Κράτηση Ξενοδοχείου από τουριστικό πράκτορα του εξωτερικού???

homer

Member
Γεία σας....Συνήθως έκλεινα τα ξενοδοχεία μέσω του Booking.com
Αφορούσε όμως μόνο ξενοδοχεία στην Ευρώπη και οι διαφορές που έβρισκα με άλλα παρόμοια sites ήταν μικρές. Τώρα ήρθε η ώρα να σχεδιάζω υπερατλαντικό ταξίδι (γαμήλιο) και ψάχνοντας έπεσα στο site ξένου tour operator απο τα πολύ γνωστά ( δεν ξέρω αν κάνει να το αναφέρω)!!!
Οι διαφορές που βρίσκω είναι σημαντικές...ο μόνος μου προβληματισμός είναι ότι η σελίδα του είναι μόνο στα Γερμανικά!
Ξέρετε αν τέτοιου είδους sites είναι αξιόπιστα???
Ααααα....για να μην το ξεχάσω!!! ο προορισμός είναι στην Δομινικανή Δημοκρατία σε συνδυασμό με Νέα Υόρκη!!!

υ.γ.: μπορώ να στείλω σε όποιον μπορεί να με βοηθήσει το site μήπως το έχετε χρησιμοποιήσει....
 

fotast

Member
Νομίζω ότι μπορείς να πείς το site/όνομα και δημόσια.Πολλές φορές έχουν γίνει ερωτήσεις αν διάφορα site είναι αξιόπιστα.
 

fotast

Member
Το είχα μισο-υποψιαστεί από την περιγραφή σου ότι θα ήταν αυτό.

Φυσικά δεν τίθεται θέμα αξιοπιστίας.

Θα πρέπει όμως να διαβάσεις πολύ προσεκτικά τους όρους κράτησης/ακύρωσης.Δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ καθώς δεν ξέρω Γερμανικά.
 

homer

Member
Μα γιαυτό και στην περιγραφή ανέφερα τα γερμανικά ;)
Απλά μου προκαλεί εντύπωση που δεν έχει την Αγγλική γλώσσα....
Πάντως οι διαφορές είναι σημαντικότατες....και με αγχώνει λίγο αυτό!!!
 

fotast

Member
Τι να σου πω..Φαντάζομαι ότι η σελίδα είναι κανονική και όχι ψεύτικη.
Να απευθύνεται μόνον στην Γερμανική αγορά και να μην δέχεται πιστωτικές από άλλες χώρες;Δεν το νομίζω.Ξέρεις Γερμανικά ή θα προχωρήσεις με αυτόματη μετάφραση;Ξεκίνησε να διαβάζεις τους όρους ή ξεκίνα την κράτηση(χωρίς να κάνεις την τελική επιβεβαίωση) να δούμε που θα φτάσει.

Νομίζω τώρα θυμήθηκα ότι κάποιο μέλος είχε αναφέρει ότι κλείνει από εκεί αλλά δεν θυμάμαι λεπτομέρειες ούτε σε ποιο θέμα το είχε πεί.
 

panpan

Member
Πάντως οι διαφορές είναι σημαντικότατες....και με αγχώνει λίγο αυτό!!!
Έχω κάνει πολλές φορές χρήση του σάιτ με φοβερές τιμές ειδικά στην Καραϊβική
που ανέφερες.
Είναι στα γερμανικά γιατί απευθύνεται σε Γερμανούς πελάτες η έστω γερμανόφωνους.
 

homer

Member
Προχώρησα μέχρι το τελικό στάδιο με αυτόματη μετάφραση και όλα φαινόταν οκ!!!
Την κράτηση θα την κάνω με φίλο μου που έχει σπουδάσει Γερμανία όποτε θα δεί και τους όρους και τις τυχον (αν υπάρχουν) παγίδες....
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις γιατί το ψάχνω αρκετα...
Στην αρχή έλεγα να κλείσω με πρακτορείο άλλα τελικά ψάχνοντας είδα οτι εξοικονομώ αρκετά χρήματα κάνοντας την διαδικασία μόνος μου (έως και 500 ευρώ το ζευγάρι!!!)....γιατί να μην τα χαρώ εκεί :xalara:.....???
 

turms

Member
εχω κανει πολλες φορες κρατηση μεσω γερμανικων πρακτορειων οταν ημουνα ελλαδα...για ταξιδια Μεξικο, Αγ. Δομηνικο, ακομα και για Ελλαδα εβρισκα καλυτερες τιμες απο οτι αν επαιρνα σαν ελληνας ενα τηλ στο ξενοδοχειο...(και μιλαμε για ΠΟΛΥ μεγαλες διαφορες)
Το μονο αστερακι που υπαρχει ειναι το εξης: παρολο που κανεις κρατηση με πιστωτικη, καποιες εταιρεις οταν πας να πληρωσεις δεν δεχονται σαν επιλογη στην χωρα την Ελλαδα οταν συμπληρωνεις τα στοιχεια σου (και οχι μονο αυτη)....δεχονται χωρες που ειναι γυρω απο την Γερμανια...αλλες εταιρειες ομως δεχονται την ελλαδα
Αν δεν γινεται ετσι δοκιμασε να κλεισεις το πακετο τηλεφωνικως, και να σου στειλουν λογ/μο να πληρωσεις με εμβασμα με e-banking
To γαμηλιο μας ταξιδι (στην Πολυνησια) το εκλεισα εντελως με επικοινωνια μεσω email με ενα γερμ. πρακτορειο.
Δεν τους ειδα ποτε, δεν μιλησαμε καν στο τηλ...ολα μεσω μαιλ
Και ηταν παρα πολυ εξυπηρετικοι...(αλιμονο βεβαια...τοσα λεφτα πηραν)
 

homer

Member
Τελικά εκλεισα μέσω της ΤUI.
Όλα μια χαρά ( βέβαια αυτο θα φανεί όταν φτάσουμε στο ξενοδοχείο)
Η μόνη επιπρόσθετη χρέωση ήταν 10€ για την πιστωτική αλλά οταν γλιτώνεις περιπου 700€ σε σχέση με τα υπόλοιπα site δεν σε νοιάζει καθόλου!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.522
Μέλη
38.943
Νεότερο μέλος
MelinaK

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top