Αιθιοπία FARENZI..

Soctama

Member
Δεν έχω λόγια..Τα συγχαρητήρια μου είναι ένα τίποτα μπροστά σε αυτό το έργο..Αν όλοι οι άνθρωποι ήταν σαν την ομάδα εκεί που ήσασταν ο κόσμος θα ήταν πολύ διαφορετικός..Πραγματικά μακάρι να μπορούσα να σας βοηθήσω.. Και ακόμα ποιο πραγματικά, όταν ξαναπάς τέτοιο ταξίδι και χρειάζεστεις κάτι,κάποιον δεν ξέρω τί, μην δυστάσεις...!

Και εμείς εδω κλαιγόμαστε με το παραμικρό...Είναι τόσο ΑΔΙΚΟ...!
 

LULLU

Member
Κυριακή σήμερα και είπαμε να πάμε εκδρομή .. Το λεωφορείο που θα μας πήγαινε στο χωριό Wasdo αργεί πολύ και κάθομαι σε αναμμένα κάρβουνα όχι γιατί ανησυχώ πως ακυρώνεται η εκδρομή, αν και τα σύννεφα βροχή θα φέρουν και ο δρόμος θα είναι δύσβατος, αλλά γιατί δεν μου πάει να κόβω βόλτες από τη καλύβα μου ως τη ρεσεψιόν και να πίνω καφέδες από το πρωί στις 8 και τώρα είναι 12και μισή.. νιώθω σαν λιοντάρι σε κλουβί… Σκέφτομαι πως ίσως η συνεννόηση να έγινε με την αιθιοπική ώρα, εδω ξέρετε όλα λειτουργούν σε άλλο χρόνο και ώρα. Όταν πχ τη πρώτη μέρα κλείσαμε ραντεβού για χειρουργείο στις 8 και μισή και είπα ααααααα βράδυ δηλαδή, μου απάντησαν ..Όχι!!!!!!! σε λίγο,,,,… και η ώρα ήταν 2 το μεσημέρι.. Όσο για την ημερομηνία οι Αιθίοπες ζουν τον Οκτώβριο του 2002 .. Εδώ το έτος έχει 13 μήνες , 12 μήνες των 30 ημερών και ο 13 κουτσουρεμένος άλλοτε με 5 και άλλοτε με 6 μέρες που φέρει ακόμη , το Ελληνικό Αλεξανδρινό όνομα Παγκουμέ, δηλαδή Υπαγόμενος . Η Πρωτοχρονιά γιορτάζεται στις 11 Σεπτεμβρίου και τα Χριστούγεννα στις 7 Ιανουαρίου κατά το Ιουλιανό Ημερολόγιο..
Σιγοβράζω στο ζουμί μου πίνοντας καφέ , γράφοντας και παρακολουθώντας την επιδρομή των πιθήκων στα δένδρα .. τα σκασμένα πηδούν από δένδρο σε δένδρο τρώνε το μισό από τα φρούτα το άλλο το παραιτούν πάνω στο κλαδί και μέσα σε μισή ώρα έχει αναστενάξει το σύμπαν.. Σήμερα έκανε την εμφάνιση του ένα άλλο είδος, οι Κολόμπο , με μαύρο χρώμα και φουντωτή άσπρη ουρά.. τούτοι εδώ τρέφονται μόνο φύλλα και συμπεριφέρονται με ευγένεια στα δένδρα που τους δίνουν τροφή, με το να μην τα απογυμνώνουν μονομιάς αλλά να αφήνουν ένα χρονικό περιθώριο 15 ημερών από επίσκεψη σε επίσκεψη , χρόνος αρκετός για να επανέλθει το φρέσκο πράσινο φύλλωμα …Όσο οι Κολόμπο είναι πάνω στα δένδρα γεμιζοντας τα στομάχια τους, , οι άλλοι καφετί χρώματος πίθηκοι κάνουν αλαξοκολιές και @αμισια μπρος μας, στα τραπέζια στο χορτάρι, κοιτάζοντας μας που τους παρακολουθούμε σαν χάνοι χασκογελώντας..
Το λεωφορείο ήλθε επιτέλους το μεσημέρι … Ο δρόμος , ο παλιός εθνικός που βγάζει στη Κένυα , μόνο εθνικός δεν μπορεί να χαρακτηριστεί.. Χώμα, λάσπη λακκούβες είναι τα κύρια γνωρίσματα πέρα από την γνωστή αρμονική συνύπαρξη ζώων , ανθρώπων και αυτοκινήτων.. Αγκομαχώντας το λεωφορείο έφτασε και μας ξεφόρτωσε στη πλατεία του χωριού. Με το που κατεβήκαμε ένας ανθρώπινος χείμαρρος κινήθηκε προς το μέρος μας , αυτόματα μια αλυσίδα από ένστολους ανέλαβε περιφρούρηση κρατώντας μπαστούνια και κλαδιά απωθώντας τον κόσμο. Που στο δαίμονα βρέθηκαν όλοι αυτοί οι ένστολοι? Μάλλον υπήρξε προσυνεννόηση.
Ορισμένοι ένα ψιλοπανικό τον έπαθαν , μουδιασμένοι προχώρησαν στη μέση του δρόμου ρίχνοντας κλεφτές ματιές πίσω στο ασκέρι που ακλουθούσε..
-Να γυρίσουμε λέει κάποιος ..είναι επικίνδυνα..
Οι οδηγίες από τους υπευθύνους συνοδούς ήταν όχι φωτογραφίες, όχι συνομιλίες, όχι χαμόγελα πράγμα που δεν βοήθησε άλλα τρομοκράτησε πιο πολύ..
Πριν αρχίσουν οι υστερίες άρχισα εγώ το κήρυγμα..
-Βρε για συνέλθετε.. Έφτασε ένα πούλμαν με ξένους και κυρίως λευκούς , σε ένα χωριό που οι άνθρωποι από απλή περιέργεια ήλθαν να δουν , ούτε όπλα κρατούν ούτε ξύλα ούτε βρίζουν , η περιέργεια τους οδήγησε εδώ ..
Κατηφορίσαμε ένα καταπράσινο λόφο περνάμε στον απέναντι , ανεβαίνοντας μέσα από ψηλή βλάστηση και όσο ανηφορίζουμε τόσο η ακολουθία πληθαίνει.. Αρχίζει να βρέχει και ο δρόμος γίνεται άκρως γλιστερός.. Η ανηφόρα μας βγάζει στο μαντείο της φυλής Ambo.. ναι μαντείο.. Αν και η χώρα κατά το 50% είναι Χριστιανοί Ορθόδοξοι Μονοφυσίτες το 40% μουσουλμάνοι διατηρούνται διαφορετικές κουλτούρες και εφαρμογές ..Εδω λοιπόν οι Ambo διατηρούν μαντείο , τόπο ιερός και απόρθητος, χώρος διαμονής του μάγου και των 7 συμβούλων του. Και ποιο το έργο τους? Κάτι σαν το μαντείο των Δελφών σε νεότερους χρόνους φυσικά . Ο Μάγος εκτός από θεραπευτικές ικανότητες έχει και δικαστικές αρμοδιότητες. Εδώ ο κόσμος λύνει τις κτηματικές , κτηνοτροφικές διαφορές που προκύπτουν , συμβουλεύονται για θέματα υγείας , γάμου, κληρονομιάς και γενικώς δείχνουν ένα σεβασμό εκτός από πίστη σε ότι ο μάγος με τους συμβούλους αποφασίσει.. Μπροστά μας μια ψηλή ξύλινη περίφραξη και μια καλά αμπαρωμένη πόρτα μας οδηγεί σε ένα άλλο χώρο με διάσπαρτα ξύλινα κτίσματα που το κάθε ένα διατίθεται για διαφορετικούς σκοπούς,..
Στο μεγάλο παραλληλόγραμμο κτήριο που είναι ο ναός, είναι μαζεμένος πολύς κόσμος, Κυριακή σήμερα και είναι καθιερωμένη αργία και μέρα προσευχής και θυσίας για αυτούς… Έξω στο προαύλιο είναι ο βωμός που θυσιάζονται τα ζώα..
Μας συνοδεύουν μέσα από ένα στενό χωμάτινο δρομάκι ανάμεσα από άλλα σκοτεινά μαυροκαπνισμένα καλύβια και η έντονη μυρωδιά λιβανιού και άλλων ουσιών στεγνώνει την ήδη ξεραμένη γλώσσα μας..
-Βρε που μας πάνε? Για θυσία το κόβω. .ποιος θα είναι ο πρώτος?
Μέσα από το καπνό και το ντουμάνι διακρίνουμε φιγούρες βουκολικές τυλιγμένες με μανδύες και τα μάγουλα φουσκωμένα, όχι από οδοντικό απόστημα αλλά από το τσατ , το ναρκωτικό ευρείας και επιτρεπόμενης καλλιέργειας , πρώτο προϊόν εξαγωγής σε Κένυα και Σομαλία. .
Και τι περιμένουν όλοι αυτοί?
-Να εκδικαστούν οι υποθέσεις τους απαντά ο υπεύθυνος..
Μπράβο κίνηση το μαντείο!! πολλή δουλειά, για απεργία και αναβολές ούτε λόγος!
Σε μια εσωτερική μικροσκοπική αυλίτσα θα μας υποδεχόταν ο μάγος λέει, αφού βεβαίως του σκάσαμε και το αζημίωτο.. Εμείς θέλαμε να μάθουμε και να δούμε πρακτικές παραδοσιακής ιατρικής αλλά τούτοι εδώ δεν επιθυμούσαν να θέσουν τη τέχνη τους σε κίνδυνο στα μάτια των ξένων λευκών.. Μας έφεραν κάτι ξύλινους πάγκους να καθίσουμε και όταν έκανε την εμφάνιση του ο μάγος σηκωθήκαμε αποδίδοντας τιμή στο πρόσωπο του όπως μας είχαν ενημερώσει.. Και ποιος θα τολμούσε να μην σηκωθεί? Εδώ κρύος ιδρώτας έλουσε τους περισσότερους. Απέναντι μου κάθεται ο μάγος φορώντας το μανδύα , στολή υπηρεσίας θα τη πω εγώ.. Παραδίπλα χαμηλότερα πάνω σε πέτρες λαμβάνουν θέση οι σύμβουλοι.. Όλοι μα όλοι με κατακόκκινα υγρά μάτια από τη πολλή χρήση τσατ, δόντια ή όσα υπήρχαν κιτρινόμαυρα, να μας καρφώνουν με ένα ύφος που πέρα από περίεργο γίνεται ενοχλητικό..
-Θα δεχτώ 2 ερωτήσεις μόνο μας ανακοινώνει ο μάγος..
Ε δεν σκοτωθήκαμε κιόλας για το ποιος θα αναλάβει το δημοσιογραφικό ρόλο ..
Ο καθηγητής μετά από μια εισήγηση σαν αυτή που είναι συνηθισμένοι να κάνουν μόνο οι καθηγητές ρώτησε ποια είναι τα αιτήματα και υποθέσεις του κόσμου που έρχονται εδώ , τα οποία έγραψα λίγο πιο πάνω..
Στη δεύτερη ερώτηση χμμ μάλλον καήκαμε …. Η ερώτηση διατυπώθηκε ως εξής αν θυμάμαι καλά… πως αντιμετωπίζει τις αρρώστιες και πως καταλαβαίνει ότι η θεραπεία έχει επιτυχία ? Και ήλθε η καυτή απάντηση.. ότι η αρρώστια έχει πάντα 2 θεραπείες…και μετά άρχισε να μας λέει περί του μαντείου..
-Εδώ λέει πρυτανεύει η αλήθεια και μόνο η αλήθεια..
Ο κατηγορούμενος που θα φτάσει εδώ , θα ερωτηθει από το μάγο αν όντως είναι αλήθεια οι κατηγορίες που του προσάπτουν.
Αν εκείνος παραδεχτεί την ενοχή του, πχ έκλεψε θα επιστρέψει τα κλοπιμαία, αν σκότωσε ζώα θα πληρώσει με την αντικατάσταση κτλ.. τώρα δεν μας είπε τι παίζεται αν παραδεχτεί ότι βίασε , θα την κόψει? , δεν θα ξανα2μισει? .., η θα την παντρευτεί.. Αν ψήφιζα πάντως εγώ και αν ήμουν μάγισσα , θα εφήρμοζα τον ακρωτηριασμό….
Και αν δεν παραδεχτεί τη κατηγορία και δηλώσει αθώος?
Σιγά το πράγμα και εμείς όλοι αθώοι λέμε ότι είμαστε στη χώρα μας..
-Φεύγει λέει ο υπεύθυνος..
Έτσι απλά φεύγει και ούτε γάτα ούτε ζημιά?
Ναι ..απαντά.. .όμως επειδή εδώ πρέπει να πει την αλήθεια, αν είναι πράγματι αθώος θα πάει σπίτι και δεν θα του συμβεί καμιά αρρώστια.. αν όμως έχει πει ψέματα μετά από λίγο καιρό θα αρρωστήσει και θα γυρίσει πίσω μετανιωμένος και θα υποστεί τις συνέπειες, πχ φυλακή, επιστροφή κλοπιμαίων κτλ..
Και λέω εγώ τώρα.., αν είναι να πει ψέματα και την κάνει με την άδεια του μάγου ΚΑΙ δεν αρρωστήσει , δεν θα καταλάβει αυτός και όλοι αυτοί που επηρεάζει πχ χωριανοί, φίλοι, κτλ ότι το μαντείο είναι για να μην πω @α@άρια λέω για κλάματα, ποιο θα είναι μετά το κύρος του θεσμού αυτού? Δεν θα ξεσηκωθεί ο κόσμος?
-Όχι θα αρρωστήσει αν έχει πει ψέματα λέει ήρεμα και με πειθώ ο υπεύθυνος..
.. Εμ βέβαια …, εδώ οι πιθανότητες να αρρωστήσει κάποιος είναι τόσες πολλές που θα φανεί ότι αρρώστησε λόγω του ότι είπε ψέματα, θα μετανοήσει και η πίστη και υποταγή στο μάγο και στην αυλή του θα συνεχιστεί..
Καημένε λαέ θα πω εγώ….να υποτάσσεσαι σε ότι προστάξει το ναρκωτικό και η επιθυμία του κάθε ικανού εκμεταλλευτή ..
Στο γυρισμό κάναμε πλάκα σε όσους τόλμησαν να πουν ότι είχαν πονοκέφαλο…μάγια-!!!!!!!!!!!μάγια …!!!!!!
Βγήκαμε από αυτό το ξύλινο φρούριο και βρήκαμε τη συνοδεία να μας περιμένει.., μικροί-μεγάλοι γυναίκες και άνδρες..
Βρε μετρηθείτε μπας και κράτησαν κανένα για θυσία!!!
Οι φρουροί συνοδοί όλο και απομάκρυναν τα παιδιά που χοροπηδώντας και κάνοντας ακροβατικά λίγα μέτρα πιο μπροστά μας έπαιρναν πόζα για φωτο....
Μην κοιτάτε , μην δίνεται σημασία.. και με τα κλαδιά όλο και ρίχνουν στα γυμνά μπούτια των παιδιών. .Εκείνα αρχίζουν ένα ρυθμικό τραγούδι..
Τι λένε? Ρωτώ τον Άλεξ..
Κάτι εναντίον των αστυνόμων..
Μουρχεται στο νου το δικό μας σύνθημα.. μπάτσοι!!!!! Γουρούνια!!!!! δολοφόνοι!!!!! και αρχίζω τα γέλια..
Παρακαλώ τους αστυνομικούς να μην ξανασηκώσουν κλαδί ενάντια στα παιδιά..
Βρε θέλουν φωτογραφία, μόνο φωτογραφία ..δεν θέλουν τίποτα άλλο και σηκώνω τη μηχανή.. ένα μπουλούκι μαζεύετε μπρος μου , αλληλοσπρωχνονται για το πρώτο πλάνο,.. ο Κωνσταντίνος και οι άλλοι ακολουθούν.. Η πρώτη στιγμή αμηχανίας και φόβου περνά και όλοι μαζί πια μια παρέα ,καθισμένοι κατάχαμα και στα γόνατα γινόμαστε ένα κάδρο εκατοντάδων καρέ…Αυτό ήταν.. φωτογραφίες και μετά ηρεμία σιωπηλά μας συνόδευσαν στο λεωφορείο ...
 

LULLU

Member
ΟΙ Κολομπο
P1070559.JPG

οι αλλοι!!!!!!!!
P1080146.JPG

η συνοδεία αυξανει!
P1070803.JPG

τα παιδια φωναζοντας συνθηματα
P1070823.JPG

ποζαρουν ..
P1070836.JPG

..Ελληνοαιθιοπικη φωτογραφιση..
P1070840.JPG

... βλεμμα...απιστευτο.. θα σας ζαλισω με τόσες φωτο στο κειμενο αλλα δεν μπορω να ανεβασω στη γκαλερυ, οποτε ..υπομονη!!
P1070831.JPG

αποχαιρετισμος ...
P1070853.JPG

το μαντείο ..κρυφη φωτο...δεν μας επιτρεπονταν να φωτογραφισουμε..
P1070817.JPG
 

astral

Member
Φοβερές εμπειρίες, φοβερές εικόνες και στις φωτογραφίες και στις περιγραφές.
Απίστευτα πανέμορφες φατσούλες!! :)
 

Bahari

Member
LULLU, δεν έχω λόγια να περιγράψω αυτά που ένιωσα διαβάζοντας την αφήγησή σου. Στ' αλήθεια, δεν ξέρω τι να πω... Είμαι συγκινημένη, συγκλονισμένη, αλλά ταυτόχρονα νιώθω και ικανοποιημένη, ευτυχισμένη θα τολμούσα να πω, που υπάρχουν στον κόσμο μας άνθρωποι σαν εσένα με τόση διάθεση να βοηθήσουν τους συνανθρώπους τους. Σ'ευχαριστώ πολύ γι' αυτή την ιστορία και εύχομαι να είσαι πάντα γερή και δυνατή και να προσφέρεις απλόχερα τις γνώσεις σου σε όποιον τις χρειάζεται :hug:

Οι φωτογραφίες ΤΕΛΕΙΕΣ, περιμένουμε και άλλες :lol:
 

LULLU

Member
..Η μονοτονία Lodge-νοσοκομείο-Lodge τις επόμενες ημέρες μέχρι την αποφοίτηση, διαταράχτηκε μόνο από τη νυχτερινή μας επίσκεψη σε μια τοπική καφετέρια για να δούμε τον αγώνα Ελλάδα –Αργεντινή που τόσο μας πίκρανε, (μεταξύ μας τώρα δέκα θα έπρεπε να φάμε αν δεν ήταν ο τερματοφύλακας,) και εμένα μου έβγαλε το νταλικέρικο ταπεραμέντο σε τέτοιο βαθμό που οι καμιά εκατοστοί Αιθίοπες θαμώνες δεν τόλμησαν να βγάλουν άχνα .. Πολύ πικρό το ποτηριο τούτο…ας είναι..
Ήρθε και η τελευταία μέρα και αυτό που λέμε ,να η Ρόδος να και το πήδημα μπήκε σε εφαρμογή.. Έτσι μετά τη τελευταία παρουσίαση να , έσκασε μύτη ο Zelale μοιράζοντας ένα πάκο ερωτήσεις πολλαπλών επιλογών… ..ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΑ…ΤΕΣΤ!!! Και ενώ το περιμέναμε, γιατί και την δεύτερη μέρα μας έκαναν πάλι ένα αιφνίδιο τεστ , πιστεύαμε ότι θα μας άφηναν ένα απόγευμα να ξαναδούμε τις σημειώσεις και τα θέματα έτσι βρε παιδί μου για επανάληψη… , αλλά τζίφος…σκάσε και κολύμπα λοιπόν..
…Εεε δεν μας έκοψαν και τα κεφάλια για τα τυχόν λανθασμένα ποσοστά, αλλά το κομμάτι με τις τροπικές ασθένειες και τον υποσιτισμό μας ζόρισε αρκετά.., πτυχίο πάντως πήραμε όλοι…κανείς δεν έμεινε μετεξεταστέος.!!!!!!! Φυσικά εννοείται πως οι Αιθίοπες συνάδελφοι παίζοντας εντός έδρας μας ξέσχισαν….!!!!!.. και εμείς για να πάνε κάτω τα φαρμάκια κατεβάσαμε εκτός από μπύρες, κανάτες φρεσκοκομμένου, φρεσκοκαρβουδισμένου καφέ στη τελετή αποχαιρετισμού που είχε στηθεί για εμάς στο βάθος του κήπου του νοσοκομείου….Σήμερα είναι η τελευταία μέρα που περνάμε στο νοσοκομείο, η τελευταία επίσκεψη στους θαλάμους και στα χειρουργεία…αύριο θα τραβήξουμε πιο νότια στο Αμπρα Μιντς, στη λίμνη Τσιάμο.., μας ‘έταξαν στιγμές χαλάρωσης και ξεκούρασης οι καθηγητές μας και όπως λέμε εμείς….¨’παιδιού και κουζουλού μην τάξεις’’’.. το δέσαμε σχοινί και κόμπο και ετοιμαζόμαστε να πακετάρουμε. Βγαίνοντας από την αίθουσα της τελετής, πέφτει το μάτι μου σε κάτι κουτιά με το σήμα των Γιατρών Του Κόσμου στοιβαγμένα στη άκρη.. Χαμογέλασα.. να ήλθαν και τα φάρμακα … καθυστερημένα οφείλω να πω παρά τις παρεμβάσεις των υπευθύνων ανωτέρων βαθμίδων αλλά είναι εδώ….σκέφτομαι να μην ξεχάσω να αναζητήσω τον τελωνειακό όταν φεύγω…θα ζητήσω να πληρώσω και να τα πάρω πίσω ..θαχει πλάκα…..αλλά συνέρχομαι ,βρίζοντας με…. Τι ψυχή θα παραδώσεις μωρέ.. ας το άνθρωπο στη ησυχία του…
Το τελευταίο βράδυ μας , που λέει και το άσμα ,πέρασε με πολύ και καλό φαγητό από τα επιδέξια χέρια της κυρά Μαρίας και τέλειωσε με λάτιν ρυθμό και τις ανάλογες χορευτικές φιγούρες … εντάξει εδώ βραβεία χορού δεν εδόθησαν…!
Το πρωί φορτώσαμε τα πράγματα μας στα 7 τζιπ πού είχαν έλθει από χθες από την Addis και πήραμε το δρόμο για Αμπρα Μινς. Ένας μακρύς και δύσκολος δρόμος ανοίγεται μπροστά μας. Η φύση αλλάζει , περνούμε μέσα από την πιο εύφορη γη της Αιθιοπίας, πολύ καλαμπόκι και άλλα σιτηρά, μπανάνες, ζαχαροκάλαμο, καφέ, μάγκο αλλά είπαμε που να φτάσει όλη αυτή η σοδειά να θρέψει 82 εκ ψυχές..
Από την Hawasa στρίψαμε αριστερά και πάλι πορεία προς το νότο.. Προσπαθώ να φέρω στο μυαλό μου τις εικόνες που έχουν καταγραφεί στη μνήμη μου από το προηγούμενο ταξίδι μου στη περιοχή αυτή.. Αν και έχουν περάσει 7 χρόνια από τότε , δεν έχουν αλλάξει και πολλά η δεν έχουν αλλάξει καθόλου, ίσως να έχει αλλάξει η δική μου θωριά, ο τρόπος που τα αφομοιώνω και η αξιολόγηση που δίνω κάθε στιγμή.. Η μόνη σίγουρη αλλαγή είναι η κατασκευή της γκρεμισμένης γέφυρας … (έχω περιγράψει στιγμές απείρου κάλους κατά τις ατέλειωτες ώρες αναμονής για το πέρασμα της, στη πρώτη ιστορία μου ).την αναγνώρισα αμέσως, τι διάβολο τόσες ώρες σπατάλησα να την περάσω πέρα δωθε.. και παρακαλώ δεν είναι ξύλινη, έγινε μια τσιμεντένια γέφυρα που να αντέχει στο χρόνο, στο νερό, στα αυτοκίνητα, στις αγελάδες .. αμ τι. .άργησαν αλλά ιδού το αποτέλεσμα. και .επαληθεύεται το ρητό, ¨¨το καλό πράμμα αργεί να γίνε騨…φαντάζομαι οι χωρικοί που ασχολιόντουσαν με το πέρασμα της γέφυρας, άλλαξαν επάγγελμα ..
 

LULLU

Member
..προς ΑμπραΜιντσ
P1080217.JPG

.... περιοδος βροχων αλλα ευτυχως δεν μας δημιουργησε προβληματα..
P1080270.JPG
 

pattyyy

Member
Συνεχίζω να σε παρακολουθώ με ενδιαφέρον. Περιμένω ανυπόμονα τις στιγμές χαλαρωσης!:D
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.533
Μέλη
38.943
Νεότερο μέλος
MelinaK

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top