Καλησπέρα απο την Olympus Riviera

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.973
Likes
9.401
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Menou , πρεπει να σου πω οτι πρωτον δεν εχω παει στην Κουβα. Δευτερον η Κουβα ειναι τεραστια και δεν ξερω ποσον καιρο θα μεινειs , που θα κινηθειs και ποιεs περιοχεs θα καλυψειs. Θα εισαι γυρω απ'την Αβανα? Θα νοικιασειs αυτοκινητο?
Τριτον εννοειs τα 10 must που αναφερουν οι οδηγοι , η τα δικα μου? Γιατι εχω αλλα γουστα.Αν μπορω να βοηθησω σε κατι , πολυ ευχαριστωs.

Μια πρωτη συμβουλη επειδη λεs οτι θα μεινειs στο Melia 5* , ειναι βγεs εξω απ'το ξενοδοχειο...απολαυσε οτι εχει να σου προσφερει , αλλα βγεs εξω οσο πιο πολυ μπορειs.
 

menou

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Καιρο,Κούβα ΕΡΧΟΜΑΙ
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Dear go2dbeach

σε διαβάζω και σε ακολουθώ κατά ποδας γι αυτό κυρίως τον λόγω που αναφέρεις και έχω καταλάβει από νωρίς ότι βρισκόμαστε ακριβώς στην ιδία πλευρά του βάρκας ...απεχθανομαι και εγώ αυτά που κάνουν κλασικά όλοι οι τουρίστες σύμφωνα με τον τύπο του tour operator μην αγγίζοντας καθόλου την πραγματική εικόνα της χωράς και ζώντας σε αποστειρωμένο περιβάλλον γύρω από τον μαγικό μικρόκοσμο τους νομίζοντας ότι έτσι είναι και η κάθε υπόλοιπη χωρά .Επανέρχομαι λοιπόν και ρωτώ τα μέλη που έχουν ήδη επισκεφτεί την Αίγυπτο (Καιρο) και την Κουβά (Αβάνα) να αναφέρουν τον δικό τους προσωπικό 10 must οδηγό για τις άνωθεν χώρες πόλεις.

Σημείωση : Η διαμονή στην Κουβά είναι επταήμερη και ίσως την κάνω 15νθημερη διότι 7 μέρες νοιώθω ότι είναι πολύ λίγες για να ακουμπήσει κάποιος ουσιαστικά τον παλμό της Κουβάς. Η ενοικίαση αυτοκινήτου είναι δικό μου must σχεδόν πάντα ώστε να ξεφύγεις κάπως από τα τουριστικά στεγανά και να νοιώσεις λίγο πιο κοντά στους εκάστοτε ντόπιους.

Και για την Αιγυπτο παιδια κανείς που είναι και πιο νωρις ημερολογιακα καποιος να βοηθησει με με προσωπικο 10 must περαν ταξιδιωτικών οδηγων...
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.973
Likes
9.401
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Υπεροχα :clap:!
Εγω εχω ψαχτει για Κουβα - υπηρχε περιπτωση να παω - αλλα οχι για Αβανα , αφου δε μου αρεσουν οι πολειs. Αν και η Αβανα ειναι το κατι αλλο και θα τηs αφιερωνα 2 μερεs..

Θα σου πω τη γνωμη μου παντωs:) αλλα θα περιμενω πρωτα να λαβειs προτασειs απο τα παιδια τηs Αιγυπτου :haha: και συνεχιζουμε με Κουβα αργοτερα ελπιζονταs να ερθει στην παρεα καποιοs που εχει οδηγιεs απο πρωτο χερι.
 

ipanag

Member
Μηνύματα
316
Likes
151
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Πόσες μέρες στο Κάιρο? Θα έχεις χρόνο και για άλλα μέρη στην Αίγυπτο?
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.973
Likes
9.401
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Η αληθεια ειναι οτι για την Αιγυπτο εσενα σκεφτηκα ipanag..κι εσυ στην ιδια πλευρα τηs βαρκαs εισαι!Χαιρομαι τρελλα που ειμαστε πολλοι :clap:ακομα κι αν στο τελοs βουλιαξουμε!!
 

menou

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Καιρο,Κούβα ΕΡΧΟΜΑΙ
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Πόσες μέρες στο Κάιρο? Θα έχεις χρόνο και για άλλα μέρη στην Αίγυπτο?
Ευχαριστω πολύ για το ενδιαφερον παιδια το εκτιμώ αναλογως,λοιπον Αιγυπτο -Καιρο είναι πληρωμενες ήδη 4 διανυκτερευσεις (Ramsee Hilton) αλλα εχω στο νου να κάνω expand εως και 7 διανυκτερευσεις αρκει να με πεισετε οτι αξιζει να δω και άλλα μερη στην ελάχιστη παραμονή μου στην μαγευτικη Αιγυπτο.



ΥΓ: Dear go2dbeach αν είναι να βουλιαξουμε σε ακτη σαν αυτη στο avatar σου τοτε ας παει το παλιαμπελο....
 

ipanag

Member
Μηνύματα
316
Likes
151
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Λοιπόν, θες μιση - μια μέρα να αφιερώσεις για τις πυραμίδες στη Γκίζα.
Αρχαιολογικό μουσείο, Citadel, γειτονιά των Κοπτών ...
Στην αγορά του Χαν Αλ Χαλίλι, ενδεχομένως να πας αρκετές φορές. Μια ποτέ δεν είναι αρκετή. Πήγενε αν θέλεις και στο βόρειο και στο νότιο τμήμα (τα χωρίζει ένα κεντρικός δρόμος (εκεί όπου συνήθως σε αφήνουν τα ταξί).
Ταξί πάρε, αλλά να συμφωνείς από την αρχή την τιμή και να κάνεις πολύ παζάρι.
Πρόσεχε οποιονδήποτε σου πιάσει τη κουβέντα (όχι από φόβο, αλλά γιατί πάντα θέλουν να πουλήσουν κάτι και είναι κουραστικοί).
Μέσα στην αγορά του Χαν Αλ Χαλίλι θα βρεις ένα πολύ όμορφο καφενείο, το Fishawi.
Μπορείς να κάνεις βόλτα στο Νείλο και στο νησάκι που έχει εκεί κοντά στο κέντρο.
Γενικά όσες αποστάσεις βλέπεις εφικτές στο χάρτη, κάντες με τα πόδια για να βλέπεις γειτονιές. Κάποιο μυστικό δεν έχω ... μαγευτικό το παζάρι, εντυπωσιακά τα μνημεία, αλλά να ξέρεις ότι θα βρεις μια πολύ βρώμικη χώρα.

Αν σ'ενδιαφέρουν τα αξιοθέατα, μπορείς να πας στο Λούξορ με τρένο (πχ βραδυνό), για το ναό του Καρνάκ και την κοιλάδα των Βασιλεων. Α και το Abu Simbel ακόμη πιο νότια. Μόνο στο Aswan συνάντησα πιο φιλικούς ανθρώπους.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.467
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom