Μαρόκο Πληροφορίες για Μαρόκο

hlhjac

Member
Μηνύματα
418
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αιγυπτος
Ξενοδοχείο η riad στο Μαρακες??? Κάποια πρόταση από άτομα που εχουν επισκεφθεί το Μαρακες???
Καλημέρα. Κατά την άποψη μου, σαφέστατα, riad! Ζεις όλη τη μαγεία μέσα στη παλιά πόλη, ξυπνώντας κ παίρνοντας πρωινό μέσα σε μια εσωτερική αυλή ενός riad. Έμεινα στο riad dar nouba. Απέχει 15 λεπτά με τα πόδια από την jemaa el Fna. Είμαι παρά πολύ καθαρό, ήσυχο, με πολύ ωραίο χειροποίητο πρωινό κ ωραια διακόσμηση. Το προτείνω ανεπιφύλακτα. Καλά να περασετε
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Κι εγώ συμφωνώ με την επιλογή riad. Και στην ατμοσφαιρική μεδίνα θα είστε και πιο καλό σέρβις λογικά θα έχετε. Εκτός αν θέλετε αρκετούς και μεγαλυτερους κοινόχρηστους χώρους, μεγαλύτερες πισίνες κλπ. Επειδή έχω μείνει και στα δύο, όταν έφτασα στο ξενοδοχείο μετά από διαμονή σε riad μου κακοφανηκε. Έχω μείνει στο riad 72 και με άφησε με πολύ καλές εντυπώσεις.
 

Giorgos67890

Member
Μηνύματα
15
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Μαρακές
Καλησπέρα, διάβαζα κάποιες κριτικές και σχόλια σχετικά με το καινουργιο αεροδρόμιο του Μαρακες, και ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει επισκεφτεί τον τελευταίο καιρό το Μαρακες να μας πει την εμπειρία του από το συγκεκριμένο αεροδρόμιο. Ευχαριστώ!!!
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.775
@Giorgos67890, θα σου είχα απαντήσει, αλλά θάλασσα και Δεκαπενταύγουστος. Δύσκολα κάθεσαι στον Η/Υ.

Το αεροδρόμιο του Μαρακές είναι υπερσύγχρονο και πεντακάθαρο. Βέβαια μου έκανε εντύπωση, ότι από το αεροπλάνο πήγαμε στο αεροδρόμιο με τα πόδια. Βολικό. Ήταν πολύ μικρή απόσταση.

23.JPG


24.JPG


25.JPG


26.JPG


27.JPG


28.JPG
 

Giorgos67890

Member
Μηνύματα
15
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Μαρακές
@Giorgos67890, θα σου είχα απαντήσει, αλλά θάλασσα και Δεκαπενταύγουστος. Δύσκολα κάθεσαι στον Η/Υ.

Το αεροδρόμιο του Μαρακές είναι υπερσύγχρονο και πεντακάθαρο. Βέβαια μου έκανε εντύπωση, ότι από το αεροπλάνο πήγαμε στο αεροδρόμιο με τα πόδια. Βολικό. Ήταν πολύ μικρή απόσταση.
@gelf Οκ σε ευχαριστώ πολύ. Αν έχεις τίποτα tips η πληροφορίες θα βοηθούσαν πολύ. Σε ευχαριστώ
 

alexandra_m

Member
Μηνύματα
9
Likes
33
@Giorgos67890 Από τη δική μου εμπειρία στο συγκεκριμένο αεροδρόμιο, θα συμβούλευα όποιον πρόκειται να φύγει από εκεί, να πάει αρκετά νωρίτερα απ'ό,τι πηγαίνει συνήθως πριν από μια πτήση. Ταξίδεψα στο Μαρόκο τον Απρίλιο και έφυγα από το αεροδρόμιο του Μαρακές κάπου στα μέσα του μήνα. Συνάντησα κάποια πράγματα που δεν μου έχουν ξανατύχει και χρειάζεται να υπολογίζει κανείς περισσότερο χρόνο.
Αρχικά, υπάρχει ένας πρώτος έλεγχος για να μπεις στον χώρο του αεροδρομίου.
Στη συνέχεια, πρέπει να πας στα γκισέ της αεροπορικής ακόμα και αν δεν έχεις να παραδώσεις αποσκευή, για να σου βάλουν σφραγίδα στην κάρτα επιβίβασης. Επίσης δεν δέχονται mobile boarding pass, οπότε πρέπει να το έχεις εκτυπωμένο(τουλάχιστον όσοι ταξιδεύουν με Ryanair όπως εγώ τότε)
Κοντά στα γκισέ θα βρεις και τις κάρτες που συμπληρώνεις τα στοιχεία σου για την έξοδο από τη χώρα, θα πρότεινα να έχεις μαζί σου στιλό, απ'όσο θυμάμαι εκεί δεν είχε.
Μετά ακολουθεί ο κλασικός έλεγχος και στο τέλος ο έλεγχος διαβατηρίων.
Εμείς μάλλον πετύχαμε περίοδο και ίσως και ώρα αιχμής, τρελές ουρές παντού, 3 ώρες νωρίτερα που πήγαμε μας έφτασαν οριακά(είχαμε ενημερωθεί με email από την αεροπορική για καθυστερήσεις), αλλά και με νορμάλ κίνηση νομίζω καλό είναι να τα έχει κανείς αυτά υπόψιν.
Αν κάποιος πήγε πιο πρόσφατα και γνωρίζει εάν έχει αλλάξει κάτι, ας μας πει.
 

Giorgos67890

Member
Μηνύματα
15
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Μαρακές
@alexandra_m Σε ευχαριστώ πολύ για τις πολυτιμες πληροφορίες. Έτσι διάβασα κι εγώ. Το θέμα ότι η απευθειας πτήση της Ryanair από Μαρακες είναι 6 το πρωί. Το εντυπέ που λες ότι συμπληρώνεις, τι το κάνεις μετά??? Άρα μας βλέπω αεροδρόμιο από νωριν τα ξημερώματα.
 

alexandra_m

Member
Μηνύματα
9
Likes
33
@Giorgos67890 Το δίνεις στον έλεγχο των διαβατηρίων. Θα συμπληρώσετε το αντίστοιχο και με την άφιξή σας στο Μαρόκο. Καλό ταξίδι!
 

bridgetjones

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Γεια σε όλους! Διάβασα πολύ όμορφες ταξιδιωτικές ιστορίες για το Μαρόκο και ανυπομονώ πραγματικά για το ταξίδι :)

Έχω κάποιες ερωτήσεις προς τα μέλη που έχουν ταξιδέψει εκεί, αν μπορείτε να μου απαντήσετε θα σας είμαι ευγνώμων!
1. Χρειάζεται να κάνει κάποιος εμβόλια για να ταξιδέψει? Διάβασα κάπου ότι συστήνεται εμβόλιο για Ηπατίτιδα Ά και τέτανος οκ, καλό είναι να το κάνουμε έτσι κι αλλιώς.
2. Θα μείνω συνολικά 7 ημέρες περίπου. Το πλάνο είναι να πάμε πχ Μαρακές και να επιστρέψουμε από Φες (θα εξαρτηθεί από τις ώρες και τις τιμές εισιτηρίων) οπότε θα πρέπει να μετακινηθούμε προς την μία ή την άλλη κατεύθυνση έτσι κι αλλιώς. Το σκεφτόμαστε επομένως:
- 3 μέρες Μαρακές
- 2 μέρες ταξίδι στην έρημο με κατεύθυνση Φες
- 2 μέρες Φες και επιστροφή

Το ερώτημά μου έιναι αν έχει κάνει κάποιος το αντίστοιχο ταξίδι 2 ή 3 ημερών από πχ Μαρακές προς Φες που οργανώνουν διάφορα τοπικά πρακτορεία όπως πχ αυτό http://www.morocco-excursion.com/ ή αυτό https://moroccanguides.com/? Οι τιμές τους είναι λίγο τσιμπημένες ομολογουμένως καθώς για 2 άτομα θα πέσουμε στην κατηγορία των private tours, αλλά το θέμα είναι αν συμφέρει σαν εμπειρία, γιατί προτιμώ κάτι τέτοιο από το να πάω με τρένο προς την μια ή την άλλη κατεύθυνση.

3. Τέλος, αν έχετε να προτείνετε κάποιο δοκιμασμένο riad σε Μαρακές και Φες.

Ευχαριστώ πολύ!

 

hlhjac

Member
Μηνύματα
418
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αιγυπτος
Γεια σε όλους! Διάβασα πολύ όμορφες ταξιδιωτικές ιστορίες για το Μαρόκο και ανυπομονώ πραγματικά για το ταξίδι :)

Έχω κάποιες ερωτήσεις προς τα μέλη που έχουν ταξιδέψει εκεί, αν μπορείτε να μου απαντήσετε θα σας είμαι ευγνώμων!
1. Χρειάζεται να κάνει κάποιος εμβόλια για να ταξιδέψει? Διάβασα κάπου ότι συστήνεται εμβόλιο για Ηπατίτιδα Ά και τέτανος οκ, καλό είναι να το κάνουμε έτσι κι αλλιώς.
2. Θα μείνω συνολικά 7 ημέρες περίπου. Το πλάνο είναι να πάμε πχ Μαρακές και να επιστρέψουμε από Φες (θα εξαρτηθεί από τις ώρες και τις τιμές εισιτηρίων) οπότε θα πρέπει να μετακινηθούμε προς την μία ή την άλλη κατεύθυνση έτσι κι αλλιώς. Το σκεφτόμαστε επομένως:
- 3 μέρες Μαρακές
- 2 μέρες ταξίδι στην έρημο με κατεύθυνση Φες
- 2 μέρες Φες και επιστροφή

Το ερώτημά μου έιναι αν έχει κάνει κάποιος το αντίστοιχο ταξίδι 2 ή 3 ημερών από πχ Μαρακές προς Φες που οργανώνουν διάφορα τοπικά πρακτορεία όπως πχ αυτό http://www.morocco-excursion.com/ ή αυτό https://moroccanguides.com/? Οι τιμές τους είναι λίγο τσιμπημένες ομολογουμένως καθώς για 2 άτομα θα πέσουμε στην κατηγορία των private tours, αλλά το θέμα είναι αν συμφέρει σαν εμπειρία, γιατί προτιμώ κάτι τέτοιο από το να πάω με τρένο προς την μια ή την άλλη κατεύθυνση.

3. Τέλος, αν έχετε να προτείνετε κάποιο δοκιμασμένο riad σε Μαρακές και Φες.

Ευχαριστώ πολύ!

1) δεν είχαμε κάνει κανένα εμβόλιο
2) δεν το γνωρίζω. Εμείς είχαμε ξεναγό στο Μαρακές και άξιζε πολύ
3) στο Μαρακές μείναμε στο riad dar nouba το οποίο το προτείνω ανεπιφύλακτα. Στη Φεζ ατυχήσατε όποτε δε το συστήνω

Καλά να περασετε
 

North66

Member
Μηνύματα
4.314
Likes
5.076
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Φεζ: ριάντ Rcif (ταξί μέχρι πλατεία Rcif και από κει αν δουλεύει το gps σου και καταφέρεις να το βρεις ποδαράτη ανάβαση 5-10', αλλιώς ζήτα να σε περιμένει άτομο απ' το ριάντ), πολύ καλό.
 

bridgetjones

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
1) δεν είχαμε κάνει κανένα εμβόλιο
2) δεν το γνωρίζω. Εμείς είχαμε ξεναγό στο Μαρακές και άξιζε πολύ
3) στο Μαρακές μείναμε στο riad dar nouba το οποίο το προτείνω ανεπιφύλακτα. Στη Φεζ ατυχήσατε όποτε δε το συστήνω

Καλά να περασετε
Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας να μου απαντήσετε!

Φεζ: ριάντ Rcif (ταξί μέχρι πλατεία Rcif και από κει αν δουλεύει το gps σου και καταφέρεις να το βρεις ποδαράτη ανάβαση 5-10', αλλιώς ζήτα να σε περιμένει άτομο απ' το ριάντ), πολύ καλό.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σας!
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.329
Μηνύματα
888.265
Μέλη
38.992
Νεότερο μέλος
kwstasa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom