Γενικά Επιλογη καλοκαίρινου προορισμόυ

mike prop

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα. Σκέφτομαι να ταξιδεψω άμεσα σε καποιο μέρος με ωραια παραλια ( δεν περίμενω σαν ελλαδα) γραφικό ομορφο. Δεν με ενδιαφέρει να έχει πολυ Nightlife ομως να έχει εναλλακτικα μπαρ λατιν lounge ρετρο στιλ. Φαγητό παράδοσiακο παρειστικο οχι international. Και γτ οχι κ καμια ωραια βολτα με αμαξι. Σας τα ειπα λιγο συνθετα κ ελπιζω να βγαλετε ακρη. Παιζουν στο μυαλο μου ισπανια Πορτογαλία μαλτα αλλα κ αν προκύψει κτ αλλο... Ευχαριστώ
 

geochr

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους, σκέφτομαι φέτος να βγω εξωτερικό τον Αύγουστο για διακοπές και θα ήθελα γνώμες.
Το μπάτζετ για αεροπορικά απο Αθήνα, διαμονή και φαγητό να κυμαίνεται απο 700 εως 1000 για 4-7 διανυκτερεύσεις.

Δε θέλω απαραίτητα σε θάλασσα, ας είναι και κάτι οργανωμένο σε λιμνη ή ποταμό. Είναι εφικτό ή ζητάω πολλά και μάλιστα 3 μήνες πριν;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας...
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
274
Likes
664
Καλησπέρα σε όλους, σκέφτομαι φέτος να βγω εξωτερικό τον Αύγουστο για διακοπές και θα ήθελα γνώμες.
Το μπάτζετ για αεροπορικά απο Αθήνα, διαμονή και φαγητό να κυμαίνεται απο 700 εως 1000 για 4-7 διανυκτερεύσεις.

Δε θέλω απαραίτητα σε θάλασσα, ας είναι και κάτι οργανωμένο σε λιμνη ή ποταμό. Είναι εφικτό ή ζητάω πολλά και μάλιστα 3 μήνες πριν;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας...
Έχεις πολλές επιλογές! Εγώ πάντα εξωτερικό πάω καλοκαίρι και το budget είναι πάντα γύρω στα 1000 ευρώ/άτομο.

Μια πολύ οικονομική και καλή επιλογή είναι η Πολωνία 🤩

Το ίδιο και Ρουμανία, Βουλγαρία, Αλβανία 😁

Σε περιοχές στην Ιταλία επίσης μπορείς να είσαι εντός budget, το ίδιο και Βέλγιο - Βόρεια Γαλλία.

Πες μας τι σου αρέσει να κάνεις στις διακοπές για να σου πούμε ιδέες
 

alma

Member
Μηνύματα
3.755
Likes
15.252
Με τόσα χρήματα καλοκαίρι,μόνο Ανατολική Ευρώπη νομίζω.
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
8.354
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Έχεις πολλές επιλογές! Εγώ πάντα εξωτερικό πάω καλοκαίρι και το budget είναι πάντα γύρω στα 1000 ευρώ/άτομο.

Μια πολύ οικονομική και καλή επιλογή είναι η Πολωνία 🤩

Το ίδιο και Ρουμανία, Βουλγαρία, Αλβανία 😁

Σε περιοχές στην Ιταλία επίσης μπορείς να είσαι εντός budget, το ίδιο και Βέλγιο - Βόρεια Γαλλία.

Πες μας τι σου αρέσει να κάνεις στις διακοπές για να σου πούμε ιδέες
Εχω ένσταση στην φτήνια για το βόρεια Γαλλία και παραθαλάσσιο Βέλγιο, προχτές γύρισα. ☹, ίσως παραθαλάσσια Γερμανία.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.155
Likes
41.498
Έχεις πολλές επιλογές! Εγώ πάντα εξωτερικό πάω καλοκαίρι και το budget είναι πάντα γύρω στα 1000 ευρώ/άτομο.

Σε περιοχές στην Ιταλία επίσης μπορείς να είσαι εντός budget, το ίδιο και Βέλγιο - Βόρεια Γαλλία.
Περσι Αυγουστο Βορεια Γαλλια επρεπε να στησω ξωβεργες μηνες πριν για 100-120 το δικλινο, αλλα το φαι ηταν σε νορμαλ επιπεδα, τιμες Αθηνας.
Φετος τον Αυγουστο που θα εχει Ολυμπιακους πολλοι απελπισμενοι θα κλεισουν δωματια σε αποσταση καμιας ωρας με το τρενο απο Παρισι για να μην πληρωνουν 300 το βραδυ και οι τιμες θα εχουν φυγει στο διαστημα.
Απο Ιταλια μονο στο Τορινο βρηκα καλες τιμες, ολη η υπολοιπη Ιταλια εχει ξεφυγει.
Γενικα το περσι ειναι εντελως αλλη κατασταση σε σχεση με το φετος.
Τα αεροπορικα για Βελγιο τα εχεις δει τον Αυγουστο? Εκλεισα Αυγουστο με 90 ευρω 11 μηνες πριν, τωρα 350 με 400...
 
Last edited:

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
274
Likes
664
Περσι Αυγουστο Βορεια Γαλλια επρεπε να στησω ξωβεργες μηνες πριν για 100-120 το δικλινο, αλλα το φαι ηταν σε νορμαλ επιπεδα, τιμες Αθηνας.
Φετος τον Αυγουστο που θα εχει Ολυμπιακους πολλοι απελπισμενοι θα κλεισουν δωματια σε αποσταση καμιας ωρας με το τρενο απο Παρισι για να μην πληρωνουν 300 το βραδυ και οι τιμες θα εχουν φυγει στο διαστημα.
Απο Ιταλια μονο στο Τορινο βρηκα καλες τιμες, ολη η υπολοιπη Ιταλια εχει ξεφυγει.
Γενικα το περσι ειναι εντελως αλλη κατασταση σε σχεση με το φετος.
Τα αεροπορικα για Βελγιο τα εχεις δει τον Αυγουστο? Εκλεισα Αυγουστο με 90 ευρω 11 μηνες πριν, τωρα 350 με 400...
Δεν είχα σκεφτεί καθόλου τους Ολυμπιακούς, οπότε έχεις δίκιο.

Ας περιορίσω την απάντησή μου τότε μόνο στην Ανατολική Ευρώπη!
 

spyros91

Member
Μηνύματα
886
Likes
807
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Καλησπέρα σας. Αρχικά είμαι τρέλα εκνευρισμένος διότι τα καταλύματα στα ελληνική νησιά πουλάνε τρέλα!! Σε μέτρια καταλύματα στην Μήλο , ζητάνε μέσο όρο 200 ευρώ την βραδιά..
Τελοσπαντων, με αυτές τις εξωφρενικές τιμές μας ωθούν στο εξωτερικό.. σκέφτομαι Νάπολη, έχει αξιόλογες παραλίες στα πέριξ? Επίσης Αμάλφι Ποζιτανο Κάπρι είναι εύκολα προσβάσιμα???
 

geochr

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας,
Θα με ενδιέφερε κάποιο παραθαλάσσιο μέρος, μη μου πέσει και πολύ βαρύ καλοκαιριάτικα... Είχα στο μυαλό μου την κοντινή Ιταλία ή Μαυροβούνιο, αλλά είπα να ρωτήσω για επιπλέον εναλλακτικές.

Δε θα έλεγα και όχι αν υπάρχει σε κάποιον προορισμός κοντά σε τίποτα καταρράκτες-λιμνες-ποταμια που να μπορείς να αράξεις στον ήλιο σαν να είσαι σε κάποια οργανωμένη παραλία στη θάλασσα!
 

depo

Member
Μηνύματα
70
Likes
164
Επόμενο Ταξίδι
Βερόνα
Ταξίδι-Όνειρο
νησί του Πάσχα
Καλησπέρα σας. Αρχικά είμαι τρέλα εκνευρισμένος διότι τα καταλύματα στα ελληνική νησιά πουλάνε τρέλα!! Σε μέτρια καταλύματα στην Μήλο , ζητάνε μέσο όρο 200 ευρώ την βραδιά..
Τελοσπαντων, με αυτές τις εξωφρενικές τιμές μας ωθούν στο εξωτερικό.. σκέφτομαι Νάπολη, έχει αξιόλογες παραλίες στα πέριξ? Επίσης Αμάλφι Ποζιτανο Κάπρι είναι εύκολα προσβάσιμα???
Καλησπέρα, κοντά στη Νάπολη και συγκεκριμένα στην περιοχή Posillipo υπάρχουν κάποιες αξιόλογες παραλίες (spiaggia della Gaiola, bagno Ideal, bagno Elena). Όλες είναι εύκολα προσβάσιμες είτε με αυτοκίνητο είτε με ΜΜΜ. Εγώ πήγα με τα πόδια, καθώς η απόσταση από το κέντρο της πόλης είναι κοντινή. Αμάλφι και Ποζιτάνο είναι εύκολα προσβάσιμα. Το καλοκαίρι καλύτερα με τραίνο, με λεωφορείο ή αυτοκίνητο θα έχει πιθανότατα πολύ κίνηση. Για Κάπρι έχει πολλά δρομολόγια από Νάπολη γύρω στα 20 την ημέρα. Η απόσταση είναι πολύ κοντινή, όπως Αθήνα - Αίγινα. Στο Κάπρι έχει ωραίες παραλίες και πολλές διαδρομές για πεζοπορία. Αν έχετε χρόνο και βρείτε οικονομική διαμονή να μείνετε. Πάντως το Κάπρι βγαίνει και σε μονοήμερη εκδρομή. Άλλα κοντινά νησιά στη Νάπολη είναι η Ischia και η Procida. Αν έχετε χρόνο μπορείτε να πάτε και εκεί. Αν ο χρόνος σας είναι περιορισμένος τότε καλύτερα να πάτε Κάπρι.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.833
Likes
18.790
Καλησπέρα σε όλους, σκέφτομαι φέτος να βγω εξωτερικό τον Αύγουστο για διακοπές και θα ήθελα γνώμες.
Το μπάτζετ για αεροπορικά απο Αθήνα, διαμονή και φαγητό να κυμαίνεται απο 700 εως 1000 για 4-7 διανυκτερεύσεις.

Δε θέλω απαραίτητα σε θάλασσα, ας είναι και κάτι οργανωμένο σε λιμνη ή ποταμό. Είναι εφικτό ή ζητάω πολλά και μάλιστα 3 μήνες πριν;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας...
Δε πας καλύτερα σε κανά ελληνικό βουνό; Π.χ. τζουμέρκα όπου θα κάνεις μπάνιο σε ποτάμια και θα έχεις και δροσιά. Από εξωτερικό θα πρότεινα κι εγώ πολωνία.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.289
Μηνύματα
886.791
Μέλη
38.955
Νεότερο μέλος
alex_07

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom