Βέλγιο Ολλανδία Βέλγιο-Ολλανδια

nikosfp

Member
Μηνύματα
56
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βερολίνο-Δρέσδη
Ταξίδι-Όνειρο
Oρλάντο Φλόριδα-ΗΠΑ
Kυριες-οι καλημερα σας.Πλησιαζει ο καιρος να πραγματοποιησω το εφετινο μου ταξιδι.Η αδεια μου αρχιζει τις 19/07/09 και(θα ηθελα να τελειωσει το 2119)τελειωνει τον 15Αυγουστο.Εφετος σκεφτομαι να παω Βελγιο-Ολλανδια.Απο προσωπικες εμπειριες συμφορουμιτων εχω σκοπο να παω οδικως,Πατρα-Ανκονα,Μιλανο,Λουγκανο,Λουκερνη,Καταρραχτες Ελβετιας-Γερμανιας,Στρασβουργο,Λουξεμβουργο,Αμβερσα,Μπριζ,Γανδη,Λουβεν,Ουτρεχτη,Αμστερνταμ.
Θα σας παρακαλουσα αν μπορειτε να με βοηθησετε στα εξης.Αξιζουν αυτα τα μερη που εχω προγραμματησει?Υπαρχουν καποια αλλα πιο ομορφα γυρω απο αυτα?Τι να δω στο καθε ενα?Τι πρεπει να προσεξω ιδιαιτερως και τι να αποφυγω?Θα παω εγω,το στεφανη μου και τα δυο παιδια μου.Συγνωμη αν σας κουρασα με τις ερωτησεις μου αλλα υπολογιζω πολυ στις υποδειξεις σας.Ναστε ολοι καλα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.503
Likes
29.159
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Kυριες-οι καλημερα σας.Πλησιαζει ο καιρος να πραγματοποιησω το εφετινο μου ταξιδι.Η αδεια μου αρχιζει τις 19/07/09 και(θα ηθελα να τελειωσει το 2119)τελειωνει τον 15Αυγουστο.Εφετος σκεφτομαι να παω Βελγιο-Ολλανδια.Απο προσωπικες εμπειριες συμφορουμιτων εχω σκοπο να παω οδικως,Πατρα-Ανκονα,Μιλανο,Λουγκανο,Λουκερνη,Καταρραχτες Ελβετιας-Γερμανιας,Στρασβουργο,Λουξεμβουργο,Αμβερσα,Μπριζ,Γανδη,Λουβεν,Ουτρεχτη,Αμστερνταμ.
Θα σας παρακαλουσα αν μπορειτε να με βοηθησετε στα εξης.Αξιζουν αυτα τα μερη που εχω προγραμματησει?Υπαρχουν καποια αλλα πιο ομορφα γυρω απο αυτα?Τι να δω στο καθε ενα?Τι πρεπει να προσεξω ιδιαιτερως και τι να αποφυγω?Θα παω εγω,το στεφανη μου και τα δυο παιδια μου.Συγνωμη αν σας κουρασα με τις ερωτησεις μου αλλα υπολογιζω πολυ στις υποδειξεις σας.Ναστε ολοι καλα.
Πόσο χρόνο έχεις, 3 μήνες? Γιατί για να τα δείς όλα αυτά, τόσο χρειάζεσαι!
Τέλος πάντων, αφού να προσθέσεις ζητάς, βάλε ακόμα και μια Βέρνη, ένα Freiburg, μια Heidelberg, ένα Nancy, ένα Metz κι ένα Haarlem.
Πάντως σοβαρά, εγώ θα έκοβα τα μισά (π.χ. μέχρι Στρασβούργο και πίσω). Άλλη φορά τα υπόλοιπα!
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
Συμφωνό απολύτως με τον Taver είναι πολύ όμορφη η διαδρομή που θα κανεις (ενοώ ότι περνας απο πολλα ωραία μέρη )αλλα με τις μέρες που έχεις δεν θα προλάβεις να δεις όσα πρεπει.
 

madman

Banned
Μηνύματα
110
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Ανδρος{ΠΣΚ}
Ταξίδι-Όνειρο
Σιβηρία,Ανταρτική,Σαχάρα.
Και γω θα είμαι εκτός συγκλονιστικού απροοπτου για 4 μέρες στο Βέλγιο την άλλη εβδομάδα και δυστυχώς θα μείνω Βρυξέλλες.Θα θελα βασικά να πάω Γάνδη και απο κει να αποτελέσει το ορμητήριο αλλά...

Πάντως και απο τις Βρυξέλλες δεν θα υπάρξει πρόβλημα για εκδρομές με τρένο σε Μπρυζ,Γάνδη και Αμβέρσα?Ποιος είναι ο κεντρικός σταθμός των τρένων για τις αποδράσεις?Ο MIDLI{όπου αναχωρούν τα τρένα για Λονδίνο}ή ο κεντρικός σταθμός όπου βρίσκονται κοντά στη Μεγάλη Πλατεία?

Επίσης έχω κατεβάσει και χρήσιμες πληροφορίες που έδωσε η Πηνελόπη σε παλαιότερο νήμα για Βρυξέλλες.Εχετε να προτείνετε κάτι για ενδιαφέρουσες αγορές σε άλλες πόλεις του Βελγίου ή εστιατόρια.{Μόνο μην μου προτείνετε μύδια.Τα σιχαίνομαι}
 

taver

Member
Μηνύματα
12.503
Likes
29.159
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Πάντως και απο τις Βρυξέλλες δεν θα υπάρξει πρόβλημα για εκδρομές με τρένο σε Μπρυζ,Γάνδη και Αμβέρσα?Ποιος είναι ο κεντρικός σταθμός των τρένων για τις αποδράσεις?Ο MIDLI{όπου αναχωρούν τα τρένα για Λονδίνο}ή ο κεντρικός σταθμός όπου βρίσκονται κοντά στη Μεγάλη Πλατεία?
Τα τρένα για τις πόλεις που σε ενδιαφέρουν σταματάνε και στους 2 σταθμούς. Διάλεξε και πάρε.
 

nikosfp

Member
Μηνύματα
56
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βερολίνο-Δρέσδη
Ταξίδι-Όνειρο
Oρλάντο Φλόριδα-ΗΠΑ
Πόσο χρόνο έχεις, 3 μήνες? Γιατί για να τα δείς όλα αυτά, τόσο χρειάζεσαι!
Τέλος πάντων, αφού να προσθέσεις ζητάς, βάλε ακόμα και μια Βέρνη, ένα Freiburg, μια Heidelberg, ένα Nancy, ένα Metz κι ένα Haarlem.
Πάντως σοβαρά, εγώ θα έκοβα τα μισά (π.χ. μέχρι Στρασβούργο και πίσω). Άλλη φορά τα υπόλοιπα!
Αγαπητε φιλε taver εχεις δικιο για τον χρονο που λες πως χρειαζομαι,γιατι εγω δεν το εθεσα σωστα.Περαστικος θα ειμαι απο Μιλανο και ολη την Ελβετια.Βασικος προορισμος με ξεναγηση θα ειναι το Αμστερνταμ,Μπριζ,Γανδη Και Λουξεμβουργο.Μια ημερα στο Στρασβουργο και επιστροφη στο σπιτι.Σ ευχαριστω για τις υποδειξεις σου.Μου αρεσε ιδιαιτερα το "ενα Μetz" και η "μια heidelberg".Νασαι καλα.
 

vaggelakos

Member
Μηνύματα
209
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
salzburg?!
Kυριες-οι καλημερα σας.Πλησιαζει ο καιρος να πραγματοποιησω το εφετινο μου ταξιδι.Η αδεια μου αρχιζει τις 19/07/09 και(θα ηθελα να τελειωσει το 2119)τελειωνει τον 15Αυγουστο.Εφετος σκεφτομαι να παω Βελγιο-Ολλανδια.Απο προσωπικες εμπειριες συμφορουμιτων εχω σκοπο να παω οδικως,Πατρα-Ανκονα,Μιλανο,Λουγκανο,Λουκερνη,Καταρραχτες Ελβετιας-Γερμανιας,Στρασβουργο,Λουξεμβουργο,Αμβερσα,Μπριζ,Γανδη,Λουβεν,Ουτρεχτη,Αμστερνταμ.
Θα σας παρακαλουσα αν μπορειτε να με βοηθησετε στα εξης.Αξιζουν αυτα τα μερη που εχω προγραμματησει?Υπαρχουν καποια αλλα πιο ομορφα γυρω απο αυτα?Τι να δω στο καθε ενα?Τι πρεπει να προσεξω ιδιαιτερως και τι να αποφυγω?Θα παω εγω,το στεφανη μου και τα δυο παιδια μου.Συγνωμη αν σας κουρασα με τις ερωτησεις μου αλλα υπολογιζω πολυ στις υποδειξεις σας.Ναστε ολοι καλα.
Χαιρομαι που θα κανεις κατι τετοιο. Απο αυτα που γραφεις εχω παει Αμβερσα και αυτο που θα σου ελεγα ειναι να κανεις βολτα στη πλατεια του δημαρχειου(κεντρικη πλατεια) με τα ομορφα κτιρια τριγυρω σου,το ναυτικο μουσειο, μια βολτα στο κεντρικο εμπορικο δρομοτης πολης(δεν θυμαμαι το ονομα). Συμφωνω με τον taver οσον αφορα την heidelberg επειδη εχω παει. Πανεμορφη πανεπιστιμιουπολη, με το καστρο της πανω απο την κωμοπολη να δεσποζει. Το ποταμι να διασχιζει στα δυο την κωμοπολη. Πολη ομορφη. Σου ευχομαι να το κανεις οπως θες και να το διασκεδασετε ολη η οικογενεια σου.
 

thimios8663

Member
Μηνύματα
435
Likes
130
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία-Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
Νικο δεν εχω να σου προτεινω κατι για την διαδρομη αλλα εντυπωσιαστηκα που παροτι καλοκαιρι και Ελλαδα +++ διαλεγεις να φας ολη σου την αδεια σε αυτο το υπεροχο οπως ακουγεται ταξιδι με το αυτοκινητο!Μπραβο λοιπον και ευχομαι να κανεις τελικα το καλυτερο σχεδιο και να περασεις τελεια!
 

Head_cf

Member
Μηνύματα
122
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει....
Πριν από είκοσι μέρες είχα πάει ένα ταξίδι Λουξεμβούργο, Βρυξέλλες Μπριζ και Γάνδη. Για να απαντήσω λοιπόν και στοn nikosfp και στον madman. Στο Λουξεμβούργο έκατσα μόνο 12 ώρες γιατί πήγα ολοήμερη εκδρομή από τις Βρυξέλλες. Η διάρκεια του ταξιδιού είναι 3 ώρες Η παλιά πόλη του Λουξεμβούργου, το Grund, που βρίσκεται ένα επίπεδο πιο κάτω από τη κανονική πόλη είναι πραγματικά υπέροχη. Έβγαλα πολλές φωτογραφίες γιατί πραγματικά δεν την χόρταινα. Είναι παρά πολύ γραφική. Στην κανονική πόλη υπάρχει το δουκάτο, 2-3 ωραίες εκκλησίες και πλατειές και γενικά μου άρεσε πολύ ο αέρας της πόλης.
Για τις Βρυξέλλες νομίζω ότι έχουν γραφτεί αρκετά πράγματα. Για 2-3 μέρες είναι καλά, αλλά όχι για παραπάνω κατά τη γνώμη μου.
Όσο και να είναι πολύ τουριστικό το μαγαζί, τα μύδια στο Leon είναι υπέροχα.
Από τις Βρυξέλλες για τη Γάνδη το τρένο θέλει 40 λεπτά και από τη Γάνδη για τη Μπριζ θέλει 20 λεπτά. Και οι τρεις αυτές πόλεις βρίσκονται στην ίδια ευθεία. Τα τρένα φευγουν και απο τους τρεις σταθμους και ολοι οι σταθμοι συνδέονται με το μετρό, οπότε ειναι πολύ ευκολο.
Η Μπριζ ήταν πραγματικά παρά πολύ ωραία αλλά παααρααα πολύ τουριστική. Έχει μια κεντρική πλατειά, όχι τόσο επιβλητική όσο το Grand Place των Βρυξελλών αλλά πολύ όμορφη και αυτή. Από εκεί και πέρα όλα τα αξιοθέατα είναι γύρω γύρω από τη πλατειά και από το ποτάμι και χρειάστηκα μια ολόκληρη μέρα για να τα δω όλα. Την επόμενη μέρα πήγα μια 40αλεπτη βόλτα με το καραβάκι και απόλαυσα το καφεδάκι μου σε μια καφετερία δίπλα στο ποτάμι Αν θέλετε ξενοδοχείο έχω να σας προτείνω ένα πολύ όμορφο γραφικό και φτηνό.
Τέλος, η Γάνδη μετά τις τρεις αυτές πόλεις που είχα επισκεφθεί δεν με ενθουσίασε. Έπεσα βέβαια και σε άσχημη περίοδο γιατί κάνανε έργα σε όλη την πόλη και είχε πολύ φασαρία. Ελπίζω μέχρι να πάτε να έχουν ολοκληρωθεί. .Μην φανταστείς όμως ότι είναι άσχημη. Έχει και αυτή πολύ ωραία μεσαιωνικά κτίρια και πολύ γραφικό ποταμάκι και έτσι τουλάχιστον μια ολοήμερη εκδρομή είναι must.
 

nikosfp

Member
Μηνύματα
56
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βερολίνο-Δρέσδη
Ταξίδι-Όνειρο
Oρλάντο Φλόριδα-ΗΠΑ
Νικο δεν εχω να σου προτεινω κατι για την διαδρομη αλλα εντυπωσιαστηκα που παροτι καλοκαιρι και Ελλαδα +++ διαλεγεις να φας ολη σου την αδεια σε αυτο το υπεροχο οπως ακουγεται ταξιδι με το αυτοκινητο!Μπραβο λοιπον και ευχομαι να κανεις τελικα το καλυτερο σχεδιο και να περασεις τελεια!
Ευχαριστω ολους για τις υποδειξεις σας,ναστε ολοι καλα.Φιλε Θυμιο,Εχω γυρισει σχεδον ολη την Ελλαδα.Δεν μου αρεσουν οι "στασιμες" διακοπες.Αναζητω διαφορετικες κουλτουρες,ομορφιες,καστρα,περιπετειες,γι αυτο ειμαι αυτοκινητο,ποδαροδρομο και camping.Eιμαι απο την Πατρα.Η θαλασσα ειναι κοντα και καθε Σ/Κ κανω τα μπανια μου.Η ελλα δα μου αρεσει να παω για ΠΣΚ καπου και τελος.Δεν θελω να ειμαι σε ενα μερος 10-15 ημερες και να κανω μπανιο στην α,β,γ,παραλια.Το μεσημερι να τρωω στον Ζορμπα,οπως και το βραδυ και το αλλο μεσημερι και παει λεγοντας.Δεν θελω να βλεπω καθε μερα,για 15 ημερες το σπιτι στη γωνια που μενει η Κυρα-Κατινα και στο απεναντι ο κυρ-Λευτερης.Δεν θελω καθε βραδυ να παω σε καποιο Paradise για να πιω το ποτο μου.Θελω να το πινω σε διαφορετικες πολεις και χωρες.Δεν μου αρεσει να καιγομαι απ τον ηλιο και να υποφερω στον υπνο μου.Θελω τον Ιουλιο να ειμαι στις Αλπεις και να ταξιδευω διπλα στο χιονι.Να περπατω μεσα στο Hellbroun και να χαζευω τους κηπους του πινοντας τον καφε μου σε ονειρεμενες κεντρικες πλατειες,Μarienplanz κ.α.Θελω να περπατω το βραδυ και να βλεπω φωτισμενα τα καστρα,τις οπερες και τα παλατια τους.Μια ζωη την εχουμε και εφ οσων μπορω προσπαθω να την ομορφινω μεσα απο τα ματια μου.Σ ευχαριστω για τις ευχες σου.Παντα οτι ποθεις εσυ και ολοι οι συμφορουμητες.
 

thimios8663

Member
Μηνύματα
435
Likes
130
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία-Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
Πατρινος ε?Δηλωνω οτι με βρισκεις συμφωνο με τις ιδεες σου αλλα για λογους τους οποιους πρεπει να ψαξω και εγω ο ιδιος δεν καταφερνω να την κανω πολυ τα καλοκαιρια!Παροτι δεν ειμαι της αποψης καλοκαιρι=Ελλαδα,ουτε πολυ φαν του καλοκαιριου,αλλοι λογοι με κρατανε κοντα της!!Μαλλον το οτι σαν αιωνιος φοιτητης τα καλοκαιρια πρεπει να δουλευω full ρυθμο για να βγει ο επομενος χειμωνας ειναι ενας σημαντικος λογος!Οποτε βολευομαι με κανενα προχειρο camping και αυτο για λιγο!Και γω Πατρινος,αλλα ξενιτεμενος 7 χρονια στη κοντινη Αθηνα!!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.293
Μηνύματα
886.989
Μέλη
38.963
Νεότερο μέλος
panosFO

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom