Γερμανία Μοναχο ή Βερολινο?

taver

Member
Μηνύματα
12.503
Likes
29.160
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Αφου το έχεις αποφασίσει για Γερμανία (good choice), έχε υπόψη σου ότι στο Ελληνικό site της Lufthansa (και πιο συγκεκριμένα στο http://www.lufthansa.com/online/portal/lh/gr/specials/content?nodeid=2490150&l=en&cid=1000254 ) εχει μια ανακοινωση για ειδικές προσφορές για Γερμανία για εισητήρια που θα κλειστούν 2-3/10/2008. Δεν έχει ακόμα καθόλου παιρετέρω πληροφορίες για το τι θα αφορούν οι προσφορές, αλλά ενδεχομένως να σου ταιριάζουν.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
βερολινο με τρελλα!!!!! θα γυρισεις με αλλη αποψη για την πολη!!! δεν θα την χορταινεις!!!
κανεις δεν παει μονο μια.......!!!!! ιστορια, ιστορια, ιστορια σε καθε γωνια της νιωθεις τον παλμο της!!!!:clap::clap::clap:
 

kosvik

Member
Μηνύματα
121
Likes
54
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΡΑΙΒΙΚΗ
Αν και δεν εχω παει στο μοναχο,ψηφιζω βερολινο!καταπληκτικη πολη,πανεμορφη ,ολο ζωντανια σιγουρα δεν θα βαρεθεις με τίποτα και θα την λατρεψεις.
 

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ταξίδι-Όνειρο
japan me cherry blossom
παιδια ευχαριστω πολυ!ημουν σιγουρη οτι η ανταποκριση σας θα ηταν αμεση και κατατοπιστικη!
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.199
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Τα τελευταία χρόνια έχω επισκεφτεί και τις δύο αυτές πόλεις και έχω βγάλει τα εξής συμπεράσματα:

Τα συν του Βερολίνου:
Η βαριά ιστορία που κάνει παντού αισθητή την παρουσία της
Πολύ φτηνή ζωή
Παντού βλέπεις νεαρόκοσμο να διασκεδάζει. Τα τρένα σταματάνε αργά. Η ηλεκτρονική σκηνή της πόλης από τις καλύτερες στην Ευρώπη.
Γενικά είναι μια πόλη με ιδιαίτερη κουλτούρα και πολύ φιλικούς κατοίκους.

Τα συν του Μονάχου
Πανέμορφη πόλη, ήσυχη, φολκλορ, με πάρκα, beer gardens και υπέθρια μαγαζάκια που πουλάνε σούπες και άσπρα λουκάνικα.
Βρίσκεται στην πιο ρομαντική περιοχή της Γερμανίας. Μπορείς να ακολουθήσεις τις διαδρομές που περνάνε από abbeys, λίμνες, κάστρα, χιονοδρομικά και να απολαύσεις τις ομορφιές της Βαβαρίας.

Προσωπικά θα πρότεινα το Βερολίνο ως top προορισμό και το Μόναχο σε συνδυασμό με την γύρω εξοχή ως ένα ρομαντικό ταξίδι σε μια περίοδο που ο καιρός είναι καλός.
 

alter100

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Έχω πάει μια φορα στο Μοναχο και καμια εικοσαριά στο Βερολίνο....
Με διαφορα το Βερολίνο η πιο ενδιαφέρουσα πόλη στις γερμανόφωνες χώρες.
Ένα κάποιο μειονέκτημα είναι ότι οι μεγάλες και ενδιαφέρουσες πόλεις είναι αρκετά μακριά...αν αποφασίσει να κάνει κάποιος και μια βόλτα εκτος που πολύ το αμφιβάλλω με τόσα που έχει να ανακαλύψει στο Βερολίνο.
Βερολίνο - Αμβούργο 300 Χιλ.
Βερολίνο - Δρέσδη 200 Χιλ.
Βερολίνο - Λειψία 200 Χιλ.
Μια ενδιαφέρουσα πόλη κοντά είναι το Potsdam 20 χιλ. περίπου που πάει κάποιος και με το Mετρο (S-Bahn) με τα θαυμάσια πάρκα και ανάκτορα (Sanssousi)
http://www.spsg.de/index.php?id=32&sessionLanguage=en&sessionCountry=DE

 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.086
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Έχω ακούσει τα καλύτερα για το Βερολίνο, αλλά εγώ φέτος το καλοκαίρι επισκέφθηκα τη Νότια Γερμανία, μεταξύ των οποίων και το Μόναχο. Όλες οι πόλεις ήταν πανέμορφες. Τις εντυπώσεις μου τις έγραψα εδώ http://www.travelstories.gr/showthread.php?t=1972
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.296
Μηνύματα
887.050
Μέλη
38.964
Νεότερο μέλος
Sandofer

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom