Διακοπές στην Κρήτη

dammys

Member
Μηνύματα
383
Likes
703
Καλημέρα σε όλη τη παρέα,

Τον Ιούλιο θα πάμε κρήτη για 10 ημέρες, οι 3 μας - κόρη 10 ετών.
Έχω κλείσει 5 μέρες Χανιά, 4 μέρες Άγιο Νικόλαο και 3 μέρες Ηράκλειο.
Σκέφτομαι το παρακάτω γνώμες - ιδέες:

1. Χανιά παλιά πόλης των Χανίων , λιμανι.
2. παραλία Ελαφονήσι , Φαράγγι της Σαμαριάς. (το έχω περάσει απλα να το δούμε λίγο)
3. παραλία Φαλάσαρνας
4. ρεθυμνο - Σφακιά, Λουτρό Σφακίων, Πρέβελη
5. Άγιος Νικόλαος
6. Εκδρομή στην Σπιναλόγκα , παραλία της Ελούντας ή Βουλισμα
7. παραλία Μάλια , Εκδρομή στο Λασίθι
8. Ηράκλειο , Ενυδρείο, Ανακτόρου της Κνωσού, πόλη ηρακλείου
9. παραλία Χελιδόνι - Ιερά μονή Αρκαδίου, Αΐμονας, Ανώγεια
10. θα φύγουμε 22.00 απο Ηράκλειο

Αν μπορείς να χωρέσεις...Σειτάν λιμάνια νωρίς το πρωί ή αργά το απόγευμα στα Χανιά...Ταβέρνα Γραμπούσα στην Καλυβιανή.. Κουκουβάγια καφέ και γλυκό στα Χανιά...

Αρχαιολογικό μουσείο Ηρακλείου στο Ηράκλειο...
Φαράγγι του Ρίχτη στο Λασίθι...
όταν πας Πρέβελη στάση κουρταλιώτικο φαράγγι έως και τις πηγές κατέβασμα..
Φαγητό στην Μύρθιο ή στα Σελιά με θέα...
Λοτρό να πας στην παραλία στα Μάρμαρα...
Παραλία Χελιδόνι δεν την ξέρω αλλά εγώ δίπλα στα λινοπεράματα δεν θα βουτούσα εύκολα..
Παραλία Μάλια γιατί;;;
Λασίθι να πας οροπέδιο -Δικταίο άνδρο
Αίμονας ; Ναι στη Δροσιά..Ανώγεια γαλακτομπούρεκο

Αν εννοείς να δεις το φαράγγι από πάνω ,μην πας καθόλου...πάνε ομαλό για φαγητό ή στα διπλανά χωριά του ομαλού..
Φαράγγια έχει πολλά πάνε Μύλων στο ρέθυμνο ή ασκύφου ή κουρταλιώτικο στις πηγές και βέβαια στου Ρίχτη (με καταράκτη και λιμνούλα ) στο λασίθι..
 

Konstantinb

Member
Μηνύματα
229
Likes
954
Χελιδόνι είναι κατά την άποψη μου η καλύτερη κοντινή απόδραση στο βόρειο Ηράκλειο, ωραίο μικρό beach bar, ωραίο φαγητό, κατεβαίνεις λίγα σκαλοπάτια και δε καταλαβαίνεις με τίποτα ότι είσαι τόσο κοντά σε μια μεγαλούπολη.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.525
Likes
7.785
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Καλημέρα σε όλη τη παρέα,

Τον Ιούλιο θα πάμε κρήτη για 10 ημέρες, οι 3 μας - κόρη 10 ετών.
Έχω κλείσει 5 μέρες Χανιά, 4 μέρες Άγιο Νικόλαο και 3 μέρες Ηράκλειο.
Σκέφτομαι το παρακάτω γνώμες - ιδέες:

1. Χανιά παλιά πόλης των Χανίων , λιμανι.
2. παραλία Ελαφονήσι , Φαράγγι της Σαμαριάς. (το έχω περάσει απλα να το δούμε λίγο)

δεν θα δεις και τιποτα απο το φαραγγι μονο το ξυλοσκαλο για καφε η φαι αν και καλυτερο φαγητο εχει ο κουρμουλης η πρωτη ταβερνα αριστερα μπαινοντας στο ομαλο..


3. παραλία Φαλάσαρνας
εχει απαγορευτει το παρκιν στη παραλια απο φετος
4. ρεθυμνο - Σφακιά, Λουτρό Σφακίων, Πρέβελη
σφακια λουτρο πρεβελη σε μια μερα δεν γινεται..


5. Άγιος Νικόλαος
6. Εκδρομή στην Σπιναλόγκα , παραλία της Ελούντας ή Βουλισμα
7. παραλία Μάλια ,
χαλια παραλια αν θες πας σισσυ καλυτερα

Εκδρομή στο Λασίθι
8. Ηράκλειο , Ενυδρείο, Ανακτόρου της Κνωσού, πόλη ηρακλείου
9. παραλία Χελιδόνι - Ιερά μονή Αρκαδίου, Αΐμονας, Ανώγεια

Το Αρκαδι το βλεπετε και φευγοντας απο χανια για Ηρακλειο 18 χιλιομετρα απο τη πολη του Ρεθυμνου ..
10. θα φύγουμε 22.00 απο Ηράκλειο
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.293
Likes
1.357
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Καλησπέρα, ωραίο το πρόγραμμα σας! επειδή θα πάμε κ μεις Κρήτη , ψάχνω παραλία ,ίσως κ με διαμονή μια μέρα, νότια προς Χανιά... Ποια παραλία έχει ρηχά νερά χωρίς κύμα; Να κοιτουσα ίσως μια δύο μέρες Παλαιόχωρα;
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.525
Likes
7.785
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Καλησπέρα, ωραίο το πρόγραμμα σας! επειδή θα πάμε κ μεις Κρήτη , ψάχνω παραλία ,ίσως κ με διαμονή μια μέρα, νότια προς Χανιά... Ποια παραλία έχει ρηχά νερά χωρίς κύμα; Να κοιτουσα ίσως μια δύο μέρες Παλαιόχωρα;
παραλία Νότια με ρηχά νερά και χωρίς κύμα .Λουτρό και Λάκκοι περίπου 12 χιλιόμετρα από φραγκοκαστελλο..ρηχά νερά έχει και το Ελαφονήσι..η Παλαιόχωρα η μεγάλη παραλία έχει άμμο ρηχά νερά αλλά αν φυσά σε μαστιγώνει..
 
Last edited by a moderator:

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.293
Likes
1.357
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Τελικα θα μεινουμε πολλες μερες Ηρακλειο, με δυνατότητα ημερησιων εκδρομων.... Εκλεισα δυο μέρες Χανιά, για να πάμε και Μπάλο ημερήσια, (ίσως να βαλω αλλη μια...θα δουμε...) και μετα λέω να παμε Νοτια προς Ιεραπετρα άλλα δυο βραδια ωστε να δούμε και τη Νοτια πλευρα. Τι λετε; Νυχτερινη ζωη εχει Ιεραπετρα να φανταστω; (οχι κατι τρελο, για 40χρονους με παιδια μαζι.... )
 

dammys

Member
Μηνύματα
383
Likes
703
Τελικα θα μεινουμε πολλες μερες Ηρακλειο, με δυνατότητα ημερησιων εκδρομων.... Εκλεισα δυο μέρες Χανιά, για να πάμε και Μπάλο ημερήσια, (ίσως να βαλω αλλη μια...θα δουμε...) και μετα λέω να παμε Νοτια προς Ιεραπετρα άλλα δυο βραδια ωστε να δούμε και τη Νοτια πλευρα. Τι λετε; Νυχτερινη ζωη εχει Ιεραπετρα να φανταστω; (οχι κατι τρελο, για 40χρονους με παιδια μαζι.... )
Δες Ηράκλειο έχει αρκετά μέρη να δεις τριγύρω.. Δύσκολα είναι να πας νότια από εκεί...
Χανιά καλύτερες και πιο εύκολα προσβάσιμες θάλασσες Ελαφονήσι-Κεδρόδασος-Φαλάσερνα-Σειτάν -Μπάλο.. Μπάλο αν πας αξίζει η θέα από το μονοπάτι σαν θάλασσα είναι μέτρια...Εγώ θα πήγαινα στις άλλες..
Ιεράπετρα και νυχτερινή ζωή έχει και ωραίες θάλασσες με βοτσαλάκι τριγύρω... Θα πήγαινα Χρυσή αν επιτρέπουν να κάνεις και μια βουτιά..
 
Μηνύματα
417
Likes
1.368
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Καλημέρα σε όλη τη παρέα,

Τον Ιούλιο θα πάμε κρήτη για 10 ημέρες, οι 3 μας - κόρη 10 ετών.
Έχω κλείσει 5 μέρες Χανιά, 4 μέρες Άγιο Νικόλαο και 3 μέρες Ηράκλειο.
Σκέφτομαι το παρακάτω γνώμες - ιδέες:

1. Χανιά παλιά πόλης των Χανίων , λιμανι.
2. παραλία Ελαφονήσι , Φαράγγι της Σαμαριάς. (το έχω περάσει απλα να το δούμε λίγο)
3. παραλία Φαλάσαρνας
4. ρεθυμνο - Σφακιά, Λουτρό Σφακίων, Πρέβελη
5. Άγιος Νικόλαος
6. Εκδρομή στην Σπιναλόγκα , παραλία της Ελούντας ή Βουλισμα
7. παραλία Μάλια , Εκδρομή στο Λασίθι
8. Ηράκλειο , Ενυδρείο, Ανακτόρου της Κνωσού, πόλη ηρακλείου
9. παραλία Χελιδόνι - Ιερά μονή Αρκαδίου, Αΐμονας, Ανώγεια
10. θα φύγουμε 22.00 απο Ηράκλειο

4.Ρεθυμνο με Σφακια και Πρεβελη δεν συνδυαζεται με τιποτα την ιδια μερα ,ακομα και αγωνα δρομου να κανεις.

Ρεθυμνο μαζι με Πρεβελη πηγαινει ναι.
Σφακια ειναι πολυ μακρυα και θελει να τους αφιερωσεις μια ολοκληρη μερα .Φαντασου οτι και ο δρομος ειναι δυσκολος με στροφες και αρκετα κακοτραχαλος ειδικα προς Χωρα.
Σφακια ειναι μια μερα μονο του να δεις Χωρα Σφακιων,Λουτρο και Φραγκοκαστελλο,

1,2 και 3 βγαινει ναι μια χαρα ειναι ,την μερα που θα πατε Ελαφονησι στο γυρνα για φαγητο πριν επιστρεψετε Χανια πατε και στο χωριο Ελος για φαγητο εχει πολυ καλη ταβερνα.Επισης καντε σταση σε ενα οινοποιειο.

Για τις αλλες μερες δεν γνωριζω γιατι δεν εχω παει απο εκεινους τους νομους.
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.293
Likes
1.357
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
ευχαριστω πολυ! Ελαφονησι ειχα παει μικρη πριν 35 χρονια και ακομα θυμαμαι το κουνημα.... ακομα απ οτι ειδα πλεον εχει αλλαξει η παραλια .... οποτε το εχω αφησει εκτος...
Θα κοιταξω τα υπολοιπα.... Να στε καλα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.224
Μηνύματα
884.310
Μέλη
38.917
Νεότερο μέλος
drsofika

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom