Σερβία Βελιγράδι

gkalla

Member
Μηνύματα
1.274
Likes
6.834
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
ενα νεο μερος υπαρχει στην πολη , που μαζευει ολο τον κοσμο, λεγεται Docker Brewery, θα σου βαλω και χαρτη, αλλα για να καταλαβεις, βαλε στοχο την Ελληνικη πρεσβεια η οιποια ειναι στην οδο Francuska, συνεχιζεις την φραντσουσκα ενα χλμ κατηφορα και στο τελος του δρομου ειναι ενας τεραστιος χωρος με μπυραριες και φαγητο...
Google Maps
Ευχαριστώ
Ωραίο φαίνεται αυτό. Το μόνο δύσκολο είναι να ξεγελάσω τον @stonerolling για τον πάω εκεί. ;)
Δεν του αρέσουν οι μπύρες!!!o_O
 

cosafiv

Member
Μηνύματα
229
Likes
498
Ευχαριστώ
Ωραίο φαίνεται αυτό. Το μόνο δύσκολο είναι να ξεγελάσω τον @stonerolling για τον πάω εκεί. ;)
Δεν του αρέσουν οι μπύρες!!!o_O
μια αλλη προταση ειναι , απογευματακι ,παιρνεις το τραμ 9 , που περναει στην απεναντι οχθη και κατεβαινεις τερμα, εκει που κανει αναστροφη ,στο μπλοκ 45, περπατας με τα ποδια 100 μετρα μεχρι την οχθη και αραζεις στα ποταμοπλοια, πλωτα εστιατορια, εκει θα του αρεσει...
δες το στο χαρτη
https://www.tripadvisor.com.gr/Restaurant_Review-g294472-d11883164-Reviews-Andrea_Mia-Belgrade.html
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.274
Likes
6.834
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
εκει θα του αρεσει...
Μπα δεν παίζει… Αυτός θέλει μπαράκια με μουσικές για να χοροπηδήσει μέχρι τελικής πτώσης. Από φαγητό βολεύεται με σάντουιτς από σούπερ μάρκετ.
Αυτά είναι προτάσεις πολύ ελκυστικές μόνο για μένα. Εκεί θα πάω με την σύζυγο την επόμενη φορά.
Ωραίο φαίνεται πάντως το μέρος
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.274
Likes
6.834
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Βλέπω πως στο Βελιγράδι θα χρειαστώ οπωσδήποτε μετρητά στο τοπικό νόμισμα, οπότε προκύπτει η ανάγκη για ανάληψη.
Έχει κανείς πρόσφατη εμπειρία για το ποιες τράπεζες δεν έχουν προμήθεια για ανάληψη με την Revolut;
Από διάφορα site έχω δει ότι, θεωρητικά τουλάχιστον, τα ΑΤΜ των τραπεζών
API Bank, OTP Banka και AIK Banka δεν έχουν προμήθεια.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.200
Likes
20.631
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Βλέπω πως στο Βελιγράδι θα χρειαστώ οπωσδήποτε μετρητά στο τοπικό νόμισμα, οπότε προκύπτει η ανάγκη για ανάληψη.
Έχει κανείς πρόσφατη εμπειρία για το ποιες τράπεζες δεν έχουν προμήθεια για ανάληψη με την Revolut;
Από διάφορα site έχω δει ότι, θεωρητικά τουλάχιστον, τα ΑΤΜ των τραπεζών
API Bank, OTP Banka και AIK Banka δεν έχουν προμήθεια.
Γιατί δεν κάνεις συνάλλαγμα απο Ελλάδα;
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.200
Likes
20.631
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Συνήθως είναι πολύ ασύμφορο.
Εξαρτάται. Υπάρχουν ανταλλακτήρια με καλές τιμές, αλλά θέλει ψάξιμο. Δεν ξέρω πόσα χρήματα χρειάζεσαι, αλλά αν είναι λίγα ίσως να μη συμφέρει και η revolut. Δεν έχω ανάλογη εμπειρία για να σε κατευθύνω ή όχι σε κάποια συγκεκριμένη τράπεζα, αλλά εγώ έκανα ένα μικρό ποσό εδώ στην Ελλάδα όταν βρήκα μια νορμάλ τιμή και μετά με κάρτα έκανα τις υπόλοιπες πληρωμές εκεί.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.274
Likes
6.834
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Εξαρτάται. Υπάρχουν ανταλλακτήρια με καλές τιμές, αλλά θέλει ψάξιμο. Δεν ξέρω πόσα χρήματα χρειάζεσαι, αλλά αν είναι λίγα ίσως να μη συμφέρει και η revolut. Δεν έχω ανάλογη εμπειρία για να σε κατευθύνω ή όχι σε κάποια συγκεκριμένη τράπεζα, αλλά εγώ έκανα ένα μικρό ποσό εδώ στην Ελλάδα όταν βρήκα μια νορμάλ τιμή και μετά με κάρτα έκανα τις υπόλοιπες πληρωμές εκεί.
Για να καταλάβεις πόσο ασύμφορο είναι βρίσκω αναλογία 1€=103 Δηνάρια σε ανταλλακτήριο του Συντάγματος ενώ με την Ρέβολουτ 1€=117 Δηνάρια.
Δεν το έχω ψάξει πάρα πολύ αλλά από την εμπειρία μου παλαιότερα και με άλλα νομίσματα νομίζω πως δεν πρόκειται να βρω αναλογία σε ανταλλακτήριο που να είναι κοντά στην τιμή της Revolut.
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.197
Likes
5.496
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
Για να καταλάβεις πόσο ασύμφορο είναι βρίσκω αναλογία 1€=103 Δηνάρια σε ανταλλακτήριο του Συντάγματος ενώ με την Ρέβολουτ 1€=117 Δηνάρια.
Δεν το έχω ψάξει πάρα πολύ αλλά από την εμπειρία μου παλαιότερα και με άλλα νομίσματα νομίζω πως δεν πρόκειται να βρω αναλογία σε ανταλλακτήριο που να είναι κοντά στην τιμή της Revolut.
Στο Novi sad σε ανταλλακτηριο, το Μαρτη τοσο ειχε -117
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.200
Likes
20.631
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Για να καταλάβεις πόσο ασύμφορο είναι βρίσκω αναλογία 1€=103 Δηνάρια σε ανταλλακτήριο του Συντάγματος ενώ με την Ρέβολουτ 1€=117 Δηνάρια.
Δεν το έχω ψάξει πάρα πολύ αλλά από την εμπειρία μου παλαιότερα και με άλλα νομίσματα νομίζω πως δεν πρόκειται να βρω αναλογία σε ανταλλακτήριο που να είναι κοντά στην τιμή της Revolut.
Ναι δεν είναι καθόλου καλή αυτή η διαφορά, αλλά εγώ δεν τη θυμάμαι τόσο μεγάλη όταν έκανα συνάλλαγμα, αλλιώς θα το σκεφτόμουν να κάνω εκεί. Το θέμα είναι τι προμήθεια θα σου κρατήσει η τοπική τράπεζα. Στη Τσεχία πάντως δεν ήταν και τόσο μικρή αυτή η προμήθεια και μετάνιωσα τότε που δεν είχα ψάξει και εδώ για συνάλλαγμα.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.274
Likes
6.834
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Ναι δεν είναι καθόλου καλή αυτή η διαφορά, αλλά εγώ δεν τη θυμάμαι τόσο μεγάλη όταν έκανα συνάλλαγμα, αλλιώς θα το σκεφτόμουν να κάνω εκεί. Το θέμα είναι τι προμήθεια θα σου κρατήσει η τοπική τράπεζα. Στη Τσεχία πάντως δεν ήταν και τόσο μικρή αυτή η προμήθεια και μετάνιωσα τότε που δεν είχα ψάξει και εδώ για συνάλλαγμα.
Στα 2 τελευταία μου ταξίδια σε Τουρκία και Πολωνία βρήκα ΑΤΜ τραπεζών που δεν έπαιρναν καθόλου προμήθεια. Πέρα από το όποιο κέρδος είχα σε σχέση με τα ανταλλακτήρια ήταν και μεγάλη ευκολία να μπορείς να πάρεις μετρητά όποτε κι όπου ήθελες.
 

cosafiv

Member
Μηνύματα
229
Likes
498
στο Βελιγραδι παω συνεχεια, δεν υπαρχει προβλημα, πριν 20 μερες ειχε 1ευρ=116 δην ,(τοσο ειχε παντα 116-118...) εχει παντου ανταλλακτηρια, χωρις προμηθεια, (τους ρωτας πριν κανεις δηναρια)
οποτε μην σε απασχολει το θεμα συναλλαγμα...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.547
Μέλη
38.944
Νεότερο μέλος
ΑγγελοςΑθ.

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom