Μεξικό Πληροφοριες για Κανκουν - Playa del carmen

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.383
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
..τι πραγμα ήτανε αυτό!!!!!έχω πάθει την πλάκα μου με το Μεξικό.δεν περίμενα ότι θα ήτανε δεκα φορές πιο όμορφο από ότι το περίμενα.όλα απίστευτα!συνδιάζει τα πάντα!
Πόσο χαίρομαι που τελικά ήταν καλύτερο από τις προσδοκίες σου!! :):):)
 

dux

Member
Μηνύματα
39
Likes
53
το είδα χθες το βράδυ.επικοινωνησα και με την matina_pr που βρίσκεται στο μεξικό και είναι καλά μου είπε.απίστευτο όμως.πριν 10 ημέρες ημουν εκεί και ένα ψιλοσόκ το έ΄παθα.τυχεροί ήμασταν.
 

ac_dc

Member
Μηνύματα
10
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη και Μεξικό
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Καλημερα! Ειναι η πρωτη μου συμμετοχη στο φορουμ...Προσπαθω να εξοικειωθω λιγο με τη σελιδα για αυτο συγχωρεστε με αν γραφω σε λαθος σημειο...Φετος αποφασισα να κανω το πρωτο μου ταξιδι εκτος Ευρωπης με τον φιλο μου...Μετα απο πολυ ψαξιμο για συδυασμο προορισμων, αεροπορικων και διαμονης, ετσι ωστε να μην εκτιναχθει στα υψη το budget κατεληξα στο εξης 27-31/7 Νεα Υορκη, 31/7-10/8 Riviera Maya και 10/8-31/8 ξανα Νεα Υορκη. Ιδιοι προορισμοι με του Dux! Για αυτο περιμενω με ανυπομονησια την ιστορια σου!! Να προσθεσω κι εγω οτι το ταξιδι σε αυτην την περιοχη του Μεξικού προεκυψε ξεκαθαρα απο την go2beach. Πριν διαβασω την ιστορια της δεν ειχα ιδεα για τον προορισμο αυτο! Εχω λοιπον κλεισει διαμονη παντου για ολες τις μερες (5 βραδια PDC, 2 βραδια Merida, 2 βραδια Tulum και αναγκαστικα 1 βραδυ Cancun). Εχω διαβασει τις πολυτιμες πληροφοριες που δινετε ολοι σας και με βοηθησαν απιστευτα στην οργανωση! Θα ηθελα ομως να ρωτησω για το τελευταιο που με αποσχολει να κλεισω.....το αυτοκινητο! Κλινω περισσοτερο προς την America-car rental που προτεινουν οι περισσοτεροι (τιμη 455$ νομιζω με ασφαλεια μεσα)....Υπαρχει καποια αλλη προταση, καποια αλλη εταιρεια??
 

dux

Member
Μηνύματα
39
Likes
53
Καλημερα! Ειναι η πρωτη μου συμμετοχη στο φορουμ...Προσπαθω να εξοικειωθω λιγο με τη σελιδα για αυτο συγχωρεστε με αν γραφω σε λαθος σημειο...Φετος αποφασισα να κανω το πρωτο μου ταξιδι εκτος Ευρωπης με τον φιλο μου...Μετα απο πολυ ψαξιμο για συδυασμο προορισμων, αεροπορικων και διαμονης, ετσι ωστε να μην εκτιναχθει στα υψη το budget κατεληξα στο εξης 27-31/7 Νεα Υορκη, 31/7-10/8 Riviera Maya και 10/8-31/8 ξανα Νεα Υορκη. Ιδιοι προορισμοι με του Dux! Για αυτο περιμενω με ανυπομονησια την ιστορια σου!! Να προσθεσω κι εγω οτι το ταξιδι σε αυτην την περιοχη του Μεξικού προεκυψε ξεκαθαρα απο την go2beach. Πριν διαβασω την ιστορια της δεν ειχα ιδεα για τον προορισμο αυτο! Εχω λοιπον κλεισει διαμονη παντου για ολες τις μερες (5 βραδια PDC, 2 βραδια Merida, 2 βραδια Tulum και αναγκαστικα 1 βραδυ Cancun). Εχω διαβασει τις πολυτιμες πληροφοριες που δινετε ολοι σας και με βοηθησαν απιστευτα στην οργανωση! Θα ηθελα ομως να ρωτησω για το τελευταιο που με αποσχολει να κλεισω.....το αυτοκινητο! Κλινω περισσοτερο προς την America-car rental που προτεινουν οι περισσοτεροι (τιμη 455$ νομιζω με ασφαλεια μεσα)....Υπαρχει καποια αλλη προταση, καποια αλλη εταιρεια??


καλωσήρθες στο πιο όμορφο forum στην ελλάδα.αν κάνεις μια αναστροφή στους προορισμους και πας δυο φορές στο μεξικό και μια στη νυ έρχομαι και εγώ μαζί ως υπηρετικο προσωπικό.χαχαχα.πραγματικά ενώ είμαι άτομο που δεν θέλω να πηγαίνω δυο φορές στο ίδιο μέρος στο μεξικό θα πήγαινα να μείνω μόνιμα.

για το αυτοκίνητο ,που για μένα ειναι υποχρεωτικό για μεξικό , μπορώ να σου πώ ότι θα βρείς πολύ εύκολα αφού πας εκεί.Πρωτοχρονιά σε φουλ φουλ σαιζόν μου πήρε μισή ώρα να νοικιάσω.ενώ ψαχνόμουν αρκετά απο ελλάδα για να είμαι κύριος και να μη τρέχω τελευταία στιγμή εκεί τελικά αποφάσισα να παμε και βλέπουμε.χρησιμοποιώντας ένα κουπόνι της avis που είχα βγάλει από ελλάδα μου βγήκε 6 ημέρες με μικτη ασφάλεια 330 ευρώ αν θυμάμαι καλά,τιμή η οποία είανι αρκετά τσιμπημένη και αδιαπραγματευτη λόγω φουλ σαιζόν.εσύ που θα πάς σε Low season θα είναι αρκετά οικονομικότερα ειδικά σε πιο low cost εταιρείες.ενοικίασε όχι από το αεροδρόμιο αλλά από την πόλη που θα μείνεις (στην pdc έχει πάνω από 30 σημεία να νοικιάσεις σχεδόν ολες οι εταιρείες).εκεί θα σου κάνουν πολύ καλύτερη τιμή.έχε δύο πράγματα μαζί.διεθνές δίπλωμα της ΕΛΠΑ (κανει μια μέρα να εκδοθεί και κοστίζει 80ε αν θυμαμαι καλά) και χρεωστική/πιστωτική κάρτα.πήγαινε σε 2-3 εταιρείες και να τους λες την προσφορά του προηγούμενου.θα εκπλαγείς με το πόσο μπορεί να πέσει η τιμή.οι δρόμοι πανεύκολοι ,η εφαρμογή map.me στο κινητό σωτήρια και η ασφάλεια στο δρόμο πολύ καλύτερη από ελλάδα.α!και προσοχή στα σαμαράκια-μικρά βουνά-ράμπες απογειώσεων!!!

tip στο μεξικό κάνε συνάλλαγμα εκεί .ως επι το πλείστον δεν έχουν προμήθεια και η διαφορά στην ισοτιμία υπερκαλύπτεται από τις καλύτερες τιμές που κάνουν στα μετρητά.νέα υορκη μη διανοηθείς καν να κάνεις συνάλλαγμα.τρομερές υπερχρεώσεις (1000 ευρώ στην timew square και πήρα πίσω 720 δολλάρια).πληρωμή παντού με κάρτα με χρέωση 0.5% στην συναλλαγή...τζάμπα πράγμα.

tip 2 αν πατε σε eco park (στο xcaret θα μπορούσα να πεθάνω και να ζητήσω να με θάψουν εκεί) και θέλετε μόνο να πάρετε την γενική είσοδο κλείσε από ιντερνετ.εαν θέλετε να κάνετε και έξτρα δραστηριοτητες (πχ κολύμπι με δελφίνια κτλ) κλείστε τα επι τόπου στο ταμείο.λίγο πριν μπεις στην είσοδο έχουν ενα κιόσκι με ενημέρωση για τις δραστηριότητες που σου κάνουν τρελές προσφορές.είσοδος για δύο άτομα 120 ευρώ και κολύμπι με δελφίνια για 2 άτομα 40 ευρώ.απλά κάνε πως το σκέφτεσαι και ότι δεν πολυψήνεσαι και ότι σου φάινεται ακριβό κτλ.α!και πλήρωσε με ευρώ εκεί.δέχονται ευρώ και κάνουν απευθείας μετατροπή σε πέσος επομένως κερδίζεις και άλλα.
 

ac_dc

Member
Μηνύματα
10
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη και Μεξικό
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Ηθελα επισης να ρωτησω αν ολοι χρησιμοποιησατε πιστωτικη καρτα για την εγγυηση που ζηταν οι εταιρειες ενοικιασεων...διοτι δεν εχω!!
 

dux

Member
Μηνύματα
39
Likes
53
Ηθελα επισης να ρωτησω αν ολοι χρησιμοποιησατε πιστωτικη καρτα για την εγγυηση που ζηταν οι εταιρειες ενοικιασεων...διοτι δεν εχω!!

Εγώ χρησιμοποίησα την χρεωστική μου κάρτα και δεν είχα προβλημα.αυτοί δεσμέυουν ένα ποσο (συνήθως της απαλλαγής) και το αποδεσμεύουν μετά την παράδοση του αυτοκινήτου.για ξεκάθαρα πράγματα και συμφωνίες πάντα σε γνωστές εταιρείες.
 
Last edited:

ac_dc

Member
Μηνύματα
10
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη και Μεξικό
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Πολύ χρησιμες πληροφοριες, οπως το περιμενα! Τοσα που εχω διαβασει για τα eco parks σκεφτομαι μηπως πρεπει να παω σε δυο τελικα! το σκεφτομαι πολυ σοβαρα!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.383
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
...στο xcaret θα μπορούσα να πεθάνω και να ζητήσω να με θάψουν εκεί...
:haha::haha: Λέω ακριβώς το ίδιο πράγμα τη στιγμή που τραβάω με την κάμερα το πολύχρωμο νεκροταφείο του Xcaret!
Και φυσικά να πούμε στο φίλο που θα παει, ότι επιβάλλεται να μείνει και στο βραδινό σόου που είναι μοναδικό :)
Εγώ είχα πάει και στο Xel-Ha που ήταν επίσης πολύ καλό, με μεγαλύτερη έμφαση στη φύση και στο σνορκελ στη λιμνοθάλασσά του. Και επίσης στο Chankanaab στο νησί Κοζουμέλ το οποίο ήταν υπέροχο αν και υπολειτουργούσε λόγω του τυφώνα- η παραλία πάντως ήταν όνειρο!
Τώρα έχουν ανοίξει πολλά ακόμα όπως το X-plor με πιο πολλές δραστηριότητες.
 

dux

Member
Μηνύματα
39
Likes
53
Πολύ χρησιμες πληροφοριες, οπως το περιμενα! Τοσα που εχω διαβασει για τα eco parks σκεφτομαι μηπως πρεπει να παω σε δυο τελικα! το σκεφτομαι πολυ σοβαρα!
xcaret πρέπει να πας.τώρα εαν σας αρέσουν και οι λίγο πιο extreme δραστηριότητες όπως αναρριχήσεις ,σκοινιά, ποτάμια με κανώ και τέτοια χτυπάς και ένα xplor.πάντως δεν το περίμενα αφού δεν μου αρέσουν τα στημένα ψεύτικα πάρκα που είσαι εσώκλειστος,αλλά τελικά η ημέρα στο xcaret ήταν η καλύτερή μας στο μεξικό.ειδικά εκεί που είσαι πτώμα και πάς στο φαντασμαγορικό σοου που έχουν το βράδυ είναι αναμνηση ζωής.
 

dux

Member
Μηνύματα
39
Likes
53
:haha::haha: Λέω ακριβώς το ίδιο πράγμα τη στιγμή που τραβάω με την κάμερα το πολύχρωμο νεκροταφείο του Xcaret!
Και φυσικά να πούμε στο φίλο που θα παει, ότι επιβάλλεται να μείνει και στο βραδινό σόου που είναι μοναδικό :)
Εγώ είχα πάει και στο Xel-Ha που ήταν επίσης πολύ καλό, με μεγαλύτερη έμφαση στη φύση και στο σνορκελ στη λιμνοθάλασσά του. Και επίσης στο Chankanaab στο νησί Κοζουμέλ το οποίο ήταν υπέροχο αν και υπολειτουργούσε λόγω του τυφώνα- η παραλία πάντως ήταν όνειρο!
Τώρα έχουν ανοίξει πολλά ακόμα όπως το X-plor με πιο πολλές δραστηριότητες.
αν δεν ήταν η go2beach δεν θα το είχα ποτέ σαν προορισμό.ήταν ακριβώς αυτό που μου αρέσει.ο θεος να μου κόβει ώρες στην δουλειά και να της δίνει εβδομάδες στις παραλίες!!!:):):):)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.383
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
:haha::haha::haha:
Ναι ναι ναι συμφωνούμε με τον dux. Είναι που το Xcaret δεν είναι στημένο και ψεύτικο, είναι φυσικό πάρκο και όπου έχουν επέμβει το έχουν κάνει με καλαισθησία και σεβασμό στο περιβάλλον (όπως το γεγονός οτι σου παίρνουν το αντηλιακό στην είσοδο για να μη γεμίζει λαδίλα η παραλία και το ποτάμι) έτσι νιώθεις οτι είσαι ένα με τη φύση.

Αν έχεις χρόνο πήγαινε και isla mujeres μια βόλτα, ίσως στο υποβρύχιο μουσείο αν είσαι του σνόρκελ..
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.758
Μέλη
38.902
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom