Αναζήτηση προορισμού

tatooine

Member
Μηνύματα
1.543
Likes
5.594
Καλησπέρα...

Είμαστε σε αναζήτηση προορισμού για τον Αύγουστο και είμαστε ανάμεσα σε 3 τελείως διαφορετικούς προορισμούς 🤣🤣

1) Μένουμε Ελλάδα και πάμε Κεφαλονιά - Ιθάκη καθώς έχει αρκετά φθηνά ακτοπλοϊκά μαζί με αμάξι από Πάτρα. Ωστόσο, με μια γρήγορη ματιά, η διαμονή εκεί αγγίζει τα 100 τη βραδιά. Γνωρίζει κάποιος από άλλα κόστη τι τιμές παίζουν; Φαγητά, παραλιες, αξιοθέατα είναι οικονομικά ή όχι;

2) Βρήκα πολύ value αεροπορικά για Πορτογαλία. Εκεί σίγουρα θα παίξει και ενοικίαση αμαξιού. Από άλλες τιμές πως είναι; Διαμονή, φαγητό κλπ; Τιμές Ελλάδας, ακριβότερα, φθηνότερα;

3) Δίνουμε ένα 500αρι αεροπορικά για Ταύλανδη ή Ινδονησία και πάμε προς τα εκεί. Διαμονή ξέρω πως είναι οικονομική και φαντάζομαι και όλα τα υπόλοιπα είναι βατα. Τι budget πιστεύετε χρειάζεται χωρίς περιττά έξοδα για 10 μέρες;

Γενικά πιστεύετε ότι κάποια επιλογή είναι πολύ πιο οικονομική από την άλλη ή πάνω κάτω όλες το ίδιο;

Ο στόχος μας είναι να χαλάσουμε το πολύ 1500-1600 ευρώ το άτομο για όλα (μεταφορά, διαμονή, φαγητό, αξιοθέατα)
3.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.170
Likes
41.565
2) Βρήκα πολύ value αεροπορικά για Πορτογαλία. Εκεί σίγουρα θα παίξει και ενοικίαση αμαξιού. Από άλλες τιμές πως είναι; Διαμονή, φαγητό κλπ; Τιμές Ελλάδας, ακριβότερα, φθηνότερα;

Ο στόχος μας είναι να χαλάσουμε το πολύ 1500-1600 ευρώ το άτομο για όλα (μεταφορά, διαμονή, φαγητό, αξιοθέατα)
Η πιο οικονομικη ΜΟΝΟ αν πατε βορεια Πορτογαλια. Αν κατεβειτε Λισαβονα, δεν ειναι ουτε οικονομικη ουτε η ζεστη παλευεται. Το φαγητο φθηνοτερο απο Ελλαδα στην επαρχια, τιμες ΑΘηνας στο Πορτο.
Θα το συνδυαζα με Γαλικια.
 

Hayate

Member
Μηνύματα
874
Likes
5.305
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Καλησπέρα...

Είμαστε σε αναζήτηση προορισμού για τον Αύγουστο και είμαστε ανάμεσα σε 3 τελείως διαφορετικούς προορισμούς 🤣🤣

1) Μένουμε Ελλάδα και πάμε Κεφαλονιά - Ιθάκη καθώς έχει αρκετά φθηνά ακτοπλοϊκά μαζί με αμάξι από Πάτρα. Ωστόσο, με μια γρήγορη ματιά, η διαμονή εκεί αγγίζει τα 100 τη βραδιά. Γνωρίζει κάποιος από άλλα κόστη τι τιμές παίζουν; Φαγητά, παραλιες, αξιοθέατα είναι οικονομικά ή όχι;

2) Βρήκα πολύ value αεροπορικά για Πορτογαλία. Εκεί σίγουρα θα παίξει και ενοικίαση αμαξιού. Από άλλες τιμές πως είναι; Διαμονή, φαγητό κλπ; Τιμές Ελλάδας, ακριβότερα, φθηνότερα;

3) Δίνουμε ένα 500αρι αεροπορικά για Ταύλανδη ή Ινδονησία και πάμε προς τα εκεί. Διαμονή ξέρω πως είναι οικονομική και φαντάζομαι και όλα τα υπόλοιπα είναι βατα. Τι budget πιστεύετε χρειάζεται χωρίς περιττά έξοδα για 10 μέρες;

Γενικά πιστεύετε ότι κάποια επιλογή είναι πολύ πιο οικονομική από την άλλη ή πάνω κάτω όλες το ίδιο;

Ο στόχος μας είναι να χαλάσουμε το πολύ 1500-1600 ευρώ το άτομο για όλα (μεταφορά, διαμονή, φαγητό, αξιοθέατα)
Ε το 3 αλλά Ινδονησία λόγω καιρού..Ταϊλάνδη μόνο σε κάποια μέρη...Με 500αρι αεροπορικο είστε πολύ άνετα με 1500 ο καθενας
 

annoula

Member
Μηνύματα
289
Likes
567
Καλησπέρα...

Είμαστε σε αναζήτηση προορισμού για τον Αύγουστο και είμαστε ανάμεσα σε 3 τελείως διαφορετικούς προορισμούς 🤣🤣

1) Μένουμε Ελλάδα και πάμε Κεφαλονιά - Ιθάκη καθώς έχει αρκετά φθηνά ακτοπλοϊκά μαζί με αμάξι από Πάτρα. Ωστόσο, με μια γρήγορη ματιά, η διαμονή εκεί αγγίζει τα 100 τη βραδιά. Γνωρίζει κάποιος από άλλα κόστη τι τιμές παίζουν; Φαγητά, παραλιες, αξιοθέατα είναι οικονομικά ή όχι;

2) Βρήκα πολύ value αεροπορικά για Πορτογαλία. Εκεί σίγουρα θα παίξει και ενοικίαση αμαξιού. Από άλλες τιμές πως είναι; Διαμονή, φαγητό κλπ; Τιμές Ελλάδας, ακριβότερα, φθηνότερα;

3) Δίνουμε ένα 500αρι αεροπορικά για Ταύλανδη ή Ινδονησία και πάμε προς τα εκεί. Διαμονή ξέρω πως είναι οικονομική και φαντάζομαι και όλα τα υπόλοιπα είναι βατα. Τι budget πιστεύετε χρειάζεται χωρίς περιττά έξοδα για 10 μέρες;

Γενικά πιστεύετε ότι κάποια επιλογή είναι πολύ πιο οικονομική από την άλλη ή πάνω κάτω όλες το ίδιο;

Ο στόχος μας είναι να χαλάσουμε το πολύ 1500-1600 ευρώ το άτομο για όλα (μεταφορά, διαμονή, φαγητό, αξιοθέατα)
Εντάξει το 3 είναι μη συγκρίσιμο με τα άλλα δύο. Είναι σαν να συγκρίνεις ταξίδι στο φεγγάρι με άλλο ένα ταξίδι στην γειτονιά σου! Επίσης αν ειναι να πας Κεφαλλονιά, πήγαινε Μαυροβούνιο. Πολύ πιο πράσινο, παρόμοιες θάλασσες κ γενικά παρόμοιο τοπίο, οικονομικότερο και πιο ωραίο φαγητό, ασε που θα δεις μια αλλη χώρα με 1 - 2 πανέμορφες πόλεις βλ. Κότορ, Μπούτβα.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.121
Likes
1.979
2) Βρήκα πολύ value αεροπορικά για Πορτογαλία. Εκεί σίγουρα θα παίξει και ενοικίαση αμαξιού. Από άλλες τιμές πως είναι; Διαμονή, φαγητό κλπ; Τιμές Ελλάδας, ακριβότερα, φθηνότερα;
Εγω θα σταθω εδω και θα ζητησω λεπτομερειες γιατι για αυγουστο που κοιταω δε τα βλεπω κ πολυ προσιτα κ μηπως κατι μου ξεφευγει...
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
274
Likes
664
Εγω θα σταθω εδω και θα ζητησω λεπτομερειες γιατι για αυγουστο που κοιταω δε τα βλεπω κ πολυ προσιτα κ μηπως κατι μου ξεφευγει...
Βρήκα σήμερα 9-18 Αυγούστου 258 ευρώ πήγαινε έλα Λισαβόνα 🤩 Για αυτά που έχω ακούσει για Πορτογαλία νομίζω είναι σχετικά οκ.
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.321
Likes
1.423
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
@Evi_Stav κάντε μια ερώτηση στην Κεφαλονιά στο APOLLONION RESORT & SPA 5*, Κεφαλονιά 2024 - trip.gr.... Με φαγητό μαζί...πάρτε τους τηλ Είχαν πάει πέρυσι γνωστοί μου κ ήταν κ με ιδιωτική πισίνα.... Σε πολύ καλή τιμή. Πλέον το φαγητό είναι πανάκριβο άρα δείτε μήπως σας συμφέρει. Αλλά προτείνω κ γω εξωτερικό, καλύτερα
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
274
Likes
664
Εντάξει το 3 είναι μη συγκρίσιμο με τα άλλα δύο. Είναι σαν να συγκρίνεις ταξίδι στο φεγγάρι με άλλο ένα ταξίδι στην γειτονιά σου! Επίσης αν ειναι να πας Κεφαλλονιά, πήγαινε Μαυροβούνιο. Πολύ πιο πράσινο, παρόμοιες θάλασσες κ γενικά παρόμοιο τοπίο, οικονομικότερο και πιο ωραίο φαγητό, ασε που θα δεις μια αλλη χώρα με 1 - 2 πανέμορφες πόλεις βλ. Κότορ, Μπούτβα.
Ναι εντάξει το ξέρω ότι το 3 είναι τελείως άλλη η φάση απλά πιστεύω πως όντως θα βγει μια η άλλη με τα άλλα δύο στην τελική οπότε το σκεφτόμαστε σοβαρά 🫠

Μαυροβούνιο ε; Δεν το είχα σκεφτεί. Το είχα κοιτάξει πέρσι σε συνδυασμό με Κροατία, αλλά φέτος δεν είμαι για τόσες διαδρομές.Πόσες μέρες θεωρείς χρειάζεται;
 

annoula

Member
Μηνύματα
289
Likes
567
Ναι εντάξει το ξέρω ότι το 3 είναι τελείως άλλη η φάση απλά πιστεύω πως όντως θα βγει μια η άλλη με τα άλλα δύο στην τελική οπότε το σκεφτόμαστε σοβαρά 🫠

Μαυροβούνιο ε; Δεν το είχα σκεφτεί. Το είχα κοιτάξει πέρσι σε συνδυασμό με Κροατία, αλλά φέτος δεν είμαι για τόσες διαδρομές.Πόσες μέρες θεωρείς χρειάζεται;
Ακριβως! Αν ειναι να σου βγει μια η αλλη με τα αλλα δυο, θεωρω οτι ειναι κλασεις ανωτερο το 3ο ενδεχομενο.

Το Μαυροβούνιο εύκολα συνδυάζεται με τις γειτονικές χωρες. Το ποσες μερες εξαρταται απ το τι θελεις να κανεις και ποσα μερη θελεις να δεις.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.127
Likes
3.861
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Ναι εντάξει το ξέρω ότι το 3 είναι τελείως άλλη η φάση απλά πιστεύω πως όντως θα βγει μια η άλλη με τα άλλα δύο στην τελική οπότε το σκεφτόμαστε σοβαρά 🫠

Μαυροβούνιο ε; Δεν το είχα σκεφτεί. Το είχα κοιτάξει πέρσι σε συνδυασμό με Κροατία, αλλά φέτος δεν είμαι για τόσες διαδρομές.Πόσες μέρες θεωρείς χρειάζεται;
Επειδή το έχω πρόσφατο το Μαυροβούνιο γιατί πήγα πέρσι τον Ιούλιο, ένα ή μάλλον πολλά έχω να πω...
1. Είναι πανέμορφο και πανάκριβο!
2. Τον Αύγουστο είναι εφιάλτης να τριγυρνάς στα παράλια του Μαυροβουνίου, στο Κότορ και στην Μπούτβα. Το έζησαν οι κουμπάροι μου που πήγαν μετά από μένα και αφού τους ξεσήκωσα με τις εντυπώσεις μου!
3. Οι παραλίες του δεν έχουν σχέση με τις υπέροχες και καθαρές θάλασσες της Κεφαλλονιάς! Εγώ ούτε πόδι δεν θα έβαζα εκεί μέσα από ότι είδα....

Ως προς τις άλλες προτάσεις σου, δεν ξέρω σε ποιο ηλικιακό γκρουπ ανήκετε οπότε δεν μπορώ να προτείνω ξεκαθαρα...
Η Κεφαλλονιά για μένα είναι ένας προορισμός που μπορεί να τον δει κάποιος άνετα και με παιδιά.

Εάν είστε νεαρό ζευγάρι χωρίς παιδιά να πάτε όσο πιο μακριά μπορείτε εφόσον έχετε budget 1500 €/άτομο. Δεν ξέρω εάν η Ταϊλάνδη ενδείκνυται για Αύγουστο, αλλά πάτε όπου έχει καλύτερο καιρό τότε.

Αν πάλι ανήκετε σε αυτούς που αγαπούν τη θάλασσα και θέλετε να ξεκουράζεστε στις διακοπές σας τότε η Κεφαλλονιά είναι καλή επιλογή που τα συνδυάζει όλα!
 
Last edited:

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
274
Likes
664
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας 🤩

Μάλλον θα πάμε Κεφαλονιά στο camping το καλοκαίρι, προκειμένου 1)να ξεκουραστούμε χωρίς πολύωρα ταξίδια και άπειρες ώρες οδήγηση και 2)να μαζέψουμε λεφτά να πάμε πιο άνετα Ινδονησία τον χειμώνα 😁
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.543
Likes
5.594
Ερώτηση επειδή δεν το έχω κάνει ποτέ. Σε κάμπινγκ ξεκουράζεσαι. Δηλαδή ξεκουράζεσαι ξεκουράζεσαι, η άπλα μια ιδέα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.299
Μηνύματα
887.329
Μέλη
38.971
Νεότερο μέλος
Blaser

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom