Τουρκία Σμύρνη

Extra muros

Member
Μολις χθες αργα το βραδυ γυρισαμε απο ενα ταξιδι (ζωης για την συζηγο μου) στην Σμυρνη και τα Αλατσατα (το χωριο που γεννηθηκε και εφυγε το 1922 η γιαγια της με την Μικρασιατικη Καταστροφη).
Θα αναφερω τα θετικα και τα αρνητικα του ταξιδιου για να βοηθησω οποιον αλλον θελει να παει εκει ..
Διεθνές Αεροδρόμιο Αντνάν Μεντερές
Ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ οι υπαλληλοι εκει να μην γνωριζουν Αγγλικα
Αφου φαγαμε 1 ωρα στον ελεγχο των διαβατηριων (για τους Ελληνες μια απλη ταυτοτητα εστω και την παλια κανει ) πηγαμε να παρουμε τις βαλιτσες μας
ΠΟΥΘΕΝΑ δεν ελεγε απο που θα τις περναμε και κανεις υπαλληλος δεν μιλουσε αγγλικα για να μας βοηθησει να τις βρουμε
Τιμες στα υψη..Ενα μπουκαλακι νερο 2,5€ και μια τυροπιτα στα 6€
Ακομα και τα duty free οι τιμες ειναι στα υψη αρα μην αφησετε τιποτα απο ψωνια για την τελευταία στιγμη
Σμυρνη
Ειλικρινά την θεωρω απο τις ποιο ασχημες πολεις που εχω παει
Ενα μικρο κομματι στην παραλια δεν σωζει την κατασταση
Ιδιαιτερα οι πολλες μονομπλοκ πολυκατοικίες σου δημιουγουν μια ασχημη διαθεση
ΠΡΟΣΟΧΗ στα ταξι τους ..Δεν ξερουν φυσικα γρι απο Αγγλικα και δεν ξερω ποσο καλα ξερουν και την πολη..
Επειδη ειχαμε αφησει το αυτοκινητο σε παρκινγκ στο παρκο της Σμυρνης και πηγαμε με τα ποδια αρχικα στην Αγια Φωτεινη (σορυ αλλα Κυριακη του Πασχα επρεπε να ηταν ανοιχτή για το κοινο ) και μετα θελαμε ταξι για το Ρολοι της Σμυρνης τρομαξαμε να συνεννοηθούμε για να μας παει και ο επομενος που θα μας πηγε πισω στο παρκο τον πηγαμε εμεις αφου δεν ηξερε πως να παει ...
Εφεσσος
Το κατι αλλο
Θες για να την δεις ΟΛΗ τουλαχιστον 4+ ωρες ..πολυ περπατημα ..
Συμβουλη να πατε πρωι ,οχι καλοκαιρι και να μην εχετε τιποτα αλλο στο πρόγραμμα σας την μερα αυτη γιατι απο την ουραση δεν θα εχετε κουραγια για τιποτα αλλο
Εισητηριο 52€/ατομο (ομολογω ειναι τα μονα λεφτα που "εκλαψα") οχι για αυτο που ειδα αλλα θεωρω το κοστος πολυ μεγαλο
Αλατσατα
Εκει ειχαμε την βαση μας ..
Μεναμε σε ενα πολυ ωραιο ξενοδοχειο με εναν ιδιοκτητη που ειναι λατρης των Ελληνων και ...της Νατάσσας Θεοδωρίδου (αν το επιτρεπει το φορουμ μπορω να δωσω και ονομα του ξενοδοχειου).
Τουριστικο και ομορφο μερος (βεβαια για την σύζυγο ηταν κατι το ιδιαιτερο οταν ειδαμε τα σπιτια της γιαγιας της που τωρα εχουν γινει μαγαζια )
Σαββατο εχει παζαρι που ΠΡΕΠΕΙ να πατε οπωσδήποτε
Urla ,Τσεσμε
Τα Urla ειναι ενα μικρο ψαροχωρι που το μονο που αξιζει να δεις ειναι το σπιτι του Σεφερη που εχει γινει ξενοδοχειο με το ονομα του και το στενακι διπλα που του δωσαν επίσης το ονομα του
Το Τσεσμε ομορφη πολη ..η παραλια εχει αρκετα μερη να φας και να πιεις τον καφε σου και στην μια ακρη βρηκαμε μια φοβερη παραλια (φανταζομαι το καλοκαιρι εκει δεν πέφτει καρφιτσα)
Δρομοι διοδια
Απο τα θετικα του ταξιδιου ..Ειχαμε νοικασει αυτοκινητο και καναμε πανω απο 700χλμ
Η τιμη της βενζινης ειναι 1,24€ ...Ναι 1,24€
Τα διοδια τους ειναι μονο στις εξοδους χωρις μπαρες με εναν πομποδεκτη που εχεις
Οι τιμες μου απλα να κλαις σε σχεση με την Ελλαδα..Πληρωσαμε 140λιρες (περιπου 4€) και καναμε πανω απο 650χλμ μεσα σε αυτους ..
Μιλαμε για καλους δρομους με3 λωρίδες στην πλειοψηφία τους ..το μονο μειον οτι δεν εχουν παρκινγκ να ξεκουραστεις ουτε τουαλέτες ...
Γενικες εντυπωσεις
Αρνητικα
-Το 90% δεν ξερουν αγγλικα ..Ευτυχως υπαρχει πλεον η εφαρμογη translate και συνεννοείσαι λιγο
-Οι τιμες τα υψη σε συγκριση πριν 10 χρονια που ειχα παει Τουρκια (Κων/πολη) ..ακομα και στο παζαρι εβλεπες τιμες Ελλαδας σε πολλα ειδη ..τα μονα που ειδαμε χαμηλα ειναι ο Ελληνικος καφες και καποια τροφιμα
-Καφε κρυο δεν καταφερα να βρω πουθενα που να πινετε (χαχχαχαχα)
Θετικα
-Οτι εχει να κανει με το αυτοκινητο
- Η διαθεση να βοηθησουν αν και δεν ξερουν Αγγλικα
-Τα φαγητα τους και τα γλυκα τους
Σιγουρα ξεχασα πολλα και ισως με ερωτησεις μπορω να βοηθησω οποιον θελει να παει στο μελλον
Οι τιμές στο αεροδρόμιο όντως σκανδαλώδεις, ακόμα και για αεροδρόμιο, όχι ότι πήρα τίποτα, πέρα από νερό που κι αυτό αν θυμάμαι ήταν γύρω στο τρίευρω(!). Επειδή πάντως αναφέρεις γενικά για τις τιμές στην Τουρκία, σίγουρα δεν έχω μέτρο σύγκρισης με παλιότερα γιατί πήγα πρώτη φορά, αλλά ακόμα και με τον εξωφρενικό πληθωρισμό θεωρώ ότι τιμές Ελλάδας βρήκα μόνο στα μαγαζιά των Αλατσάτων, το παζάρι ωστόσο αρκετά φτηνότερα από οτιδήποτε θα βρεις εδώ ακόμα και στη λαϊκή. Η φτηνότερη χώρα από τις - όχι τόσο πολλές είναι η αλήθεια - που έχω επισκεφτεί, με αισθητή διαφορά από τη δεύτερη, την επίσης 25%-30% φτηνότερη Βουλγαρία. Είναι αλήθεια βέβαια ότι υπάρχει μια ανισοκατανομή στις τιμές, δηλ. κάποια πράγματα, ειδικά για όσα απευθύνονται στον τουρίστα, είναι σε αστρονομικά επίπεδα (500 λίρες για το τελεφερίκ 2 λεπτών προς την Ακρόπολη της Περγάμου, δηλαδή περισσότερο από το καθαυτό εισιτήριο εισόδου), ενώ άλλα περίπου τσάμπα. Ακόμα πιο ακριβό από εδώ είναι και το ελαιόλαδο, και μου είπαν ότι αυτό ήταν και πριν τη γενικότερη παγκόσμια εκτόξευσή του, ένας από τους λόγους που καίτοι ελαιοπαραγωγός περιοχή ακόμα και στα παράλια μαγειρεύουν με σπορέλαια και βούτυρα κατά 90%. Μια και είπες για ταξί, πραγματικά για τα ευρωπαϊκά δεδομένα είναι να γελάς. Έπαθα κι εγώ με τον πρώτο οδηγό ό,τι κι εσύ, δηλ. δεν είχε ιδέα και ακόμα και το gps κολλούσε, σταματούσε και ρωτούσε κόσμο δεξιά κι αριστερά, μας έφερνε σβούρες, κάποια στιγμή σβήνει το ταξίμετρο που είχε γράψει 100 λίρες και λέμε με τη φίλη μου ωχ γύρευε τι θα μας ζητάει ο απατεώνας και τελικά μας ζήτησε 50 λίρες, με την ισοτιμία των ημερών τότε δηλ. 1,5 ευρώ και χίλια συγγνώμη με τα λιγοστά αγγλικά του. Γενικά, όπως είχα πει και όταν γύρισα, πραγματικά οι περισσότεροι ντόπιοι με σκλάβωσαν με την προθυμία και την ευγένειά τους.

Δεν είχα χρόνο για Urla, αλλά και μόνο για τον ποιητή θα το σημειώσω για την επόμενη φορά που ελπίζω να μην είναι πολύ μακριά. Όσο για τη Σμύρνη, σίγουρα δεν είναι όμορφη πόλη, αλλά προσωπικά τη βρήκα εξαιρετικά γοητευτική, λόγω ιστορικού βάρους, αλλά και της σύγχρονης ζωντάνιας της. Ακόμα όμως κι αν δε θεωρεί κάποιος απαραίτητα αναζωογονητική την εμπειρία μιας μητρόπολης της οποίας το κέντρο δεν έχει μετατραπεί ως τώρα σε θεματικό πάρκο, τελικά μου φάνηκε ότι και από καθαρά τουριστικής πλευράς είχε τα πραγματάκια της και πέρα από το ρολόι. Θεωρώ πως, ακόμα και για τουρίστες που δεν κουβαλάνε τα συναισθηματικά φορτία των Ελλήνων, 2-3 μέρες γεμίζουν άνετα με αυτό που θα λέγαμε τυπικά "αξιοθέατα", προσωπικά δεν πρόλαβα καν να πάω στον Πάγο, δηλ. την αρχία Ακρόπολη και το θέατρό της, μόνο σε φωτογραφία στο - πολύ ενδιαφέρον - αρχαιολογικό μουσείο το είδα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.520
Μέλη
38.942
Νεότερο μέλος
evrhdhkh

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top