠΟΝ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΓΤ ΚΡΑΤΑΩ ΤΙΣ ΕΠΙΦΥΛΑΞΕΙΣ ΜΟΥ.
 

Vagelis V.

Member
Μηνύματα
72
Likes
192
Επόμενο Ταξίδι
Έλα ντε?
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς - Αλάσκα
ΓΕΙΑ ΣΑΣ!!!!!ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΘΑ ΠΑΩ ΜΕ ΤΟ ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ ΓΙΑ 4 ΜΕΡΕΣ ΣΤΗΝ ΡΩΜΗ. Η ΔΙΑΜΟΝΗ ΜΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΤΡΙΣΤΕΒΕΡΕ ΚΑΘΩΣ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΓΙΑ ΦΑΓΗΤΟ ΚΑΙ ΝΥΧΤΕΡΙΝΗ ΖΩΗ. ΕΚΛΕΙΣΑ ΣΤΟ ΕΞΗΣ B&B http://www.yhrome.com/rooms.php ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ ΚΡΙΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΚΑΛΕΣ ΠΑΡΟΧΕΣ ΔΩΜΑΤΙΟΥ. ΕΚΛΕΙΣΑ ΣΤΗΝ ΣΟΥΙΤΑ 51 ΘΕΛΩ ΟΜΩΣ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟ ΕΞΗΣ ΓΤ ΕΓΩ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ TOY B&B ΤΗΝ ΕΧΩ ΑΛΛΙΩΣ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ...ΔΛΔ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΠΙΤΙ ΠΟΥ ΣΟΥ ΠΑΡΑΧΩΡΟΥΝ ΔΩΜΑΤΙΟ ΚΑΙ ΤΑ ΛΟΙΠΑ...ΘΕΛΩ ΛΟΙΠΟΝ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΓΤ ΚΡΑΤΑΩ ΤΙΣ ΕΠΙΦΥΛΑΞΕΙΣ ΜΟΥ.
Καλά να περάσετε καταρχήν!! Κατά δεύτερον με κάθε επιφύλαξη, χωρίς να έχω μείνει σε B&B έχω την εντύπωση ότι είναι σαν τους δικούς μας ξενώνες σε Αράχωβα,Καλάβρυτα και λοιπά μέρη. Έχεις το προσωπικό σου δωμάτιο με το μπάνιο του και με τα όλα του και απλά για το πρωινό πας στον χώρο του πρωινού που μπορεί να είναι είτε στο ίδιο κτίριο είτε να συνεργάζεται με κάποιον κοντινό φούρνο.
 

deboradeb

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΒΑΓΓΕΛΗ ΑΠΛΑ ΛΕΕΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΝ ΔΕΥΤΕΡΟ ΟΡΟΦΟ ΕΝΟΣ ΚΤΗΡΙΟΥ ΔΛΔ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΤΗΡΙΟ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟΥ ΜΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΛΑΣΣΙΚΕΣ ΑΝΕΣΕΙΣ. ΤΟ ΠΡΩΙΝΟ ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΚΟΘΝΟ ΧΩΡΟ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΚΤΗΡΙΟ. ΣΕ ΕΥΧΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!! ΑΜΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ B&B ΘΑ ΜΑΘΩ ΚΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΕΡΙ ΤΟΙΝΟΣ ΠΡΟΚΕΙΤΕ.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.374
Likes
14.280
Σε παρακαλούμε γράφε με μικρά.Και απαγορεύονται τα κεφαλαία από τους κανόνες του φόρουμ και μας κουράζουν.
 

chrgkoutz

Member
Μηνύματα
363
Likes
1.196
Ταξίδι-Όνειρο
Δάση Βόρειου Καναδά
Ειναι δωματια με δικο τους wc-μπανιο,καθαρα,ησυχα (αναλογως περιοχης) και τιποτε αλλο.Δεν υπαρχει συνεχης παρουσια υπευθυνου στον χωρο,παρα μονο οταν κανεις check in (γι΄αυτο και ζητουν ακριβη ωρα αφιξης,ωστε να ειναι εκει) και το πρωι,που σου φερνουν το πρωινο με δισκο στο δωματιο σου.
Τα κλειδια εξωπορτας και δωματιου,σου λενε οταν φυγεις να τα ριξεις σε καποια δικα τους κουτια.
Παντως εκτος απο την τιμη που -κατα την αποψη μου- ειναι ακριβη (αλλα αυτο ισχυει για ολα τα δωματια και ολες τις περιοχες στην Ιταλια),τα Β.Β. αποτελουν καλες λυσεις διαμονης στην Ρωμη.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.364
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ειναι δωματια με δικο τους wc-μπανιο,καθαρα,ησυχα (αναλογως περιοχης) και τιποτε αλλο.Δεν υπαρχει συνεχης παρουσια υπευθυνου στον χωρο,παρα μονο οταν κανεις check in (γι΄αυτο και ζητουν ακριβη ωρα αφιξης,ωστε να ειναι εκει) και το πρωι,που σου φερνουν το πρωινο με δισκο στο δωματιο σου.
Τα κλειδια εξωπορτας και δωματιου,σου λενε οταν φυγεις να τα ριξεις σε καποια δικα τους κουτια.
Παντως εκτος απο την τιμη που -κατα την αποψη μου- ειναι ακριβη (αλλα αυτο ισχυει για ολα τα δωματια και ολες τις περιοχες στην Ιταλια),τα Β.Β. αποτελουν καλες λυσεις διαμονης στην Ρωμη.
Οταν λενε b&b ο ιδιοκτητης μενει εκει. Αλλο τα ενοικιζομενα δωματια κλπ.
 

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Ναι έτσι ειναι, ο ιδιοκτήτης δεν μένει εκει συνέχεια. Για 28/10 εκλεισα σε αυτό http://restguesthouse.com/
που ειναι στην περιοχή του Βατικανου και έχει πολύ καλές κριτικές
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.364
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ναι έτσι ειναι, ο ιδιοκτήτης δεν μένει εκει συνέχεια. Για 28/10 εκλεισα σε αυτό http://restguesthouse.com/
που ειναι στην περιοχή του Βατικανου και έχει πολύ καλές κριτικές
Ημουν σαφης: οταν λεει B&B. Αυτο του θεματος οπως και αυτο που εκλεισες δεν ειναι Β&Β αλλα ξενωνες.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΒΑΓΓΕΛΗ ΑΠΛΑ ΛΕΕΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΝ ΔΕΥΤΕΡΟ ΟΡΟΦΟ ΕΝΟΣ ΚΤΗΡΙΟΥ
Στην Ρώμη,λειτουργούν πολλά μικρά "ξενοδοχεία"(που δεν ξέρω αν λέγονται ξενώνες,b&b,η απλώς ενοικιαζόμενα δωμάτια)σε ορόφους κτιρίων.
Πχ πέρισυ,έμεινα σε ένα τέτοιο,που σε έναν όροφο είχαν γύρω στα 10 δωμάτια,πού είχε ρεσεψιόν και με ένα δωμάτιο για τραπέζαρία.Συνηθίζεται αρκετά...
 

deboradeb

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Σας ευχαριστώ πολύ! !!dimaq προτίμησα την περιοχή στο τραστεβερε ώστε να μν χρειαστεί να πάρω μεταφορικο η να περπατάω πάλι μετά από όλη τν μέρα π μ είπαν πως έχει πολύ περπάτημα το βράδυ μετά τν βόλτα μ για φαγητό και ποτό.
Θέλω να σας ρωτήσω και κάτι άλλο....στο αεροδρόμιο το Ελ. Βενιζέλος ξέρετε αν μπορείς να αφήσεις δωρεάν το αμάξι σ η πρέπει να κάνω κράτηση?
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.185
Μηνύματα
883.382
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom