Τα Μαστοροχώρια της Κόνιτσας

ΚΡΟΚ

Member
Μηνύματα
81
Likes
165
δεν εχεις δικιο και με γλυλανισο λεει πολλα...Κατι ξερει ο βολιοτης;)

Oχι φιλε μου ,γλυκίζει πολύ και χάνει αρκετά την αρχική του γεύση,,,
,


Παραδοσιακά στην ήπειρο δεν βάζαμε ποτε γλυκάνισο, ούτε κάποια άλλη ουσία και σου γράφω από πάνω έναν από τους λόγους.
Το ίδιο νομίζω συμβαίνει και στην κρήτη,,
αλλα επειδή έχουμε ξεφύγει αρκετά από το αρχικό θέμα αν θες περισσότερες πληροφορίες σε νέο "τοπικ" γιατί θα μας κυνηγήσουν,,:lol: :lol: :clap:
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.747
Likes
15.333
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
παιδιά αν πάει κανεις προς τα εκεί που είναι ωραία να μείνει?
σε ποιά χωριά υπάρχουνε ξενώνες?
 

the Lycan

Member
Μηνύματα
215
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
Βοστώνη...10 και σήμερα..
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία

makisg

Member
Μηνύματα
4.747
Likes
15.333
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι

the Lycan

Member
Μηνύματα
215
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
Βοστώνη...10 και σήμερα..
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
σ'ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.
καμιά πρόταση απο προσωπική εμπειρία υπάρχει??
εξαρτάται, πόσοι θα πάτε, πώς, πότε.....ενδεικτικά (και χωρίς να έχω κανένα συμφέρον καθόσον έχω σπίτι σε ένα από τα χωριά και δεν έχω μείνει σε κανέναν από τους ξενώνες που αναφέρονται ) θα σου πω τα παρακάτω :
α) το αγριολούλουδο του Γράμμου είναι ψηλά και θα έλεγα ότι για χειμώνα μάλλον θα χρειάζεται τζηπ για να πας...κατά τ'άλλα το τοπίο με το βουνό ακριβώς πάνω σου, σου κόβει την ανάσα!!!!
β) τους ξενώνες στη Βούρμπιανη και στην Καστάνιανη δεν τους ξέρω (δεν έχω εικόνα καν πώς είναι) αλλά τα χωριό είναι από τα αγαπημένα μου
γ) το Κούγιας είναι ένα κοινό ξενοδοχείο είναι όμως στο κέντρο της Κόνιτσας και βολέυει
δ) το Βίλα Ρούστικα φαίνεται όμορφο από τις φωτογραφίες που έχω δει και φίλοι που έχουν παέι λένε καλά λόγια, ομοίως και για το Konitsa Mountain
ε) η Πυρσόγιαννη επίσης πανέμορφη και ο ξενώνας λειτουργεί χρόνια (νομίζω το αναφέρω και στο κείμενο)
στ) ο κοινοτικός ξενώνς στη Μόλιστα δεν λειτουργεί προς το παρόν
ζ) το Μπουραζάνι είναι ένα κεφάλαιο από μόνο του!!! έχει εστιατόριο με άγριο κυνήγι, έχει περιφραγμένο χώρο με άγρια ζώα της περιοχής τα οποία σε συνεννόηση με τους ιδιοκτήτες μπορείς να κυνηγήσεις (τηρώντας βέβαια τη Νομοθεσία), λειτουργεί χρόνια και επίσης το περιβάλλον είναι πανέμορφο.

Εν κατακλείδι , αν μου ζητούσε κάποιος φίλος να μείνει κάπου εκεί γύρω, σε μέρος όπου θα μπορούσε να κάνει και κοντινές εξορμήσεις, θα πρότεινα κάποιο από τα καταλύματα στην Κόνιτσα (τα Ζαγόρια είναι πολύ κοντά και με μία έρευνα αγοράς πιθανόν να βρεις εδώ τιμές χαμηλότερες από αυτές που ζητούν σε αντίστοιχους ξενώνες σε κάποιο από αυτά) ή καποιον από τους ξενώνες σε Πυρσόγιαννη, Καστάνιανη , αν θες να εκδράμεις προς Καστοριά, Φλώρινα κλπ....σε κάθε περίπτωση όμως, οι αποστάσεις δεν είναι τόσο μεγάλες και τώρα λόγω Εγνατίας, η κίνηση είναι περιορισμένη στον Εθνικό δρόμο (οι νταλίκες που συναντούσες τα προηγούμενα χρόνια πλέον είναι σπάνιες)!!!!! ο,τιδήπτε άλλο χρειαστείς στη διάθεσή σου!!!!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.747
Likes
15.333
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
οι πληροφορίες σου ήταν κατατοπιστικότατες,χίλια ευχαριστώ.
εάν πάμε προς εκείνα τα μέρη,λέμε για 28 εως 30 οκτ. 2 άτομα (η σύζυγος και εγώ).
λέγαμε για ζαγοροχώρια αλλά τώρα μας προέκειψαν και τα μαστοροχώρια οπότε θα δούμε και πάλι σ'ευχαριστώ πολύ.
 

the Lycan

Member
Μηνύματα
215
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
Βοστώνη...10 και σήμερα..
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
αν δεν είχα εξεταστική και ήμουν πάνω θα κέρναγα τσιπουράκι!!!! την επόμενη φορά ίσως!!!! καλά να περάσετε!!!
:clap::clap:
 

DRAKFIREMAN

Member
Μηνύματα
272
Likes
243
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη-Ιαπωνία
Πολύ καλές οι πληροφορίες σου.Πήγα με τη γυναίκα μου στην κοινότητα Αετομηλίτσα(το ψηλότερο χωριό της Ελλάδας).Πηγαίναμε και πηγαίναμε και πηγαίναμε και δε φτάναμε ποτέ.Πότε είχε άσφαλτο, πότε χωματόδρομο(απέχει 18 χλμ. από την επαρχιακή οδό Κόνιτσας-Νεαπόλεως.Μας κέρασαν καφέ στο μοναδικό καφενείο του χωριού και δε μας άφησαν να πληρώσουμε.
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
πω πω, πως δεν την ειχα παρει χαμπαρι την ιστορια σου πιο μπροστα...τα περασαμε, το τοπιο και τα σκορπισμενα χωρια μου εκαναν μεγαλη εντυπωση και μετά απο τις διακοπές μου ενδιαφερτηκα να διαβάσω και κατι παραπανω... Αυτο που μου εκανε την μεγαλύτερη εντυπωση και το οποίο το θυμάμαι ότι διαβασα ήταν "παντρευομασταν, καναμε απο κανά παιδι και φευγαμε...του χρονου ερχομασταν γαι βαφτισια και ξανα φευγαμε...την επομενη φορα, παλι μας περιμενε αλλο παιδι..."
....... περασαμε συγκεκριμενα απο τον Πηργο οπου μας εδωσε πολλες πληροφοριες μια πολυ ωραια και γλυκια κοπελα σαν εσενα η οποια ειχε ερθει για διακοπες στο παλιο πατρικο σπιτι...

πολυ θα ηθελα να παω και να μεινο εκει ....να βρω ντοποιο κοσμο και να ακουσω ιστοριες τους...

ευχαριστούμε
 

katsapleouras

Member
Μηνύματα
90
Likes
48
Επόμενο Ταξίδι
Σέρρας
Ταξίδι-Όνειρο
Με καλή παρέα:παντού
Γιάννενα Κόνιτσα με ΙΧ ποση ωρα περιπου κανεις για να φτασεις ??
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.237
Μηνύματα
884.545
Μέλη
38.926
Νεότερο μέλος
marianna98

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom