Ιταλία Γένοβα

paefstra

Member
Μηνύματα
13.029
Likes
41.017
Σχεδιαζω ενα ταξιδι που θα εχει Γένοβα και Cinque Terre. Γενικα διαβασα κατι σχολια οτι το ιστορικο κεντρο δεν ειναι τοσο ασφαλες το βραδυ, απο την αλλη βολευει απιστευτα για διαμονη στις μετακινησεις για τα αξιοθεατα η το φαγητο. Δεν εχω διαβασει αλλου σχολια για τη Γενοβα εκτος απο την ιστορια σου. Εσυ παρατηρησες κατι που θα σε ανησυχουσε, εκτος απο το μεμονωμενο επεισοδιο που ειχατε;
 

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
464
Likes
1.772
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Δεν εχω διαβασει αλλου σχολια για τη Γενοβα εκτος απο την ιστορια σου. Εσυ παρατηρησες κατι που θα σε ανησυχουσε, εκτος απο το μεμονωμενο επεισοδιο που ειχατε;
Δε νομίζω να πειράζει αν απαντήσω πρώτα εγώ.

Για το ζήτημα της ασφάλειας το βράδυ δεν έχω γνώμη, διότι ήμουν στη Γένοβα για μονοήμερη. Αν πρέπει όμως να αποφύγεις κάτι, αυτό είναι η Via di Prè. Είναι πεζόδρομος παράλληλος στη Via Balbi. Στη Via di Prè αισθάνθηκα λες και βρισκόμουν σε ένα μικρό γκέτο. Πολύ διαφορετικό το τοπίο από τη Via Balbi, την οποία δεν πρέπει φυσικά να παραλείψεις με τίποτα, κυρίως λόγω του Palazzo Reale.
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.305
Likes
17.271
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Tromso, Las Vegas
Σχεδιαζω ενα ταξιδι που θα εχει Γένοβα και Cinque Terre. Γενικα διαβασα κατι σχολια οτι το ιστορικο κεντρο δεν ειναι τοσο ασφαλες το βραδυ, απο την αλλη βολευει απιστευτα για διαμονη στις μετακινησεις για τα αξιοθεατα η το φαγητο. Δεν εχω διαβασει αλλου σχολια για τη Γενοβα εκτος απο την ιστορια σου. Εσυ παρατηρησες κατι που θα σε ανησυχουσε, εκτος απο το μεμονωμενο επεισοδιο που ειχατε;
Η Γένοβα είναι μια πολύ όμορφη τυπική Ιταλική πόλη που σφύζει από ζωή. Πέραν από τις attraction της είναι γεμάτο όμορφα μαγαζάκια με ντόπιους, φοιτητοπαρέες και τουρίστες. Θα ξαναπήγαινα αν μου δινόταν η ευκαιρία, αλλά ύστερα από την εμπειρία μου αυτή σίγουρα θα απέφευγα το λιμάνι και την περιοχή γύρω από το σταθμό τη νύχτα.
Το ξενοδοχείο μου ήταν κοντά στο σταθμό στη Via Balbi. Νομίζω ότι η γύρω περιοχή μεταμορφώνεται τη νύχτα. Θυμάμαι ότι είμαστε βόλτα στο λιμάνι όταν αρχισε να σουρουπώνει και είπα στον άνδρα μου: πάμε γιατί νιώθω ότι αρχίζει να κυκλοφορεί άλλος κόσμος.
¨Οταν γύρισα Ελλάδα και χάζευα τις φωτογραφίες μου ανακάλυψα μία που στο φόντο είδα έναν τύπο που πολύ έμοιζε με αυτόν του περιστατικού. Μπορεί να έφταιγα και εγώ (με το χιαστί τσαντάκι), αλλά αυτή μου η εμπειρία με έχει κάνει λιγότερο ανέμελη.
Μεμονωμένο ή όχι περιστατικό, εγώ δεν θα έμενα κοντά στο λιμάνι ξανά ή δεν θα κυκλοφορούσα βράδυ.
Εύχομαι να πας και να περάσεις καλά.
Σου επισυνάπτω τη σχετική φωτο....
IMG_6523.JPG
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.029
Likes
41.017
Δεν σκέφτομαι την περιοχή του σταθμού αλλά την παλιά πόλη. Παρόλα αυτά ούτε εκει διάβασα τα καλύτερα, αν και οι πιο πολλοί λένε ότι μοιαζει επικίνδυνο χωρεί οι δείκτες εγκληματικότητας να είναι πολύ πιο πάνω απο πολλές άλλες πόλεις.
Τέλος πάντων, έχω προβληματιστεί γιατι θα ειμαι με παιδί. Λένε ότι συνήθως βλέπεις αργά το βράδυ προαγωγούς κλπ στα στενάκια. Συνήθως επιστρέφουμε νωρίς στο ξενοδοχείο, αλλά όχι και πριν σκοτεινιάσει...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.029
Likes
41.017
Προσπαθώντας να οργανώσω το ταξίδι στη Γένοβα, με έχει προβληματίσει η αναχώρηση στις 6 το πρωί, καθώς δεν θα λειτουργεί λεωφορειακή γραμμή τα ξημερώματα. Εχω δυσκολία να υπολογίσω το κόμιστρο του ταξί για να αποφασίσω αν θα πάρουμε ταξί ή θα μείνουμε το τελευταίο βράδυ σε ξενοδοχείο του αεροδρομίου. Σε κατάλυμμα που κλείνει 24ωρη υπηρεσία shuttle service με 35 ευρώ (από ό,τι λένε στο site) μου απάντησαν ότι τελικά είναι 80 ευρώ η μετακίνηση!
Πως μπορώ να βρω εταιρεία ταξί και να μάθω την τιμή, γιατί τα 80 μου φαίνονται παρανοικό ποσό;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.365
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Προσπαθώντας να οργανώσω το ταξίδι στη Γένοβα, με έχει προβληματίσει η αναχώρηση στις 6 το πρωί, καθώς δεν θα λειτουργεί λεωφορειακή γραμμή τα ξημερώματα. Εχω δυσκολία να υπολογίσω το κόμιστρο του ταξί για να αποφασίσω αν θα πάρουμε ταξί ή θα μείνουμε το τελευταίο βράδυ σε ξενοδοχείο του αεροδρομίου. Σε κατάλυμμα που κλείνει 24ωρη υπηρεσία shuttle service με 35 ευρώ (από ό,τι λένε στο site) μου απάντησαν ότι τελικά είναι 80 ευρώ η μετακίνηση!
Πως μπορώ να βρω εταιρεία ταξί και να μάθω την τιμή, γιατί τα 80 μου φαίνονται παρανοικό ποσό;
Δεν λες απο που. Υποθέτοντας απο το κεντρο της πολης βέβαια ειναι γελοίο ποσο τα 80Ε...για 7-8 χιλιόμετρα.. Πανω απο 20 αποκλειεται να γραψει το ταξιμετρο. Υπαρχει ταριφα φιξ απο αεροδρομιο 21 Ε. Στην επιστροφη δεν υπαρχει γιατι δεν συμφέρει τον επιβατη...αρα ειναι πολυ κατω απο 21Ε...δες παντως τον Ασσο, βαλε ακριβη διεύθυνση και μπουκ ιτ κιολας...
http://www.comune.genova.it/taxi
http://www.assotaxi.it/taxi_price.htm
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.029
Likes
41.017
Σε ευευχαριστω παρα πολυ. Απ οτι φαινεται δεν υπαρχει λογος να μεινουμε αεροδρομιο :)
 

Kat1

Member
Μηνύματα
33
Likes
22
Μήπως ξέρει κάποιος για πάρκινγκ στην Γένοβα, τιμές και τοποθεσία?
Κατά προτίμηση στο παλιό λιμάνι, λόγω του ότι το ξενοδοχείο θα είναι εκεί κοντά...
 

mika1990

Member
Μηνύματα
33
Likes
81
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΦΙΤΖΙ
γεια σου εμεις το χαμε αφησει δωρεαν εξω απο το ξενοδοχειο απο οτι θυμαμαι ομως υπαρχουν αυτοματα συστηματα πωλησης εισητηριων καλυτερα να ρωτησεις στο ξενοδοχειο διοτι νομιζω για Κυριακη ειναι δωρεαν η σταθμευση...παντως αν βρεθεις στη Γενοβα μην παραλειψεις να επισκεφτεις το boccadasse ειναι πραγματικα πανεμορφο!
 

Kat1

Member
Μηνύματα
33
Likes
22
γεια σου εμεις το χαμε αφησει δωρεαν εξω απο το ξενοδοχειο απο οτι θυμαμαι ομως υπαρχουν αυτοματα συστηματα πωλησης εισητηριων καλυτερα να ρωτησεις στο ξενοδοχειο διοτι νομιζω για Κυριακη ειναι δωρεαν η σταθμευση...παντως αν βρεθεις στη Γενοβα μην παραλειψεις να επισκεφτεις το boccadasse ειναι πραγματικα πανεμορφο!
Γεια σου και σένα mika1990! Κι ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!

Το ξενοδοχείο είναι σε ZLT οπότε θα πρέπει πρώτα να αφήσω το αυτοκίνητο και μετά να πάω εκεί. Καταλαβαίνεις, δεν είναι δυνατόν να ρωτήσω εκεί... Άσε που πέρυσι, είχα την κακή τύχη να ρωτήσω για οδηγίες κάποιους carabinieri στην Φλωρεντία, και εισέπραξα μια κλήση!!! Δεν βασίζομαι πλέον, δεν τους εμπιστεύομαι!!!! Θα προτιμούσα να είμαι οργανωμένη από εδώ! ;-)

Σκεφτόμουν για ιδιωτικό φυλασσόμενο πάρκινγκ για δύο 24ωρα, να έχω και το κεφάλι μου ήσυχο! :p
 

Kat1

Member
Μηνύματα
33
Likes
22
γεια σου εμεις το χαμε αφησει δωρεαν εξω απο το ξενοδοχειο απο οτι θυμαμαι ομως υπαρχουν αυτοματα συστηματα πωλησης εισητηριων καλυτερα να ρωτησεις στο ξενοδοχειο διοτι νομιζω για Κυριακη ειναι δωρεαν η σταθμευση...παντως αν βρεθεις στη Γενοβα μην παραλειψεις να επισκεφτεις το boccadasse ειναι πραγματικα πανεμορφο!
Mika1990 θα μείνω τελικά Γένοβα, αν δεν σου κάνει κόπο, πες μου λιγάκι για αυτό το Boccadasse που είχες αναφέρει....

Και όποιος άλλος μπορεί Δηλαδή, κάθε βοήθεια, ευπρόσδεκτη!!!
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Μήπως ξέρει κάποιος για πάρκινγκ στην Γένοβα, τιμές και τοποθεσία?
Κατά προτίμηση στο παλιό λιμάνι, λόγω του ότι το ξενοδοχείο θα είναι εκεί κοντά...
υπάρχει στο παλιό λιμάνι πλάι στον υπερυψωμένο δρόμο, ψάξτο λίγο δεν ξέρω αν μπορείς να το αφήσεις και την νύχτα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.435
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom