Τριημερο Οκτωβρη: Μεσσηνιακη ή Λακωνικη Μανη?

STKF

Member
Μηνύματα
1.152
Likes
5.415
Ανάλογα με τα δεδομένα που αναφέρεις , οδήγηση, κόσμο , εποχή, πρώτη εμπειρία, θα έβλεπα ωραία να έμενα Σπάρτη (εθνική οδός χωρίς παλαιό δίκτυο με ξενοδοχείο στο κέντρο). Βλέπεις Μυστρά, Πικουλιάνικα , Τρύπη, Αγ. Ιωάννη, Παρόρι, Παλαιολόγιο στους πρόποδες Ταύγετου και έχεις τα πάντα (ταβέρνες , καφέ ) αλλά και στην επιστροφή Καστόρι και τα γύρω χωριά.
Την επόμενη φορά μπορείς να πας νοτιότερα κυρίως άνοιξη με το φασκόμηλο να στολίζει όλη τη Μάνη.
Φίλε, εδώ τα κορίτσια δεν έχουν κάνει τα βασικά και προτείνεις τα προχωρημένα?:)
 

Kitten25

Member
Μηνύματα
167
Likes
48
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Λίγο στενός μετά τη Καλαμάτα αλλά όχι ιδιαίτερα δύσκολος. Υπάρχουν μπαριέρες στα επικίνδυνα σημεία, δεν θα τον χαρακτήριζα ζόρικο. Μπορείς να ακολουθήσεις όλη τη διαδρομή με το google map και να πάρεις μια γεύση. Αν όμως σας φοβίζουν οι δύσκολοι δρόμοι, επέλεξε μια πρωτεύουσα που φτάνει ο κλειστός αυτοκινητόδρομος (Σπάρτη ή Καλαμάτα) και τις τοπικές διαδρομές να τις κάνετε με το ΚΤΕΛ. Θα έλεγα πάντως να το τολμήσετε, δεν είναι το οδικό δίκτυο και το καλύτερο, αλλά δεν είναι τόσο χάλια που να σας αποτρέψει να μην πάτε εκεί που θέλετε.
Καλημερα! Τελικα κλεισαμε Καλαματα για διαμονη και τη μια μερα θα παμε Καρδαμυλη με το Κτελ και την αλλη Μεθωνη Κορωνη με το αμαξι! Σας ευχαριστω πολυ ολους για την πολυτιμη βοηθεια!!
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.119
Likes
3.753
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Καλημερα! Τελικα κλεισαμε Καλαματα για διαμονη και τη μια μερα θα παμε Καρδαμυλη με το Κτελ και την αλλη Μεθωνη Κορωνη με το αμαξι! Σας ευχαριστω πολυ ολους για την πολυτιμη βοηθεια!!
Μια χαρά το σκέφτηκες να πας με το ΚΤΕΛ στην Καρδαμύλη! Όταν θα έχετε μεγαλύτερη οδηγική εμπειρία σε πιο δύσκολους δρόμους θα είστε έτοιμες να εξερευνήσετε σε επόμενο ταξίδι και την πανέμορφη Λακωνική Μάνη!
Φροντίστε να δείτε ηλιοβασίλεμα στην Μεθώνη με φόντο τον πύργο της! Να περάσετε τέλεια!!!
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Οτι θες για Καλαματα,ρωτησε!Εχω σπιτι εκει και περναω πολυ χρονο..οποτε γνωριζω καλα την περιοχη!Αλλα και γυρω απο την πολη υπαρχουν πανεμορφα μερη για καφε η φαγητο,οπως η Σαντοβα η οι Κιτριες με ιδιαιτερη μαγεια!Ειμαι σιγουρη θα περασετε θαυμα!Επισης η αρχαια Μεσσηνη με ενα υπεροχο σταδιο και αρχαιολογικο χωρο,αξιζει μια επισκεψη!
 

Kitten25

Member
Μηνύματα
167
Likes
48
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Οτι θες για Καλαματα,ρωτησε!Εχω σπιτι εκει και περναω πολυ χρονο..οποτε γνωριζω καλα την περιοχη!Αλλα και γυρω απο την πολη υπαρχουν πανεμορφα μερη για καφε η φαγητο,οπως η Σαντοβα η οι Κιτριες με ιδιαιτερη μαγεια!Ειμαι σιγουρη θα περασετε θαυμα!Επισης η αρχαια Μεσσηνη με ενα υπεροχο σταδιο και αρχαιολογικο χωρο,αξιζει μια επισκεψη!
σ ευχαριστω πολυ!! Ισως χρειαστουμε οντως τη βοηθεια σου, μιας και δεν εχουμε κανει ακομη τα βασικα που λεει και ο STKF...χαχα...:) Προς το παρον εχουμε καταληξει να παμε Καρδαμυλη και Μεθωνη Κορωνη, αν ομως δε μας κατσουν αυτα σιγουρα θα σκεφτουμε κ τα μερη που προτεινεις:)
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Τα μερη που εγραψα ,εκτος αρχαια μεσσηνη,ειναι υποθεση μισης ωρας απο το κεντρο,οι περισσοτεροι ντοπιοι πανε βολτα εκει πολυ συχνα,γι αυτο και εχει αρκετη κινηση.Θα ειμαι κατω ΣΒ και θα εχω πιο φρεσκιες εικονες..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.258
Μηνύματα
885.376
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom