Βραζιλία Links: Βραζιλία

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.973
Likes
9.401
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Καλοι μου φιλοι , εσεις που θα επισκεφτειτε το Ριο ισως με καποιο γκρουπ και δε θα βγειτε παραεξω σε αμαζονιους και τροπικα δαση και ονειρεμενες παραλιες του βορρα , μπορειτε να γευτειτε τη μαγια των δασων βροχης χωρις να κουνηθειτε χιλιομετρα απο το Ριο.
Το πιο γνωστο μερος του Ριο ειναι ο λοφος της ζαχαρης...σημα κατατεθεν της ακρως ερωτικης , εξωτικης , αισθησιακης και με τα πιο ομορφα πλανα απο ψηλα πολης! Αλλαζοντας δυο τελεφερικ φτανει κανεις στην κορυφη του λοφου σε λιγα μονο λεπτα και μετα τις πολυποθητες φωτο , μπορει να ξανακατεβει χωρις να καψει μιση θερμιδα. Οι πιο ανησυχοι ομως τυποι μπορουν να τολμησουν την εξερευνηση του ογκου που βρισκεται ακριβως απο κατω και συνηθως προσπερνιεται με το πρωτο τελεφερικ. Morro da Urca!
Ανεβειτε με τα ποδια το πρωτο κομματι και το δευτερο με το τελεφερικ και θα ανταμειφθειτε βλεποντας οσα δε βλεπετε απο το τελεφερικ!
Καθως περπαταει κανεις στα μονοπατια που σκιαζουν τα γυρω δεντρα με τα πλατια φυλλα , θα νιωσει τις μαιμουδες να τον παρακολουθουν κατα ποδας ενω τρεχουν βιαστικα να κρυφτουν στα γυρω φυλλωματα.
Τα δεντρα φορτωμενα papaya και τσαμπια απο φρουτα κυρτωμενα απο το βαρος των αφθονων καρπων , ροζ ορχιδεες γατζωμενες απο τους βραχους και ενα απιθανο δασος βροχης στην καρδια της πολης.
Τα μονοπατια ειναι γεματα φρουτα , καποια μισοφαγωμενα , καποια αφημενα απο προηγουμενους επισκεπτες που τα αφηνουν επιτηδες για να προσελκυουν τα πανεμορφα και κοκκινα σαν αιμα πουλια του δασους που φτεροκοπουν τριγυρω.
Το τελευταιο κομματι της ωριαιας περιπου διαδρομης ειναι λιγο πιο αποτομο , δυσκολο και λασπωμενο , αλλα το τελεφερικ ειναι κοντα! Αν νομιζει κανεις οτι του εχει φυγει ηδη η πνοη , κανει λαθος...στο τελεφερικ ξαναβρισκεις την αναπνοη σου. Και μολις αντικρυσεις τη θεα απο ψηλα θα καταλαβεις τι σημαινει πραγματικα μενω χωρις ανασα , χωρις φωνη!
Το Ριο ολοζωντανο στα ποδια σου , οι καταπρασινοι λοφοι , πρασινα κομματια πεταμενα ακαταστατα αναμεσα στα σπιτια , σε πληρη αρμονια με την αμμο της Κοπακαμπανα σαν καποιος να αδειασε το κουτι με τον καπουτσινο στην πανεμορφη παραλια.Το αγαλμα του Ιησου να φυλαει την πολη και για μενα ισως η μοναδικη πολη που θελω οπωσδηποτε να δω..

Στη συνημμενη φωτο , η θεα απο το τελεφερικ Morro da Urca - Pao de acucar
 

Attachments

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Ζωη,
καποιος που θα διαβασει το παραπανω κειμενο σου,σιγουρα περνει ορκο οτι εχεις παει Βραζιλια απο τις πληροφοριες και λεπτομεριες που γραφεις πχ.
Τα μονοπατια ειναι γεματα φρουτα , καποια μισοφαγωμενα , καποια αφημενα απο προηγουμενους επισκεπτες που τα αφηνουν επιτηδες για να προσελκυουν τα πανεμορφα και κοκκινα σαν αιμα πουλια του δασους που φτεροκοπουν τριγυρω.


Ειμαι βεβαιως 100% οτι ετσι ειναι σιγουρα.Φαντασου να πας κι ολας.
Με εντυπωσιαζεις με τις αστειρευτες γνωσεις σου.
Ευχομαι να μην αποκαλυψεις τις πηγες σου,και ο λογος ειναι οτι μου αρεσει να τα γραφεις εσυ με τον μοναδικο τροπο που ξερεις.
Για αλλη μια φορα επαξια εχεις -κοινο-!!!
sorry αν βγηκα εκτος τοπικ,αλλα καποια μελη,το αξιζουν.:clap:
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Ζωη,
καποιος που θα διαβασει το παραπανω κειμενο σου,σιγουρα περνει ορκο οτι εχεις παει Βραζιλια απο τις πληροφοριες και λεπτομεριες που γραφεις πχ.
Τα μονοπατια ειναι γεματα φρουτα , καποια μισοφαγωμενα , καποια αφημενα απο προηγουμενους επισκεπτες που τα αφηνουν επιτηδες για να προσελκυουν τα πανεμορφα και κοκκινα σαν αιμα πουλια του δασους που φτεροκοπουν τριγυρω.


Ειμαι βεβαιως 100% οτι ετσι ειναι σιγουρα.Φαντασου να πας κι ολας.
Με εντυπωσιαζεις με τις αστειρευτες γνωσεις σου.
Ευχομαι να μην αποκαλυψεις τις πηγες σου,και ο λογος ειναι οτι μου αρεσει να τα γραφεις εσυ με τον μοναδικο τροπο που ξερεις.
Για αλλη μια φορα επαξια εχεις -κοινο-!!!
sorry αν βγηκα εκτος τοπικ,αλλα καποια μελη,το αξιζουν.:clap:
και εγώ έτσι την πατησα με την μαδαγασκάρη!!!! ορκιζόμουν οτι έχει παει ...απο τις περιγραφές .....:pκαι τώρα το πίστεψα πάλι ... τυχερή οταν δεν ταξιδεύεις real time ..να ειναι σαν να το κάνεις ...παντα τέτοια -ψαξε την για κανένα βιβλιο ...να διαβάσομε δικο σου΄.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.973
Likes
9.401
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ευχαριστω για τα σχολια - ειδικα την αναφορα στο κοινο :haha:.
Διαβασα σε ενα περιοδικο πολυ προσφατα οτι βοτανολογοι βρηκαν τη συγκεκριμενη περιοχη του Morro εξισου ποικιλη και πλουσια με αυτη του αμαζονιου.
Τοτε θυμηθηκα νετ-φιλο που εχει κανει την διαδρομη με τα ποδια και το ειχαμε συζητησει. Ανακατευοντας τα παραπανω με το στυλ μου , μου βγηκε το παραπανω κειμενο...θελω να πω οι πηγες μου ειναι πιο θολες και απο τον αμαζονιο την εποχη των βροχων..αλλα αξιοπιστες :).


Υ.Γ.Μια που μιλαμε για το Ριο , οποιος ενδιαφερεται ας διαβασει τα αρθρα του godimitris.gr και την παραμονη του σε καποια απο τις φαβελες. Οι φωτο του ομορφες και τα κειμενα του πλουσια και περιγραφικα οπως παντα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.399
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom