Λιβάδι Ολύμπου

hariskar

Member
Μηνύματα
162
Likes
66
Ταξίδι-Όνειρο
Ξανά Μπαλί

Ένας προορισμός που επισκεπτόμαστε κάθε χρόνο τελευταία είναι το Λιβάδι Ολύμπου. Είναι ένα γραφικό, ορεινό χωριό με θέα στον Όλυμπο και στο Θεσσαλικό κάμπο.
Εκεί μένουμε πάντα στον ξενώνα Λανάρι. Πρόκειται για ένα χώρο που έχει διατηρήσει ζωντανό το χρώμα του τόπου, με παραδοσιακές φορεσιές και αντικείμενα στους τοίχους που σε ταξιδεύουν σε άλλη εποχή. Η συμπεριφορά και η ζεστή φιλοξενία των ιδιοκτητών θα σας μείνει αλησμόνητη. Στα δωμάτια υπάρχει τζάκι και άφθονα ξύλα για κάψιμο για τις πραγματικά παγωμένες μέρες και νύχτες.
Για φαγητό, εφόσον θέλετε να ξεφύγετε από την ταβέρνα και τα ψητά, προτείνουμε το Συνεταιρισμό Γυναικών, που προσφέρει σπιτικό φαγητό, κυρίως μαγειρευτά όπως ζυγούρι στο φούρνο, τραχανόσουπα, χυλοπίτες, πίτες με σπιτικό φύλλο, πρασοτηγανιά και πολλά άλλα καθαρά και μαγειρεμένα με φροντίδα φαγητά. Επιπλέον, σερβίρεται "πατσαβούσα" (παραδοσιακό τοπικό φαγητό με συκώτι και πολλά φρέσκα μυρωδικά) και άλλα εδέσματα.
Υπάρχουν μονοπάτια που ξεκινούν από το χωριό για τους φίλους του βουνού.
Το χειμώνα λόγω της θέσης και του υψόμετρου (1200μ) το χωριό είναι συχνά χιονισμένο.

Πληροφορίες για το χωριό μπορείτε να βρείτε εδώ και για τον ξενώνα εδώ.


Θέα από το δωμάτιο


Το δωμάτιο Οντάς


Οι σκάλες στο Λανάρι

 

Attachments

Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Μπράβο!Νάσαι καλά,οι πληροφορίες και οι φωτό από την τοποθεσία καταπληκτικές!Η ελληνική φύση και τα παραδοσιακά μας χωριά έχουν τέτοιες ομορφιές και πολύ καλά κάνουμε και τις αναδεικνύουμε!
 

hariskar

Member
Μηνύματα
162
Likes
66
Ταξίδι-Όνειρο
Ξανά Μπαλί
Κοντά στην κεντρική πλατία του χωριού είναι ανοιχτό και αξίζει να δει κανείς το σπίτι του Γεωργάκη Ολύμπιου (1772-1821), που σώζεται όπως ήταν τότε, με τα προσωπικά του αντικείμενα και έπιπλα. Ο Γεωργάκης Ολύμπιος, που γεννήθηκε στο Λιβάδι, ήταν μέλος την Φιλικής Εταιρείας και ήρωας του '21. Πληροφορίες μπορείτε να βρείτε εδώ και εδώ.

Επιπλέον πληροφορίες για το Λιβάδι μπορείτε να βρείτε εδώ.
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Λατρεύω τα ορεινά χωριά και τα τοπία στην ομίχλη.
hariskar σ ευχαριστώ γι αυτή την όμορφη περιήγηση;)
 

hariskar

Member
Μηνύματα
162
Likes
66
Ταξίδι-Όνειρο
Ξανά Μπαλί
Αξίζει να επισκεφτεί κανείς το κοντινό Μοναστήρι της Αγίας Τριάδας. Η πρόσβαση είναι εύκολη είτε με αυτοκίνητο από τον κεντρικό δρόμο, είτε με τα πόδια από έναν πιο σύντομο και στενό δρόμο.
 

stavkostakis

Member
Μηνύματα
37
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανια
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδας
Πολύ καλές οι πληροφορίες σου. Λατρεμένος ο Όλυμπος!!!
 

antzelis

Member
Μηνύματα
60
Likes
5
εγω εχω την τιχη να ειναι ο μπαμπας μου απο το λιβαδι και κατα σηνεπεια να ειναι το χωρειο μου θα ηθελα να προσθεσω κατι πανω σε αυτα που ειπε ο hariskar αξιζει να πατε και να δειτε το βιζαντινο μουσειο που ειναι διπλα απο την εκλησια παναγια βεβαια πρεπει για να το δειτε να σηνενοηθειτε με τον ιγουμενο αλλα πραγματικα αξιζει τον κοπο εγω ειμαι τιχερη γιατι σχεδων καθε σαββατοκυργιακο ειμαι εκει πραγματικα αξιζει κανεις να το επισκεφτει ειναι ενα χωρειο γεματο μαγεια
 

antzelis

Member
Μηνύματα
60
Likes
5
εχω να σας προτινω καποια μαγαζια που μπορειτε να πιειτε καφε να πιειτε τσιπουρο και να βρειτε παραδοσιακα προιοντα λιβαδιου καφε μπορειτε να πιειτε στο αρχοντικο που ειναι διπλα απο τιν κοινοτητα ειναι ενας χορος πολυ φιλοξενως εκει μπορειτε να φατε και πιτσα και να πειτε τσιπουρο διπλα απο τον φουρνο στην κεντρικη πλατεια του λιβαδιου κατο απο τον πλατανω ειναι ο γιωργακης ενα πολυ καλο ουζερι με ποικιλια απο εκλεκτους μεζεδες επισεις διπλα απο τον γιωργακη ειναι ενα μαγαζι ο βοσκος το οπιο ειναι απο την ενωση κτηνοτροφων και εχει παραδοσιακα τυροκομικα γλυκα του κουταλιου διαφωρα τουρσια και παγωτο εκει θα βρειτε το ξυνοτυρι η αλλιος καζ ντι μπουνου
 

antzelis

Member
Μηνύματα
60
Likes
5
εγω μολις πριν απο λιγο γυρισα απο το πανεμορφο λιβαδι και ιταν απλα τελεια ειχε πολλα χιονια θα προτινα στους λατρεις του χιονιου να πατε εκει γιατι εχει πολυ χιονι και η εικονα του ολυμπου χιονισμενου ειναι πραγματικα μαγικη
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.916
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom