Ηνωμένο Βασίλειο Γνώμες για πρόγραμμα στο Λονδίνο

angelos02

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Καλησπέρα συν-travellers! :p

Τακτικός αναγνώστης εδώ και χρόνια, έφτασε και μένα η στιγμή να γραφτώ με αφορμή το πρώτο μου ταξίδι στο λατρεμένο Λονδίνο.

Η διαμονή θα είναι 5νθήμερη, αρχές Μαϊου, στην περιοχή κοντά στο σταθμό Canada Water. Παρακάτω σάς παραθέτω ένα πρόχειρο πρόγραμμα για τις 5 μέρες, και ανυπομονώ να ακούσω διορθώσεις, παρατηρήσεις αλλά και οποιαδήποτε συμβουλή!

Μέρα 1 (άφιξη μεσημέρι)
Palace of Westminster (Big Ben)
Westminster Abbey
Buckingham Palace
Hyde Park

Μέρα 2
British Museum
Chinatown
Covent Garden
Leicester Square - Picadilly Circus
Oxford/Regent Street
Thames Footpath (Waterloo Bridge to Tower Bridge)

Μέρα 3
St. Paul's Cathedral
City of London
Monument to the Great Fire of London
SkyGarden
Θέατροο
Notting Hill


Μέρα 4
Camden Town (Walk + Camden Market)
Primrose Hill
Borough Market
Canary Wharf / Surray Docks

Μέρα 5
Museum of National History
Kensington Palace

Να σημειώσω πως τα εισιτήρια για τα μουσεία και το θέατρο-skygarden έχουν κλειστεί ήδη, οπότε προσπαθώ να φτιάξω το πρόγραμμα γύρω από αυτά.
Επίσης ξέρω ότι μέρες 1+3 είναι σκότωμα, αλλά θέλω να ρουφήξω ό,τι μπορώ!
 

conathanaso

Member
Μηνύματα
11
Likes
2
Καλησπερα σας! Ταξιδεύω για Λονδίνο τέσσερις ημέρες 22-25/11 και έχω βγάλει ένα πρόγραμμα αλλά δεν ξέρω αν τα προλαβαίνω όπως το εχω φτιάξει όπως επίσης έχω αγχωθεί πολύ για το ταξίδι της επιστροφής και συγκεκριμένα πόση ώρα πριν πρέπει να πάω. Το αεροδρόμιο που αναχωρώ προς Αθήνα είναι το Διεθνές Αεροδρόμιο Στάνστεντ.
 

Attachments

Sam-chal

Member
Μηνύματα
869
Likes
1.930
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Χιλή, Βολιβία
Καλησπερα σας! Ταξιδεύω για Λονδίνο τέσσερις ημέρες 22-25/11 και έχω βγάλει ένα πρόγραμμα αλλά δεν ξέρω αν τα προλαβαίνω όπως το εχω φτιάξει όπως επίσης έχω αγχωθεί πολύ για το ταξίδι της επιστροφής και συγκεκριμένα πόση ώρα πριν πρέπει να πάω. Το αεροδρόμιο που αναχωρώ προς Αθήνα είναι το Διεθνές Αεροδρόμιο Στάνστεντ.
Το πρόγραμμα είναι πολύ φορτωμένο, βάλε προτεραιότητες και αφαίρεσε κάποια, επίσης σημαντικό είναι το ποσό χρόνο θες να αφιερώσεις σε κάθε ένα από αυτά.
Στο αεροδρόμιο καλό θα είναι να υπολογίζεις 2 ώρες πριν την πτήση για αντιμετώπιση πιθανής στραβης.
Δεν γράφεις τι ώρα είναι η ώρα αναχώρησης.
 

conathanaso

Member
Μηνύματα
11
Likes
2
Το πρόγραμμα είναι πολύ φορτωμένο, βάλε προτεραιότητες και αφαίρεσε κάποια, επίσης σημαντικό είναι το ποσό χρόνο θες να αφιερώσεις σε κάθε ένα από αυτά.
Στο αεροδρόμιο καλό θα είναι να υπολογίζεις 2 ώρες πριν την πτήση για αντιμετώπιση πιθανής στραβης.
Δεν γράφεις τι ώρα είναι η ώρα αναχώρησης.
Η αναχώρηση είναι 18:20. Σκέφτομαι να είμαι εκεί από την 15:20

Το πρόγραμμα είναι πολύ φορτωμένο, βάλε προτεραιότητες και αφαίρεσε κάποια, επίσης σημαντικό είναι το ποσό χρόνο θες να αφιερώσεις σε κάθε ένα από αυτά.
Στο αεροδρόμιο καλό θα είναι να υπολογίζεις 2 ώρες πριν την πτήση για αντιμετώπιση πιθανής στραβης.
Δεν γράφεις τι ώρα είναι η ώρα αναχώρησης.
Έχεις να προτείνεις κάτι που μπορώ να αφαιρέσω;
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
869
Likes
1.930
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Χιλή, Βολιβία
Η αναχώρηση είναι 18:20. Σκέφτομαι να είμαι εκεί από την 15:20
Ωραία, προλαβαίνεις το Βρεττανικό Μουσείο. Όχι όλο βέβαια αλλά στα ελγίνεια θα αφιερώσεις χρόνο και εάν έχουν ανοίξει την αίθουσα με την Καρυάτιδα. Για τις υπόλοιπες αίθουσες ουσιαστικά περαστική ματιά.
Από το πρόγραμμα θα έβγαζα το Notting Hill, ναι ωραίο είναι αλλά χωρίς την Σαββατιάτικη αγορά του Portobello δεν λέει και τόσο.
Θα αφαιρούσα και το Madame Tussaudes γιατί έχει μετατραπεί σε παιδική χαρά, δεν με ενθουσίασε.
Επίσης στα Harrods θα πήγαινα για να πω ότι πήγα,
Για την Εθνική Πινακοθήκη δεν έχω άποψη μιάς και έχω βαρεθεί πλέον να βλέπω πίνακες.
Αυτά από προσωπικές προτιμήσεις.
Φρόντισε η σειρά των επισκέψεων να είναι σε κοντινές αποστάσεις.
 

conathanaso

Member
Μηνύματα
11
Likes
2
Ωραία, προλαβαίνεις το Βρεττανικό Μουσείο. Όχι όλο βέβαια αλλά στα ελγίνεια θα αφιερώσεις χρόνο και εάν έχουν ανοίξει την αίθουσα με την Καρυάτιδα. Για τις υπόλοιπες αίθουσες ουσιαστικά περαστική ματιά.
Από το πρόγραμμα θα έβγαζα το Notting Hill, ναι ωραίο είναι αλλά χωρίς την Σαββατιάτικη αγορά του Portobello δεν λέει και τόσο.
Θα αφαιρούσα και το Madame Tussaudes γιατί έχει μετατραπεί σε παιδική χαρά, δεν με ενθουσίασε.
Επίσης στα Harrods θα πήγαινα για να πω ότι πήγα,
Για την Εθνική Πινακοθήκη δεν έχω άποψη μιάς και έχω βαρεθεί πλέον να βλέπω πίνακες.
Αυτά από προσωπικές προτιμήσεις.
Φρόντισε η σειρά των επισκέψεων να είναι σε κοντινές αποστάσεις.
Σε ευχαριστώ πολυυυυυ
 

spyros91

Member
Μηνύματα
878
Likes
799
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Καλησπερα σας! Ταξιδεύω για Λονδίνο τέσσερις ημέρες 22-25/11 και έχω βγάλει ένα πρόγραμμα αλλά δεν ξέρω αν τα προλαβαίνω όπως το εχω φτιάξει όπως επίσης έχω αγχωθεί πολύ για το ταξίδι της επιστροφής και συγκεκριμένα πόση ώρα πριν πρέπει να πάω. Το αεροδρόμιο που αναχωρώ προς Αθήνα είναι το Διεθνές Αεροδρόμιο Στάνστεντ.
Λοιπόν θα σου πω και εγώ τι θα πρότεινα.. από την πρώτη μέρα θα έβγαζα το big ben και θα έβαζα την εθνική πινακοθήκη (αν είσαι της τέχνης, αν όχι μην πας ) την trafalgar και την Leicester square .. στην τρίτη μέρα θα έβγαζα το notting hill ( καθημερινή δεν λέει και πολλά, και θα χάσεις για την επισκεψη και με τα πήγαινε έλα 2.30 ώρες) .. θα έβαζα το μουσείο φυσικής ιστορίας ( για μένα must) καθώς και μια γρήγορη επίσκεψη στο μουσείο επιστημών που είναι δίπλα ακριβώς ( δωρεάν και τα δύο μουσεία) ... Στην δεύτερη μέρα το lookout ανούσιο, αφου έχεις skygarden. Αν είσαι λάτρης του Χάρι Πότερ δίπλα ακριβώς είναι το leadenhall market, όπου εχουν γυριστεί σκηνές.

ΥΓ . Δεν ξέρω αν θα είσαι με κοπέλα , αν θα είσαι να πάτε στα Harrods, η γυναίκα μου ξετρελαθηκε. Και οι τιμές στο ισόγειο είναι μια χαρά.. το Madamme Tussauds επίσης μας άρεσε πάρα πολύ, χρειάζεσαι στάνταρ 2.30 ώρες εκεί.. Τα βραδιά μιας και θα είναι στολισμένα προφανώς θα τριγυρνάτε στην Oxford και στην regent και στο Piccadilly. Επίσης έχουν και τα tk maxx εκεί. Αγαπημένο μαγαζί με επώνυμα προϊόντα σε τρομερές τιμές..
 

conathanaso

Member
Μηνύματα
11
Likes
2
Λοιπόν θα σου πω και εγώ τι θα πρότεινα.. από την πρώτη μέρα θα έβγαζα το big ben και θα έβαζα την εθνική πινακοθήκη (αν είσαι της τέχνης, αν όχι μην πας ) την trafalgar και την Leicester square .. στην τρίτη μέρα θα έβγαζα το notting hill ( καθημερινή δεν λέει και πολλά, και θα χάσεις για την επισκεψη και με τα πήγαινε έλα 2.30 ώρες) .. θα έβαζα το μουσείο φυσικής ιστορίας ( για μένα must) καθώς και μια γρήγορη επίσκεψη στο μουσείο επιστημών που είναι δίπλα ακριβώς ( δωρεάν και τα δύο μουσεία) ... Στην δεύτερη μέρα το lookout ανούσιο, αφου έχεις skygarden. Αν είσαι λάτρης του Χάρι Πότερ δίπλα ακριβώς είναι το leadenhall market, όπου εχουν γυριστεί σκηνές.

ΥΓ . Δεν ξέρω αν θα είσαι με κοπέλα , αν θα είσαι να πάτε στα Harrods, η γυναίκα μου ξετρελαθηκε. Και οι τιμές στο ισόγειο είναι μια χαρά.. το Madamme Tussauds επίσης μας άρεσε πάρα πολύ, χρειάζεσαι στάνταρ 2.30 ώρες εκεί.. Τα βραδιά μιας και θα είναι στολισμένα προφανώς θα τριγυρνάτε στην Oxford και στην regent και στο Piccadilly. Επίσης έχουν και τα tk maxx εκεί. Αγαπημένο μαγαζί με επώνυμα προϊόντα σε τρομερές τιμές..
Με τη γυναίκα μου θα είμαι! Ωραία με βοήθησες πολύ!
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.085
Likes
1.953
Με τη γυναίκα μου θα είμαι! Ωραία με βοήθησες πολύ!
Εγω παλι προτεινω να πατε χαλαρα περπατητο και αν δειτε οτι σας περισσευει χρονος να μπειτε σε μουσεια κλπ...skygarden αν εχεις κλεισει φρι εισοδο να πατε,Βρετανικο εννοειται αφου ειναι και τσαμπα αλλα γενικα ολα τα υπολοιπα αναλογα τον χρονο σας και το ποσο περπατατε τα βλεπετε εκεινη την ωρα....ειδικα αν περασετε oxford street με ολα τα μαγαζια μαζεμενα που ειναι εκει πιστεψτε με ενα 4ωρακι θα το φατε,απο γυναικειας πειρας ομιλω :haha:
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.492
Likes
7.998
Καταρχας το Big Ben γιατι ειναι 2 μερες; :bleh:Επισης, μου κολλαει καλυτερα Leicester Sq, Covent Garden, China Town, Piccadilly Circus. Προσωπικα,στην ιδια βολτα ειχα κολλησει και Soho, Oxford Str. μεχρι Trafalgar αλλα εγω περπατω πολυ κ ψωνιζω λιγο.
Harrods ειναι must πριν τις γιορτες θεωρω.
 

conathanaso

Member
Μηνύματα
11
Likes
2
Καταρχας το Big Ben γιατι ειναι 2 μερες; :bleh:Επισης, μου κολλαει καλυτερα Leicester Sq, Covent Garden, China Town, Piccadilly Circus. Προσωπικα,στην ιδια βολτα ειχα κολλησει και Soho, Oxford Str. μεχρι Trafalgar αλλα εγω περπατω πολυ κ ψωνιζω λιγο.
Harrods ειναι must πριν τις γιορτες θεωρω.
Χμμμ έχεις δίκιο! Από περπάτημα καλά πάμε ευτυχώς 😂 Θα κάνω κάποιες διορθώσεις
 

kokoui

Member
Μηνύματα
369
Likes
490
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινικη Αμερικη
Καλησπερα σας! Ταξιδεύω για Λονδίνο τέσσερις ημέρες 22-25/11 και έχω βγάλει ένα πρόγραμμα αλλά δεν ξέρω αν τα προλαβαίνω όπως το εχω φτιάξει όπως επίσης έχω αγχωθεί πολύ για το ταξίδι της επιστροφής και συγκεκριμένα πόση ώρα πριν πρέπει να πάω. Το αεροδρόμιο που αναχωρώ προς Αθήνα είναι το Διεθνές Αεροδρόμιο Στάνστεντ.
Το notting hill δεν κολλάει
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.529
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom