Άγιος Μαρίνος vs Ανδόρρα

Άγιος Μαρίνος vs Ανδόρρα


  • Total voters
    9

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.112
Λιλιπούτεια κράτη ,κρατίδια όπως θέλετε πείτε τα...

Περίκλειστα κ μικρά κατάφεραν να μείνουν ανεξάρτητα .Ποιό προτιμάτε;

Το Πριγκηπάτο της Ανδόρρας είναι από τα μικρότερα στον κόσμο σε έκταση κ σε πληθυσμό.Κάπου 79,000 κόσμος. Αν κ το τοπίο ήταν όμορφο,περιτριγυρισμένο από βουνά, τα πανήψυλα γκριζωπά κτίρια στην Ανδρόρα λα βέγια πολύ με χάλασαν.

Από την άλλη ο Άγιος Μαρίνος των περίπου 33,000 κατοίκων, έμοιαζε όντως να σε μεταφέρει σε άλλη εποχή.Κάστρα,βουνά, ξίφη στα μαγαζιά,γαλήνια τοπία...Το δίνω στον Άγιο Μαρίνο για τα εκπληκτικά τοπία, την ατμόσφαιρα παραμυθιού, το ιστορικό κέντρο κ το όρος Τιτανο-μνημεία της Ουνέσκο,τα μικρά συμπαθητικά μουσεία του...

DSC06602 (2).JPG


DSC06676 (2).JPG


19.JPG
681.JPG
739.JPG
1111.JPG
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.883
Likes
14.445
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Δεν έχω πάει ακόμα στην Ανδόρρα για να ψηφίσω, σίγουρα θα πάω κάποια στιγμή, λάτρης των βουνών γαρ. Όμως στο Σαν Μαρίνο έχω πάει τρεις φορές στις ηλικίες των 8,15 και 16 ετών. Και τις τρεις φορές παρά το τόσο νεαρό της ηλικίας μου θυμάμαι πως ήθελα να φύγω τρέχοντας. Με έκανε να έχω αίσθημα ασφυξίας για κάποιο λόγο. Ίσως επειδή στέκεται ξεκάθαρα στη σκιά της Ιταλίας.
Ισως πάω κάποια στιγμή για να το ξορκίσω ! Δε ξέρω !!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.159
Likes
20.486
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Η Ανδόρρα υπερισχύει σε φύση και το Σαν Μαρίνο σε γραφικότητα. Απο τα λίγα war που μπορώ ψηφίσω και δεν ξέρω τι να ψηφίσω... :haha::haha::haha: Όταν αποφασίσω θα επανέλθω.
 

Hayate

Member
Μηνύματα
843
Likes
5.133
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Κανονίστε να μαλώνετε πάλι όπως στο Αθήνα Vs Θεσσαλονίκη...
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.159
Likes
20.486
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Η ψήφος πάει στην Ανδορρα και εξηγούμαι.

Αγιος Μαρίνος
Μία μικρή χώρα με κυρίαρχο στοιχείο τη γραφικότητα λόγω τοποθεσίας και ιστορίας. Στη μικρή αυτή χώρα θα δεις όμορφα σημεία και πανέμορφες πανοραμικές θέες. Η χώρα αυτή δεν έχει φύση ούτε κατα διάνοια....έχει γραφικότητα (αν και έχω δει πολύ πιο γραφικά μέρη στην Ευρώπη), έχει πολύ όμορφη τοποθεσία, αλλά μέχρι εκεί. Οι θεάσεις απο ψηλά δεν είναι φύση, είναι απλά πανοραμική θέα....

Ανδόρρα ❤
Υπέροχη φύση!!! Όποιος πάει μέχρι τη πρωτεύουσα για να πάει μόνο μέχρι τη πρωτεύουσα και να τη δει απλά δεν θα δει αυτό που είναι η Ανδόρρα. Τα Πυρηναία είναι πανέμορφα και με πολλές συγκινήσεις. Ε, η Ανδόρρα ανήκει σε αυτό!!! Παρόλα αυτά η Ανδόρρα έχει και γραφικότητα και φυσικά και έχει και ιστορία! Κακά τα ψέματα η χώρα πλέον είναι θέρετρο (καλοκαιρινό και χειμερινό) και κατα μήκος των κεντρικών οδικών αρτηριών της είναι χτισμένη.... Η λίγη γραφικότητα που έχει "πνίγεται" στο μπετόν των σαλέ, αλλά στο μάτι υπάρχει μία αρμονία με τη φύση....

Όποιος ενδιαφερθεί για κάτι παραπάνω απο "καλές τιμές" και ψώνια μπορεί να το βρει στο Rural Habitat, ένα λαογραφικό μουσείο που αποτελείται από τρία ιστορικά σπίτια-μουσεία: Casa Areny-Plandolit, Casa Rull, Casa Cristo. Επίσης υπάρχουν απίστευτες εκκλησίες ρωμανικής προέλευσης όπως πχ η εκκλησία της Santa Eulàlia d'Encamp, που διατηρεί την παλαιότερη στοά του Πριγκιπάτου, δίπλα στην οποία βρίσκεται η αίθουσα της κοινωνίας, ένα μικρό οίκιμα γεμάτο θρησκευτικούς συμβολισμούς όπου τελούνταν το Consell del Comú, καθώς και άλλες τελετές. Είναι ένα από τα λίγα κτίρια του είδους του που υπάρχουν ακόμα στη χώρα. Παρόμοια θρησκευτικού-ιστορικού τύπου ενδιαφέροντα θα δει κάποιος πηγαίνοντας στα ισπανικά Πηρυναία, αλλά τώρα μιλάμε για την Ανδόρρα σε σχέση με τον Άγιο Μαρίνο, αρα δεν υπάρχει σύγκριση!

Για τα της φύσης τι να πω.... El Serrat, Arinsal και Encamp (στα σύνορα με Γαλλία) είναι όλα τα λεφτά!!! 🥰
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.241
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom