Πολωνία Συνάλλαγμα - πληρωμές στην Πολωνία

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
519
Likes
2.566
Καλημέρα. Έκλεισα χθες ξενοδοχείο για Βαρσοβία για τον Ιούλιο, μέσω του Booking. Η κράτηση του ποσού δεν έγινε αυτόματα από την κάρτα μου, αλλά θα γίνει επιτόπου κατά το check-out μου. Θα ήθελα να ρωτήσω, εφόσον η Πολωνία δεν έχει ευρώ και επομένως η ισοτιμία του τοπικού νομίσματος με το ευρώ έχει (μικρές) αυξομειώσεις, το ποσό που θα πληρώσω εκεί θα είναι αυτό με το οποίο έγινε η κράτηση χθες ή αυτό που θα διαμορφωθει τότε με βάση την ισοτιμία εκείνης της ημέρας;
 

MIAT

Member
Μηνύματα
416
Likes
1.119
Ονειρεμένο Ταξίδι
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
Καλημέρα. Έκλεισα χθες ξενοδοχείο για Βαρσοβία για τον Ιούλιο, μέσω του Booking. Η κράτηση του ποσού δεν έγινε αυτόματα από την κάρτα μου, αλλά θα γίνει επιτόπου κατά το check-out μου. Θα ήθελα να ρωτήσω, εφόσον η Πολωνία δεν έχει ευρώ και επομένως η ισοτιμία του τοπικού νομίσματος με το ευρώ έχει (μικρές) αυξομειώσεις, το ποσό που θα πληρώσω εκεί θα είναι αυτό με το οποίο έγινε η κράτηση χθες ή αυτό που θα διαμορφωθει τότε με βάση την ισοτιμία εκείνης της ημέρας;
Η τιμή του συναλλάγματος (θα το γράφει και στους όρους της κράτησης σου) μπορεί να διαφέρουν. Αφού δεν έχει γίνει προπληρωμή θα χρεωθείς με την ισοτιμία που θα ισχύει την ημέρα κατά την οποία θα γίνει χρέωση στην κάρτα σου.
 

MARIAKKN

Member
Μηνύματα
34
Likes
5
Με το συνάλλαγμα τι γίνεται πρεπει να κανουμε πριν φύγουμε απο εδω, αλλάζει η τράπεζα σε ζλότι ή πρεπει να αλλάξουμε εκεί;
Ευχαριστω
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
519
Likes
2.566
Ερώτηση για δυνατούς. Η τράπεζά μου (Εθνική) με ενημέρωσε ότι για ανάληψη μετρητών από ΑΤΜ στην Πολωνία με την κάρτα ΑΤΜ της (που είναι και χρεωστική) χρεώνει προμήθεια 1% επί του ποσού που θα σηκώσεις κάθε φορά.
Δηλαδή αν σηκώσω 800 ζλότι (191 ευρώ) θα μου κρατήσει 8 ζλότι (1,9 ευρώ) προμήθεια.
Συμφέρει επομένως να σηκώνω χρήματα από το ΑΤΜ από το να έχω πάρει μαζί μου ένα ποσό σε ευρώ και να το αλλάζω εκεί σε ανταλλακτήρια; Με άλλα λόγια, πόση είναι κατά μέσο όρο η προμήθεια των εκεί ανταλλακτηρίων;
 

swift96gr

Member
Μηνύματα
188
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Ότι κάτσει
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη (ξανά)
Καλημέρα. Έκλεισα χθες ξενοδοχείο για Βαρσοβία για τον Ιούλιο, μέσω του Booking. Η κράτηση του ποσού δεν έγινε αυτόματα από την κάρτα μου, αλλά θα γίνει επιτόπου κατά το check-out μου. Θα ήθελα να ρωτήσω, εφόσον η Πολωνία δεν έχει ευρώ και επομένως η ισοτιμία του τοπικού νομίσματος με το ευρώ έχει (μικρές) αυξομειώσεις, το ποσό που θα πληρώσω εκεί θα είναι αυτό με το οποίο έγινε η κράτηση χθες ή αυτό που θα διαμορφωθει τότε με βάση την ισοτιμία εκείνης της ημέρας;
Κοιταξε στο site του ξενοδοχειου γιατι μπορει να πετυχεις πολυ καλυτερη τιμη. Εγώ έμεινα στο
Mercure Warszawa Grand με τιμή πολύ καλύτερη από του booking.com κανοντας την κράτηση μεσα από το site
 

taver

Member
Μηνύματα
12.459
Likes
28.734
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Ερώτηση για δυνατούς. Η τράπεζά μου (Εθνική) με ενημέρωσε ότι για ανάληψη μετρητών από ΑΤΜ στην Πολωνία με την κάρτα ΑΤΜ της (που είναι και χρεωστική) χρεώνει προμήθεια 1% επί του ποσού που θα σηκώσεις κάθε φορά.
Δηλαδή αν σηκώσω 800 ζλότι (191 ευρώ) θα μου κρατήσει 8 ζλότι (1,9 ευρώ) προμήθεια.
Συμφέρει επομένως να σηκώνω χρήματα από το ΑΤΜ από το να έχω πάρει μαζί μου ένα ποσό σε ευρώ και να το αλλάζω εκεί σε ανταλλακτήρια; Με άλλα λόγια, πόση είναι κατά μέσο όρο η προμήθεια των εκεί ανταλλακτηρίων;
Στα ανταλλακτήρια προφανώς ποικοίλει, αλλά συνήθως είναι ένα 3-5% (ενσωματωμένο στην ισοτιμία ως διαφορά τιμής αγοράς και πώλησης). To 1% συμφέρει (δε στα είπαν όλα, έχει και άνω όριο η χρέωση της εθνικής).
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
519
Likes
2.566
Στα ανταλλακτήρια προφανώς ποικοίλει, αλλά συνήθως είναι ένα 3-5% (ενσωματωμένο στην ισοτιμία ως διαφορά τιμής αγοράς και πώλησης). To 1% συμφέρει (δε στα είπαν όλα, έχει και άνω όριο η χρέωση της εθνικής).
Επομένως η προμήθεια που παίρνει το ανταλλακτήριο είναι ουσιαστικά το ποσό της απόκλισης της ισοτιμίας που δίνει από την κανονική ισοτιμία και όχι και κάποιο επιπλέον ποσό;
Για εξήγησέ μου αυτό με το άνω όριο.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Ερώτηση για δυνατούς. Η τράπεζά μου (Εθνική) με ενημέρωσε ότι για ανάληψη μετρητών από ΑΤΜ στην Πολωνία με την κάρτα ΑΤΜ της (που είναι και χρεωστική) χρεώνει προμήθεια 1% επί του ποσού που θα σηκώσεις κάθε φορά.
Δηλαδή αν σηκώσω 800 ζλότι (191 ευρώ) θα μου κρατήσει 8 ζλότι (1,9 ευρώ) προμήθεια.
Συμφέρει επομένως να σηκώνω χρήματα από το ΑΤΜ από το να έχω πάρει μαζί μου ένα ποσό σε ευρώ και να το αλλάζω εκεί σε ανταλλακτήρια; Με άλλα λόγια, πόση είναι κατά μέσο όρο η προμήθεια των εκεί ανταλλακτηρίων;
Η πρόσφατη εμπειρία μου λέει ότι ακόμα και για τσίχλες πλήρωνε με πιστωτική/χρεωστικη. Υπάρχουν ανέπαφες συναλλαγές σχεδόν παντού. Ακόμη και μέσα σε τραίνα.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.050
Likes
7.793
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Δηλαδή αν σηκώσω 800 ζλότι (191 ευρώ) θα μου κρατήσει 8 ζλότι (1,9 ευρώ) προμήθεια.
Όχι ακριβώς... Δες παρακάτω:

To 1% συμφέρει (δε στα είπαν όλα, έχει και άνω όριο η χρέωση της εθνικής).
Σωστό μεν, αλλά ... έχει και κατώτατο όριο:

(από το επίσημο τιμολόγιο της ΕΤΕ, της 12/6/2017)
4. Συναλλαγές σε νόμισμα εκτός € σε ΑΤΜ άλλων Τραπεζών εξωτερικού
4.1. Ανάληψη μετρητών από καταθετικό λογαριασμό (MAESTRO- MasterCard): 1% του ποσού ανάληψης με min €3 & max €5.

Με απλά μαθηματικά: Η κάθε σου ανάληψη θα πρέπει να είναι άνω των 300 ευρώ. Αν οι αναλήψεις σου είναι μικρότερες, η προμήθεια που θα πληρώσεις θα είναι 3 ευρώ ανά ανάληψη. Αν το ποσό της ανάληψης είναι μεγαλύτερο ή ίσο με 500 ευρώ, η προμήθεια που θα πληρώσεις θα είναι 5 ευρώ.
 
Last edited:

vasiliss

Member
Μηνύματα
914
Likes
8.340
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Η πρόσφατη εμπειρία μου λέει ότι ακόμα και για τσίχλες πλήρωνε με πιστωτική/χρεωστικη. Υπάρχουν ανέπαφες συναλλαγές σχεδόν παντού. Ακόμη και μέσα σε τραίνα.
Η πληρωμή με χρεωστική/ πιστωτική δεν έχει κάποια χρέωση - προμήθεια;
 

swift96gr

Member
Μηνύματα
188
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Ότι κάτσει
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη (ξανά)
Η πληρωμή με χρεωστική/ πιστωτική δεν έχει κάποια χρέωση - προμήθεια;
Η Eurobank χρεωνει εξοδα μετατροπης συναλλαγματος σε καθε συναλλαγη κοντα στα 2,5€. Η Alpha Bank δεν εχει καμμια χρεωση.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.675
Μέλη
38.807
Νεότερο μέλος
elendim7576

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom