Γαλλία Ταξίδι στη Γαλλία - Προτάσεις

kostas.1981

Member
Μηνύματα
19
Likes
19
Καλησπέρα!
Για όποιον/-α έχει εικόνα, ποια μουσεία είναι κατά τη γνώμη σας ''άχαστα'' σε Ντιζόν και Μπον; Είμαι στη διαδικασία του τελευταίου προγραμματισμού τώρα και θέλω να τα κλείσω online για να μην περιμένω στις ουρές.
Στη Μπον ο χρόνος δεν είναι πολύς (θα είμαστε εκεί από μεσημέρι ως το μεσημέρι της επόμενης), οπότε μας βλέπω να κλείνουμε για το ''Hôtel-Dieu - Hospices de Beaune'', που είναι και το πιο γνωστό από όσο έχω δει.
Στη Ντιζόν θα έχουμε 2 βράδια και μου φαίνονται ενδιαφέροντα και των καλών τεχνών και το Rude. Μας αρέσουν αρκετά τα μουσεία αλλά προτεραιότητα είναι να χαρούμε την πόλη.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Καλησπέρα!
Για όποιον/-α έχει εικόνα, ποια μουσεία είναι κατά τη γνώμη σας ''άχαστα'' σε Ντιζόν και Μπον; Είμαι στη διαδικασία του τελευταίου προγραμματισμού τώρα και θέλω να τα κλείσω online για να μην περιμένω στις ουρές.
Στη Μπον ο χρόνος δεν είναι πολύς (θα είμαστε εκεί από μεσημέρι ως το μεσημέρι της επόμενης), οπότε μας βλέπω να κλείνουμε για το ''Hôtel-Dieu - Hospices de Beaune'', που είναι και το πιο γνωστό από όσο έχω δει.
Στη Ντιζόν θα έχουμε 2 βράδια και μου φαίνονται ενδιαφέροντα και των καλών τεχνών και το Rude. Μας αρέσουν αρκετά τα μουσεία αλλά προτεραιότητα είναι να χαρούμε την πόλη.
Εχω παει σε ολα, δεν ειναι μεγαλα μουσεια. Μια μερα στη Ντιζον αρκει.
Μετα να πατε σε δοκιμαστηρια κρασιου και να βγειτε σε χωρια με τοπικα λεωφορεια, αν δεν εχετε αυτοκινητο.
Εκτος απο το Hôtel-Dieu - Hospices de Beaune που εχει την Τελικη Κριση, και ειναι αχαστη, τιποτε αλλο δεν το λες πραγματικα αχαστο απο μουσεια.
Προτεραιοτητα ειναι το καλο φαι εκει και ειδικα τα σαλιγκαρια.
Πολυ καλο αυτο σε παλιο πετρινο πανδοχειο με ανοιχτη κουζινα με τζακι του 19ου αιωνα και πολυ νορμαλ τιμες για τα πιατα, ουτε στο ονειρο σου στο Παρισι, κρατηση απαραιτητη
Le Sauvage à Dijon accueille autour d'une cuisine traditionnelle
 
Last edited:

kostas.1981

Member
Μηνύματα
19
Likes
19
Σ'ευχαριστώ και πάλι.
Εχω παει σε ολα, δεν ειναι μεγαλα μουσεια. Μια μερα στη Ντιζον αρκει.
Μετα να πατε σε δοκιμαστηρια κρασιου και να βγειτε σε χωρια με τοπικα λεωφορεια, αν δεν εχετε αυτοκινητο.
Οκ, οπότε ίσως να μην κλείσω εισιτήρια για όλα και να μπορούμε να βγάλουμε εκεί επιτόπου σε αυτά που μας τραβάνε πιο πολύ.
Ουσιαστικά θα έχουμε μιάμιση μέρα στην πόλη γιατί φτάνουμε αργά απόγευμα, οπότε θα δούμε πώς θα πάει βάσει χρόνου. Αν βγει, θα το δούμε και για κάποιο χωριό, ναι. Ξεχωρίζεις κάποιο συγκεκριμένο;

Εκτος απο το Hôtel-Dieu - Hospices de Beaune που εχει την Τελικη Κριση, και ειναι αχαστη, τιποτε αλλο δεν το λες πραγματικα αχαστο απο μουσεια.
Προτεραιοτητα ειναι το καλο φαι εκει και ειδικα τα σαλιγκαρια.
Δεν είμαι φίλος του σαλιγκαριού, αλλά με μια αναζήτηση που έκανα όντως το φαγητό φαίνεται υποσχόμενο στην περιοχή και υπάρχουν αρκετά εστιατόρια με τοπική κουζίνα και νορμάλ τιμές. Έχει και πιο μισελενάτα, αλλά δε με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Ουσιαστικά θα έχουμε μιάμιση μέρα στην πόλη γιατί φτάνουμε αργά απόγευμα, οπότε θα δούμε πώς θα πάει βάσει χρόνου. Αν βγει, θα το δούμε και για κάποιο χωριό, ναι. Ξεχωρίζεις κάποιο συγκεκριμένο;
Πηγαινοντας προς Beaune με εντυπωσιασε παρα πολυ στη διαδρομη το Nuits-Saint-Georges που μου φανηκε πολυ γραφικο. Εχει ΠΟΛΛΑ δοκιμαστηρια αφου εκει παραγεται το ομωνυμο κρασι Βουργουνδιας, ενα απο τα ακριβοτερα. Ειναι πολυ κοντα στη Ντιζον.

Επισης αν εχετε αυτοκινητο μπορειτε να πατε στο Flavigny-sur-Ozerain, που γυριστηκε η ταινια Chocolat.
 

kostas.1981

Member
Μηνύματα
19
Likes
19
Πηγαινοντας προς Beaune με εντυπωσιασε παρα πολυ στη διαδρομη το Nuits-Saint-Georges που μου φανηκε πολυ γραφικο. Εχει ΠΟΛΛΑ δοκιμαστηρια αφου εκει παραγεται το ομωνυμο κρασι Βουργουνδιας, ενα απο τα ακριβοτερα. Ειναι πολυ κοντα στη Ντιζον.
Πράγματι φαίνεται πολύ ωραίο και νομίζω είναι καλή ευκαιρία για μια βόλτα και δοκιμή κρασιών από εκει, γιατί απο Μπον πολύ δύσκολα θα έβγαινε λόγω χρόνου. Και είναι και μόλις ένα 20λεπτο από Ντιζόν είδα.
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Πράγματι φαίνεται πολύ ωραίο και νομίζω είναι καλή ευκαιρία για μια βόλτα και δοκιμή κρασιών από εκει, γιατί απο Μπον πολύ δύσκολο θα έβγαινε λόγω χρόνου. Και είναι και μόλις ένα 20λεπτο από Ντιζόν είδα.
Δοκιμαστηρια κρασιου θα βρειτε και στη Beaune. Εχει καθε λιγα μετρα. Εμεις ειχαμε κανει προκρατηση, αλλα δεν χρειαζοταν, δεν ειχαν ουρες.
 

kostas.1981

Member
Μηνύματα
19
Likes
19
Επισης αν εχετε αυτοκινητο μπορειτε να πατε στο Flavigny-sur-Ozerain, που γυριστηκε η ταινια Chocolat.
Ναι, το έχω δει αλλά θα κινηθούμε μόνο με μέσα. Δεν πειράζει, όλα όμορφα φαίνονται. Η περιοχή φαίνεται ανεξάντλητη έτσι κι αλλιώς.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.509
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom