ΗΠΑ Πρώτο ταξίδι στη Νέα Υόρκη

geopap

Member
Μηνύματα
208
Likes
234
Σεπτέμβρη είναι φουλ τουριστική περίοδος για ΝΥ. Έχει καλό καιρό γενικά. Καο Οκτώβριο να πας μια χαρά θα περασεις,θα έχουν φύγει και οι πολλοί και δεν θα έχεις τεράστιες αναμονες στα αξιοθέατα. Απο Νοέμβριο και μετά αρχίζουν οι βροχές και λίγο κρύα.
 

nikolakis12

Member
Μηνύματα
148
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
κως
Μόλις είδα την προσφορά της Emirates για Ν.Υ. και με έπιασε ..... κάτι! :rolleyes:

Αν το αποφασίσω να κλείσω δεν θέλω να πάω να βρώ χιόνια και ψοφόκρυο.
Η ερώτησή μου είναι: από 1 Σεπτεμβρίου και μετά πότε θα μου προτείνατε;
μεχρι και τελη οκτωμβρη ο καιρος ειναι πολυ καλος....
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Μόλις είδα την προσφορά της Emirates για Ν.Υ. και με έπιασε ..... κάτι! :rolleyes:

Αν το αποφασίσω να κλείσω δεν θέλω να πάω να βρώ χιόνια και ψοφόκρυο.
Η ερώτησή μου είναι: από 1 Σεπτεμβρίου και μετά πότε θα μου προτείνατε;
Ναι, όπως σου είπαν, μέχρι και τέλη Οκτωβρίου - αρχές Νοεμβρίου, ο καιρός συνήθως είναι πολύ καλός! Άντε να πιάσει καμιά βροχή, κρύο όμως δεν έχει.
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
4.335
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
geopap, nikolakis12 και alice σας ευχαριστώ πολύ όλους :)

Πάντως κάνοντας μια πρώτη αναζήτηση, το δίκτυο της emirates μου βγάζει πρόβλημα. Θα ξαναδοκιμάσω να δω αν θα πετύχω τιμή για να αποφασίσω αν ... μπορώ να το ονειρεύομαι :)
 

nikolakis12

Member
Μηνύματα
148
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
κως
geopap, nikolakis12 και alice σας ευχαριστώ πολύ όλους :)

Πάντως κάνοντας μια πρώτη αναζήτηση, το δίκτυο της emirates μου βγάζει πρόβλημα. Θα ξαναδοκιμάσω να δω αν θα πετύχω τιμή για να αποφασίσω αν ... μπορώ να το ονειρεύομαι :)
αν θες να πετυχεις τιμη απο 1 νοεμ εχει με 820ε πανε ελα τα 2 ατομα ομως...ο καιρος και αρχες νοεμβρη ειναι περιπου το ιδιος...ουτε κρυο ουτε ζεστη...εγω οταν πηγα αρχες νοεμβρη ειχα παει...απλα την μια μερα μπορει ναχει 15 κ την αλλη 5 βαθμους αλλα αυτο δεν εχει σχεση με τον νοεμβριο...κοιτας κ μεσω skyscanner....
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
4.335
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
αν θες να πετυχεις τιμη απο 1 νοεμ εχει με 820ε πανε ελα τα 2 ατομα ομως...ο καιρος και αρχες νοεμβρη ειναι περιπου το ιδιος...ουτε κρυο ουτε ζεστη...εγω οταν πηγα αρχες νοεμβρη ειχα παει...απλα την μια μερα μπορει ναχει 15 κ την αλλη 5 βαθμους αλλα αυτο δεν εχει σχεση με τον νοεμβριο...κοιτας κ μεσω skyscanner....
Σε ευχαριστώ πολύ. Εμένα και αυτή τη στιγμή μου βγάζει τεχνικό πρόβλημα!
 

livaspy

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Καλησπέρα κι από μένα, μετά από ατελείωτο διάβασμα αποφάσισα να ρωτήσω και εγώ από την πλευρά μου, πρόκειται να κάνω το πρώτο μου ταξίδι στην Νέα Υόρκη στις αρχές Μάιου για 7 νύχτες και θέλω να ρωτήσω:
1. Ποιά η γνώμη σας για Swiss air.?
2. Σε ενδιάμεσο σταθμό και συνέχεια πάλι με Swiss , θα μπλέξουμε πάλι με βαλίτσες ή θα τα κανονίσουν οι ίδιοι.?
3. Ποιά η γνώμη σας για διαμονή:
https://www.booking.com/hotel/us/pa...f281b7;dist=0&sb_price_type=total&type=total&

https://www.booking.com/hotel/us/ho...f281b7;dist=0&sb_price_type=total&type=total&
4. Εκτός από το σακίδιο καμπίνας (8Kgr) μπορούμε να κουβαλάμε και laptop bag.?
5. Συμφέρει η ενοικίαση αυτοκινήτου.?
6. Τι καιρικές συνθήκες επικρατούν το Μάιο.?
7. Τι εισητήρια πρέπει να κλείσω από Αθήνα π.χ Top of the rock.?
Και γενικά τι πρέπει να μην ξεχάσω να επισκεφτώ...
 

Lexuss

Member
Μηνύματα
312
Likes
169
Καλησπέρα κι από μένα, μετά από ατελείωτο διάβασμα αποφάσισα να ρωτήσω και εγώ από την πλευρά μου, πρόκειται να κάνω το πρώτο μου ταξίδι στην Νέα Υόρκη στις αρχές Μάιου για 7 νύχτες και θέλω να ρωτήσω:
1. Ποιά η γνώμη σας για Swiss air.?
2. Σε ενδιάμεσο σταθμό και συνέχεια πάλι με Swiss , θα μπλέξουμε πάλι με βαλίτσες ή θα τα κανονίσουν οι ίδιοι.?
3. Ποιά η γνώμη σας για διαμονή:
https://www.booking.com/hotel/us/paper-factory.el.html?aid=357006;label=gog235jc-hotel-XX-us-paperNfactory-unspec-gr-com-L:el-O:windowsSnt-B:firefox-N:XX-S:bo-U:XX-H:s;sid=ece47f4a5f5f66825269a5e806f281b7;dist=0&sb_price_type=total&type=total&

https://www.booking.com/hotel/us/holiday-inn-long-island-city-manhattan-view.el.html?aid=357006;label=gog235jc-hotel-XX-us-holidayNinnNlongNislandNcityNmanhattanNview-unspec-gr-com-L:el-O:windowsSnt-B:firefox-N:XX-S:bo-U:XX-H:s;sid=ece47f4a5f5f66825269a5e806f281b7;dist=0&sb_price_type=total&type=total&
4. Εκτός από το σακίδιο καμπίνας (8Kgr) μπορούμε να κουβαλάμε και laptop bag.?
5. Συμφέρει η ενοικίαση αυτοκινήτου.?
6. Τι καιρικές συνθήκες επικρατούν το Μάιο.?
7. Τι εισητήρια πρέπει να κλείσω από Αθήνα π.χ Top of the rock.?
Και γενικά τι πρέπει να μην ξεχάσω να επισκεφτώ...
Λοιπον εχουμε και λεμε: swiss air μια απο της καλυτερες αεροπορικες εταιριες , ταξιδεψα μαζι τους 2 φορες! Μια απο θεσσαλονικη για Νεα Υορκη με stopover στην ζυριχη , και μια ακομα απο θεσσαλονικη για μαιαμι ξανα με ενδιαμεση σταση την ζυριχη! Η πτηση απο θεσσαλονικη για ζγριχη ηταν η LX2581 και απο ζυριχη σε Νεα Υορκη LX14. Απλα θα απολαυσεις την πτηση σου και το φαγητο σου! Οι βαλιτσες σου θα πανε κατευτιαν στον τελικο προορισμο οποτε θα τις παραλαβεις στο αεροδρομιο της Νεα Υορκης οποιο ειναι αυτο! Επεισης τα εισητηρια θα τα παρεις απο τα γκισε της swiss στην Ελλαδα και μολις φτασεις στην ζυριχη το μονο που θα κανεις ειναι να πας στο σωστο gate τηε πτησης σου ! Τα ξενοδοχεια που εχεις βαλει ειναι εκτος μανχαταν , αν νομιζεις οτι δεν θα σε δυσκολεψουν οι μετακινησεις σου προς μανχαταν με το μετρο και δεν βρεις καποιο αλλο σε περιπου ιδια τιμη που να ειναι στο μανχαταν τοτε εχει καλος. Για το λαπτοπ bag δεν ξερω να σου πω την αληθεια αλλα νομιζω πως μπορεις να το παρεις σαν χειραποσκευη. Ενοικιαση αυτοκινητου ουτε που να το σκεφτεσαι εκτος αν θελεις να κανεις μακρινα road trip. Μονο την κινηση μεσα στην Νεα Υορκη τα λεφτα που θα δινεις στα παρκινκ βενζινες κτλ δεν συμφερει! Μεσα στην Νεα Υορκη θα μετακινησε παντου με το metro τους που ειναι ανοιχτο 24 ωρες. Θα βγαλεις καρτα metrocard με 30 δολαρια για 7 days και θα μετακινησε με το μετρο που παει παντου! Στο top of the rock μπορεις να κλεισης και απο το ιντερνετ αλλα και απο εκει. Τον μαιο θα εχει καλο καιρο πιστευω αλλα παρε και καμια ζακετα μαζι σου, εγω αυγουστο που ημουνα ειχε βγαλει μια μερα κρυο και ημουν με μακριμανικα για μια μερα.
 

apostolosgl

Member
Μηνύματα
65
Likes
135
Καλησπέρα κι από μένα, μετά από ατελείωτο διάβασμα αποφάσισα να ρωτήσω και εγώ από την πλευρά μου, πρόκειται να κάνω το πρώτο μου ταξίδι στην Νέα Υόρκη στις αρχές Μάιου για 7 νύχτες και θέλω να ρωτήσω:
1. Ποιά η γνώμη σας για Swiss air.?
2. Σε ενδιάμεσο σταθμό και συνέχεια πάλι με Swiss , θα μπλέξουμε πάλι με βαλίτσες ή θα τα κανονίσουν οι ίδιοι.?
3. Ποιά η γνώμη σας για διαμονή:
https://www.booking.com/hotel/us/paper-factory.el.html?aid=357006;label=gog235jc-hotel-XX-us-paperNfactory-unspec-gr-com-L:el-O:windowsSnt-B:firefox-N:XX-S:bo-U:XX-H:s;sid=ece47f4a5f5f66825269a5e806f281b7;dist=0&sb_price_type=total&type=total&

https://www.booking.com/hotel/us/holiday-inn-long-island-city-manhattan-view.el.html?aid=357006;label=gog235jc-hotel-XX-us-holidayNinnNlongNislandNcityNmanhattanNview-unspec-gr-com-L:el-O:windowsSnt-B:firefox-N:XX-S:bo-U:XX-H:s;sid=ece47f4a5f5f66825269a5e806f281b7;dist=0&sb_price_type=total&type=total&
4. Εκτός από το σακίδιο καμπίνας (8Kgr) μπορούμε να κουβαλάμε και laptop bag.?
5. Συμφέρει η ενοικίαση αυτοκινήτου.?
6. Τι καιρικές συνθήκες επικρατούν το Μάιο.?
7. Τι εισητήρια πρέπει να κλείσω από Αθήνα π.χ Top of the rock.?
Και γενικά τι πρέπει να μην ξεχάσω να επισκεφτώ...

Η SWIIS είναι πού αξιόπιστη, βαλίτσες τις δίνεις στο αεροδρόμιο αναχώρησης και τις παραλαμβάνεις στην Νέα Υόρκη. Μάιο είχαμε πάει και εμείς και χρειαστήκαμε και τα κοντομάνικα και τα μπουφάν! Να είσαι έτοιμος και για τα δύο αν και κυρίως νομίζω θα χει ζέστη. Για αυτοκίνητο μη το σκεφτείς καν, τι να το κάνεις; Μετρό και πόδια, αν δεν περπατήσεις θα χάσεις πολλά! Όσον αφορά τα εισιτήρια, δες πρώτα τι μουσεία και θεάματα θες να επισκεφτείς και μετά ψάξε τι σε συμφέρει, μπορείς να βγάλεις από το διαδίκτυο μεμονωμένα εισιτήρια ή τα πάρεις το NEW YORK PASS που περιλαμβάνει πολλά σε καλύτερη τιμή. Σε κάθε περίπτωση θέλεις πολύ ψάξιμο από τώρα, σε επτά μέρες πρέπει να χωρέσεις πολλά!
 

livaspy

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Να ρωτησω για να οδηγήσεις Η.Π.Α εκτός απο το διεθνές της ελπα πρεπει να εχεις και δίπλωμα με λατινικούς χαρακτηρες ή κανει και το ροζ...?
 

Lexuss

Member
Μηνύματα
312
Likes
169
Να ρωτησω για να οδηγήσεις Η.Π.Α εκτός απο το διεθνές της ελπα πρεπει να εχεις και δίπλωμα με λατινικούς χαρακτηρες ή κανει και το ροζ...?
οχι μονο το διεθνες διπλωμα απο ελπα χρειαζεσαι. λατινικους χαρακτηρες εχει και το ροζ .
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.373
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom