Βολιβία Περού Ταξίδι σε Περού-Βολιβία

tatooine

Member
Μηνύματα
1.590
Likes
5.679
Αυτα που λες ειναι ενα βραδυ, τρεις μερες τι θα κανουν? Ααντε να φανε και μιση ωρα στο μουσειο του Χρυσου, και μια-δυο ωρες στο ασχημο κεντρο, τρεις μερες τι θα κανουν? Θα τρωνε και θα πινουν σμαλλα αυτα γινονται και στη Λιμα (σε πολυ καλυτερο βαθμο) που εχει και αξιοθεατα (και σε απειρες αλλες πολεις), δε θα εχανα τις γραμμες της Νασκα ή μερες απο το Κουσκο και απο το Salar de Uyuni για να παω σε ενα κλαμπ ή να φαω. Γνωμη μου.
Τσ τσ τσ τσ...... φαστ σε όλα.
Σε ένα βράδυ; Μια μέρα άφιξη μια μέρα προσαρμογή μια μέρα γύρισμα πάνε οι τρις μέρες.
Μια μέρα θέλεις μονό να ανέβεις Μοντσεράτ.
Πως έχετε καταντήσει εσείς οι νεολαίοι. Υπάρχει και η επομένη φορά Ζορζ.
Στο κούσκο αναφέρεσαι στις παράγκες περιμετρικά, η εντός των τοίχων που τα βλέπεις σε μερικές ώρες με έναν κάλο οδηγό;
Όσο για τη Λίμα ας όψεται ο ωκεανός και η μιραφλορες διαφορετικά θα ήταν για Λιμάρισμα νυχιών.
Γνώμη μου.
Παράπονο δεν έχω όμως, πέρασα καλά.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.754
Likes
50.985
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τσ τσ τσ τσ...... φαστ σε όλα.
Σε ένα βράδυ; Μια μέρα άφιξη μια μέρα προσαρμογή μια μέρα γύρισμα πάνε οι τρις μέρες.
Μια μέρα θέλεις μονό να ανέβεις Μοντσεράτ.
Πως έχετε καταντήσει εσείς οι νεολαίοι. Υπάρχει και η επομένη φορά Ζορζ.
Στο κούσκο αναφέρεσαι στις παράγκες περιμετρικά, η εντός των τοίχων που τα βλέπεις σε μερικές ώρες με έναν κάλο οδηγό;
Όσο για τη Λίμα ας όψεται ο ωκεανός και η μιραφλορες διαφορετικά θα ήταν για Λιμάρισμα νυχιών.
Γνώμη μου.
Παράπονο δεν έχω όμως, πέρασα καλά.
Ο εντος των τειχων οδηγος πρεπει να ειναι ο flash gordon. Και ναι στο Κουσκο μετραω και τα τριγυρω, τα οποια θελουν μερες και δε συγκρινονται με τα "τριγυρω" της Μπογκοτά. Και την αγαπω την Κολομβία, αλλα η Μπογκοτά δεν προσφερει τιποτε που να μη δεις αλλού (κι απο τις μεγαλουπολεις της Κολομβιας εχει λιγοτερη ζωη, λιγοτερες γυναικαρες, μονο στο φαγητο ειναι πραγματικά καλη, για κολομβιανα δεδομενα παντα, δεν παιζει ουτε κατα διανοια σε επιπεδα Λιμα).

Η Λιμα εχει μουσειαρες, ιστορία, αρχαια, αποικιοκρατια, εστιατοριαρες, παραλια. Η Μπογκοτα δεν εχει τιποτε απο αυτά. Δεν ξερω γιατι το συζηταμε καν.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.590
Likes
5.679
Ο εντος των τειχων οδηγος πρεπει να ειναι ο flash gordon. Και ναι στο Κουσκο μετραω και τα τριγυρω, τα οποια θελουν μερες και δε συγκρινονται με τα "τριγυρω" της Μπογκοτά. Και την αγαπω την Κολομβία, αλλα η Μπογκοτά δεν προσφερει τιποτε που να μη δεις αλλού (κι απο τις μεγαλουπολεις της Κολομβιας εχει λιγοτερη ζωη, λιγοτερες γυναικαρες, μονο στο φαγητο ειναι πραγματικά καλη, για κολομβιανα δεδομενα παντα, δεν παιζει ουτε κατα διανοια σε επιπεδα Λιμα).

Η Λιμα εχει μουσειαρες, ιστορία, αρχαια, αποικιοκρατια, εστιατοριαρες, παραλια. Η Μπογκοτα δεν εχει τιποτε απο αυτά. Δεν ξερω γιατι το συζηταμε καν.
Γιατί άπλα υπάρχουν διαφορετικές απόψεις από τη δική σου, οι οποίες δεν είναι ισχυρόγνωμικές (καινούρια λέξη;)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.754
Likes
50.985
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Γιατί άπλα υπάρχουν διαφορετικές απόψεις από τη δική σου, οι οποίες δεν είναι ισχυρόγνωμικές (καινούρια λέξη;)
Παραολανητικες ειναι, οπως το οτι βλεπεις ολο το Κουσκο σε λιγες ωρες με ενα καλο οδηγό θα τoυς καταστρεψεις τους ανθρωπους (ταξιδιωτικα) ή οτι τα αξιoθεατα περιμετρικα της πολης ειναι... οι παραγκες. 3 μέρες Μπογοτά και 1 Κούσκο ως συμβουλή για μένα είναι η τέλεια συνταγή να καταστρέψεις ένα ταξίδι στη Νότιο Αμερική, σα να λέμε 3 μέρες στο Αγρίνιο και μία στις Κυκλάδες, γούστα είναι αυτά βέβαια.

I rest my case, ας αναλαβει αλλος. Εγω εχω την ταξιδιωτικοσυμβουλευτικη μου συνειδηση καθαρή.
 
Last edited:

GTS

Member
Μηνύματα
6.849
Likes
19.072
Η δίκη μου γνώμη για το φίλο που θα πάει είναι ότι το Κουσκο θέλει δυο πλήρεις ημέρες (μιλάω για τη παλιά πόλη μόνο), η Μπογοτα-παλιά πόλη είναι για 2-3 ώρες και ότι να πας στη Βολιβία μόνο για το Ουγιουνι είναι κρίμα από το θεό, ενώ δίπλα είναι το μεγαλειώδες βολιβιανό αλτιπλανο, από τα ωραιότερα και πιο μοναδικά τοπία στο πλανήτη. Ξεκινώντας από Τουπιζα κάναμε τη κλασική και ανεπανάληπτη διαδρομή 4 ημερών με κατάληξη στο Ουγιουνι, το οποίο μετά από όσα είδαμε, προσωπικά για μένα ήταν το λιγότερο εντυπωσιακό σημείο. Η Βολιβία είναι άλλο ταξίδι από το Περου (εκτός αν έχεις ένα μήνα) και εμένα μου άρεσε περισσότερο.
 

Nikoleas

Member
Μηνύματα
24
Likes
144
Σε ευχαριστώ αρχικά για τη διόρθωση. Δυστυχώς δεν μπορούμε να τα αλλάξουμε αν και θα κάνω μια προσπάθεια μήπως και αλλάξουν.

Τώρα όσον αφορά το peruhop ίσως δεν αξίζει των 6 ημερών πηγαίνοντας ξανά από τη λίμνη. Οπότε ίσως θα ήταν καλύτερα να πάμε κατευθείαν στη Αρεκουίπα από Λα Παζ. Να κάτσουμε μια μέρα εκεί και την επόμενη ίσως με το παρακάτω peruhop να πάμε σε 3 μέρες μέχρι τη Λίμα. Οπότε να γίνει κάπως έτσι.

Σάββατο - Αναχώρηση από Λα Παζ για Αρεκουίπα
Κυριακή - Αρεκουιπα είτε μονοήμερη στο Colca Canyon
Δευτέρα - Αναχώρηση με peruhop για Λίμα Canyon To Lima - Peru Hop
Τετάρτη - Άφιξη στη Λίμα στις 22:30
Πέμπτη - Λίμα
Παρασκευή - Αναχώρηση για Αθήνα στις 13:00
Νομίζω θα άφηνα τελείως εκτός το peru-hop και θα μοίραζα μέρες σε Κούσκο και Βολιβία. Εκανα το λάθος να πάω σε μονοήμερο τουρ sacred valley και το μετανιωσα. Θέλει παραπάνω. Αρεκίπα μου άρεσε, αλλά δεν είναι για τόσο γρήγορο ταξίδι που κάνετε. Το κόλκα επίσης δεν έιναι τόσο κοντά και η ημερήσια πιθανότατα θα είναι τσάμπα κούραση. Το λεωφορείο από Αρεκίπα για το χωριό που ξεκινάς τα περισσότερα μονοπάτια στο φαράγγι ήταν 5 ώρες.
Προσωπικά θα άφηνα έξω αν το κανα δεύτερη φορά και Ίκα, Χουακατσίνα κτλ. Όχι γιατι δεν βρήκα πράγματα να μου αρέσουν, αλλά γιατί θα θελα παραπάνω χρόνο στο Κούσκο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.328
Μηνύματα
888.434
Μέλη
38.993
Νεότερο μέλος
Vrilapla

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom