ΗΠΑ ερωτήσεις για Σαν Φρανσίσκο

Bosporos

Member
Μηνύματα
131
Likes
191
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλανδη Καμποτζη
Ταξίδι-Όνειρο
Μπουένος Άιρες
καλημέρα παιδιά,
προσπαθώ να οργανώσω της καλοκαιρινές διακοπές. είμαι μεταξύ Πουέρτο Ρίκο και Καλιφόρνιας. Εδώ έχω ερωτήσεις για Καλιφόρνια. Σκεφτόμαστε να πάμε Σαν Φρανσίσκο και να κάτσουμε εκεί 8 μέρες με το σκεπτικό να δούμε την πόλη, να πάμε στο Γιοσεμίτ Παρκ και κάποιο διήμερο στους αμπελώνες. Πώς σας φαίνεται σαν πλάνο; Αρχικά είχαμε σκεφτεί γύρο Καλιφόρνιας 2 εβδομάδες αλλά ανεβαίνει πολύ το κόστος κι έτσι αποφασίσαμε ότι αν πάμε μπορούμε να κάτσουμε μόνο 8 μέρες. Πόσο απέχει το Σαν Φρανσίσκο από Λος Άντζελες ή άλλες μεγάλες πόλεις; Νομίζετε ότι 8 μέρες είναι πολλές για εκεί;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.955
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
καλημέρα παιδιά,
προσπαθώ να οργανώσω της καλοκαιρινές διακοπές. είμαι μεταξύ Πουέρτο Ρίκο και Καλιφόρνιας. Εδώ έχω ερωτήσεις για Καλιφόρνια. Σκεφτόμαστε να πάμε Σαν Φρανσίσκο και να κάτσουμε εκεί 8 μέρες με το σκεπτικό να δούμε την πόλη, να πάμε στο Γιοσεμίτ Παρκ και κάποιο διήμερο στους αμπελώνες. Πώς σας φαίνεται σαν πλάνο; Αρχικά είχαμε σκεφτεί γύρο Καλιφόρνιας 2 εβδομάδες αλλά ανεβαίνει πολύ το κόστος κι έτσι αποφασίσαμε ότι αν πάμε μπορούμε να κάτσουμε μόνο 8 μέρες. Πόσο απέχει το Σαν Φρανσίσκο από Λος Άντζελες ή άλλες μεγάλες πόλεις; Νομίζετε ότι 8 μέρες είναι πολλές για εκεί;
Αν κάνεις όλα αυτά καλά είναι. Αν μπορείτε στο Yosemite να αφιερώσετε λίγο χρόνο παραπάνω, ή και να κάνετε μια εκδρομή σε Pebble Beach - Carmel, καλά είναι επίσης....
 

Bosporos

Member
Μηνύματα
131
Likes
191
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλανδη Καμποτζη
Ταξίδι-Όνειρο
Μπουένος Άιρες
Το Pebble beach Carmel τι το ιδιαίτερο έχει και πώς πάει κανείς εκεί; Ίσως μείνουμε 2 μέρες στο Γιοσεμίτ Παρκ, γιατί είδα ότι είναι πολύ ωραίο. Εκεί αξίζει κανείς να πάει με τουρ ή μπορεί και μόνος του; Για τους αμπελώνες έχεις να προτίνεις κάτι taver?
 

harilander

Member
Μηνύματα
558
Likes
408
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
χώρα του ποτέ
πανε σχεδον 20 χρόνια που το ειχα κάνει το ταξίδι αλλα εαν θυμάμαι καλά απο Σαν Φραντσίσκο για Λος Αντζελες μέσω του 5 είναι περίπου 380 μίλια σχεδον 6 ώρες.Μπορεις να πας εναλλακτικα απο τον 101 που κινειται κυριως παραλιακα, είναι ποιο πολλα χιλιόμετρα αλλα ποιο γραφικά.Για να πας Μοντερεϋ, Καρμελ, Σαντα Κρουζ θα πας απο τον 101.Προσωπικα είναι πολύ ωραία μέρη και αξίζει να πας.Το καρμέλ μου εχει μείνει,ηταν σαν απο παραμύθι.Ψαξε λιγο στο νετ για πληροφοριες.
 

Bosporos

Member
Μηνύματα
131
Likes
191
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλανδη Καμποτζη
Ταξίδι-Όνειρο
Μπουένος Άιρες
Καλησπέρα!
είδα φώτος από το Καρμέλ και φαίνεται όντως φοβερό!! αν τελικά πάμε θα το βάλω στο πρόγραμμα. Έχω όμως και μια ερώτηση: μίλησα με έναν γνωστό ο οποίος πριν χρόνια που είχε πάει εκεί καλοκαίρι μου είπε ότι ειδικά στο Σαν Φραντσίσκο έχει πολύ κρύο, παγωνιά και ομίχλη και τέτοια και δεν θα το ευχαριστηθούμε. Βέβαια το ξέρω ότι όλα είναι σχετικά με τον καιρό και είναι και θέμα τύχης, αλλά αν εκ των προτέρων ξέρω ότι εκεί που θα πάω κάνει παγωνιά μέσα Αυγούστου, τότε πρέπει να το ξανασκεφτώ. Έχουμε κάνει διάφορα σχέδια για Αμερική, αλλά επηρεαζόμαστε από αυτά που ακούμε για τον καιρό: είχαμε πει αρχικά να πάμε Σικάγο που έχουμε φίλους. Αλλά οι φίλοι μας είπανε ότι έχει τέτοια ζέστη που δεν θα το ευχαριστηθούμε καθόλου γιατί δεν θα μπορούμε να κάνουμε καθόλου βόλτες. Μετά είπαμε για Πουέρτο Ρίκο, μαθαίνω ότι είναι το καλοκαίρι είναι η εποχή low season γιατί έχει τους ανεμοστρόβιλους. Λέμε για Καλιφόρνια και πάνω που κάνω τα σχέδια μου, μου λένε ότι το Σαν Φραντσίσκο έχει παγωνιά τον Αύγουστο!! Παρακαλώ κάποιον που να ξέρει να με ενημερώσει αν αυτό το πράγμα ισχύει. δεν μιλάω για καμια βροχή που στο κάτω κάτω μπορεί να συμβεί, μιλάω για κρύο, να πρέπει δηλαδή να φοράω παλτό. Συγγνώμη για το μήνυμα, αλλά προσπαθώ να οργανώσω το ταξίδι και δεν ξέρω τι να πιάσω και τι να αφήσω.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
8 μέρες για ΣΦ-Yosemite και αμπελώνες βόρεια είναι μια χαρά. Ξέχνα το LA.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Καμία παγωνιά δεν κάνει στο S.F τον Αύγουστο... ο κάθε άσχετος λέει το κοντό του και το μακρύ του... όπως σου είπαν όλοι 8 μέρες S.F και γύρω είναι super... Extra tip... πήγαινε S.F και γύρνα από L.A... νοίκιασε αυτοκίνητο και πήγαινε από το R1... και κανόνισε να μείνεις ένα βράδυ στο Los Olivos...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.955
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλησπέρα!
είδα φώτος από το Καρμέλ και φαίνεται όντως φοβερό!! αν τελικά πάμε θα το βάλω στο πρόγραμμα. Έχω όμως και μια ερώτηση: μίλησα με έναν γνωστό ο οποίος πριν χρόνια που είχε πάει εκεί καλοκαίρι μου είπε ότι ειδικά στο Σαν Φραντσίσκο έχει πολύ κρύο, παγωνιά και ομίχλη και τέτοια και δεν θα το ευχαριστηθούμε. Βέβαια το ξέρω ότι όλα είναι σχετικά με τον καιρό και είναι και θέμα τύχης, αλλά αν εκ των προτέρων ξέρω ότι εκεί που θα πάω κάνει παγωνιά μέσα Αυγούστου, τότε πρέπει να το ξανασκεφτώ. Έχουμε κάνει διάφορα σχέδια για Αμερική, αλλά επηρεαζόμαστε από αυτά που ακούμε για τον καιρό: είχαμε πει αρχικά να πάμε Σικάγο που έχουμε φίλους. Αλλά οι φίλοι μας είπανε ότι έχει τέτοια ζέστη που δεν θα το ευχαριστηθούμε καθόλου γιατί δεν θα μπορούμε να κάνουμε καθόλου βόλτες. Μετά είπαμε για Πουέρτο Ρίκο, μαθαίνω ότι είναι το καλοκαίρι είναι η εποχή low season γιατί έχει τους ανεμοστρόβιλους. Λέμε για Καλιφόρνια και πάνω που κάνω τα σχέδια μου, μου λένε ότι το Σαν Φραντσίσκο έχει παγωνιά τον Αύγουστο!! Παρακαλώ κάποιον που να ξέρει να με ενημερώσει αν αυτό το πράγμα ισχύει. δεν μιλάω για καμια βροχή που στο κάτω κάτω μπορεί να συμβεί, μιλάω για κρύο, να πρέπει δηλαδή να φοράω παλτό. Συγγνώμη για το μήνυμα, αλλά προσπαθώ να οργανώσω το ταξίδι και δεν ξέρω τι να πιάσω και τι να αφήσω.
Κανένα κρύο και καμμία παγωνιά. Ομίχλη όμως ναι (και μόνο στην πόλη). Αλλά δε θα σας χαλάσει ιδιέταιρα, απλώς δε θα πάρετε πολλές πανοραμικές φωτογαφίες. Δεν είναι τίποτα τρομερό.
Για το Yosemite ίσως δεν είναι η καλύτερη εποχή, γιατί δε θα έχουν πολύ νερό οι καταρράκτες.

Δε μπορώ να απαντήσω αναλυτικότερα γιατί βρίσκομαι εκτός βάσης, αλλά έχω γραψει πολλά και αναλυτικά για την περιοχή εδώ: http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...%F1%E9%EA%DE/11403-california-uber-alles.html
 

helenabak123

Member
Μηνύματα
25
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Μαροκο
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
και εγω συμφωνώ, εκτός της ομίχλης που καλύπτει μόνιμα το SF με ένα ελαφρύ φούτερ είσαι οκ. Αν θέλετε να πάτε στην Napa για ένα διημερο, καλό θα είναι να κάνετε ένα πρόγραμμα με τα οινοποιεία που θέλετε να επισκεφτείτε από πριν για να κανονίσετε την διαδρομή, η οποία μπορεί να αποδειχθεί αρκετά μεγάλη, ειδικά αν δοκιμάζετε και κρασάκι σε κάθε ένα από τα οινοποιεία που διαλέξατε...
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Καμία παγωνιά δεν κάνει στο S.F τον Αύγουστο... ο κάθε άσχετος λέει το κοντό του και το μακρύ του...
Kαλά τα λέει ο φίλος μας... το Σαν Φρανσίσκο έχει το πιο κρύο καλοκαίρι από οποιοδήποτε μέρος στο ίδιο πλάτος...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom