Κροατία Εγκατασταση...στην Κροατια....

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Είσαι σίγουρος γι αυτό; Το 2003 που έκανα εκεί ένα ταξίδι για μια εβδομάδα μου έδωσαν την ακριβώς αντίθετη εικόνα. Ειδικά στην οδήγηση τι να πω. Μέχρι τότε δεν είχα συναντήσει χειρότερους οδηγούς. Αλλά και στο κάμπινγκ για παράδειγμα που μέναμε. Να βγάλουν από τη μύγα ξύγκι χωρίς να λογαριάζουν τον πελάτη. Δεν ξέρω αν από τότε άλλαξαν τόσο πολύ αλλά η εντύπωση που μου άφησαν ήταν "Βαλκάνιοι 100%". Φυσικά αυτό δεν σημαίνει οτι οι συνθήκες εκεί δεν είναι καλύτερες από εδώ.
Δήμο, εγώ τους έζησα μέχρι το '90 και τέτοιους Κροάτες συναναστράφηκα. Πχ. η αγάπη τους, η ευαίσθησία τους και το ενδιαφέρον τους για το δομημένο περιβάλλον...με εντυπωσίασαν....
(ομολογώ βέβαια, οι φίλοι μου ήσαν αρχιτέκτονες με ιδιαίτερη παιδεία....)
Δε σου λέω για τις αξέχαστες ...μουσικές βραδιές...:(
Απ' την άλλη, εσύ μου λες για το κάμπινγκ...Τι να πω???
Ίσως όλα είναι προσωπικές "τυχαίες" εμπειρίες.
Είμαι βέβαιος όμως πως αν "τους πούνε" : μην παρκάρετε πάνω στις ράμπες, σεβαστήτε τα παιδιά μεσ' τους παιδότοπους και μην καπνίζετε ...κλπ....θα το κάνουν!!! (το κάνουν ήδη, είμαι βέβαιος).
Δηλαδή θέλω να πω και κάτι που, κακώς, δεν έχουν μάθει ακόμα, δεν έχουν κατακτήσει και ασπαστεί, έχουν τη καλή θέληση...(βλέπε τήρηση απαγόρευσης καπνίσματος ......που???......στα Σκόπια!!! αν είναι δυνατόν!!! Τους το 'παν, το κατάλαβαν, το εφάρμοσαν!!! Άψογοι)
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.887
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Τι να πω!
Όσον αφορά το κάπνισμα, μάλλον σαν χώρα έχουμε την παγκόσμια μοναδικότητα. Στο Γκαζιαντεπ της Τουρκίας το 2009 ο συνάδελφος έπαθε πνευμονία βγαίνοντας έξω να καπνίσει. 10 μέρες στην Τουρκία δεν είδα πουθενα να καπνίζουν μέσα. Το ίδιο και στις Βαλκανικές χώρες φέτος
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Οπουδήποτε Πολυνησία
Να πάτε, να πάτε! :D Ήμουν εκεί προχθές, τον Απρίλιο και τον Μάιο θα ξαναπάω! Μου αρέσει πολύ προσωπικά, θα ζούσα άνετα ανά πάσα στιγμή. Και αλλάζουν πολύ γρήγορα ως κοινωνία κλπ. προς το καλύτερο.
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Τι να πω!
Όσον αφορά το κάπνισμα, μάλλον σαν χώρα έχουμε την παγκόσμια μοναδικότητα. Στο Γκαζιαντεπ της Τουρκίας το 2009 ο συνάδελφος έπαθε πνευμονία βγαίνοντας έξω να καπνίσει. 10 μέρες στην Τουρκία δεν είδα πουθενα να καπνίζουν μέσα. Το ίδιο και στις Βαλκανικές χώρες φέτος
Άστα....εμείς την απαγόρευση την θεωρούμε προσβολή, στέρηση ελευθερίας, σπάσιμο του τσαμπουκά μας!!!
Άλλοι "υπανάπτυκτοι" την απαγόρευση την θεωρούν πρόκληση και ευκαιρία: να δείξουν πως εξευρωπαίστηκαν!!!
Δεν δέχομαι με τίποτα, πως είναι πιο "ευγενείς και πολιτισμένες ψυχές" απ' τους Έλληνες και είμαι βέβαιος πως "το πιστεύουν" λιγότερο από μας. Δυστυχώς όμως, όσο και προσποιητό να είναι το αποτέλεσμα μετράει:(:(:(
 

natalia_

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Κροατια
Ταξίδι-Όνειρο
Αγιος Μαυρικιος
Να πάτε, να πάτε! :D Ήμουν εκεί προχθές, τον Απρίλιο και τον Μάιο θα ξαναπάω! Μου αρέσει πολύ προσωπικά, θα ζούσα άνετα ανά πάσα στιγμή. Και αλλάζουν πολύ γρήγορα ως κοινωνία κλπ. προς το καλύτερο.

σευχαριστω που το λες αυτο...ασε ειμαι πολυ αγχωμενη...μαλλον για το ντουμπροβνικ ειναι για να παμε....εχει παει κανεις??πως να ειναι εκει αραγε???
 

natalia_

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Κροατια
Ταξίδι-Όνειρο
Αγιος Μαυρικιος
παιδια...μαλλον στο ντουμπροβνικ θα μεινουμε......παραλιακα....πως ειναι εκει??εχει παει κανενας??ναι μεν το εχω δει απο το ιντερνετ αλλα θα ηθελα να ακουγα και μια γνωμη..........
 

taver

Member
Μηνύματα
12.497
Likes
29.133
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
παιδια...μαλλον στο ντουμπροβνικ θα μεινουμε......παραλιακα....πως ειναι εκει??εχει παει κανενας??ναι μεν το εχω δει απο το ιντερνετ αλλα θα ηθελα να ακουγα και μια γνωμη..........
Τουριστικό κομμάτι (παλιά πόλη & πέριξ, αλλά και Lapad): Εξαιρετικό. Χάρμα οφθαλμών. Θα τα δεις και μόνη σου. Θα ξαναπήγαινα ευχαρίστως, ξανά και ξανά.

Υπόλοιπη πόλη: Χάλια μαύρα. Βρώμικο βιομηχανικό λιμάνι και λίγα πράγματα ακόμη. Σαν κακοαναπτυγμένη μικρή επαρχιακή πόλη, όχι απολύτως ασφαλής, με μικρή αγορά και λιγοστά αγαθά. Υποδομές μάλλον ανεπαρκείς. Δε νομίζω πως θα μπορούσα να ζήσω εκεί. Συντηρητικός κόσμος, με έμφαση σε θρησκεία (καθολικοί) και οικογενειακές αξίες - αν και λιγότερο σε σχέση με την υπόλοιπη Κροατία (μάλλον λόγω της εγγύτητας με το Μαυροβούνιο). Στα θετικά, το πολύ πράσινο και η σχετική καθαριότητα.
 

lakelady

Member
Μηνύματα
20
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Η παλιά πόλη και τα τριγύρω, όπως τα λέει ο Taver: κούκλα, εντυπωσιακότατη! Για την υπόλοιπη πόλη δεν έχω άποψη...εσείς προφανώς θα μείνετε καιρό, οπότε εκεί παίζουν πολλά πράγματα, δουλειά, παρέα κλπ. Πάντως το Ντουμπρόβνικ είναι σε καλή τοποθεσία για κοντινά ταξιδάκια, αν σας τη δώσει πολύ παίρνετε το αερόπλάνο και πάτε Ζάγκρεμπ για Σαββατοκύριακο (συχνά και οικονομικά δρομολόγια) ή το αυτοκίνητο και πάτε Σπλιτ ή Βοσνία ή Μαυροβούνιο. Καλό ξεκίνημα!
 

natalia_

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Κροατια
Ταξίδι-Όνειρο
Αγιος Μαυρικιος
Η παλιά πόλη και τα τριγύρω, όπως τα λέει ο Taver: κούκλα, εντυπωσιακότατη! Για την υπόλοιπη πόλη δεν έχω άποψη...εσείς προφανώς θα μείνετε καιρό, οπότε εκεί παίζουν πολλά πράγματα, δουλειά, παρέα κλπ. Πάντως το Ντουμπρόβνικ είναι σε καλή τοποθεσία για κοντινά ταξιδάκια, αν σας τη δώσει πολύ παίρνετε το αερόπλάνο και πάτε Ζάγκρεμπ για Σαββατοκύριακο (συχνά και οικονομικά δρομολόγια) ή το αυτοκίνητο και πάτε Σπλιτ ή Βοσνία ή Μαυροβούνιο. Καλό ξεκίνημα!

σευχαριστω πολυ!!βασικα το μονο που ξερουμε τελικα ειναι πως θα μεινουμε στις δαλματικες ακτες....εντος των ημερων θα μαθουμε που ακριβως.....καθε αρχη και δυσκολη που λενε...ελπιζω να ναι για καλο!!
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Σας εύχομαι καλή επιτυχία στο εγχείρημα σας.
Να μας ενημερώνετε. Η εμπειρία σας, σίγουρα, θα είναι χρήσιμη σε άλλους εδώ μέσα.
Ο Θεός μαζί σας
:)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.551
Μέλη
38.944
Νεότερο μέλος
ΑγγελοςΑθ.

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom