ΗΠΑ Νέα Υόρκη - Απορίες

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.295
Likes
8.135
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Metro και μόνο Metro. - από εμένα η απάντηση στις ερωτήσεις σου, για 5 ημέρες.
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.293
Likes
1.358
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Παιδιά 3 ερωτήσεις για Ν. Υόρκη:
- Έκανα κράτηση από KLM, και στο site μου ζήταει να "Upload your travel documents now and speed up the check-in process at the airport". Είναι προεραιτικό φαντάζομαι ή υποχρεωτικό? Να το κάνω, αξίζει ή τζάμπα θα τους δώσω στοιχεία?
- Από JFK για Αστορία, πιο οικονομικό μέσο?
- Για ΜΜΜ εντός Αστόριας/Μανχάταν, τι κάρτα να βγάλω αν κάνω 5-10 διαδρομές τη μέρα, για 5 μέρες?

Ευχαριστώ
Χρόνια πολλά! Φυσικά και να δώσεις τα στοιχεία σου! Κανένα πρόβλημα. Για ΜΜΜ κοίτα το Google maps
 

Hayate

Member
Μηνύματα
846
Likes
5.140
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Παιδιά 3 ερωτήσεις για Ν. Υόρκη:
- Έκανα κράτηση από KLM, και στο site μου ζήταει να "Upload your travel documents now and speed up the check-in process at the airport". Είναι προεραιτικό φαντάζομαι ή υποχρεωτικό? Να το κάνω, αξίζει ή τζάμπα θα τους δώσω στοιχεία?
- Από JFK για Αστορία, πιο οικονομικό μέσο?
- Για ΜΜΜ εντός Αστόριας/Μανχάταν, τι κάρτα να βγάλω αν κάνω 5-10 διαδρομές τη μέρα, για 5 μέρες?

Ευχαριστώ
Τα στοιχεία θα τα δώσεις έτσι κιαλλιως τι εννοείς?... Όσο για μεταφορές βγάλε μία εβδομαδιαία κάρτα ,είναι για μετρο-λεωφορεια ,όχι ακριβή.Γλιτωνεις χρόνο και χρήμα...
 
Μηνύματα
174
Likes
814
Παιδιά 3 ερωτήσεις για Ν. Υόρκη:
- Έκανα κράτηση από KLM, και στο site μου ζήταει να "Upload your travel documents now and speed up the check-in process at the airport". Είναι προεραιτικό φαντάζομαι ή υποχρεωτικό? Να το κάνω, αξίζει ή τζάμπα θα τους δώσω στοιχεία?
- Από JFK για Αστορία, πιο οικονομικό μέσο?
- Για ΜΜΜ εντός Αστόριας/Μανχάταν, τι κάρτα να βγάλω αν κάνω 5-10 διαδρομές τη μέρα, για 5 μέρες?

Ευχαριστώ
Τα στοιχεία σου είτε τα βάλεις εσύ τώρα είτε στα ελέγξει υπάλληλος στο αεροδρόμιο είναι ακριβώς το ίδιο, αν εννοείς από άποψη προσωπικών δεδομένων. Πάντως το να σου τσεκάρουν την ΕΣΤΑ στο αεροδρόμιο παίρνει ένα λεπτό, οπότε αν δεν εχεις χρόνο/διάθεση να ασχοληθείς τώρα, δε θα γίνει κάτι
 

kostão

Member
Μηνύματα
47
Likes
76
Επόμενο Ταξίδι
Ανδαλουσία-Καταλονία
Ταξίδι-Όνειρο
Μπουένος Άιρες-Σαλβαντόρ-
Παιδιά 3 ερωτήσεις για Ν. Υόρκη:
- Έκανα κράτηση από KLM, και στο site μου ζήταει να "Upload your travel documents now and speed up the check-in process at the airport". Είναι προεραιτικό φαντάζομαι ή υποχρεωτικό? Να το κάνω, αξίζει ή τζάμπα θα τους δώσω στοιχεία?
- Από JFK για Αστορία, πιο οικονομικό μέσο?
- Για ΜΜΜ εντός Αστόριας/Μανχάταν, τι κάρτα να βγάλω αν κάνω 5-10 διαδρομές τη μέρα, για 5 μέρες?

Ευχαριστώ
Πλέον όλοι χρησιμοποιούν ανέπαφα την χρεωστική κάρτα ή το κινητό και για πάνω από 11 διαδρομές τη βδομάδα βγαίνει όσο η metro card. 34 δολάρια.
Weekly Fare Cap
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
914
Likes
4.031
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Παιδιά 3 ερωτήσεις για Ν. Υόρκη:
- Έκανα κράτηση από KLM, και στο site μου ζήταει να "Upload your travel documents now and speed up the check-in process at the airport". Είναι προεραιτικό φαντάζομαι ή υποχρεωτικό? Να το κάνω, αξίζει ή τζάμπα θα τους δώσω στοιχεία?
- Από JFK για Αστορία, πιο οικονομικό μέσο?
- Για ΜΜΜ εντός Αστόριας/Μανχάταν, τι κάρτα να βγάλω αν κάνω 5-10 διαδρομές τη μέρα, για 5 μέρες?

Ευχαριστώ

Πολλοί στο forum έχουν μετακινηθεί με το μέλος boxeraki. Ρίξε μια ματιά στο post εδώ.
 

ribo7

Member
Μηνύματα
182
Likes
170
Τα στοιχεία θα τα δώσεις έτσι κιαλλιως τι εννοείς?
Το να τσεκάρει ένας υπάλληλος (είτε υπάλληλος ασφάλειας αεροδρομίου είτε της αεροπορικής) με το μάτι ή να επιβεβαιώσει κάτι στον υπολογιστή μου φαίνεται διαφορετικό από το να ανεβάσω τα στοιχεία μου στο site της KLM που δε γνωρίζω καν πως τα χειρίζονται σαν προσωπικά δεδομένα.
Η ερώτησή μου είναι πιο πολύ αν είναι υποχρεωτικό ή προαιρετικό και να τα ζυγίσω αν συμφέρει, αν π.χ. θα κερδίσω σε ώρες αναμονής στο αεροδρόμιο.
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
914
Likes
4.031
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Το να τσεκάρει ένας υπάλληλος (είτε υπάλληλος ασφάλειας αεροδρομίου είτε της αεροπορικής) με το μάτι ή να επιβεβαιώσει κάτι στον υπολογιστή μου φαίνεται διαφορετικό από το να ανεβάσω τα στοιχεία μου στο site της KLM που δε γνωρίζω καν πως τα χειρίζονται σαν προσωπικά δεδομένα.
Η ερώτησή μου είναι πιο πολύ αν είναι υποχρεωτικό ή προαιρετικό και να τα ζυγίσω αν συμφέρει, αν π.χ. θα κερδίσω σε ώρες αναμονής στο αεροδρόμιο.
Την αεροπορική την αφορά ο αριθμός διαβατηρίου και το αν έχεις έγκυρη ESTA (διότι αν φας πόρτα στις ΗΠΑ επειδή πήγες χωρίς ESTA / visa - δηλαδή εκείνοι δεν σε έλεγξαν σωστά πριν επιβιβαστείς, εκείνοι πρέπει να σε γυρίσουν πίσω). Ακόμη και την κάρτα που σου δίνουν να συμπληρώσεις στο αεροπλάνο, την δίνεις στον υπάλληλο του immigration, όχι στον αεροσυνοδό.

Δεν ξέρω τι σου ζητάει συγκεκριμένα η KLM, φωτογραφίες διαβατηρίου και άλλα τέτοια θα ανέβαζα μόνο στο επίσημο site του immigration / border & protection της χώρας. Τον αριθμό διαβατηρίου, σαν αριθμό ταξιδιωτικού εγγράφου, θα το έδινα, αλλά αυτό.
 

ribo7

Member
Μηνύματα
182
Likes
170
1714998423139.png


Απλά στοιχεία βλέπω. Αλλά μου φαίνεται περίεργο να ζητάει και που θα μείνω. Πιο λογικά θα μου φαινόταν να ζήταγε να δώσω έναν αριθμό ESTA να δουν αν έχει εγκριθεί παρά τα στοιχεία.
Τεσπά, θα τους πάρω και κανα τηλ. να δω τι θα μου πουν ποσο βοηθάει να τα συμπληρώσω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.231
Μηνύματα
884.390
Μέλη
38.919
Νεότερο μέλος
ArgiroPappa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom